Отиди на
Форум "Наука"

Позор ли е...?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Защо да е загубена кауза?

защото такъв е резултатът. А и колкото и жертвоготовна да е една нация, няма шанс, когато великите сили са решили друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

защото такъв е резултатът. А и колкото и жертвоготовна да е една нация, няма шанс, когато великите сили са решили друго.

Римлянино не ми се води тази дискусия но не Великите сили са ни виновни.Кой ни е бил по главата да почваме Междусъюзническата война?Световен заговор?Не мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен, проблемът на народопсихологията ни е, че след 1918-та нямаме реална печеливша национална кауза. Дори и в 1941 година нямаме свободен избор с оглед на националната ни кауза, а сме притиснати да избираме между две злини. А след 1944 година е ясно - там поради чужди идеологически причини дори сме принудени да се откажем от една трета от територията, населена с българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надявам се че правите разлика между Княжество България и Източна Румелия.Така че вижте в коя държава е Карлово към 1881 г. и тогава съдете България.Поборнически пенсии Княжество България е плащало.

Да, и това има значение. Освен това, всичко е станало много бързо - и Гина Кунчева, и Петър Кунчев са починали малко след освободождението. Последният, видно, служещ като полицай.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Римлянино не ми се води тази дискусия но не Великите сили са ни виновни.Кой ни е бил по главата да почваме Междусъюзническата война?Световен заговор?Не мисля.

А, не казвам че са виновни, великите сили. Те просто си решават каквото им е кеф и така каузата става пердута. Съмнявам се, че и без Междусъюзническата щяхме да задържим по-дълго тези територии.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами то на човек му се случи някое голямо житейско крушение, не дай си Боже, па трудно се оправи след това, какво остава за народ. "Копахме кладенец с игла 60 години" и той се оказва зарит за 1 ден.

Не само по вина на великите, те за такива като България са обективна даденост, като вятъра и снега; огромната причина за мен е политическия дефицит, изразен чрез търпенето на Фердинанд и по същество дезинтересирането на българите от разумното осмисляне на политическия процес в страната, респективно проявен чрез грубите грешки на царя и политическото ръководство.

За народопсихологията това е факт, също толкова обективен, както снегът, вятърът и великите сили, но така или иначе ударът е нанесен.

И след ВСВ довършен. Едва в средата на 60-тте години започва процес на освобождаване от забраните, но той не може да се развие поради сериозните пречки, които социализма поставя пред него.

Така, че, няма нищо за чудене. Освен всичко друго българите си имат балканското и дървеняшкото, знаем си. Това не е повод нито за драми, нито за обратното.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въобще не се съмнявай.

И аз така мисля. По всяка вероятност нещата щяха да се уредят дипломатически. Стига да имаше политици и дипломати по това време в България, а не заслепен от глупостта си идиот и интригант, заобиколен от глупци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И това го има, особено в писхологията на народи като българския които имат историческа памет за минало величие и после трудновата историческа съдба, съчетана с примера на цивилизованите нации, към които все искаме и искаме...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да допълня, нещо което може би не знаете. Преди 133 години орди от башибозуци превземат освободеното вече от турско робство Карлово и избиват почти цялото мъжко население. Сечта е била безмилостна. Голяма част от жертвите са от местната интелигенция - учители, свещеници, търговци, лекари. Подгонени от потерята, хората се скриват в храма "Свети Николай", но турците разбиват вратата и избиват до крак мъжете.

Руснаците наричат Карлово "градът на черните забрадки (вдовиците)". В периода след освобождението практически няма непочернена къща. Тук говорим вече не за богати и ояли се безчувствени чорбаджий и въобще граждани, а за един разрушен, град, с избито мъжко население, беден, претърпял всички несгоди на войната.

Дори и да приемем най лошата версия за вярна (само дето видяхме, че Петър все пак е назначен за стражар), то те са пренебрегнати не заради безчуствие, а защото целия град е в бедствено положение.

Да допълня.

