Отиди на
Форум "Наука"

Командна зала АЕЦ Фукушима: 23.10.1998


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

На мен наистина ми омръзна от стремежа на много хора да всяват паника. Стига сте били толкова черногледи. Да радиацията е един много важен фактор. Човек би бил глупак ако я пренебрегне. НО човек би би също толкова глупак ако си помисли че радиацията е единстения фактор. Йонизиращото лъчение далеч не е единствения източник на свободни радикали в организма. А именно по този механизъм то въздейства. Напротив при самия метаболизъм постоянно се генерират свободни радикали имащи идентично въздействие с реакциите на йонизиращата радиация. Ние непрекъснато сме обградени от фактори имащи подобно въздействие. Оловото, кадмия и тнт също са генотоксини, но за разлика от радиоактивните изотопи не се разпадат с времето а си стоят около нас. Дали някой е правил изследвания експозицията с кадмий на един пушач на какво облъчване се равнява като здравословен ефект? ВЪобще ако разсъждавахме така като ти сиписал по-горе все едно трябва веднага да си легмен в ковчезите. Не си прав. Вижите организми са много жилави системи. Те си имат вградфени механизми които са предназначени конкренто да се справят с въздействия подобни на описаното от теб. Така че недей да демонизираш един от факторите и да забравяш другите. Факт е че здравословното състояние на човечеството не е толкова добро колкото би ни се искало. Но не радиацията ни е винвна и не тя е от ключово значение. Аварията във фукушима ще мине и ще си замине. И хората там бързо ще я забравят, все пак японците са преживели две ядрени бомбардировки, в сравнени е стях фукушима е като игра на стражари и апаши. Така че не радиацията и не ядрената енергетика са нещото което трябва да ни притеснява.

Май имаш склонност да вадиш думи от контекста. Говоря по принцип, за неща дето ги има и се отчитат, а не за да всявам паника, по дяволите! Нито мисля да представям едностранчиво каквото и да е. Но ако говорим още за миханизма ще излезе че продължавам... Казах що аз лично съм против Белене - толкова. От мене не зависи. Ако говорим за въздействие от Фукушима - не няма опасност за БГ! В япония обаче съм убеден че ни всичко е по мед и масло!

Извинения на всички у които съм насадил паника!

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 133
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

РадионУклеиди.Та доколкото виждам в заглавието на темата фигурира фУКУШИМА и ЯДРЕНА ЦЕНТРАЛА нали, ако беше ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ щяхме да говорим за него.Ако все още не си разбрал щетите по централата не са от земетръса а от цунамито.Това че им се размина е чист късмет.Радиацията в случая няма нищо общо.Тъпото е че при това ниво на технологиите в тази страна цифрите пак взимат връх за сметка на сигурноста.Нали не смяташ че пропуските са направени от незнание,щот самата дума ,,цунами,,е японска.Сега излизат доклади,докладчета,за нарушения за фалшиви данни и тн.Дали си прочел за икономически неизгодното по добро решение за защита на централата от цунами/много харесвам думата икономически неизгодно/ когато става дума за сигурност на АЕЦ.Сега съвсем естествено идва въпросът ЩОМ в страна с традиции и с възможности икономията взима връх,то какво ли ще бъде при нас.И пак казвам това че нещата се разминаха е чист късмет.

И последно въпреки самурайският дух къде в момента се намират шефовете на ТЕПКО,имате три опита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ииииииииииии пак отначало.Последен опит,що тогава поливаха изключен реактор с вода.Дали ,,верижната реакция,,е най важното в случая щот тук се касаеше за захранване на охлаждането.Демек нещата се свеждаха до дизелови агрегати или един по дълъг разклонител.Резервно захранване на помпите нямаше щот водата го беше отнесла,имаше даже и предложение да включат единя реактор само и само да има захранване.Въпросът според мен е защо не е предвиден още един вариант за захранване след като ЦУНАМИ е японска дума.И не че не се е знаело а просто е било,,икономически неизгодно,,и определено имаха голям късмет щото това въобще не беше ,,най лошия сценарий.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Използвал съм множествено число в мнението си, не съм имал предвид че ти конкретно насаждаш паника. Цитирал съм мнението ти само като повод, не като пример.

