Отиди на
Форум "Наука"

Орелът от Вознесенка - официален символ на България?


Recommended Posts

  • Потребители

Намерих време и си направих труда да прочета какво пише в „Майчина страна”. Не става дума за паметник край Запорожие, а за цял архитектурно-исторически ансамбъл в центъра на града. Ще има паметник, който ще изглежда като паметника на Цар Освободител в София. Площадът ще се казва „Аспарух”. От него към мястото на находката ще отвежда улица, носеща пак името на Аспарух. За да станело това, обаче, трябвало българската научна мисъл да „потвърди практически досегашната теория, че погребението във Вознесенка е на основателя на Българската държава – хан Аспарух”.

Статията според мен е писана от не съвсем устойчив психически човек. Повечето от нашите националисти все пак се опитват да не бъдат толкова крайни в мечтите си. Макар, че и Лъчезар Тошев се беше изсилил да маха паметника на Цар Освободител и да слага Аспарух. Явно е взел идеята от украинския бай Иван.

На мен лично ми идват асоциации с познатите ни Юзеирови от Славяново. Тези, които искаха да издигнат паметник на незнайния турски войн там.

Ще цитирам по-характерното от параноичните изблици на Иван Петрович Ангелов:

„Отдавна, откакто се запознах с материалите на Георги Костов, си поставих за цел, каквото и да стане да открия истинското местонахождение на погребението във Вознесенка. Изходна точка станаха материалите от археологическия отчет на археолога А. В. Гринченко и по точно топографската схема с описанието на мястото, където е се е намирало погребението към момента на разкопаването му през май 1930 г...

То се оказа относително недалеч от Площада на профсъюзите, в промишлената зона, на територията на современното металлургично предприятие ПАО „Запорожкокс”. Трудно ми е да обясня какви чувства ме бяха обзели, при първото посещение на това свято за нас, Българите, място. В душата ми се бяха смесили чувството на гордост и съжаление, пред очите ми се мяркаха сцени от известния филм, чуваше се тропота на копитата и цвиленето на конете, звънът на оръжията и родните, до болка познати човешки гласове. Стоейки там и чувствайки се единствения в света Българин, притежател на тази уникална национална тайна, мен ме засърбяха ръцете незабавно да поставя намерения паметен знак [първата паметна плоча за Аспарух, която била махната и прибрана в Запорожския музей] именно тук, на мястото на физическото погребение на кан Аспарух. Но размисляйки, реших да не предизвиквам съдбата втори път: поради отсъствие на научно-обосновани доказателства, в съществуващия му вид дадения паметник ще предизвика ненужни слухове и може отново да бъде демонтиран, а това вече ще бъде целенасочено кощунство над светлата памет на основателя на нацията.

Именно от такива съображения се наложи да се потрудя върху неговия външен вид, да внеса определени изменения, да отстраня производствените пропуски и естетически недостатъци. От дипломатични съображения и с болка в сърцето се наложи да се откажа от съществуващия текст. Вместо това, по аналогия с паметника на Кубрат в с. М. Перешчепина като заглавие отгоре бе поставен хералдичния знак на рода Дуло – свидетелство за Българския произход на погребението, отдолу текстът е на украински език:„На цьому місці у травні 1930р. археологом Дніпрогесівської археологічної експедиції В.А. Грінченком досліджено унікальну пам’ятку VII-VIII cт.ст.–Вознесенське поховання.”

Отдолу е запазено място за продължаване на текста и завършването на мисълта вече на български език: „Кан субиги Аспарух – създател и владетел на Дунавска България от Бури Чай (Днепър) до Балкана – 680-701 г.”

Тази недостигаща част на формулировката ще бъде нанесена само след получаване на всички научни обосновки, че посоченото погребение е именно на основателя на Българската държава...

... С тези наши действия, ние концентрираме вниманието на целия интелектуален и научен потенциал на нацията върху назрялата необходимост от практическото потвържаване на теорията, че във Вознесенка е погребан основателя на Българската държава – кан Аспарух. Несъмнено, всичко това не може да остава незабелязано от научния свят в България, Украйна и другите страни. Това е още една крачка по пътя на утвърждаване на нашето национално самосъзнание и самоуважение – нова, чиста страница за научни изследвания и открития. А честта да я запълним е оказана именно на нас – българите от ХХI век...