След походът на Гурко зад балкана Карлово въстава. Но когато руснаците се изтеглят, идват турците. Тогава се случва Страшното. Турските войски навлизат в градът и избиват над 800 (което за малкия град е ужасно много) мъже и младежи, след които лекари, учители, попове, въобще почти цялата интелигенция. Част от жителите се скриват в храма Свети Николай, но турците разбиват вратите и ги избиват направо в храма. За това колко жени и моми са изнасилени и убити няма да говоря, градът е разграбен основно, частично разрушен и частично изгорен. Останалите живи се крият буквално като лалугери и ги е страх да палят свещи през нощтта или да се скарат на по висок глас на децата си. Такъв страх е било, че бедна ви е фантазията, всичко е оставено на милостта на башибузука. Добре, че руснаците идват неочаквано, та спасяват градът от още едно клане. Ето така е изглеждал моят роден град в който и досега живея в първите месеци на освобождението.

Моля, тези които не знаят за какво става дума, да си мълчат и да четат, защото стават не смешни, а вредни със този свой ура патриотарски напън. Как си представяш ти бе сине майчин в този толкова изстрадал град да носят на ръце някого, па било то и роднините на Левски? Време в което хората буквално умират от глад, нямат покрив над главата си, нито мъже които да го постоят тоя покрив?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При това майката на Левски е в София.

И аз не знаех за събитията в Карлово, а ето, че нещата имат съвсем логично обяснение...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Малко картинки.

post-70-026029100 1329565476_thumb.jpg

Паметник на жертвите на Страшното, отбелязвано всяка година от целия град Карлово, барабар с кмета, администрацията, институциите, църквата и гражданите.

post-70-049811300 1329565509_thumb.jpg

Църквата Свети Николай, в която всяка година се отслужва молебен за изклани българи.

post-70-096762800 1329565750_thumb.jpg

Вратата на църквата Свети Николай, украсена с икона на светеца.

post-70-060227800 1329565810_thumb.jpg

Паметна плоча на стената на храма, в която се разказва за идването на руснаците и първите стъпки на свободно Карлово. Незнам дали се вижда текста.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Слушай сега. Ние всички се опитваме да бъдем като Левски и Ботев, но на малцина се отдава, затова и те са национални герои, а не Димитър Общи, или аз или който и да било от модераторите. Още като се кълнът в комитета, хората се кълнат да работят за благото на народа си СПОРЕД СИЛИТЕ СИ. На един са по големи, на друг са по малки. Нямаш право да обвиняваш някого че е проявил слабост, толкова е могъл, толкова е направил, той в това се е клел. Даже Захари Стоянов впоследствие прощава на Заимов, задето е проявил страх и слабост в решителния момент. Дори той, закоравелия комитаджия прощава, може би, защото знае пред какво е бил изправен Заимов.

Пак ти казвам, не обиждай мен и съгражданите ми, ситуацията след освобождението е била много тежка, няма мъже, градът е разрушен, няма храна. На тебе ти е лесно като седиш на топло и си сит да осъждаш хората. На тебе ти е лесно седейки удобно да осъждаш някого че не бил издържал на мъченията и побоя. А тебе някога башибузук главорез бил ли те е? Захари Стоянов, когото са го били прощава, а тебе, когото не са не можеш. Мисля си, защото той е преживял всичко това, а ти не.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между другото Фружине вярно ли е че Левски е бил известен като "Зико" в Карлово?

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

........ първо когато Левски е измръзвал, гладувал и е бил преследван по друмищата на поробените български земи, а след залавянето му е пребиван и измъчван (както и всеки друг заловен) от османските власти, той е продължавал да "носи своя народ на ръце" (за разлика от Димитър Общи, който също има своите заслуги, но накрая изказва всичко. Тези му действия вероятно ще го превърнат в икона за господа "реалистите". Таке де, ЛОГИЧНО е постъпил човека. Като го е боляло...). Естествено Апостола е бил достатъчно досетлив да не очаква същото от своя народец, познавал е преклони-главицата за която мре. Но подобни ситуации както виждаме мажат с мед "сърцата" на реалистите. Естествени са. Имат своето ЛОГИЧНО обяснение. Тежко ни, ако родните ни "поборници" мислеха ЛОГИЧНО. Както са ги съветвали тогавашните "реалисти". Никога нямаше да въстанат срещу в пъти по силната османска империя, която видимо е щяла да смаже всяка тяхна съпротива. Второ: не зная защо някои не искат да четат, но нейсе... Аз не защитавам нито една от изложените тези. Естествено бих желал "официалната" да е вярната, но за съжаление никой не предоставя необоримите за това факти. И за да няма отново спекулации подчертавам, че в "трагичната" версия също не намирам такива.