Но наистина ми писва когато някои хора използват нещастието на другите за да правят своята политическа пропаганда. А в случая антиядрените настроения не са нищо друго освен политическа пропаганда на фона на най-страшното природно бедствие за последните десетилетия. Япония вече две седмици я люлеят силни трусове над 6-та степен а някакви са се завайкали за това колко страшна била ядрената енергетика. Облъчените при аварията със опасни дози радиация са цифром и словом 5 (петима). На фона на над 20 000 изчезнали (в първите часове се съобщаваха цифри от около 80 000) и около 8000 открити до момента жертви на земетресението и цунамито, преекспонирането на ядрената авария показва един наистина примитивен популизъм.

По въпроса за механизмите на въздействие бих бил благодарен на една разумна дискусия. Не вярвам някой да го приеме като пропаганда, все пак тук е научен форум и е редно да се дискутират най-вече механизми нали? :) Та ще те питам по какъв механизъм според теб въздейства йонизиращата радиация? Аз лично признавам че не съм специалист по радиониклеиди,но от обща химическа култура смятам че механизма на въздействие при всички случаи се свежда до създаване на силнореактивоспособен свободен радикал. Всичко останало е следствие.

Извинавай, явно яз отново не съм разбрал нещо...

Та точно по нуклеиди (или нуклиди) и аз не съм специалист (или поне не го работя сега), а и минаха 15 г. откак съм го учил...

Механизмът - общо взето - да, както казваш е, но ЙЛ може и да въздейства директно - денатурира белтъци, уврежда ДНК... Там вече се говори за радиотоксини.

По интересно е друго заради превръщането на елементите при разпада при вдишване на радон може да се стигне (освен ефектите за които говорим) до акумулиране на стабилно олово в организма - слид серия от превръщания извесна като уран радиев ред. Радонът може да го намерите из много мазета, приземни етажи, но най-вече около и в минералните извори. Всъщност е дъщерен продукт от естественото разпадане на урана.

Дано не е съм досаден - ЙЛ се състои гловно от α - хелиево ядро - спира се от лист хартия или повърхността на кожата, β - електрон или позитрон - преминава през лист и прониква до мм в кожата и γ - електромагнитна вълна, с по-малка дължина от ренгеновите лъчи, спира се от някой метър бетон или олово (плътни материали) зависии от енергията. Неутрони - може да мине през метал, но се забавя или спира от леки елементи - вода, парафин, жива тъкан, с неутрон може да направите ренгенова сника на пожарогасител... За протони малко знам като порникване...

ИЛ са пряко и косвено йонизиращи

Пряко йонизиращи - частиците със заряд;

Косвено - гама квантите и неутроните;

Като опасност - α и β - при вътрешно облъчване - след поглъщане или вдишване на въчитела (нуклида)м

γ - При външно облъчване, йонизират чрез фотоефект - електрон-позитрон или фотохимични реакции; По-слабо йонизиратq но повече проникват.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За радона - споменам го за да е ясно, че радиация има навсякъде около нас и да покажа още един начин на въздействие на радионуклеидите различен от образуването на радикали.

За неутроните и протоните - по инерция - иначе да - те са породукт на ядрени реакции - делене или сливане. Ни мисла, че са варианти на алфа разпада - алфа частицата е ясно какво е - хилиево ядро състоящо се от два протона и два неутрона.

За бета - ок, в грешка за проникването, спират от Al фолио...

цитат: "Но въпроса е че като цяло механизма по който радиацията въздейства на организма при всички случаи преминава през някаква форма на образуване на редикал. А живите организми са екипирани с многобройни механизми защитаващи ги от подобни въздействия"

За радикалите - ЙЛ, както писах въздейства и директно - увредена молекула на ДНК или денатуриран белтък (примерно ензим дето не работи) това не е свободен радикал. Много интензивна радиация може да доведе до изгаряне, но доста преди това облъченият ще е умрял от лъчева болест.

