Отиди на
Форум "Наука"

Произход на титлата KANACYBIГI


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 19 часа, bulgaroid said:

Според украинците дългото "у" значи и, според тях се използва тази древна форма дори днес,в Белорусия. Така и го четат.  Титлата я четат К'нас или К'нез края е доста произволен дали е ез,ес или аз,ас не е ясно. Между другото я приемат като изменение на конунг, kuningaz както е в оригинала или "финском и эстонском — kuningas; латышском — kungs (господин) и ķēniņš (король); литовском — kunigas или kunigaikštis; саамском — gonagas или konagas; татарском — кенәз;

И на украински, и на белоруски формата е князь. Как го четат можеш да видиш ето тук, има аудио:

https://en.wiktionary.org/wiki/князь#Ukrainian

https://en.wiktionary.org/wiki/князь#Belarusian

Между другото всички лингвисти може би с едно-две изключения приемат тази дума за заемка от германски.

Всичко това няма нищо общо с канасюбиги.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 552
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

И на украински, и на белоруски формата е князь. Как го четат можеш да видиш ето тук, има аудио:

Aз говоря за буквата У, която се намира между Канас у Биги, която според Белоруските лингвисти се е използвала в древните славянски наречия а както се оказало се използва и до момента и значи В. И същите Белоруси и Украинци четат титлата като Канас в Биги. Биги също има обяснение през славянски език но сега не го коментирам. Според същите титлата е КАНАС,не КАН,не КАНАСУБИБГИ с КАНАС. 

Относно княз те използват руската дума. И между другото в същата статия дават първоначалната форма от праславянски,разбирай български kъnędzь

https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/kъnędzь

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bulgaroid said:

Aз говоря за буквата У, която се намира между Канас у Биги, която според Белоруските лингвисти се е използвала в древните славянски наречия а както се оказало се използва и до момента и значи В. И същите Белоруси и Украинци четат титлата като Канас в Биги. Биги също има обяснение през славянски език но сега не го коментирам. Според същите титлата е КАНАС,не КАН,не КАНАСУБИБГИ с КАНАС. 

Относно княз те използват руската дума. И между другото в същата статия дават първоначалната форма от праславянски,разбирай български kъnędzь

https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/kъnędzь

Украинската теория вече я коментирах на предните няколко страници. Не ми се повтаря. Ако мога да перифразирам един формално пенсиониран политик - аз нямам проблем вие да си вярвате в нея. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, sir said:

Украинската теория вече я коментирах на предните няколко страници. Не ми се повтаря. Ако мога да перифразирам един формално пенсиониран политик - аз нямам проблем вие да си вярвате в нея. 

Не съм я чел. Казах само,че това У,намира обяснение,както и биги но това е друга тема. И всичко на славянски. Досега не съм срещал надпис с Кан,или е свързано цялото или КАНАС е отделено. А как се е произнасяло един бог знае,най-вероятно К'нез,което налива вода в мелницата не привържениците на конунг. И май е така. И накрая имаме Борис,все пак. Той сам си се титулува,а после всички искат да са като него. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Не съм я чел. Казах само,че това У,намира обяснение,както и биги но това е друга тема. И всичко на славянски. Досега не съм срещал надпис с Кан,или е свързано цялото или КАНАС е отделено. А как се е произнасяло един бог знае,най-вероятно К'нез,което налива вода в мелницата не привържениците на конунг. И май е така. И накрая имаме Борис,все пак. Той сам си се титулува,а после всички искат да са като него. 

Намира "обяснение" на някакъв имагинерен псевдо-украински.

А за този надпис какво ще кажеш? На седмия ред какво пише? КАНАС ли пише или КАНА?

vb_o071.jpg

А за този?

post-5121-1257689859.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако в Канасубиги нямаме Канас-у-биги, а имаме Кана-субиги или Кана-су-биги, трябва да обясним от къде идва тази титла Кана и по какъв начин е свързана с останалите варианти, които познаваме. Аварското Каназауци може и да има връзка с Княз/Канас, но ако и то е свързано само с Кана трябва да обясним какво означава -зауци. При Канартикин пък ако титлата е Кана + Тикин, трябва да обясним какво е това Ръ между тях, или пък титлите са Канар или Ртикин. При Кана Боила Колобър е ясно, че имаме отделна титла Кана, но дали може да кажем, че това кана е същото като онова в Канасубиги и Канартикин. 

Така, имаме 

Канасубиги

Каназауци;

Канартикин;

Кана (Боила Колобър);

имаме и 

Кънез.

Ако приемем, че Кана е титла значеща нещо като "Цар", възможно ли е останалите титли да значат нещо от рода на "цар от бога", "царче", "царедворец", "царски наследник", "царски велик маг".... 

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, sir said:

Намира "обяснение" на някакъв имагинерен псевдо-украински.

