Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10192
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Логиката е много добра при примера с каледнара, но примера включва и споменатите алани, авари, хуни и тюрки, а не само календара. Тоест онзи който твърди, че българите са кимерите или пък че са синдите и меотите, трябва да обясни и докаже защо българите да са именно тези местни племена, а да не са едно от многото племена, които знаем със сигурност, че са дошляци от изток.
  2. Синдо-меотите не са били в Кавказ, където са позиционирани най-ранните българи. И синдо-меотите не са имали календар от типа: читем, твирем, тутом, шегор, дилом, верени... тъй като тоя календар е от Централна Азия. Кимеро-траколозите трябва да приемат неоспоримия факт, че българите са част от източната вълна преселници от Централна Азия, като такива са освен българите, но и аланите, хуните, тюрките, аварите и други.
  3. Много сляпо им се доверяваш на източниците за времената на 2-3 век, без капка критична мисъл. Вероятно за теб, според сведенията от 15-17 век, в Америка по онова време живеят само индийци. Така пишат хората трябва да е вярно. Западните Индии били открили откривателите.
  4. Е ако ти дават трохи за създадените от теб проекти и идеи, дали ще ги създаваш въобще и дали няма да напуснеш и да отидеш там където ще ти дават пари за тях. И именно новобранците (бившите студенти) са най-добре виждащите нещата, и затова и Мъск наема тях, а не руски инженери с опит, но пред пенсия.
  5. Сравнителна графика на разходите на държавите през 2018 г. за космически програми
  6. Според експертното мнение на един от руските космически инженери - Иля Харламов, след 10 години руската космическа индустрия ще е изостанала след петото място и ще се сравнява с Бразилия и Израел, а не със САЩ, Китай или ЕС. Той обяснява как руските инженери взимали 40 пъти по-ниски заплати от тези на Мъск, и докато директора на НАСА взимал около 2 пъти по-висока заплата от инженерите на Мъск, то на другия полюс в Русия Рогозин взимал два пъти повече от директора на НАСА и 120 пъти повече от руските космически инженери. Друга причина за изоставането на космическата индустрия, според него, е неудачния избор за нов космодрум на Русия. Създаването на космодрума "Восточный" било грешка, тъй като чисто логистически той е трудно достъпен. До него достъпа бил възможен единствено по старата жп линия, като тесните тунели (3,5 м) по нея не позволявали транспортирането по-големи ракети. Напрактика при управлението на Путин не било създадено почти нищо ново в космическата сфера, като последното голямо постижение е завършването на станцията Мир 2 във времената на Елцин, а всичко останало наред с кораба Съюз е наследство от съветско време. Повече за мнението и предпожложенията на Харламов тук - https://m.fishki.net/3332661-k-2030-godu-rossija-ne-vojdet-v-pervuju-pjaterku-po-kosmosu-inzhener-rasskazal-o-perspektivah-strany.html
  7. От целия свят на бозайниците днес просперират основно човека и тези които са успели да се свържат с него (кучета, котки, мишки) или отглежданите от човека за храна, работа и продукти (овце, коне, крави и др.).
  8. Интересното е това, че прародителя на китовете е бил хищник с копита. Днес май няма такива.
  9. Интересна е новата информация за китовете, които били произлезли от някакви чифтокопитни хипопотамоподобни или глиганоподобни, и как от тях са еволюирали два клона филтращи и зъбати китове.
  10. Е фактите са си факти, и ако са доказани научно учените не вярват в тях, а ги приемат. Тоест сигурни са в тях и могат да цитират източниците, които са ги доказали и могат да проведат експеримент, чрез който да убедят хората, че фактите са достоверни. Тоест тук не говориме за сляпа вяра и думата вяра по отношение на фактите използавани от учените е недопустима. Твърдението, че учените са просто друг вид вярващи, е манипулативно и е логическа заблуда. Вяра по отношение на фактите може да има единствено при обикновения консуматор на науката, който се доверява на мненията и доказателствата на учените относно фактите, но сам не може да ги докаже и не може да цитира точните проучвания, тъй като не е учен в конкретната сфера.
