Отиди на
Форум "Наука"

Цар Соломон и Цар Давид


cecy1997

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Като за начало ученик съм и съм нов във форума. Обичам историята, но не Праисторията /която изучавам/. Вчера госпожата ни даде домашно-презентация по избрана тема. На мен се падна Цар Соломон ИЛИ Цар Давид. Презентацията трябва да е прилично голяма. Така че ми трябват материали. А именно тук е проблема - в интернет няма достатъчно, днес библиотеката не работи. Молбата ми е ако някой има информация да ми помогне-под формата на превод от чуждестранен сайт или сканирано от енциклопедия, ако имате. Надявам се да ми помогнете!

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте!

Като за начало ученик съм и съм нов във форума. Обичам историята, но не Праисторията /която изучавам/. Вчера госпожата ни даде домашно-презентация по избрана тема. На мен се падна Цар Соломон ИЛИ Цар Давид. Презентацията трябва да е прилично голяма. Така че ми трябват материали. А именно тук е проблема - в интернет няма достатъчно, днес библиотеката не работи. Молбата ми е ако някой има информация да ми помогне-под формата на превод от чуждестранен сайт или сканирано от енциклопедия, ако имате. Надявам се да ми помогнете!

Благодаря предварително!

Добре, че по история не са Ви дали тема за Дядо Коледа. Тогава щяхме съвсем да я втасаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нямаш грижи, цецо, само че се научи първо да питаш гугъл.

Цар Давид:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B4

Цар Соломон:

http://sanovnik.bg/n3-2741-%D0%91%D0%B8%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82_%D1%86%D0%B0%D1%80_%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BD

Преди да пусна тази тема бях много добре наясно, че трябва да потърся в интернет. Информацията, която сте ми дали, а и останалата, не ми харесва, не става за презентация. Молбата ми беше ако някой има информация от енциклопедия, да ми сканира. Благодаря все пак за труда.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво ще рече във вид за презентация?

Всъщност материалът в двата линка е достатъчен, просто трябва да го вземеш, посъкратиш и да добавиш нещо от тебе. В готов вид трудно ще стане - не знам каква ви е задачата, дали да направите презентация сами или да напишете само текста или и двете.

Така или иначе, имаш материал, мааалко само се потруди. Наготово много неща стават, но не всички, младежо;)

Опитай, ще видиш, че ще стане и много ще те зарадва резултата! ;):good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво ще рече във вид за презентация?

Ще рече някой да му развие нещата наготово, а той да ги изкопира и да си получи шестичката. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, нормален младежки порив - то на нас не ни стига времето, камо ли на него. Но се налага. Да имаше готово някъде, да го дадем, но няма кой, моето момче да ти направи темата и да ти свърши работата. Ако нещо не можеш и питаш конкретно, сигурно с удоволствие ще ти отговорят, но така... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стига сте се карали нам момчето. Направете му презентацията и готово, какво толкова. И без това е пълна глупост каквото ги карат га правят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе какви са тия глупости - презентации-мрезентации, преписваш нещо от нета и ей ти шестичката. Да ги изкарават пред дъската и да почват да пеят какво са назубрили :book::117: , яко мор, без такива практики на създаване на готованци! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стига сте се карали нам момчето. Направете му презентацията и готово, какво толкова. И без това е пълна глупост каквото ги карат га правят.

Значи първо не съм искал да ми правите презентация. Много добре разбирам от компютри, а и правя страхотни презентации. Молбата ми беше за систематизирана информация, включваща точна и конкретна информация. Казах също, че тази в българските сайтове не е достатъчна. Благодаря все пак....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, е значи не сме разбрали. Щом се оправяш с компютрите и с презентациите, проблема ти е 80% решен.

ето още линкове, нищо че са на български

да речем, за Соломон; за Давид е няколко страници по-назад.

http://www.biblia.w-bg.net/king3.html

Можеш да я почнеш с кратък увод за древната история и Библията; http://bg.wikipedia.org/wiki/Библия - с няколко изречения я описваш.

После преминаваш към големите древни народи - Вавилон, Шумер, Египет, Рим, Китай, народите от Азия и сочиш, че всеки от тези народи е оставил в наследството на цивилизацията свой епос, своя система от знания и легенди за древността, за древната си история и произход. Разбира се, ще кажеш, че това не са точно исторически извори, а смес между хроника, епос и художествено произведение, но пък наситеността с образи, събития и внушения ги прави още по-ценни. Библията се състои от две части - Стар завет и Нов завет. Стария завет е сборник с текстове относно широка тематика - от създаването на съвета от бога, до древната история на еврейския народ, а Новия завет описва раждането, животът и смъртта на Исус Христос. Старият завет проследява и древните юдейски царе, като в 4 кнмиги проследява първите от тях, създателите на еврейския царски двор. Тази история не е само хроника, но както казах по-горе, е ценна и със художсетсвените послания. Много в нея ще ви учуди, но обяснението е просто в това, че това е една много, много стара история на хора с много, много стари разбирания.

След този увод, проследяваш хронологията - накратко разказваш за Давид, като ползваш линка от уикито, който Ласт Роман ти е дал пръв. След това преминаваш към Соломоновата история, като ще трябва от самия библиейски текст, в линка, който е тука в този пост, да извадиш основните неща (ще ти се стори скучновато, но само в началото).