Механизми може и да имаме (срщу радикалите), но сетиво за ЙЛ нямаме.

Специално за ефектите - всичко зависи от дозата. За дози?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-2642-034782800 1301215428_thumb.jpg

post-2642-065938000 1301215437_thumb.jpg

Йорданка дръпна шалтера, Народният театър изпадна в тъмнина, събралият се народ, сякаш помислил, че се намира на театрален спектакъл, започна неистово да ръкопляска.

Защо само един час трая това действие? Хайде, в следващото, Бойко да дръпне шалтера на АЕЦ „Козлодуй”! Предлагам тогава не само да ръкопляскаме, а да викаме и „ура”

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В понеделник очаквайте в сайта следващите новини за ставащото в Япония!

Много интересни неща ще прочетете...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Големи смотаняци излязоха тия от ТЕПКО

" Данните за критичен скок в радиацията на АЕЦ "Фукушима" – грешка

27.03.2011 17:08

Сведенията, че равнището на радиоактивност на водата във втория енергоблок на авариралата японска атомна електроцентрала надвишава нормата 10 милиона пъти не се потвърдиха, съобщи японската агенция Джиджи прес. Оказало се, че при измерванията сътрудници на оператора на централата Токио Електрик Пауър (ТЕПКО) са объркали данните за наличието във водата на радиоактивен йод и на радиоактивен кобалт. Тези данни не съответстват на действителността. Много извинявайте, заяви представител на ТЕПКО. След установяване на грешката специалисти са взели повторна проба. Резултатите от измерванията още не са съобщени. Заради съобщението за критично превишаване на безопасното равнище на радиация персоналът на централата бе евакуиран. Засега не е известно дали след установяване на грешката той ще се върне. /БГНЕС /

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Споко Skubi

Далече е. Жалко за онези които са там

Cпоко съм, споко....Ама кат гледам тези Тепковци какво правят.....Лутът се като пр.дня в путури...

:lac: :lac: :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1292992/Tickende-Zeitbomben-Japans-Atomanlagen#/beitrag/video/1292992/Tickende-Zeitbomben-Japans-Atomanlagen

Докурепортаж за аварии в японски АЕЦ през последните години по втора немска телевизия.

0:15 извинения от директорите на енергодружествата за грешките, превърнало се в ритуал.

...в АЕЦовете около Токио царят лекомислие, самодейност и лъжи.

Следват примери от аварии в няколко АЕЦа

На 2:20 мин. демонстрация как се налива уран с фуния в Япония, за да се пести време.

Коментар: икономическата мощ над всичко. енергетика+политика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1292992/Tickende-Zeitbomben-Japans-Atomanlagen#/beitrag/video/1292992/Tickende-Zeitbomben-Japans-Atomanlagen

Докурепортаж за аварии в японски АЕЦ през последните години по втора немска телевизия.

0:15 извинения от директорите на енергодружествата за грешките, превърнало се в ритуал.

...в АЕЦовете около Токио царят лекомислие, самодейност и лъжи.

Следват примери от аварии в няколко АЕЦа

На 2:20 мин. демонстрация как се налива уран с фуния в Япония, за да се пести време.

Коментар: икономическата мощ над всичко. енергетика+политика.

... Einsatz von Wischkommandos ... коментар от всякакъв род е просто излишен. :head_hurts_kr:

факторът "човек" в АЕЦ Козлудуй преди 10години:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Последни новини: инфорамцията за измерванията, подавана от ТЕПКО, се оказва пак неточна. В Германия през 2007 г. спряха 2 АЕЦа, които аварираха в един и същи ден, защото операторът им Ватенфал се репчеше и отказваше съдействие на властите за разследване на случая.

Странен случай: Някакъв 25-годишен безработен се е опитал да влезе на територията на АЕЦ Фукушима 1 с кола, бил е спрян от охраната, и затова е отишъл на Фукушима-2 и е правил кръгчета из комплекса там, докато не са го арестували.

http://www.heute.de/ZDFheute/inhalt/28/0,3672,8230300,00.html

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Японския балон отвсякъде издиша, традициите не са това което бяха ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нещо не разбрах дотук- четейки дискусиите, к'во и как е гръмнало във Фукушимските централи..