А за този надпис какво ще кажеш? На седмия ред какво пише? КАНАС ли пише или КАНА?

vb_o071.jpg

А за този?

post-5121-1257689859.jpg

Еее, sir, тоя надпис го гледах специално.

Виж, че TON, където е KANA e лигатура за разлика от навсякъде другаде в текста. Защо? Това никой не го обяснява защо е така. Това най-вероятно значи напълно различно нещо от каквото са превеждали и е напълно възможно да няма абсолютно нищо общо с цитирам "ΚΑΝΑ ΒΟΙΛΑ ΚΟΛΟΒΡΟΝ" или както го превеждат "кана боила колобър".

Ето това пише реално:

TO2024_01_16_13_44_12_Window.jpg.f6ee920727e7393e5e5281949d64a164.jpgANA ΒΟΙΛΑ ΚΟΛΟΒΡΟΝ

Вижда се с просто око. Това го е транскрибирал и превеждал някой, който употребява алкохол на работното си място или има 10-ка диоптър, или и двете.

1280px-Philippi_Inscription_1.thumb.jpg.ded0e4873c50822f8c0e3f6eac250c8c.jpg

П.П. А да и като е тюркски език защо изобщо има думата "коловрат", или както е по-правилно изписана тук "коловрон"?

download.jpg.c811ba8aeab2096838d1d5c5c2d8faf7.jpg

Което е ясно какво значи - коло, кололо, колело, което се "врати", върти се. Това не е тюркска дума. И пак няма никаква логика понеже не може владетелската титла да е на тюркски пък свещеническата да е на славянски, нали?

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, D3loFF said:

Еее, sir, тоя надпис го гледах специално.

Виж, че TON, където е KANA e лигатура за разлика от навсякъде другаде в текста. Защо? Това никой не го обяснява защо е така. Това най-вероятно значи напълно различно нещо от каквото са превеждали и е напълно възможно да няма абсолютно нищо общо с цитирам "ΚΑΝΑ ΒΟΙΛΑ ΚΟΛΟΒΡΟΝ" или както го превеждат "кана боила колобър".

Ето това пише реално:

TO2024_01_16_13_44_12_Window.jpg.f6ee920727e7393e5e5281949d64a164.jpgANA ΒΟΙΛΑ ΚΟΛΟΒΡΟΝ

Вижда се с просто око. Това го е транскрибирал и превеждал някой, който употребява алкохол на работното си място или има 10-ка диоптър, или и двете.

1280px-Philippi_Inscription_1.thumb.jpg.ded0e4873c50822f8c0e3f6eac250c8c.jpg

П.П. А да и като е тюркски език защо изобщо има думата "коловрат", или както е по-правилно изписана тук "коловрон"?

download.jpg.c811ba8aeab2096838d1d5c5c2d8faf7.jpg

Което е ясно какво значи - коло, кололо, колело, което се "врати", върти се. Това не е тюркска дума. И пак няма никаква логика понеже не може владетелската титла да е на тюркски пък свещеническата да е на славянски, нали?

Лигатурата не е ли просто за пестене на място?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, D3loFF said:

Еее, sir, тоя надпис го гледах специално.

Виж, че TON, където е KANA e лигатура за разлика от навсякъде другаде в текста. Защо? Това никой не го обяснява защо е така. Това най-вероятно значи напълно различно нещо от каквото са превеждали и е напълно възможно да няма абсолютно нищо общо с цитирам "ΚΑΝΑ ΒΟΙΛΑ ΚΟΛΟΒΡΟΝ" или както го превеждат "кана боила колобър".

Ето това пише реално:

TO2024_01_16_13_44_12_Window.jpg.f6ee920727e7393e5e5281949d64a164.jpgANA ΒΟΙΛΑ ΚΟΛΟΒΡΟΝ

Вижда се с просто око. Това го е транскрибирал и превеждал някой, който употребява алкохол на работното си място или има 10-ка диоптър, или и двете.

И какво като има лигатура? В надписа има общо 7 (седем) лигатури, както го е описал изрично и "употребяващият алкохол на работното си място" Бешевлиев:

Особени знаци. Срещат се следните лигатури:

a) ΝΠ, ΝΚ, ΓΑ, ΣΔ

b) ΜΗΝ

c) ΟΣ

d) ΤΗ

Транскрипцията е пределно елементарна: "тон кана боила колоброн". 

А за печата какво ще кажеш - и там ли има лигатура?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, sir said:

И какво като има лигатура? В надписа има общо 7 (седем) лигатури, както го е описал изрично и "употребяващият алкохол на работното си място" Бешевлиев:

Особени знаци. Срещат се следните лигатури:

a) ΝΠ, ΝΚ, ΓΑ, ΣΔ

b) ΜΗΝ

c) ΟΣ

d) ΤΗ

Транскрипцията е пределно елементарна: "тон кана боила колоброн". 