Можеш да ползваш и това: http://www.pravoslavieto.com/history/00/solomon/index.htm

Според мен тука има много, много информация.Сериозната част е на руски, но ако имаш време, може да се преведе (съвета ми е да опиташ в началото сам - понеже виждам, че ти сече пипето, ще откриеш, или може да откриеш, колко лесно се работи с този език от българи;) ). Ако не - ще трябва някой да ти го преведе.

Образът на цар Соломон, освен за еврейската има голямо значение и за историята на всички християнски народи и на цялата западна цивилизация, тъй като от Библията преминава в християнското историческо съзнание и светоусещане, въобще в цялостната култура на Европа, а това значи - на повечето от водещите народи в света.

Тук ще трябва да обобщиш какво точно представлява този образ, но това - после, че имам работа сега..

Срокът ти какъв е?

ПП

Ето ти изобилие от изображения в цялата западна и византиййска история на Цар Соломон:

http://www.pravoslavieto.com/history/00/solomon/index.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаряза отговора! Все аз уча история, а не християнска етика, така че не бива да намесвам християнството /разбира се не изцяло/. Тъй като е история трябва да работя със точни години и факти, но ще се опитам....

ПП. Тъй като в класа има 28 ученика, всеки си е избрал по нещо. Може да пиша и за друго, стига да не се препокрива с това на останалине. Ако имате идеи за такава тема /от еволюция на човека до първите държави в месопотамия/, споделете и ако има достатъчно информация може да пиша за нея....Въпреки че е малко късно, тъй като започнах да правя презентацията...Бих искал да видите и какво направих като начален слайд....98073407.png

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, че добре изглежда! Даже много добре! Значи друга тема... и тази е добра, но може някой да ти предложи нещо за Рим ;)

Няма значение, че учиш история, не пречи да вметнеш малко за християнството, та то също е обект на науката история.

Браво!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То затова ти го дават като тема за домашно, за да се научиш да го правиш. А и да ти дадат за Дядо Коледа да пишеш или да говориш с презентацийка - пак си е предизвикателство. Такъв Цайтгайст можеш да им спретнеш в даскало... само да имаш малко въображение. Ама туй младите ги мързи :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, че добре изглежда! Даже много добре! Значи друга тема... и тази е добра, но може някой да ти предложи нещо за Рим ;)

Не за Рим, щом детето може да прави презентацийки иска нещо от по-ранната история на човечеството, защо да не напише нещо за неолитните култури в Европа?

Например мадленската култура;

http://en.wikipedia.org/wiki/Magdalenian

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:biggrin: :biggrin: :biggrin: Нищо подобно! В най обикновено училище съм.

Ааа, защо не казваш, че си оттам.

За сведение на аудиторията. Това интересно училище се занимава с много благородна дейност /бих я нарекъл/:

http://kraeznanie-pleven.webnode.com/about-us/

http://www.posredniknews.com/site/index.php?option=com_content&view=article&id=11557%3A-----q-q&catid=65%3A2009-04-22-12-51-49&Itemid=324

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като става дума за царете Соломон и Давид може би е най-добре да се погледне Библията - книгите Царства, Паралипоменон (Летописи). От Псалтира и Премъдрост соломонова пък може да се извадят някои цитати. Там са за речем популярните цитати "Всичко е суета" или изпълняваните от хора по време на богослужение химни.

Давид е известен с победата си над Голиат, както и с псалмите. Има и една много известна статуя на Давид от Микеланджело. Соломон пък е построил Храма в Йерусалим и е бил известен със своята мъдрост, но тъй като се сдобил с много съпруги започнал да залита и по култовете им. Бил посетен от Савската царица, а също е популярен покрай една книга, която е филмирана - "Рудниците на цар Соломон".

За двамата е писано много и са рисувани много картини за тях. Тъй че какво ще подбереш, вече зависи от изискванията ви за темата. Но тя дава много големи възможности.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И вика, че не било елитно училището, а? :))

Значи да, ако ще става дума за Соломон, на всяка цена трябва да има част от презентацията, със заглавие "Наследсвтото на Соломон", "Наследство Соломоново" /малко в библейски стил/или нещо подобно, в която да се разгледат символите и знаците, останали от текста за този древен цар. "Суета на суетите, всичко е суета" и не само..

http://www.biblia.w-bg.net/pritchi.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цецко , малко те мръцка братленце.

Тука гледам са ти изсипали доста инфо.

Хайде, ще ти помогна и аз, защото един добър чичко от КГБ ме помоли :)):.

До времето на цар Саул и Давид , евреите се управлявали от т.нар. ''съдии'' .

Археологията е доказала, че между 1200-1000 год. пр. Хр. в Ханаанската земя са възникнали много нови селища с по-различна култура от автохтонната.

Когато Израел бил подхвърлен на мощните нашествия на филистимците , израилтяните поискали от последния съдия Самуил да им постави цар. Той не искал , защото държал за теократичното управление на страната и им казал, че ако се постави цар, то те ще трябва да изпълняват задължителна воинска служба, реквизит на имущество и животни и т.н. (1Цар.8)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Давай, Рицарю, давай още! :)

Защото се очертава знак за класическото преминаване от родова демокрация към централизирана държава;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...