В статиите пише, че е имало водородни експлозии, но от'де се е взел водорода: цирконият е реагирал с водата (водната пара) при висока темпеаратура, или какво?

Какви се смятат, че са последствията от експлозиите: за влошаването на състоянието на аварилите реактори, за хората, за разнасянето на радиацията?

ПС

Намерих това в потвърждение:

http://www.commondreams.org/view/2011/03/12-3

http://www.osti.gov/energycitations/servlets/purl/4781681-yt5epU/4781681.pdf

http://www.jsme.or.jp/monograph/pes/1999/ICONE7/PAPERS/TRACK05/FP7167.PDF

http://www.springerlink.com/content/pv7r731892558683/

http://www.google.bg/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=s&hl=bg&source=hp&q=http%3A%2F%2Fwww.commondreams.org%2Fview%2F2011%2F03%2F12-3&meta=&btnG=Google+%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето нещо свързано с роботите:

http://computerworld.bg/35135_otlomki_blokirat_dostapa_na_robotite_do_postradalata_yadrena_centrala_vav_fukushima

Някой правилно направи коментара, че роботи си имат, ама не за неща които наистина са важни (като в случая).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо не разбрах дотук- четейки дискусиите, к'во и как е гръмнало във Фукушимските централи..

В статиите пише, че е имало водородни експлозии, но от'де се е взел водорода: цирконият е реагирал с водата (водната пара) при висока темпеаратура, или какво?

Какви се смятат, че са последствията от експлозиите: за влошаването на състоянието на аварилите реактори, за хората, за разнасянето на радиацията?

Zr + 2 H2O → ZrO2 + 2 H2

при висока температура цирконият се окислява от водната пара, при което се отделя водород. при отваряне на клапаните водородът изхвърча, реагира с кислородa и се получиха взривовете. не знам как ще пуснат роботи сред тия отломки.

не е ясно дали парчетата бетон не са повредили защитата на реактора... но в Япония поне строителството е значително по-стабилно. в Съветския съюз е имало случай покривът на енергоблока да падне от самосебе си и да предизвика пожар в машинната зала и на цялото оборудване и реакторът излиза извън контрол (Белоярская АЭС, 31.12.1978 г.).

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Японския балон отвсякъде издиша, традициите не са това което бяха ;)

Ще ти се :sneaky2: И БТВ, мотивирай малко мнения като това. Японските традици ги няма, защото цяла Япония не падна при 9-та степен, или защото след като ги заля 10 метра море, пострадаха?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имах предвид всички негативи които лъснаха наяве след инцидента, всички се прехласваме пред всяко нещо що е японско, а се оказа че и при тях не всичко е наред при Фукушимата - не предвидено такова цунами, въпреки че то точно от там ще дойде, а не от към китайско море, неадекватни действия след аварията - още тогава трябваше даапочнт да я погребват, а се оказа че, завалиите, се опитвали да я спасяват и пак да я пускат в експлоатация, множество фалшификации в документацията ,а за икономии и застраховка не са и спретнали.....а и последно време доста честа практика взе да става да изтеглят автомобили поради някакви скрити дефекти ...доста други кусури имат джапанките /даже и джапанките им вече не са такива какито бяха :tooth: -имам такива и затова ги споменавам :tooth: / и ми става смешно като някой почне да ги величае на някакви стари лаври...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

точна неточна, този инцидент се оказа изключително тежък и може и по-тежък от чернобил да се окаже (натам е тръгнало) ако се замърсят морето или подпочвените води ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

точна неточна, този инцидент се оказа изключително тежък и може и по-тежък от чернобил да се окаже (натам е тръгнало) ако се замърсят морето или подпочвените води ...

Според най-новите инфота концентрацията на радиоактивният йод не намалява.....тоест постоянно пропускане има към почвата, подпочвенните води, морето. Пишат, че може да се наложи евакуирането още на около 136 000 хора до тези 70 000 които досега са били принудени да напуснат домовете си......

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...