  11. Типичен пример за егоцентрично късогледство. А може би и става на въпрос и за политически някакви пристрастия или желание за изъпкаване чрез показване на критична реч. Който се съмнява в епидемията да замине доброволец в Бразилия или в САЩ.. Да влезне при болните там без маска и защитни средства и да ги обгрижва. И да каже 20-25 000 новозаразени епидемия ли са там или теория на конспирацията. Шопа според оная история твърди, че от Искаро по длибоко нема, и че такова животно като жирафа нема. Защото е късоглед и се прави на всезнаещ.
  12. Това е напълно невярно твърдение, което представлява логическа заблуда, създадена от вярващите, за да отхвърлят науката и така да намерят аргументи в подкрепа на позицията си. В основата си логиката на това твърдение е сбъркана и не е научна. За да бъдеш учен трябва да не само да вярваш в науката, а трябва и да я оспорваш, критикуваш и развиваш, чрез експерименти, нови методи за научни изследвания и съответните нови открития до които водят те. Тоест в основата на науката е съмнението и проверката на старите твърдения на науката, а не вярата. Съответно тези съмнения и проверки могат да доведат до отхвърлянето или потвърждаването на старите твърдения и открития. Това може да накара учения да ги приеме потвърдените открития, и след това да не ги изследва повече и да не ги подлага на съмнение. И доколкото много учени правят подобни експерименти и изследвания върху старите твърдения и при много от тях резултатите са едни и същи, то учения може да приеме някои от чуждите изследвания като достоверни и неоспорими, без да е нужно да прави собствени проверки. Целият този метод е нещо коренно различно от вярата и в основата му стои проверката и съмнението на учения и на всички останали учени. И тези неща именно правят разликата между учения и обикновения консуматор на наука. За обикновения консуматор на наука може да се твърди, че е вярващ в науката, но за учения правещ науката подобно твърдение е смешно и недопустимо.
  13. Имаше едно руско клипче в което един в някакъв видео чат с непознати жени им задава въпрос от рода на "бихте ли работили за да издържате мъжа си", като реакциите на жените бяха доста негативни и дори агресивни. Всички твърдяха че мъжа трябва да работи, че жената има други задължения - основно да гледа децата, а много от тях директно си казваха, че не им се работи и няма как да са с мъж който не работи. Тоест нещата не са се променили много и няма как капитализма да ги промени. Ако в България средната заплата беше 5000 евро, с които спокойно можеш да издържаш жена и три деца, нещата щяха да са съвсем различни.
  14. Е то тук спор никъде няма. Просто разобличавам конкретно някои от нелепостите които ръсиш (поради необразованост) относно археологията и историята. Наел си се май с тежката задача да преоткриваш самостоятелно (и чрез гугъл) световната история и археология, а тя вече е открита и е описана в книгите.
  15. Тантине, сам казваш, че познанията ти идват основно от уикипедия и гугле, тъй че няма какво да се впрягаш много много когато някой ти нарече написаното дилетантщина или фолк-хистори. Ако се обиждаш от това следващата ти стъпка е да почнеш да плюеш по учените, които не ти приемат заключенията, и така директно влизаш в графата псевдонаука. Това, че в Библията има някакъв списък, не го прави по-достоверен като източник, тъй като Библията също е написана от хора и доста неща в нея са творчество и измислици. А това, че от археолозите идвало това с желязото и кимерите е хубаво, но не археолозите вкараха демир, желязото, коня и индоевропейците на едно място в постовете по-горе, а ти го направи. Археолозите се опитват да дефинират нещата които откриват по конкретни години и десетилетия, а ти хвърчиш през епохите и като волна птица. Турската дума демир, одомашаването на конете, индоевропейската експанзия и началото на желязната епоха са неща от различни епохи и няма как да ги смесваш, ако искаш да имаш нещо общо с науката.
