Отиди на
Форум "Наука"

Българи и руснаци - етногафски, културни и др. аналогии и различия


Recommended Posts

  • Потребители

Пет прилики между българите и руснаците:

- за всичко са виновни комунистите (имам предвид, че наистина е така);

- харесват рускини;

- и българки харесват;

- по-велики от тях няма (поне така смятат);

- много са културни, ама все са си ориенталци.

Я, те били повече от пет:

- пият усърдно;

- в частност водка не отказват;

- абе и чехкини биха потребявали;

- общо взето, в чужбина се държат идиотски;

- често ходят на Черно море;

- нямат чувството, че България е чужда страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нарочно започвам с една традиция, която повечето тук смятат за изконно българска, та даже прабългарска!

Ако напиша нещо друго, умниците във форума ще кажат: "Ама това го има и тааам".

1. МАРТЕНИЦАТА.

Този общославянски българо-руски обичай си е съществал в Русия открай време докъм 18 - 19 век, когато постепенно отмира. Обичаят е възприет и от власите, под името "марцишон". В Русия той е бил известен под същото има като в България "мартеница".

Самият аз не знаех за този любопитен факт до преди два месеца, когато с екскурзионна цел посетих град Сергиев Посад в Русия. На етнографска изложба бе изложена матреницата и представена нейната история като старинен руски обичай. Дори си записах текста под показаните мартенички.

Разбирам, че с този пример разбивам детските мечти на Глишевци и сие. Но такъв е живота, Глишка. Таман научиш староанглийски и англите изчезнали........... Преминеш на сакски, и там същото, те преминали на иврит, преминеш на иврит, они вече включили на арабски. Много е трудно да си в крак, ей.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В цяла Русия ли е таз мартеница, или в областта на гр.Сергиев посад?

Давай останалото.

Глишев:

1. Пиенето е по различен начин; за мезето да не говорим;

2. Жените пият по-малко;

3. Руснаците не лъжат толкова и са много по-отзивчиви и солидарни от нас.

4. Руснаците не строят големи къщи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лапсусът "етногафски" в заглавето ме изкефи, мерси!

Ще взема да го оставя, струва си. И двата народа са царе на гафовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз все пак за англосаксонски мартеници говоря относително рядко :) Няма проблем в Русия да има мартеници, бре. То май даже в Гърция има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нарочно започвам с една традиция, която повечето тук смятат за изконно българска, та даже прабългарска!

Ако напиша нещо друго, умниците във форума ще кажат: "Ама това го има и тааам".

1. МАРТЕНИЦАТА.

Този общославянски българо-руски обичай си е съществал в Русия открай време докъм 18 - 19 век, когато постепенно отмира. Обичаят е възприет и от власите, под името "марцишон". В Русия той е бил известен под същото има като в България "мартеница".

Самият аз не знаех за този любопитен факт до преди два месеца, когато с екскурзионна цел посетих град Сергиев Посад в Русия. На етнографска изложба бе изложена матреницата и представена нейната история като старинен руски обичай. Дори си записах текста под показаните мартенички.

Ама разбира се че мартеницата е "общославянски българо-руски обичай". Поколения български, руски и всякакви славянски етнографи не се бяха сетили. Горкият Л. Нидерле, сигурно в гроба си се обръща след това фундаментално откритие, да не говорим за такива панслависти като Б. Рибаков. Добре че си отишъл на екскурзия, че да откриеш как мартеницата свързна българо-руската дружба.

След като упорито твърдеше, че роднините ти до началото на ХХв. са прилагали изкуствената деформация, сега правиш нова етнографска сензация. :tooth: Що направо не кандидатстваш за директор на Етнографския музей? С тези фундаментални открития мисля, че Рачко Попов би си скъсал дипломата и с радост би ти отстъпил поста си.

Само дето е интересно, че в руската уикипедия даже няма и спомен за такова нещо.Естествено с радост бихме прочели ако ни посочиш линк или литература, в която се споменава за руските и "общославянски" мартеници. А до посочването на такава, казаното от теб мисля, че всеки ще се съгласи, си е чиста партенка, при това доста елементарна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само дето е интересно, че в руската уикипедия даже няма и спомен за такова нещо.

Продължавай да щудираш Уикипедия. За някои хора тук това е любимото и май единствено четиво.