Няма данни Левски да е бил изтезван. Имаш сериозно непознаване на турското правосъдие (не на нравите, а на правосъдието). И ако той, или съратниците му, са изпитали към българския народ и 1/100 от чувството, което без грам историческо основание предлагаш да изпитаме тука ние към него, поради факта, че братът и майката на Левски са починали, това място още щеше да се вика не България, ами Румели бейлер бейлък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз прочетох...Това, което представяш за официална версия също е само едно "може би". В официалните биографии на Левски от З.Стоянов и М.Макдерморт в историята, когато майката на Левски е задържана не се споменава кладенец. Изобщо, от разни хипотези и догадки до факти има разлика.

Това и догадки не са, това е безобразно превратно тълкуване от някакъв вестник на фрази от две писма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Схванах се да обяснявам от къде са почерпани сведенията ми и разумните хора ме разбраха, само теб те мързи да четеш. ЧЕТИ! Хасковският вестник подкрепя едната теза, за "официалната" версия която не се основава на вестници, има други източници -

Е откъде? От две писма, които не казват изрично нищо, освен, че братът на Левски е търсил работа и я е получил. Да, мизерствал е. И цяло Карлово, избито и изгорено.

а и не виждам дори и да се основаваше на вестници, вицове или каквото и да е, какво общо имам аз? Постинга ми излага известните данни и е по-скоро въпрос(към осведомените по темата, не към теб) за да узная, ако е възможно истината за съдбата на тези родственици на Апостола. !НЕ ПОДКРЕПЯМ НИТО ЕДНАТА ОТ ДВЕТЕ ТЕЗИ!

иди се карай с авторите които съм посочил в статията си, с местните жителите на Карлово и с уредничката на музея "Левски" в същия град.

Това, че не подкрепяш едната от двете тези е добре. Надявам се, видя какво са писали останалите, включително човек от самия град, запознат с всички детайли.

Това е читавата част от поста, който нямаше как да не скрия просто в останалата му част.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А относно "хипотезите, догадките и фактите", сведенията представени от мен в т. нар. "официална" версия, не са мои ест., а на местни жители на Карлово, които спомени и разкази са записани и официално представени по тази тема от уредничката на Музея "Левски" в Карлово. Но, както вече споменах и за мен, все още, е мистерия кои от всички твърдения са истина. Защото застъпниците на другата теза също твърдят, че данните им са получени от местен краевед. Ако някой докаже една от тезите ще съм му изключително признателен.

Сведенията не са достатъчни за да се формулира теза, затова и всички така вързазяват срещу нея.

Моля за извинение, че бях "малко" многословен, но интересът към статията ми го провокира. И въпреки, че има недобросъвестни и дребнави хора които типично по български се опитаха да съсипят съссем безкористната ми идея да научим и изясним нещо повече за Апостола, дори и празното говоренето за него е може да е полезно.

Ако имаш такава идея, това е чудесно. Особено в навечерието на 19-ти февруари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма данни Левски да е бил изтезван. Имаш сериозно непознаване на турското правосъдие (не на нравите, а на правосъдието). И ако той, или съратниците му, са изпитали към българския народ и 1/100 от чувството, което без грам историческо основание предлагаш да изпитаме тука ние към него, поради факта, че братът и майката на Левски са починали, това място още щеше да се вика не България, ами Румели бейлер бейлък.