Днес от висотата на птичия полет може да огледаме цялата картина на тази част на Запорожие – Площада на профсъюзите и мемориалната плоча [намерената в музея] върху един от домовете, да видим мястото избрано от Георги Костов за паметник на Аспарух като конник, и улица „Седов”, водеща в посока на мястото, където е намерено погребението.

Тук може да бъде изграден прекрасен архитектурно-исторически ансамбъл – на площад „Аспарух” (днешния на профсъюзите) да се постави паметника с коня, а улицата, водеща към мястото на погребението (днешната „Седов”), да се нарече на негово име...

Това е необикновена, но в същото време е велика и изпълнена с уважение мисъл – тя е осветена от самото време и от необходимостта да възтържествува историческата справедливост по отношение на основателя на Българската държава. Ние българите от Запорожие сме уверени, че рано или късно предначертанията ще бъдат изпълнени – името на кан Аспарух ще бъде изписано със златни букви не само на монтирания паметен знак, но и в книгата на историята на Украйна и на нашия легетдарен Запорожки край. Решението е взето и отмяна няма да има – КАЗАХМЕ!”

Статуята на коня от бъдещия паметник на Аспарух в Запорожие вече е готова!

post-2642-0-32539200-1357405556_thumb.jp

От изложението се вижда, че от Запорожие не гледат толкова благосклонно на идеята, че откритото във Вознесенка погребение е на Аспарух. В руската статия в Уикипедия даже се оспорва, че става дума за погребение. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81 Вижда се, че и първият паметник на Аспарух е бил махнат, затова „хитрият” бай Иван направил нов паметник уж на археолога, ама турил на него герба на Дуло - познатото IYI!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 125
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Утре планирам да ходя до музея в Днепропетровск и да снимам лично Орлето, ако ми разрешат, така че ще видим монограма как изглежда на снимка с висока резолюция.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво за посещението. Дано е оригинал. В музеите понякога стоят копия.

Здравейте отново, посещението ми в музея се отложи със седмица и затова не съм писал тук. В събота, обаче, посетих изложбата и се оказа, че от Запорожския музей са изпратили копието, което там по принцип показват на посетителите, докато оригиналното Орле, както знаем, се пази в каса в мазето на музея. Предполагам и затова входната такса беше толкова евтина (6 гривни), а таксата за снимки - 10 гривни (украинската валута е гривна, а 1 евро е приблизително 10.50 гривни). Прикачвам няколко снимки на репликата (самите снимки ги смалих, понеже снимах с висока резолюция и файловете са големи).

ПП. Всичките снимки от изложбата, които ще кача тук, с голямо удоволствие подарявам на форума, който се е доказал като водещ научен форум със строга, но справедлива, модерация и напълно заслужава именно тук да бъде първото място със снимков материал от изложбата в Днепропетровския исторически музей.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В отделен пост прикачвам монограма, "детелината"(на крилото) и правоъгълната щампа(на опашката) - последната не можах да снимам достатъчно добре, понеже не можех да застана удобно, но то и няма особена полза, все пак това е копие.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във филма "Българите", авторът му Пламен Петков май държи именно репликата в треперещите си ръце, а не на автентичното орле, голям майтап smile.gif

Тази година правех сметка да ходя в този музей и да снимам собственоръчно монограма, за да може по-категорично да го разчетем, но явно ще се откажа, едва ли ще ме пусне някой в хранилището, където се пази.

