Отиди на
Форум "Наука"

Quo vadis...Македония


Recommended Posts

  • Потребител

още един който не е наясно. затова ще ти го кажа пак - когато официално признаеш една държава, това означава че признаваш и нацията й. не може да признаеш държавата, без нацията. кое не ти е ясно?

Отново слаб 2. .....Айде от мене да мине, още малко ще ви отворя очите / за алвата и митака става въпрос/, ДАНО ПОНЕ на родата си повярвате

Цървенковски: България да признае македонската нация

Неподготвеността на българите да се признае самостоятелността на македонския народ, да се признае чувството за национална идентичност на македонците е това, което създава резерви на македонците спрямо българите. Крайно време е България да признае македонския език." Това заяви бившият президент на Македония Бранко Цървенковски след среща с експремиера и лидер на БСП Сергей Станишев. Според него в родината му никога не е преобладавало мнението, че България е враг, и никога няма да бъде забравен фактът, че именно България първа призна независимостта на Македония.

http://novinar.bg/ne...I0NTs1Ng==.html

Фружине, твои са, аз се отказвам повече да ги ограмотявам политически и дипломатически :sleep:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 608
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Може! Има държави които НЯМАТ нации (в смисъл на народ). Примерно Белгия е съставена от фламандци и валонци. Ти Алва, искаш да кажеш, че когато България подписва договор с Белгия признава съществуването на белгийска нация -(народ)?

Именно,там е въпросът.България трябва да стои зад българите във всяка една държава,съседна или не и да да защитава правото им да се самоназовават българи по всякакъв възможен дипломатически начин.И няма никакво значение какъв е държавният език - щом има българи те ще говорят на български и биха дори изучавали български в училищата.Проблемът е ,че България никога не прави това или поне не в достатъчна степен,така ,че тези хора да чувстват ,че бидейки българи са защитени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може! Има държави които НЯМАТ нации (в смисъл на народ). Примерно Белгия е съставена от фламандци и валонци. Ти Алва, искаш да кажеш, че когато България подписва договор с Белгия признава съществуването на белгийска нация -(народ)?

глупости.....фламандците и валондците са два народа, които съставляват белгийската нация! Белгия нямала нация що за безумие! Ти правиш ли разлика между народ и нация?така също над 30 различни народа съставляват американската нация!

и пак да кажа! това тука са балканите, не белгия и швейцария!

ей хора - мислете с главите си. Има македонска нация, има и македонски език тук и сега, в момента. Кое не е ясно?

я си преговорете какво значи нация и какво значи народ. Например българите в западните покрайнини са част от българския народ, обаче част от сръбската нация, защото за тях важи сръбската, не българската конституция. Така те са българско национално малцинство в сърбия.

македония е отделна независима нация, дори и макетата да са част от българския народ. Така както имаше две германски нации, или две различни корейски нации - съставени от един и същ народ.

те обаче не са част от българския народ, защото за последно са били такива преди повече от 200 години. Имат и свой собствен език - разликите между български и македонски са повече отколкото разликите между хърватски и словенски примерно.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отново слаб 2. .....Айде от мене да мине, още малко ще ви отворя очите / за алвата и митака става въпрос/, ДАНО ПОНЕ на родата си повярвате

Цървенковски: България да признае македонската нация

Неподготвеността на българите да се признае самостоятелността на македонския народ, да се признае чувството за национална идентичност на македонците е това, което създава резерви на македонците спрямо българите. Крайно време е България да признае македонския език." Това заяви бившият президент на Македония Бранко Цървенковски след среща с експремиера и лидер на БСП Сергей Станишев. Според него в родината му никога не е преобладавало мнението, че България е враг, и никога няма да бъде забравен фактът, че именно България първа призна независимостта на Македония.

http://novinar.bg/ne...I0NTs1Ng==.html

Фружине, твои са, аз се отказвам повече да ги ограмотявам политически и дипломатически :sleep:

всъщност ти какво точно искаш да кажеш? разбираш ли изобщо какво казвам аз?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Недей така Алва, че ще ни излезе име ;) и както беше тръгнал форума :). Но голяма част от потребителите не знаят за ;яростните ни дуели' ;) до 4 сред нощ, а бях на работа в 8. Че от норвежки и шведски превеждах (през постните ми знания по френски и английски де). Но с нормални и културни опоненти, човек винаги може да се разбере, дори да не се стигне до консенсус, дори да забранят спорта, химията и пържените картофки ;). Пази ме Боже от поддържници които не разбират, с опонентите които разбират сам ще се справя ;).

Ти Митак имаш голямото достойнство, че първо много знаеш и четеш, и второ, мислиш обективно, и когато не си прав, си признаваш. За разлика от някои наши другари, които все едно повтарят и колкото повече ги оборваш, по отчаяно се вкопчават в грешността си.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стига Алва, не зная чак толкоз много, но да, опитвам се да чета (изчетох си цялата библиотека на БГ тук та и на чешки почнах, ама още е мъка, добре че се прибирам в БГ-то и ще си взема нови книжлета), а и когато разбера, че не съм прав да признавам си го, въпро са е да го разбера;). