Отиди на
Форум "Наука"

Кореспондентен шахмат


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не падам за пръв път, ма наистина не играх сериозно. Не знаех дали и ти играеш сериозно, нали искаше първо да тестваш системата...

Сега получаваш отказан дамски гамбит. Вместо да ти взема пешката на вертикал це, вадя своята на същия вертикал. Мисля, че така ще е по-интересно - по-дълго време всички фигури ще са на дъската.

Този дебют не ми е много познат, колкото да речем - руската или испанската партия, щото много рядко съм го играл, за разлика от Карпов и Каспаров.

Е, няма нищо, че отсъстваш, нали все пак влизаш... Имаме по 14 дни на ход.

А, докато те няма, играя с Богданов (който нещо много се замисли) и с Болярски, който играе бързо - като Ананд... Ние не разговаряме с него напоследък, само местим, без да коментираме ходовете си, ама е интересна партията, дето я играем. Предпочитам с черните да я играя сицилианската защита, ама и с белите не се давам, както е видно... И двамата с Болярски правим логични ходове или поне на мен така ми се струва...С него скоро ще навлезем в ендшпил, а там всяка грешка се заплаща скъпо. Ама може и до реми да стигнем, знам ли...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбрахме се ;). Теста си е тест, щото аз пробвах даже и идиотски ходове, ама като ми каза как става играта стана сериозна. По отношение на дебютите, с белите играя само 2. Дамски и царски гамбит, ама царския не си го спомням добре :(.

Ето ги ходовете:

Move White Black

1 d2-d4 d7-d5

2 c2-c4 c7-c6

3 Bc1-f4

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен приетият царски гамбит ми е много интересен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Eee следващата партия де ;). Пък и аз не обичам да играя с белите, щото вариантите са малко. Ама какво да се прави, играеш каквото можеш, иначе е ...ганкиното ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Aз пробвах даже и идиотски ходове...

A рокадото се прави като първо се мести царя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе знам, и на турнири съм ходил, както споменах ;). Въпроса беше, че за да почна оназ партия пробвах идиодщини като а2-а4 и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз се включвам в играта. Приемайте поканите. :)

Как ти е ника, че аз там съм dimilliev, с mitaca не стана :(.

Брях стана и с митака и приех поканата, сега имам два акаунта :(. Май не е по правилата :(?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, докато те няма, играя с Богданов (който нещо много се замисли) и с Болярски, който играе бързо - като Ананд... Ние не разговаряме с него напоследък, само местим, без да коментираме ходовете си, ама е интересна партията, дето я играем. Предпочитам с черните да я играя сицилианската защита, ама и с белите не се давам, както е видно... И двамата с Болярски правим логични ходове или поне на мен така ми се струва...С него скоро ще навлезем в ендшпил, а там всяка грешка се заплаща скъпо. Ама може и до реми да стигнем, знам ли...

А аз си мислех че съм бавен :post-20645-1121105496: И освен това предпочитам с белите да я играя Сицилианската.

Днес си мислех дали да не кача ходовете ни придружени с коментар и нагледност и гледам Doris ни е пуснала в ефир:)

Иначе нарочно не се включвам на разговори - усещам че си специалист с разузнавачески заложби и ще напишеш историята на таз партия предварително :tooth:

Иначе от началото имаме разменено преимущество и в момента отстъпвам своето. Ходът с пешката на 5... h6 в дебюта го броя грешка, трябваше да е 5... а6, как удържах с гафа не е истина... :smokeing:

И аха - определено не се даваш :good:

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вече играя с makebulgar, на две дъски (с двата ми ника), а и с лейдито стартира играта. Значи и с Историк станаха 4 партии ;). Някой друг ;)? Че утре аминавам на село и не комп, а компир ако им ще съм доволен :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иначе от началото имаме разменено преимущество и в момента отстъпвам своето. Ходът с пешката на 5... h6 в дебюта го броя грешка, трябваше да е 5... а6, как удържах с гафа не е истина...

Стават грешки, затова има и опция да върнеш хода си и да смениш фигурата, която местиш, или да преместиш същата фигура, но - другаде.

И аз се учудих на този ход, толкова да си се уплашил, че ще изстрелям офицер или кон на g5...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Утре аминавам на село и не комп, а компир, ако имам, ще съм доволен...

Ще имаш компир 2.0, с помощта на който ще можеш да набираш не само телефонни номера и и-мейли, ами - и ЕГН-та! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз сега излизам, ще се върна след час.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стават грешки, затова има и опция да върнеш хода си и да смениш фигурата, която местиш, или да преместиш същата фигура, но - другаде.

