Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Веднага ще получиш въпрос откога е запазеният препис на "Чудесата". И понеже не е от осми век - значи е щипан. Така се правят ревизиите в днешно време.
  2. Че проектът за брак от 913г. се е отнасял за самия Симеон и сестра на Константин VII отбеляза точно Златарски, обръщайки внимание, че според извора българският владетел щял да стане "зет по сестра" на императора. Така че с фактологията съм напълно наясно.
  3. Някои от специалистите по нумизматика наистина приемат това. Други пък смятат, че монетите са на Теодор Манкафа. По този въпрос в науката няма единно мнение.
  4. Всъщност Симеон въобще не става василеопатор, защото: 1.Изобщо не е ясно дали през 913г. е проектиран брак за Симеонова дъщеря или за Константинова сестра; 2.Дори да е ставало дума за брак на Симеонова дъщеря с Константин VII, този брак не е осъществен; 3.Никъде не е казано, че императорският тъст автоматично става василеопатор. На практика имаме два случая за василеопатори (Зауца и Лакапин) от десетки императорски бракове от Х век нататък.
  5. "Цри" в този надпис е по-скоро лигатура на "цясар", отколкото на "цар".
  6. Ако можем да сме сигурни, че този печат е на Петър I, а не на Петър II (IV) - да. Иначе най-ранното запазено споменаване на думата "цар" в оригинален писмен паметник е в Битолския надпис.
  7. Всъщност мнението на графа си е много добро - друг е въпросът в каква форма е изразено.
  8. Форумът е български, но преди да тръгне да популяризира нещо, би трябвало да бъде убеден, че става дума за факт, не за обикновена хипотеза. А дали е така, е работа на автора - той трябва да убеди форума със силата на данните и на аргументите си, не с атрактивността на хипотезата.
  9. Царско е, че и отгоре. Цяла императорска династия в Китай се казва така. На тази база могат да се изнамерят такива връзки и зависимости, че свят да ни се завие... Това, разбира се, е шега, както казахте. Но разберете, проф. Табов, че тези паралели и сегментирания на имена, правени върху някакви елементарни аналогии, не могат да произведат резултати отвъд шегобийните и не подхождат на сериозен човек като вас.
  10. Изложението е много добро и пределно обстойно. Поздравления за Галахад!
  11. След този Шишманцар да разбираме ли, че според вас "Цинцар" означава "цар Цин", а Стивън Кинг - "крал Стефан"?
  12. 19-годишният цикъл е гръцки - казва се Метонов цикъл, по името на астронома, който пръв го въвежда. Употребяван е обаче от много народи. Makebulgar е обяснил подробностите.
  13. "Болшевици' може би в смисъл, че графът е в малцинство. Но за мразене ... прекалено крайно казано.
  14. Още по на запад и от Сердика вероятно.
  15. С текста "предал блажения Климент на Домета или по-скоро Домета на Климент, а още по-точно да кажем, предал ги един на друг: единия като послушен във всичко, а другия - да си служи с първия като с помощник при решенията си" Теофилакт Охридски представя в действие т.нар. симфония между светска и църковна власт. Светска власт в региона на т.нар. византийска икумена епископите нямат, в т.ч. и в България - нека не се смесва светската власт с т.нар. частичен съдебен имунитет, притежаван от някои манастири например, но в съвършено друг исторически период. Охридската архиепископия е екстраординерна катедра, създадена от светската власт, която не може да бъде сравнявана с банална епископия. Както самата Константинополска патриаршия и тя е разполагала със значителни прерогативи, но не и в ущърб на светската власт. Освен това Климент никога не е бил архиепископ, а обикновен епископ. По негово време в българските предели има само един архиепископ - шефът на автокефалната българска църква, чиято резиденция първоначално вероятно е Дръстър, а след това - Преслав.
  16. Не разбирам на какво отгоре се твърди, че в началото на ромейската кампания Крум бил някъде на другаде и не участвал във военните действия. Защото Теофан не го споменава по име? Но той не го споменава и като участник и в разгрома на ромейската армия - следва да смятаме, че пак е бил другаде ли? Ами на този принцип ако се гледа, и Аспарух не е участвал в битката при Онглоса. Въобще доста такива примери могат да бъдат дадени.
  17. Климент е епископ от 893г. Няма начин Борис след това да му е възлагал да надзирава каквото и да е. Намесвал? Той е бил секретар на Кралския съвет 1616-1617 и негов председател 1624-1642г. и в тези си качества се е занимавал изцяло със светски дела. Но не защото е бил кардинал, това няма нищо общо.
  18. Моля всички потребители в темата да овладеят емоциите си и да се върнат към нормалния стил на писане, за да не превръщаме БГ Наука в БГ Кръчма.
  19. Тези предположения могат да се нарекат сериозни, защото авторите им не ги правят на шега, но да се нарекат сериозно аргументирани е повече от несериозно.
  20. Всичко това добре, Митак, но нещо не ми се връзва: 1.Стиснатият Никифор да организира (и да финансира) толкова голяма кампания само за да си върне Сердика. 2.Ако първоначалната цел е била Сердика, ромеите биха се съсредоточавали не в Маркели, а във Филипопол.
  21. Само че когато около днешния Одрин са обитавали одриси, той не се е казвал Одрин, а Ускодама.
  22. Има и за Куберова. Според Ценов Кубер = Кубрат.
  23. Няма как да го обясня с две-три думи. Прочети т.13 (Християнството у българите и Ганчо Ценовият "цар Михаил") на с.28-36 в прикачения към втория пост по темата файл. Надявам се, че ще стане ясно.
  24. Според мен - на този етап никаква, освен да се подчертае колко не ги бива историците в анализа. А на следващ - колко са зле и с хронологията.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.