Отиди на
Форум "Наука"

Произход на древния "мерлион"


Recommended Posts

  • Потребител

В темата за българския календар tantan обърна внимание на митично същество - полулъв, полуриба, изобразено на съд от съкровището от Над сент Миклош :

096_7b.jpg

и подобно от колесницата от гробницата край Караново:

post-5781-064172700 1299084113_thumb.jpg

Какво е това същество и от къде произлиза?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В случая ще бъда вулгарен: http://en.wikipedia.org/wiki/Merlion

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD

Самата дума merlion е очевидно английска от френски произход: lion de la mer, морски лъв. Оригиналното название е съвсем различно. Произходът на това митично създание е далекоизточен.

Гугъл служи на всички.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сингапурския лъв с рибешка опашка (merlion) и аз го намерих, за това нарекох така и животните от снимките, но merlion e съвременна измислица, той не е свързан с по-древни идеи.

Колесницата от Караново е от І в сл.Хр., на всичко отгоре митичното (може би) животно, което я украсява е яздено от някакво амурче. :)

post-5781-035588600 1299099356_thumb.jpg

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Амурчето" може да е всякакъв тип "демон" или "гений". А може и за е самият страшен Ерос (който не е толкова захаросан в античната митология, колкото в по-новите й обработки). Лъвът с водна опашка би могъл да бъде някакъв Посейдонов звяр - сещам се за "водните коне", "конете на Лир" - страшните водни чудовища, които теглят "колесницата" на морския бог Лир в британската келтска митология.

Обикновено колесницата на морския Посейдон е теглена от хипокампи - коне с рибешки опашки (обърни внимание, че в статията за тях като илюстрация е даден и хипокамп с лъвска, а не с конска глава от римска мозайка в Италия).

Sea-monster_Terme_di_Nettuno_Ostia_Antica_2006-09-08.jpg

Рибята, змийската или драконовата опашка определено показва хтоническа (подземна, земна или морска) функция. А Посейдон е "земетръсец", той владее не само морето, а и земята. Ерос, яхнал лъв с рибя опашка може да илюстрира, да речем, съюза между Посейдон и съпругата му Амфитрита. Трябва да се види цялата колесница от Караново - би могло по нея да има не само "амурчета", яхнали лъвове с рибешки опашки, а и сюжети, определено свързани с морски божества - Нерей, Протей, Посейдон... Може пък колесницата да е била посветена на Посейдон или друго морско божество.

Ето я цялата мозайка от пода на термите в Остия край Рим (подходящо място за изобразяване на морски божества): двата лъва с рибешки опашки са вляво, пред самата колесница на Посейдон/Нептун.

OstiaMosaics.JPG

Дорис, това може да ти е интересно: богинята Амфитрита, съпруга на Посейдон, е дъщеря на океанидата Дорида (на гръцки точно Δωρίς, Doris) :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Главата на съществото на мен повече ми прилича на пантера, което също е нормално съчетание в римското изкуство и се среща в сцени с морски божества и създания. Ето няколко мозайки:

1159625200_4b00a08b8d_b.jpg

Като домашен любимец на Тритон:

Z34.8Triton.jpg

Нереидата Галатея язди такова същество:

Z33.4Galateia.jpg

OCEANUS_HIPPO_YYYTTT_01-9256.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дали ще е лъв или пантера - май е все тая като си говорим за антично изкуство. Сега ми е интересно да видя снимки на цялата колесница от Караново, за да видим дали има по нея някакви морски божества или съм си измислял бясно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дали ще е лъв или пантера - май е все тая като си говорим за антично изкуство. Сега ми е интересно да видя снимки на цялата колесница от Караново, за да видим дали има по нея някакви морски божества или съм си измислял бясно :)

Лъвовете и пантерите ясно се отличават в античното изкуство. В колесницата няма морски божества, освен тези хибриди има и фигурки на обикновени пантери. Колесницата е публикувана от откривателя й Веселин Игнатов: Ein römischer vierrädriger Wagen aus dem Dorf Karanovo, Bezirk Nova Zagora, Südbulgarien, Archaeologia Bulgarica, 2, 2009, стр. 31-51.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Язък ми за хубавата идейка. Ей, мразя педанти, дето знаят повече от мене :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези символи са използвани и при изобразяването на Кибела.

Често е с лъв или язди лъв. Много често е с рибя опашка и завършва с три пръста. И почти винаги има змия до нея или в косите и. Тука има съчетаване на символите, което е много интересно. Много наподобява и тези от римските мозайки. Без претенции за тях. Просто отбелязвам сходството.

Та и аз очаквам малко повече материал за останалите фигури , ако има такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговорите. Римска водна пантера, домашен любимец на Тритон, поставена на тракийска колесница предполагам показва, че траките в този период са не само териториално но и в културно отношение част от римския свят. Антични мотиви в декорацията на ценни предмети явно устояват и през средновековието - съкровището от Над сент Миклош, може би без да се влага в тях първоначалния смисъл?

Когато ходих това лято в Караново не даваха да се снима вътре в могилата. Отпред снимах обаче една табела:

post-5781-044448400 1299150577_thumb.jpg

Казаха, че като реставрират намерените предмети, ще ги изложат в музея в Нова Загора. Може вече да са там. Уникален е един стъклен ритон (вижда се част от него на снимката). Археолозите твърдяха, че е направен с материал от района на Нова Загора. Около Нова Загора има доста кварцови находища.

Off:

Дорис, това може да ти е интересно: богинята Амфитрита, съпруга на Посейдон, е дъщеря на океанидата Дорида (на гръцки точно Δωρίς, Doris) :)
Да, интересни са митичните същества, на мен са ми особено любопитни митичните чудовища, но нямам амбиции да се сравнявам с тях. :biggrin: Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Ако се съди по тази плочка от Летнишкото съкровище:

12010112.jpg

язденето на морски чудовища (хипокампуси) присъства в митологията на траките още от IV в. пр.Хр.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...