Отиди на
Форум "Наука"

Да се върне ли цар Фердинанд в България?


Recommended Posts

  • Потребител

Според последното изрично и предсмъртно желание на цар Фердинанд, монарха иска да бъде погребан в България и това е потвърдено в личните мемоари на абдикиралия владетел. Инициативен комитет и семейството на монарха прави всичко възможно да бъде върнат Фердинанд в България като ковчежна пратка, което да цели подобряване имиджа на България, по подобие на други такива случаи в бивши социалистически страни. Тракийските дружества в България и историческите среди са категорично против връщането на тленните останки на монарха. Интересно е какво мисли всеки българин по този въпрос на един ситуация, която е намерила своето фактологическо решение относно следните факти. Фердинанд вече е погребан в град Кобург. Ясно,точно и категорично. Самият син на монарха Борис III не позволява приживе на баща си да идва в управляваното от него царство. Една доста принципна позиция.

Най-принципната позиция обаче е на самия Фердинанд - той абдикира сам от престола след няколко поредни национални катастрофи.

Надявам се е невъзможно наличието на такова болно политическо мислене, при което да се търсят политически дивиденти от една отминала човешка смърт.

http://apollon.blog.bg/politika/2011/04/05/da-se-vyrne-li-car-ferdinand-v-bylgariia.722715

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прав си, но българите забравяме бързо днешните неуредици, а помним дълго старите. Боя се, че повечето българи не биха искали костите на царя тук.

Да беше починал или абдикирал в 1911, щеше да е най-обичаният монарх в историята ни. Но както стоят нещата - няма реален шанс. Жалко, но факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прав си, stinka. Но у нас повечето хора са на акъла на angelmr. Така че последната воля на царя май няма да я бъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да беше починал или абдикирал в 1911, щеше да е най-обичаният монарх в историята ни.

Ако бяха питали баба и дядо - бежанци от Беломорска Тракия, едва ли биха се съгласили.

На мен лично ми е безразлично. Безразлични ще бъдат и 99,8% от българите.

Колко хора знаят, че Батенберг е погребан в България, а гробницата му е на 250 метра от СУ?

А за 1913 г. - имал е отговорност и вина, разбира се. Но по тая логика трябва да търсим сметка за цялата ни политическа класа - като управляващи, за грамадна част от интелигенцията - като подгряващи, и за голяма част от македонските емигранти - като подпалвачи.. :)

А и в 1913 г. народа не е възприел събитията като катастрофа. Така ги е възприел през 1918 г. - затова и тогава Фердинанд се качва на влака...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Той не ни е вече враг, а дали изобщо е бил, е работа на историците.

Добър или лош, цар Фердинанд е част от историята на тази страна и за костите му би трябвало да има място в нея. Още повече, че такова е било най-съкровеното му желание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Абсолютно трябва да се върне.Заслугите на Фердинанд пред България са огромни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За заслугите му ще спорим друг път.Говорим за нормално човешко отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всички вие сте напълно прави - дали като говорим за заслуги (разбира се, че има такива) или просто за нормално човешко отношение. Но тъкмо нормалното отношение не е по силите на повечето тукашни фасулковци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Просто гробът би могъл да бъде скромен. "Фердинанд фон Заксен-Кобург-Гота, 1861-1948" би било напълно достатъчен надпис. Без титли и без хули.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен е най-нормално да се погребе в Пловдив както е последната му воля. Първо от човещина и второ това си е туристическа атракция. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е въпрос на семейството. Внучката му вече изрази желанието им, така, че не е дори и предмет на обсъждане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен е най-нормално да се погребе в Пловдив както е последната му воля. Първо от човещина и второ това си е туристическа атракция. :)

Е, много царе ще съберем на "Цариградско шосе" :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Но е изгонен. А историята не отрича неуспехите му, дори и да използваме това меко определение.

Кой го е изгонил?Май не знаеш историята.Абдикира сам ако не знаеш.Дори в сепетмеври 1918 г. Фердинанд си има достатъчно вляиние в държавата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но е изгонен. А историята не отрича неуспехите му, дори и да използваме това меко определение.

Да, но това са въпроси на историята вече. Светът е пълен с изгонени, убити, охулени и пр. крале, но това не им пречи да си имат гробове.

България само ще загуби, ако проявява излишни грубости.

Тая земя вече е била свидетел на шекспирово-дивашките истории със среднощното изравяне на сина му, мисля, че това стига. Човещината си е човещина.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кайзер Вилхелм ІІ който прави много повече поразии на вече обединена Германия къде е погребан?И никой никога не е поставял под въпрос това му право.Самият факт че се води дискусия като настоящата е очеваден факт за равнището ни /не говоря конкретно за форума/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кой го е изгонил?Май не знаеш историята.Абдикира сам ако не знаеш.Дори в сепетмеври 1918 г. Фердинанд си има достатъчно вляиние в държавата.

Изгонили са го де факто Антантата, доколкото знам. Иначе този ............ и с парен кран нямало да го мръднат от България.

Не знам, но винаги, когато някой говори за Фердинант, си спомням думите на Стамболов:

"Аз съм допускал много грешки, но българският народ е благороден и добър - той ще ми прости всичко. Едно нещо, обаче, българският народ никога няма да ми прости - това че докарах Фердинант за цар на България".

Казва го малко преди да го съсекат с брадва насред центъра на София, по заповед на същия този Фердинант.........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И нека да не си правим илюзии - местенето на гроба на Фердинант не е и не може да бъде представяно като обикновен акт на човещина.

То е политически акт, от който биха се възползвали определени съвременни (твърде нечистоплътни) политически сили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И с ятаган не с брадва.

Какво значение има? И ти благодаря за предишната корекция. Грешката е моя - Стамболов, който измъква Фердинант от някакъв миризлив виенски бардак.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...