В същност, за отношението на турския военен елит към Левски има един много показателен факт - турският военен шинел му е даден не просто да се пази от студа, а защото за надзираващия генерал (на процеса) Левски не е просто размирник, а войн. Друг е въпросът кой точно го осъжда на смърт, защото това не е била официалната директива от Високата порта. Боклуци и герои има от всеки народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това си е присъда за политически престъпления и за обира на хазната (за Димитър Общи). Съставът на съда е от турци, българи и евреи - Али Саид паша, Шакир бей и Иванчо Хаджипенчович, х. Мано Стоянов и Пешо Тодоров (самои тези знам). Указанието е било да се осъдят на смърт само ръководителите, от общо около 60 подсъдими.

Михаил Буботинов:

Михаил К. Буботинов също дава описание: "На 1873 лето, 5 февруарий, вторник, пазарен ден в София - 2 часа преди зори, в двора на пашовия конак — на мястото на днешния княжески дворец, стана необикновено разшавание на пашовските сеймени. По заповед на Мазхар паша, тогава Средецкий губернатор, се изпрати един мулезимин да обади на иконом поп Тодор Митов, да се приготви... Иконом поп Тодор се приготви за половин час... И ето, че се зададе губернатора на каляска със свитата си, състоящата се от десетина души. Веднага след тях биде приведен на средата на мегдана, току-що извадений из тъмницата Васил Левски, конвоиран от един взвод заптии и 4 взвода аскер, облечен в костюма си, както е бил хванат от властите при ханчето, с тежки окови на нозете, но без присъдний иллям на гърдите. Мазхар паша, обърнат към свещеника, заповяда му да се приближи при Левски и свободно да извърши верозаконните потреби. Щом се приближи свещеника при Левски, пашата се оттегли на 7-8 разкрача и същевременно даде знак да направят същото и хората от свитата му. ...

свещеник Христо Стоилов:

"Дяконът се държа юнашки. Каза, че наистина той е първият, но че след него са хиляди. Палачът му наметна въжето и ритна столчето. Аз се просълзих и се обърнах към "Св. София", за да не видят турците, че плача, и си тръгнах."

Има смесване на две османски институции - едната е извънредната комисия, създадена за обира на пощата, където влиза Иванчо Пенчович, който по това време е член на Държавния съвет на Османската империя, и на самия съд. Комисията е създадена на следващия ден след обира на пощата - това така разтърсва турската власт, защото се случва за пръв път, че е проведено спешно заседание на турския Министерски съвет и е създадена тази комисия.

Не е много ясно относно съда, това ще е турския военен съд, доколкото съм чувал няма запазени документи, в т.ч. присъдата и мотивите.

Нямам спомен как се е формирал турският съд, по всяка вероятност има съдии и нещо като съдебни заседатели, по това време турското, т.е. османското съдопроизводство е доста либерално като процедура и преписано от Европа. Българите, евреите и пр. неосманци ще да са били сред съдебните заседатели. Не знаем дали са гласували и как, доколко са могли да повлияят на процеса и какъв точно глас са имали.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Според мен написаното в писмото на Петър “майка ми, като се давила в гераня на Иван Фурнаджиев” е логично да се свърже със случилото се през 1869.

През 1869 г. «са давили» майката на Петър. Има малка разлика в написаното, нали? Иначе може действително по някое време Гина да се е давила и да са я спасили. Но защо досега не е изяснен категорично този въпрос. Дойчев не заявява категорично, че се е спасила, а предполага. Така че, тоя спор - давила ли се е или не майката на Левски, може да бъде решен с документи. Изглежда обаче, документите са неудобни, защото и в Енциклопедия България няма нищо конкретно за живота на Гина Кунчева.

В голяма грешка си и Левски и Ботев и Стамболов са вярвали в този народ.

Левски е вярвал в народа до някое време. Към края на мисията си се е разколебал и когато в голямото и богато софийско село Бистрица в комитета са се записали само трима души, е написал: «Народе????». Просто народът не е щял да върви по пътя, който Левски му е предлагал и в традиционния за Апостола стил той е решил, че народът му е виновен. Примери за такова възприятие у политиците напоследък в това отношение има достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...