  16. Това с Яфет и синовете му си е нечия художествена измислица и да го ползваш като средство за научен анализ свързан с индоевропейците си е все едно да използваш комиксите за супермен и батман. Човекът създал въпросните списъци с народи и родоначалниците им е следвал различни географски и расови признаци, и разбира се стари исторически сведения, според които е създал списъците, но това е всичко. Нито е имал директна връзка със Създателя, че да знае клоновете на индоевропейското езиково семейство, нито е познавал лично езиците на всички племена. А това с дефинирането на такива критерии като конете, желязото и езика е твърде елементарно и ако някой археолог го прочете ще го заболи главата от мъка заради невежеството. Особено в онази част в която се прави връзка с турската дума демир. Подобни асоциации и мислене са онова което учените наричат фолк-хистори и дилетантщина. Индоевропейските народи се разпространяват на Балканите и в Централна Европа в началото на бронзовата епоха, грубо казано 1500 години преди началото желязната епоха. И носят не желязото, а бронза. Носителите на Ямна култура, които се приемат за първите индоевропейци, носят от Северното Черноморие арсенов бронз, който е непознат до тогава в Европа.
  17. Йога, фитнес, плуване, колездене или друг индивидуален спорт, изискващ извършването продължително време на монотонни движения и водещ до физическо изтощение. Могат да се използват и други по-приятни дейности водещи до изтощение.
  18. Е така е най-лесно да пратиш човек да ти търси източниците които ползваш за доказателство. Обаче няма кой да ти я върши тази работа. Трябва сам да ги покажеш. Тук не сме претенциозни и ще се задоволим с всякакви данни, дори и да не са от Писаро, а да са някакви други данни от авторитетен изследовател публикации, или дори и само от уикипедия..
  19. Ще е интересно да видим повече информация от първичните източници за тези бледолики инки и червенокоси великденци. Може информацията да достига до тук по счупения телефон. Ако въпреки всичко ги е имало, дали това не може да се обясни с негрите албиноси, със синеоките монголоиди из Алтай или със случаите на дефектна пигментация при всякакви животни по света.
  20. Значи генетиката ясно показва, че индиянците идват от северозапад през беринговия пролив на няколко вълни при различните ледникови периоди. Май няма данни за генетично вливане от Океания в Америка. А това, че приликите били огромни и многобройни не е вярно. Много повече са разликите. Разликите между мезоамериканските йероглифи и тези от стария свят са огромни. Календарът на маите не е най-точния и се различава тотално от календарите на стария свят, като единствените прилики идват от това че хората и на двете места са наблюдавали едни и същи небесни тела и явления. Западането на различните американски култури е следствие на естествени процеси и резултат от климатични промени, а не е следствие на външна намеса. Външната намеса се случва чак при идването на европейците през късното средновековие, но това вече го знаем добре.
