Отиди на
Форум "Наука"

Играе ли ви се още на преход?


Recommended Posts

  • Потребител

Големи философи и смелчаци се извъдиха сега, интересно ми е обаче какво са правили преди 1989 г.? Комформизмът яко играе сред синьо-червената мъгла.

За елита ще кажа. Елит идва и елит си отива.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Че кой говори за качество. Останах с впечатление, че се отрича съществуването чисто физически на елит.

На мен ми се струва, че елитът винаги е сравнително еднакъв, защото културата ни не се е изменила съществено. Влияят само различни допълнителни фактори.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Големи философи и смелчаци се извъдиха сега, интересно ми е обаче какво са правили преди 1989 г.? Комформизмът яко играе сред синьо-червената мъгла.

Ооо, какво сме правили ли? Ми нищо. Учехме и си четяхме книгите, дънехме си рока на нелегални касетки, а лятоска работехме и изкарвахме пари. Не беше зле. 95% от съучениците ми никога не направиха нищо активно в ДКМС и всички просто го траеха това нещо, което им прави чест. После пък взе, че дойде перестройката и стана още по-хубаво. :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Демек комформисти. А имаше други като вас, дето се самозапалваха. Ей, нема оправия тая държава.

А сега сте много активни, то трябва да се компенсира. Но сте объркали времето.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, аре ся да си посипвам главата с пепел, затова че не съм се самозапалил!?!

Дисидентство в Народна Република България нямаше - факт. Това е именно просто исторически факт, който не може да бъде основа за каквито и да са морални оценки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че дисидентство няма, е така. Но защо да не е основа за морални оценки?

Може и още как. Основа за срам е.

И най-интересното е, че сега същите тези комформисти се опитват да раздават морални оценки наляво и дясно, с какво основание питам аз?

какъвто ни народът, такива ни и политиците, и цялото управление.

Те вместо да се борят за права и справедливост, си слушали касетки моля ти се.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алва, ти полицейска палка отблизо виждал ли си?

Е, аре ся да си посипвам главата с пепел, затова че не съм се самозапалил!?!

Дисидентство в Народна Република България нямаше - факт. Това е именно просто исторически факт, който не може да бъде основа за каквито и да са морални оценки.

Имаше, но беше смазано. За разлика от Полша, където всички, в т.ч. властите, имаха граници, тука такова нещо нямаше.

Link to comment
Share on other sites

О Алва, да беше витял митингите на синята мъгла, спектакъл на открито. Да се чудиш, къде в кои структури, се криха като мишки 45 години и кога ушиха знамената. Моя партиен секретар Енчо Попов, беше в челните редици със синьо знаме в ръце и с тънко пискливо гласче викаше СДС.......Какво ужасно лицемерие, забравил, че преди месец ми беше обещал да ме "банне" партийно за неуспоредност с линията на партията. Сега сигурно е в управлението на някоя от новите, не знам.

КГ не ги лъжи, ако имаш предвид глупостите на "Екогласност" пред Кристал, това не е десидентво а експресно боядисване и не е било толкова страшно и опасно. Но българина от всички европейски нации си пази кожата исторически най- много! И пак от много пазене после жестоко страда- национална черта- виж Алеко и други източници.

Кога давате нови плюсчета и колко, мисля че моите ги спряхте напълно ?

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Алва, ти полицейска палка отблизо виждал ли си?

Виждал съм.

Ами те и онея по чехия и унгария виждаха не само палки. И не само ги виждаха, ами и ги усещаха. За разлика от мишоците тука, дето само от гледане се плашат.

КГ, разликата между мен и комформистите, няма да казвам кои са, че ако бях в онова време, нямаше да се примиря.- или щях да се махна, или да мина в нелегалност, но несправедливост няма да търпя. Защото съм един вид...по-висше човешко същество, честолюбив съм.

Но сега точно мишоците на най-големи ербапи и моралисти се правят.

Писна ми морал да ми раздавам някакви мишоци, откъде накъде, къда са им заслугите? аа

Другарят Желев през 1962 изнесъл лекция на 23 души под един дъб зад Военния клуб на тема критика на маркс - теоретични основи, и това било начало на дисидетнството, хаха боже боже...

Алва, ти полицейска палка отблизо виждал ли си?

Имаше, но беше смазано. За разлика от Полша, където всички, в т.ч. властите, имаха граници, тука такова нещо нямаше.

Това тука беше приказка КГ, една безобидна бяла приказка в сравнение с това, което беше в полша и унгария.

явно нямаш основни исторически познания.

О Алва, да беше витял митингите на синята мъгла, спектакъл на открито. Да се чудиш, къде в кои структури, се криха като мишки 45 години и кога ушиха знамената. Моя партиен секретар Енчо Попов, беше в челните редици със синьо знаме в ръце и с тънко пискливо гласче викаше СДС.......Какво ужасно лицемерие, забравил, че преди месец ми беше обещал да ме "банне" партийно за неуспоредност с линията на партията. Сега сигурно е в управлението на някоя от новите, не знам.

КГ не ги лъжи, ако имаш предвид глупостите на "Екогласност" пред Кристал, това не е десидентво а експресно боядисване и не е било толкова страшно и опасно. Но българина от всички европейски нации си пази кожата исторически най- много!

Кога давате нови плюсчета и колко, мисля че моите ги спряхте напълно ?