И аз се учудих на този ход, толкова да си се уплашил, че ще изстрелям офицер или кон на g5...

Хахаха проверка на реакциите след 2 бири.

А как се връща фигура? С Request Undo ли? Досега не съм връщал местена фигура никога. Ако мислим, че всеки ход ни е поправим, ще се отучим да мислим качествено.

ps оо... аз съм бил на ход!

.:.

Редактирано от Bolyarski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз имм едно правило: В дебюта ходове не се връщат, после може, но никога не съм го ползвал. Особено пък на кореспонденски! Ако не ти се е играло не играй, ако обаче играеш, играй до край. И не се предавай, щото гадът противник т е взел кончето ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз имм едно правило: В дебюта ходове не се връщат, после може, но никога не съм го ползвал. Особено пък на кореспонденски! Ако не ти се е играло не играй, ако обаче играеш, играй до край. И не се предавай, щото гадът противник т е взел кончето ;).

Имам имам, ама на 11-я се оцацах :(

Move White Black

1 d2-d4 e7-e6

2 c2-c4 d7-d6

3 Nb1-c3 b7-b6

4 e2-e4 Bc8-b7

5 d4-d5 Ng8-f6

6 Bc1-g5 Bf8-e7

7 d5xe6 f7xe6

8 Ng1-f3 O-O

9 e4-e5 Nf6-e4

10 Nc3xe4 Bb7xe4

11 e5xd6 c7xd6

12 Bg5-f4

Та поисках да се върне последния ход, е ся ако не се върне здраве да е, няма да се откажа я ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitaca-makebulgar

1 d2-d4 e7-e6

2 c2-c4 d7-d6

3 Nb1-c3 b7-b6

4 e2-e4 Bc8-b7

post-5781-065190400 1301648836_thumb.gif

5 d4-d5 Ng8-f6

6 Bc1-g5 Bf8-e7

7 d5xe6 f7xe6

8 Ng1-f3 O-O

post-5781-063280200 1301648851_thumb.gif

9 e4-e5 Nf6-e4

10 Nc3xe4 Bb7xe4

11 e5xd6 c7xd6

12 Bg5-f4

post-5781-093689100 1301648866_thumb.gif

Doris(LadyGaga)-mitaca

1 e2-e4 e7-e5

2 d2-d3 f7-f5

3 Nb1-c3 Ng8-f6

4 Ng1-f3 Nb8-c6

post-5781-011205300 1301648559_thumb.gif

5 d3-d4 d7-d6

6 Bf1-d3 e5xd4

7 Nf3xd4 Nc6xd4

8 e4xf5 Bc8xf5

post-5781-023337400 1301648454_thumb.gif

Тука сбърках с офицера на шестия ход (за оправдание - беше доста късно през ноща, пък и от години не съм играла) и мисля да се откажа.

Doris - makebulgar

1 e2-e4 d7-d6

2 d2-d3 b7-b6

3 Nb1-c3 Bc8-b7

4 Ng1-e2

post-5781-062077300 1301649689_thumb.png

За тези, които не са пробвали - това е дъската, на която играем онлайн.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та поисках да се върне последния ход, е ся ако не се върне здраве да е, няма да се откажа я ;).

Еми ще го върнем, че да мога и аз да върна някой по натам. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С Болярски направихме над 20 хода. Може да проследите продължението, понеже добавих новата порция ходове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виждам, че много хора пускат ходове.

Ето един онлайн генератор на позиции:

http://www.chessvideos.tv/chess-diagram-generator.php

Ето и още един, макар че първият по ми харесва.

Редактирано от hristo_serafimov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първият генератор е по-удобен за показване на дебют, а втория - за ендшпил. Много са добри. :)

Ето позицията при

ISTORIK - Болярски

16. Bd4 О-О-О

17. Bf6 gf6

18. a3 d4

19. ab4 dc3

20. Qc3+ Qc7

21. Qc7+ Kc7

fys264fr8d3r.png

Подозирах, че съществува нещо такова, но ми беше по-лесно да използвам програма за изображения, която и без това имам, отколкото да търся.

Има малък недостатък - не може да се запамети позицията, до която си стигнал. При кореспондентен шах от няколко дни трябва да започнеш да нареждаш позицията, до която си бил преди и след това да получиш крайната позиция.

Може също да се направи снимка на екрана - PrintScreen, докато се играе онлайн, а след това да се изреже дъската, а може и да не се изрязва и да се запази с някоя програма за изображения.

Пак не мога да вляза в http://chess.nauka.bg, дава ми Invalid Nick/Password.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...