Отиди на
Форум "Наука"

Орелът от Вознесенка - официален символ на България?


Recommended Posts

  • Потребител

Остава само да покажем трите стомни (Кримски п-ов, VIII-IX в.) в един от ъглите и с това изложбата се изчерпва.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 125
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Така, почваме с анализите. На снимката, правена от Гринченко (или по-вероятно от фотографа на експедицията), се вижда, че май има буква преди гръцката "делта", така хипотезата, че там е изписана титлата "дукас" сериозно се разклаща. Странното е, че трилистната детелина не е цялата, липсва първото листче, но се вижда краят му, където се прикачва за дръжката, може би крилото е било по-голямо и впоследствие е закръглено. Трябва да потърсим още снимки на Орлето, правени преди войната, предполагам има такива, защото явно надписите и монограмът сериозно са пострадали от немската бомба.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във връзка с предния ми пост мога да предложа една забавна, но и напълно равноправна хипотеза : всяко листо на детелината, както се вижда, е разделено на две, тоест имаме общо шест секции, във всяка секция има по една буквичка, тоест общо шест буквички, които изписват "ГРОΔOV" (На Грод), така лансирам хипотезата, че този Орел може да е бил притежание на кутригурския владетел Грод, който е бил покръстен в Константинопол, както знаем от изворите. На прикачената картинка съм направил възстановка на детелината, съобразена с тази моя хипотеза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малка корекция на хипотезата "Грод" - при по-внимателно заглеждане в детелината ми се струва, че последната буква е по-скоро "Y", а не "V", така разчитането е "ГРОΔOY", което е същото, но от съображения за прецизност сме длъжни да направим това уточнение.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хрумката е интересна, но правилно ли е така да се изобразява детелина?

Обикновено листата са в пълен кръг, а не дръжката от едната страна. Някъде има ли така изобразена?

Личи ли си да има липса на парче от крилото? Защото от снимките изглеждаше някак си завършено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Личи ли си да има липса на парче от крилото? Защото от снимките изглеждаше някак си завършено.

Разгледай по-внимателно прикачената картинка, със стрелка съм отбелязал зоната, където се вижда малка част от липсващото листо, а и средното листо не е цялото, затова смятам, че крилата на Орлето в тази зона са заобляни впоследствие и затова почти половината от детелината липсва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-2642-0-51138700-1358355226_thumb.jp post-2642-0-69667400-1358355232_thumb.jp

Значи.

Орелът е родова реликва на семейството на княз Михаил Български, този, който Константин Багренородни и Теофилакт Охридски са прекръстили на Борис. Първоначално е бил притежание на брата на Михаил - Докс Български. На крилото на орела е поставен знак с неговото име.

След смъртта на Докс, орелът попада (вероятно като играчка) в Петър, син на Симеон, внук на Михаил. Поставят на гърдите на орела монограм с името на новия му притежател Петйо (умалително от Петър). При нахлуването на киевския княз Светослав в българската столица, орелът е взет като плячка. След смъртта на Светослав, той е погребан с военните трофеи – царските български реликви - край Вознесенка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това твоя теория ли е на база предходната, или нещо повече?

Моля уточнявайте тези не маловажни неща :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има вероятност детелината да е била четирилистна, както на картинката, а това значи 8 сектора и съответно можем да търсим думи с до 8 букви.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това твоя теория ли е на база предходната, или нещо повече?

Чисто самостоятелен, патриотичен принос за пълното изясняване произхода на находката „орел” при Вознесенка, в традициите на най-доброто в българската историография.

Само за паметника нямам идея. Смениха системата и у нас и в Украйна. Иначе колко хубаво щеше да бъде: паметник на видния държавник Леонид Брежнев и на рамото или в ръката му кацнал българския „царски” орел. Брежнев наричаше българите „балхари” и всъщност изпревари с откритието си тези, които свързаха България с Царство Балхара, нашата прародина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брежнев наричаше българите „балхари” и всъщност изпревари с откритието си тези, които свързаха България с Царство Балхара, нашата прародина.

Брежнев е украинец, родом от Днепродзержинск, а на украински език с буквата "г" се означава звук, подобен на нашето "х", затова и така е звучало като "балхари". Доколкото знам (тука Митака е по-компетентен), чехите също казват "балхари, Балхария".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.., а на украински език с буквата "г" се означава звук, подобен на нашето "х", затова и така е звучало като "балхари". .... чехите също казват "балхари, Балхария".

Много от наименования, произлизат именно от това как някой казва, и ако се тръгне от там да се изхожда може крайното име да стане съвсем различно, от това как се самонаричат местните. (както Холандия - Нидерландия и т.н.) Или както Пекин, както му казваме ние.

За едни може да е Балхара, за други Булгаристан, а ние да си казваме България. И не е нужно нещо да е променено в името, а да си значи едно и също за различни хора.