Е такава ни е цялата държава. И сега същите тези раздават морални присъди. Ex коя cathedra питам аз, на какво основание? смешки.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Михов, кажи го по- ясно-" Историк затвори темата " тези има опасност да ни разкрият напълно, къде отива нашата сладка, приватна демокрацийка тогава !?

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато ми говорят за репресиите в НРБ, винаги давам пример с Георги Джагаров, чиято драма "Прокурорът" бе забранена, докато в същото време той беше ... първи зам.-председател на Държавния съвет (т.е., вицепрезидент, по сегашному).

А ако се върнем по назад в историята - към първите години на социализма, когато наистина е имало репресии - то размерът им е като детска игра, в сравнение с това, които е ставало в СССР - например, по прословутите процеси срещу католиците са разстреляни четирима души и осъдени около петдесет - нищо работа за мащабите на съветските ужасии.

alvassareiro, никога не ми е минавало през ума, нито да бягам, нито да протестирам - дълго е да се обяснява защо, пък и в този контекст би прозвучало като оправдание, а няма защо да се оправдавам - само ще ти обърна внимание, че НИЕ НАИСТИНА НЕ ЗНАЕХМЕ колко далеч пред нас е избягал западния свят - често даваха италиански филми, в които италианците живееха страшно мизерно (помня, наприме, че плаках на "Крадецът на велосипеди") - е, как да не ми се прииска и в Италия да построят социализъм и да ги приемем във Варшавския договор и СИВ, та да няма там такава мизерия?!

И още нещо много важно в този контекст - може би - най-важното: от началото на управлението на НДСВ до ден днешен (и особено при сегашното управление!) възлови места във властта бях заемани от западни възпитаници, които са се оформили като хора след 1989-та - и - нищо! - видяхме ги и тях какво могат; така че не ругайте старите кадри - ако трябва да избирам между Калина Илиева и кадър на Държавна сигурност - бих предпочел ДС да ме управлява, съжалявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, кажи го по- ясно-" Историк затвори темата " тези има опасност да ни разкрият напълно, къде отива нашата сладка, приватна демокрацийка тогава !?

Значи, аз никога не съм одобрявал затварянето на теми, освен, ако наистина не са ескалирали много нещата. Казах си мнението и за предишните скрити теми.

Отправям апел към модераторите да не затварят тази тема, за да можем да се насладим на глупостите на този забавен тандем! Аз лично с тях си оправям настроението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В учебника по обществознание за 10 клас от онова време имаше нещо от рода на "всеки или 6-ти или 8-ми българин е член на БКП".

Дали 6 или 8 не е от значение - и така, и така бройката бе нещо огромно.

Да се мисли, че е имало някакъв "елит", мозъчен тръст или въобще потенциал извън тези структури е просто смешно.

Ако някои е на друго мнение, направо да сяда и да пише поредни спомени за наивници от следващите поколения.

Искам да напомня на феновете на елита отпреди 9-ти, че същия този елит вкара България на 3 пъти в грешен филм.

Ако трябва да го припознаем този елит по делата му, както е писано, то ... хм, абе, случайни работи на голямо няма.

За статията:

Главен редактор Георгиева хубаво задава въпрос, но дали нещата наистина са толкова прости, както му се иска и на Бойко, а и мен?

Има ли въобще потенциал за такова радикална подмяна след като и самият Младенов на всеослушание оповести публичната тайна за самоизбиращ се кръг, в който не може да се пробие?

И понеже външната политика е сериозно нещо, май малко трудно ще стане с урдулешки прийоми а ла "Ура, давай, по пет на нож, X сменени с един декрет, и др.".

Нещо идей, планче, roadmap, пр. за изпълнение на това хубаво намерение?

Щото на една нова, млада, кадърна и (почти) неопетнена мома и гледахме и ни гледаха сеира наскоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да напомня на феновете на елита отпреди 9-ти, че същия този елит вкара България на 3 пъти в грешен филм.

Кой е третия? Втората Световна ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, аз никога не съм одобрявал затварянето на теми, освен, ако наистина не са ескалирали много нещата. Казах си мнението и за предишните скрити теми.

Отправям апел към модераторите да не затварят тази тема, за да можем да се насладим на глупостите на този забавен тандем! Аз лично с тях си оправям настроението.

Пак същата история. Нямат аргументи, конкретно михов е опънат до стената, и почват обидите сега. Айда да идва оня с тъпия ник и да се почва.

Това е класическа схема на интелектуално слабите.

Дабре дошъл в темата Андрей, нямам възможност да ти сложа плюс, затова го казвам с думи подкрепям поста ти напълно.

Аз също, и моите плюсчета свършиха. Сега се зачетох внимателно, поздравления.

Прави ми впечатление че моите свършват едновременно с тея на дедото, странна работа.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, просто явно наглостта и дебелоочието ви трябва да се бори с бруталност и сарказъм. Оня пич, Симпъл стюпид го направи.

Радвайте се, че съм възпитан. :)):

П.П. Излизам. Ще ходя на кино. После ще пийна по едно. Ако сте още в темата, ще поспорим, обещавам. Ако ли не - и утре е ден. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наглостта и дебелоочието са на

- комформисти със забранени касетки и дънки, които сега при демокрацията правят онова, което не са имали смелост да сторят като е било време.

- разни лустрационисти, които разлагат присъди по формални критерии

това нормално ли е?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Андрей, ти кой мислиш реално управлява?! А и освен "Крадецът на велосипеди" имаше и други филми, така че това с незнанието как се живеело на запад някак не върви. Явно басните продължават.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...