А за печата какво ще кажеш - и там ли има лигатура?

1. Защото не се пишат между думи затова.

2. Защото само на това място я има, а на другите не в същия текст.

3. Защото "коловрат" е славянско понятие и не може да имаш термини от два езика в някаква "псевдо"-титла, защото това я прави още по-псевдо, отколкото е била.

Това са елементарни неща.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От една страна мейк е дал потенциално рационално обяснение какво би значело на някакъв славянски най различните канаси и канни, като в средновековните деноминими за царе, крале и други евентуално - царевич, кнежевич, царевна, княжна и т.н.

Но от друга страна имаме и надписи като този от съкровището от аварските земи тогава - ΒΟΥΗΛΑ • ΣΟΑΠΑΝ • ΤΕCΗ • ΔΥΓΕΤΟΙΓΗ • ΒΟΥΤΑΟΥΛ • ΣΩΑΠΑΝ • ΤΑΓΡΟΓΗ • ΗΤΖΙΓ Η • ΤΑΙCΗ  

Та, много вероятно е вси1ки тези прабългарски титли да са заемки от непознатия за нас аварски език, но някои от тях да са били побългарени, т.е. пославянчени, заради чисто вокална близост например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, D3loFF said:

1. Защото не се пишат между думи затова.

2. Защото само на това място я има, а на другите не в същия текст.

3. Защото "коловрат" е славянско понятие и не може да имаш термини от два езика в някаква "псевдо"-титла, защото това я прави още по-псевдо, отколкото е била.

Това са елементарни неща.

Медальона е същата работа. Погледни го:

post-5121-1257689859.jpg.e47628933f2a412a6a0edb258483865d.jpg

TON (нещо-си) KANA

Е, какво е това? Каква е тая буква/знак/символ там?

На надписа пише БАГАТ-ОУР КАНА

 

Лице: + Κ(ύρι)ε βοήθη τῶ σῶ δούλω.

Опако: + Ἰωάν — νη βαγατ — ουρ κανα—Ηρτχιθυ — ηνω.

„Господи, помагай на твоя роб Йоан багатур кана Иртхитюенски"

 

дуло (δούλω) "роб"

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, D3loFF said:

1. Защото не се пишат между думи затова.

2. Защото само на това място я има, а на другите не в същия текст.

3. Защото "коловрат" е славянско понятие и не може да имаш термини от два езика в някаква "псевдо"-титла, защото това я прави още по-псевдо, отколкото е била.

Това са елементарни неща.

Медальона е същата работа. Погледни го:

post-5121-1257689859.jpg.e47628933f2a412a6a0edb258483865d.jpg

TON (нещо-си) KANA

Е, какво е това? Каква е тая буква/знак/символ там?

На мен ми прилича не на лигатура и би трябвало да е или И или Н, като при Н, както в лигатурата ще стане Н'кана, което малко ми бие на Африката :))))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, makebulgar said:

Ако в Канасубиги нямаме Канас-у-биги, а имаме Кана-субиги или Кана-су-биги, трябва да обясним от къде идва тази титла Кана и по какъв начин е свързана с останалите варианти, които познаваме. Аварското Каназауци може и да има връзка с Княз/Канас, но ако и то е свързано само с Кана трябва да обясним какво означава -зауци. При Канартикин пък ако титлата е Кана + Тикин, трябва да обясним какво е това Ръ между тях, или пък титлите са Канар или Ртикин. При Кана Боила Колобър е ясно, че имаме отделна титла Кана, но дали може да кажем, че това кана е същото като онова в Канасубиги и Канартикин. 

Така, имаме 

Канасубиги

Каназауци;

Канартикин;

Кана (Боила Колобър);

имаме и 

Кънез.

Ако приемем, че Кана е титла значеща нещо като "Цар", възможно ли е останалите титли да значат нещо от рода на "цар от бога", "царче", "царедворец", "царски наследник", "царски велик маг".... 

 

Канартикин (ΚΑΝΑΡΤΙΚΕΙΝΟC) съвсем очевидно е изопачено предаване на титлата, която е горе на печата. Дали изопачаването е у самия Багренородни или в по-късен препис в случая няма особено значение, при положение че имаме точното изписване на титлата в собствено български печати.

Там тя е изписана като ΚΑΝΑΗΡΤΧΘΗΝW (на горния печат) и още по-ясно като ΚΑΝΕΗΡΤΧΘΗΝOC на този:

kanairthdin.jpg

Впрочем, наличието и тук ту на алфа, ту на епсилон на мен лично ми говори, че става въпрос за същата дума като в канасюбиги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, makebulgar said:

На надписа пише БАГАТ-ОУР КАНА

 

Лице: + Κ(ύρι)ε βοήθη τῶ σῶ δούλω.