А съвсем в стила на по-предните постове с предполеженията

Там, където е намерен орелът все пак за живели таврите - таурите или булс/з/- булс/з/ите, както вероятно им казват арменците.

А по нашему Биковете. А после българите. Булз-ари, Народът на биковете :) А от кого може да е наречен така е съвсем отделна работа и не е задължително да е самоназвание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Много древен мотив, означава земя и небе.

Не мисля, че е от тия, които са се процедили в християнството. Среща се от Рим до китай (и оттатък), но в не мисля, че надживява езичеството на Рим. Т.е. ако е от 7-ми век, едва ли е византийски, което е любопитно.

На всичккото отгоре орелът (ако е орел) е специфичен, и мисля, че трябва да се открие специална тема в раздел биология за да се отгатне кой вид е и респективно къде е ареалът. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Действително не е лоша идеята да се идентифицират видът на орела и змията. Ето по-големи снимки, с предупреждението, че са на копието от нашия Национален исторически музей.

post-2642-0-21072200-1358449894_thumb.jp post-2642-0-27046500-1358449682_thumb.jp

Подобни „орли” са намирани и в други археологически находки в Украйна, но са без змия.

post-2642-0-94778200-1358449691_thumb.jp

Ако не сте прочели още този материал, прегледайте го. http://www.bulgari-i...voznesenska.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брежнев е украинец, родом от Днепродзержинск, а на украински език с буквата "г" се означава звук, подобен на нашето "х", затова и така е звучало като "балхари". Доколкото знам (тука Митака е по-компетентен), чехите също казват "балхари, Балхария".

Точно така, чехите нямат звук 'г' (буквата 'g' и съответно звука е само за чуждици) и казват 'булхар/и' и 'Булхарско'.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също подкрепям идеята да се определи видовата принадлежност на Орлето и змията, надявам се някой съфорумец да помогне, но за целта трябва да се използват снимки на автентичното Орле, докато копията едва ли са правени с участието на орнитолог(и съотв. серпентолог). :)

Прикачвам отново снимки на автентичното Орле - това са най-добрите снимки, които може да се намерят в нета, не са с достатъчно висока резолюция, за съжаление, но това е положението, засега.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гербов, имаш ли представа откъде е тази снимка? Според тази снимка, третата буквичка прилича по-скоро на "X", вероятно по тази снимка някои наши "специалисти" са прочели "ΔOX" и са направили транслитерация на български като "Докс", но в този надпис, след като имаме гръцката "делта", значи по презумция имаме гръцката буква "Х"(хи), а не латинската "екс", следователно транслитерацията би трябвало да ни даде "Дох".

Все пак смятам, че снимката на Орлето, която беше показана на изложбата в Днепропетровския музей и вероятно правена преди войната, е най-достоверна, а там съответната буквичка определено прилича на "Y".

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

post-2642-0-51138700-1358355226_thumb.jp post-2642-0-69667400-1358355232_thumb.jp

Значи.

Орелът е родова реликва на семейството на княз Михаил Български, този, който Константин Багренородни и Теофилакт Охридски са прекръстили на Борис. Първоначално е бил притежание на брата на Михаил - Докс Български. На крилото на орела е поставен знак с неговото име.

След смъртта на Докс, орелът попада (вероятно като играчка) в Петър, син на Симеон, внук на Михаил. Поставят на гърдите на орела монограм с името на новия му притежател Петйо (умалително от Петър). При нахлуването на киевския княз Светослав в българската столица, орелът е взет като плячка. След смъртта на Светослав, той е погребан с военните трофеи – царските български реликви - край Вознесенка.

Тая теория е чук! Ше почна да я пласирам по села и паланки! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Снимката от крилото на орела е оригинална, защото е от книгата на Георги Костов. Има я и в статията на Живко Войников.

post-2642-0-40309900-1358505557_thumb.jp

Аз като се загледах във втората снимка на целия орел, която пуснах вчера, стигнах до извода, че тя май е оригинална. Защото се вижда, че материалът е сребро. Докато за копието в НИМ казват, че било от бронз.

Към Варлорда: и да не пропуснеш да отбележиш – БГ Наука, К. Гербов. Аз още като четях статията на Шаповалов, съзрях в нея, че идеята за погребение на Светослав е толкова нелепа, колкото и за погребение на Аспарух. Човекът я е написал, за да покаже, че най-лесно е да се измислят фалшиви версии. Моята версия обединява фалшивите руска и българска версии, последната с малка корекция. Все пак и аз трябва да вложа известно интелектуално творчество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз като се загледах във втората снимка на целия орел, която пуснах вчера, стигнах до извода, че тя май е оригинална. Защото се вижда, че материалът е сребро. Докато за копието в НИМ казват, че било от бронз.

Пръстите на оригиналното Орле са повредени, докато на твоите снимки са си целите, тоест това са снимки на реплики.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...