  21. Тука обаче вихрите много смело фантазията си подкрепена здраво от всякакви свободни мнения и хипотези, които приемате за доказателства. Това, че някой си писач в някаква статия е определил въпросната каменна врата че е еднаква с подобни египетски или персийски врати съсем не означава че между тази врата и персийските и египетските има връзка. По същия начин няма връзка и между кирпичената къща направена в покрайнините на гр. Лъки в Родопите и кирпичената къща в някое село в планините на Авжанистан или в Андите. Просто хората на въпросните места са построили къща по сходен начин имайки на разположение едни и същи материали и имайки една и съща цел - да си осигурят подслон. Издялването на каменна врата или порта не е голяма философия - взимаш длето и дялаш, като сходните форми се определят от сходните цели били те ритуални, погребални, астрономически или други. Сходните цели при това не са следствие от трансатлантически праисторически връзки, а са следствие на природата и нуждата на човека и социума. Относно пирамидата на Кукулкан в Чичен Ица явно и там познанията тук куцат значително. Пирамидата е култова, но същевременно е и слънчева обсерватория. Освен сянката на змията която се получава на парапета на северното стълбище при залеза в дните на равноденствията, съществуват и други две важни астрономически ориентации. Първата е това, че диагоналът североизток-югозапад на пирамидата е ориентиран към изгрева в дните на лятното слънцестоене и залеза в дните на зимното слънцестоене. Втората и най-важна астрономична зависимост е вложена в ориентацията на северозападното стълбище и на северозападния вход на храма на върха на пирамидата. Стълбището и входът са обърнати към залезите в двата дена на зенитното преминаване на слънцето над пирамидата. Това зенитно преминаване се случва в следствие на това, че пирамидата се намира между двата тропика, като в тези два дни слънцето по пладне огрява пирамидата вертикално отгоре и в тези моменти всички обекти в комплекса нямат сенки. По подобен начин към залезите в дните на зенитното преминаване са ориентирани повечето от храмовете, платформите и сградите в града, сред които е и обсерваторията Каракол. И всички тези неща свързани с зенитното преминаване са създадени от местните индиянци, без някаква връзка със стария свят. Въпреки някои прилики като това, че и в Чичен Ица са строени пирамиди, съществуват твърде много разлики между този град и египетските строежи. Няма място за сравнение когато разгледаш общия план. А ако вадиш само еденичните прилики и игнорираш купищата разлики това е логическа заблуда или грешка.
  22. Е айде сега, нямали време. Имат си предостатъчно време. Олмеките със сигурност не падат от небето, и както беше уточнено вече и преди тях е имало човеконаселение по онези земи. И от там съвсем нормално примерно за 500-1000 години възниква новата им цивилизация с уменията да дялат камъни. И когато някой висш олмек го е било напекло Слънцето, в някой зноен ден, му е хрумнала идеята че Слънцето е велик бог... без това да има нищо общо с Ра, Хелиос, Сурия, Шамаш или Уту. Между другото олмекския принц първожрец на Слънцето, е ходил по голяма нужда в близките храсти по същия начин като египетския селянин под палмите в устието на Нил, без да е имало нужда мореплаватели да носят това нововъведение след дългогодишни плавания през Атлантика...
  23. Всъщност цялата тази заигравка със Слънцето няма как да доведе до откриването на никакви доказателства за цивилизационно вмешателство на антични европейци, месопотамци или средиземноморци в Америка. Доколкото Слънцето свети над главите на всички е много ясно че култ към Слънцето може да възникне навсякъде самостоятелно и независимо. Същото е и с дялането на камък. Ако дълго време дялаш камъни за градежи в крайна сметка достигаш до едни и същи решения при издялването и подреждането на камъните, и така виждаш сходни прецизни каменни градежи и в Египет и в Чичен Ица и в Татул. Същото е и с лодките. Доколкото човек има нужда от придвижване по вода в крайна сметка при дългогодишно търсене на решения при създаването на лодки и кораби навсякъде по света независимо може да възникне идеята да се строят тръстикови кораби с извити носове. Нищо чак толкова невъзможно и учудващо. Това е същото като при еволюцията. Средата определя формата и еволюцията. И така в океаните и пингвините и делфините и рибите придобиват сходна форма с вретеновидно тяло и плавници. При хората от различните цивилизации по света средата е сходна тъй като всички хора искат да ядат, имат едни и същи ръце с които могат да правят сходни неща, имат сходно виждане за заобикалящата ги природа и имат сходни желания. Съответно резултатите от това могат доведат до сходни открития и решения в технически и религиозен план.
  24. Ще възстановяват храмът върху постамента, като вече Кисьов предлага и вероятният начин по който е изглеждал храма. https://www.24plovdiv.bg/novini/article/8602821

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.