Опако: + Ἰωάν — νη βαγατ — ουρ κανα—Ηρτχιθυ — ηνω.

„Господи, помагай на твоя роб Йоан багатур кана Иртхитюенски"

 

дуло (δούλω) "роб"

Впрочем да, моя е грешката за медальона, но качеството е ужасно, пък и не потърсих какво значи.

Но, това цялото "Господи, помагай на твоя роб Йоан багатур кана Иртхитюенски" няма как да се събере 100%.

И какво изобщо е Иртхитюенски?

П.П.

Лице: + Κ(ύρι)ε βοήθη τῶ σῶ δούλω.

Опако: + Ἰωάν — νη βαγατ — ουρ καναΗρτχιθυ — ηνω.

@sir Не е ΚΑΝΑΗΡΤΧΘΗΝW, ами е ΚΑΝΑΗΡΤΧΙΘΥΗΝΩ

 

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, БатеВаньо said:

Много е сложно за произнасяне! 

И грешно. Този превод е правен върху полуизтрити печати. Сега вече имаме открити напълно запазени (по-горе). И стана още по-сложно за произнасяне, но това е положението - да му мислят феновете на тюркската хипотеза как ще го произнасят. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, БатеВаньо said:

Много е сложно за произнасяне! 

Името му е сложно за съвременният ни начин на писане, а иначе е Йоан Иртхит, на баща му Иртхит. Или пък имаме титла Канаиртхит. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, D3loFF said:

Да, може и да аз да не го виждам правилно, понеже качеството е просто велико.

Но, това цялото "Господи, помагай на твоя роб Йоан багатур кана Иртхитюенски" няма как да се събере 100%.

затова е и уточнено, че половината е на лицето на медальона, а другата е на гърба, където е и багатур кана. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, sir said:

И грешно. Този превод е правен върху полуизтрити печати. Сега вече имаме открити напълно запазени (по-горе). И стана още по-сложно за произнасяне, но това е положението - да му мислят феновете на тюркската хипотеза как ще го произнасят. :)

Аз лично не бих могъл да го произнеса, а мисля че не съм само аз. Това струпване на съгласни е удивително:

ΚΑΝΕΗ-ΡΤΧΘ-ΗΝOC

Ето това болднатото може ли някой да го произнесе???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, makebulgar said:

Името му е сложно за съвременният ни начин на писане, а иначе е Йоан Иртхит, на баща му Иртхит. Или пък имаме титла Канаиртхит. 

Няма никакъв Иртхит. Има иртхΘин, където под Θ се крие неясно какъв точно звук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, makebulgar said:

Името му е сложно за съвременният ни начин на писане, а иначе е Йоан Иртхит, на баща му Иртхит. 

ΚΑΝΑΗΡΤΧΙΘΥΗΝΩ

Демек баща му е "KANA" ΗΡΤΧΙΘΥΗΝΩ. Тоест баща му е Кан Иртхит? В това хептен няма никаква логика, да не говорим, че пак този въпросния носи уж владетелска титла, което го прави още по-малко вероятно.

КАНА ИРТХИТУЕНО

Каква е датировката на медальоните и къде са намерени?

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, makebulgar said:

Името му е сложно за съвременният ни начин на писане, а иначе е Йоан Иртхит, на баща му Иртхит. 

Не съм сигурен че е Иртхит или нещо такова. Имаме IRTXTH (на латиница е по-лесно) Как става произношението??? Защо има Тита отзад. Това е много специфична комбинация за не грък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакайте малко!

@sir Ти къде видя изобщо KANA на това изображение?

Това след KAN не ми изглежда да е A изобщо, особено като се има предвид, че A e изписано преди това няколко пъти. Това след KAN ми изглежда като "C".

kanairthdin.jpg.6dc9b68b394c32636a0126de01d553ab.jpg

Да бе, КАNC е не е KANA. Съкратено е от KANAC или нещо абсолютно друго като изписване и значение.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, D3loFF said:

Чакайте малко!

@sir Ти къде видя изобщо KANA на това изображение?

Това след KAN не ми изглежда да е A изобщо, особено като се има предвид, че A e изписано преди това няколко пъти. Това след KAN ми изглежда като "C".

kanairthdin.jpg.6dc9b68b394c32636a0126de01d553ab.jpg

Да бе, КАNC е не е KANA. Съкратено е от KANAC.

Може и да имаш право, защото последното С на печата е същото като това след КАН/КАНСИ. Останалото просто не се чете. Някакво струпване на съгласни..........да има.

 

Как би се изписало на мостичовия надпис княз вместо Цар. Там формата е ЦРИ. Как би била при княз?

 

Oтговорът на чата е - fabricated or nonsensical sequence of letters.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...