Как бяха казали хората в Германия?: "На всекиму според потребностите, от всекиго според възможностите".

Бре, тия немци, брееееей!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мартеници има и в Албания, където се носят и от мюсюлмани. Освен това забелязах (покрай руски колеги), че като им кажеш мартеница, си мислеха, че става дума за изопачена форма на руския празник Масленица. Как им е руското име? Щото българското име мартеница хич не прилича на славянско.

То и разни вариации на кукери и коледари има едва ли не из цяла Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мартеници има и в Албания, където се носят и от мюсюлмани. Освен това забелязах (покрай руски колеги), че като им кажеш мартеница, си мислеха, че става дума за изопачена форма на руския празник Масленица. Как им е руското име? Щото българското име мартеница хич не прилича на славянско.

То и разни вариации на кукери и коледари има едва ли не из цяла Европа.

"Масленицата" при русите, отвоваря на нашата "Сирни-заговезни"..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-горе споменах нещо за "умниците"..............

Хе, зер няма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължавай да щудираш Уикипедия. За някои хора тук това е любимото и май единствено четиво.

Как бяха казали хората в Германия?: "На всекиму според потребностите, от всекиго според възможностите".

Бре, тия немци, брееееей!

Както казах, мисля, че тук всички с радост биха прочели ако ни посочиш линкове или литература, в която се споменава за общославянския и конкретно руски обичай "мартеници". Дълбоко се съмнявам обаче, че ще можеш да направиш подобно нещо.

Когато цитирам Уикипедията, както в този случай, това го правя специало за хората, които нямат и най-елемнтарно историческо познание и въпросната енциклопедия е безспорен авторитет. Например такива като теб.

Всеки, който има поне малко мозък в главата си и естествено може да го използва, веднага може да си зададе въпроса, защо в руската уикипедия не само не се споменава, че обичая го има при руснаците, ами изрично е посочен като български.Предполагам, че всички ще се съгласят, че руснаците не са толкова малоумни, че един руски обичай да го дават като български.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И какво? Аз бях готов да восприимна руската мартеничка за даденост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте сега. Ако трябва да използвам научните термини от сравнителната антропология и културология, то между българи и руси се получава нещо такова.

България Русия

родовост 340 260 (Minkov`s)

тревожност 85 95 (Hofstede)

монументализъм 86 74 (Minkov)

мъжественост 40 36 (Hofstede)

неравновластие 70 93 (Hofstede)

себеподтискане 111 79 (Minkov)

както е видно, няма сериозни различия по главните културни измерения.

източник http://www.geert-hofstede.com/hofstede_dimensions.php

Minkov, M. What makes us different and similar, Sofia 2007

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И какво? Аз бях готов да восприимна руската мартеничка за даденост.

А някой знае ли защо мартеницата се именува и като: кичилка, китица, гадалушка, мартинка, мартенка

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А някой знае ли защо мартеницата се именува и като: кичилка, китица, гадалушка, мартинка, мартенка

Хрумна ми въпросът знае ли се откога е всъщност думата "мартеница"? Да не е сравнително нова? По-скоро думи като кичилка, китица и гадалушка ми се струват по-първични. Писали ли сте някъде за връзката март-мартеница - т.е. откога мартеницата се свърза календарно с месец март? Ако да - подайте да се ограмотя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

България Русия

родовост 340 260 (Minkov`s) разлика от 1/4

тревожност 85 95 (Hofstede) почти 15% разлика

монументализъм 86 74 (Minkov) също почти 15% разлика

мъжественост 40 36 (Hofstede) тук има близост

неравновластие 70 93 (Hofstede) пак 25%

себеподтискане 111 79 (Minkov) между 30 и 4- %

както е видно, няма сериозни различия по главните културни измерения.

източник http://www.geert-hofstede.com/hofstede_dimensions.php май има около 20% различия

Minkov, M. What makes us different and similar, Sofia 2007

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хрумна ми въпросът знае ли се откога е всъщност думата "мартеница"? Да не е сравнително нова? По-скоро думи като кичилка, китица и гадалушка ми се струват по-първични. Писали ли сте някъде за връзката март-мартеница - т.е. откога мартеницата се свърза календарно с месец март? Ако да - подайте да се ограмотя.

Ако беше нова, нямаше да я има и в албански и румънски.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...