Е, сега поне разбрах, че Пламен Петков е държал в ръцете си автентичното Орле, а не копието, както съм писал в този мой постинг от миналата година. Ето линк към една статия на П. Петков, там има две снимки на Орлето, засега те май са най-добрите, циркулиращи в нета, но за съжаление резолюцията им не е достатъчна, за да се прави анализ на монограма и другите надписи.

http://www.bg-voice.com/articles/view/orelut_na_asparuh/1063/

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така, сега да разгледаме витрина по витрина какво съдържа изложбата. На първата витрина имаше материали(документи и снимки) от личния архив на археолога Гринченко, за които музеят ни съобщава в тази статия :

http://ru.museum.dp.ua/news_0282.html

Но да видим първо снимка на Орлето, вероятно правена от Гринченко - от тази снимка, разбира се, няма как да направим някакви категорични изводи за буквите в "детелината", но поне първата буква май е Δ(делта), а другите две ми приличат на "O" и "V", тоест имаме "ΔOV", което някои са разчели като титлата "ΔOVKAC" :

5738069L.jpg

Вероятно ще измислим и други интересни хипотези, времето е наше. :)

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето следващата интересна снимка от първата витрина, правена по време на разкопките и показваща цялато съкровище, а Орлето, предполагам, е някъде във вътрешността и е било открито след като е била направена снимката.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"

...само тоя орел се премята по статиите. Но щом той е византийски, кой е можел да се похвали със съкрушителна победа над византийците през седми век, така че да им отмъкне военен щандарт? - Аспарух.

Този орел не е военен щандарт.

Легионните орли са с разперени криле, а не с с прибрани. Но като каже някой нещо и се почне едно повтаряне - иди, че обяснявай и убеждавай!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От изложеното на първата витрина внимание, може би, заслужава и писмото на Гринченко до Яворницки, тогавашен директор на музея. В писмото се съобщава за разкопките при Вознесенка, но на пръв поглед нищо съществено не откривам. Все пак, като имам повече време някой път, ще се опитам да преведа писмото, но няма да имам нищо против и някой друг ентусиаст да се пробва преди мен, а тук все пак има и доста авторитетни лингвисти. :)

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Този орел не е военен щандарт.

Легионните орли са с разперени криле, а не с с прибрани. Но като каже някой нещо и се почне едно повтаряне - иди, че обяснявай и убеждавай!

Да ти кажа - зависи. По барелефите се изобразяват по различен начин. Някои са с разперени, други са прибрани. Например този преториански орел /1 век/:

2462176352_666bd28041_o.jpg

Ето един с по-прибрани от надгробието на аквилифера на legio II Adiutrix /3 век - Истанбул/:

533076_308032855948772_294791665_n.jpg

Разбира се въпросът е дали ромеите са ползвали орли през късната античност и Средновековието. Щото ми се чини, че след 4 век го дават масово на draco и лабаруми.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преминаваме към втората витрина.

Благодарности за снимките! Би било добре да видим и какво пише на табелките. Особено интересна е според мен керамиката.

Пише нещо за урна за кремация, характерна за пенковската култура, доколкото мога да разчета.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодарности за снимките! Би било добре да видим и какво пише на табелките. Особено интересна е според мен керамиката.

Пише нещо за урна за кремация, характерна за пенковската култура, доколкото мога да разчета.

Да, на тази витрина са показани разни артефакти от пенковската култура, намерени през 2006 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А свързани ли са с вознесенския комплекс, или просто са част от общата изложба? Сега прочетох , че са намерени през 2006 г. , но може би местните археолози правят някаква връзка...

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А свързани ли са с вознесенския комплекс, или просто са част от общата изложба? Сега прочетох , че са намерени през 2006 г. , но може би местните археолози правят някаква връзка...

Тези неща са намерени в друг регион, така че нямат пряка връзка с Вознесенка, но ми се струва, че просто от музея са ги показали, за да има нещо в залата, понеже и без това изложбата се оказа доста оскъдна, далеч от гръмкия анонс - От Запорожския музей, както се вижда, са пратили репликата на Орлето, а артефакти от Харковския музей не видях там.

А на този линк пък има някаква снимка с артефакти уж от Днепропетровския музей, но такава витрина изобщо не видях там.

http://майчинастрана...-основни-прабъ/

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, и това е ценна и интересна информация, благодаря :) Хубаво е да разбереш от първа ръка какво е имало на тази изложба.

Значи, свързани с Вознесенка са снимките и записките на Гринченко.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Орлето-реплика стои върху постамент е в центъра на помещението, а около него има три хоризонтални витрини - в следващите три поста ще видим какво има на всяка от тях.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...