-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Веднага ще получиш въпрос откога е запазеният препис на "Чудесата". И понеже не е от осми век - значи е щипан. Така се правят ревизиите в днешно време.
-
Някои от специалистите по нумизматика наистина приемат това. Други пък смятат, че монетите са на Теодор Манкафа. По този въпрос в науката няма единно мнение.
-
Всъщност Симеон въобще не става василеопатор, защото: 1.Изобщо не е ясно дали през 913г. е проектиран брак за Симеонова дъщеря или за Константинова сестра; 2.Дори да е ставало дума за брак на Симеонова дъщеря с Константин VII, този брак не е осъществен; 3.Никъде не е казано, че императорският тъст автоматично става василеопатор. На практика имаме два случая за василеопатори (Зауца и Лакапин) от десетки императорски бракове от Х век нататък.
-
"Цри" в този надпис е по-скоро лигатура на "цясар", отколкото на "цар".
-
Ако можем да сме сигурни, че този печат е на Петър I, а не на Петър II (IV) - да. Иначе най-ранното запазено споменаване на думата "цар" в оригинален писмен паметник е в Битолския надпис.
-
Царско е, че и отгоре. Цяла императорска династия в Китай се казва така. На тази база могат да се изнамерят такива връзки и зависимости, че свят да ни се завие... Това, разбира се, е шега, както казахте. Но разберете, проф. Табов, че тези паралели и сегментирания на имена, правени върху някакви елементарни аналогии, не могат да произведат резултати отвъд шегобийните и не подхождат на сериозен човек като вас.
-
След този Шишманцар да разбираме ли, че според вас "Цинцар" означава "цар Цин", а Стивън Кинг - "крал Стефан"?
-
Да.
-
С текста "предал блажения Климент на Домета или по-скоро Домета на Климент, а още по-точно да кажем, предал ги един на друг: единия като послушен във всичко, а другия - да си служи с първия като с помощник при решенията си" Теофилакт Охридски представя в действие т.нар. симфония между светска и църковна власт. Светска власт в региона на т.нар. византийска икумена епископите нямат, в т.ч. и в България - нека не се смесва светската власт с т.нар. частичен съдебен имунитет, притежаван от някои манастири например, но в съвършено друг исторически период. Охридската архиепископия е екстраординерна катедра, създадена от светската власт, която не може да бъде сравнявана с банална епископия. Както самата Константинополска патриаршия и тя е разполагала със значителни прерогативи, но не и в ущърб на светската власт. Освен това Климент никога не е бил архиепископ, а обикновен епископ. По негово време в българските предели има само един архиепископ - шефът на автокефалната българска църква, чиято резиденция първоначално вероятно е Дръстър, а след това - Преслав.
-
Не разбирам на какво отгоре се твърди, че в началото на ромейската кампания Крум бил някъде на другаде и не участвал във военните действия. Защото Теофан не го споменава по име? Но той не го споменава и като участник и в разгрома на ромейската армия - следва да смятаме, че пак е бил другаде ли? Ами на този принцип ако се гледа, и Аспарух не е участвал в битката при Онглоса. Въобще доста такива примери могат да бъдат дадени.
-
Само че когато около днешния Одрин са обитавали одриси, той не се е казвал Одрин, а Ускодама.
-
Има и за Куберова. Според Ценов Кубер = Кубрат.
-
Няма как да го обясня с две-три думи. Прочети т.13 (Християнството у българите и Ганчо Ценовият "цар Михаил") на с.28-36 в прикачения към втория пост по темата файл. Надявам се, че ще стане ясно.
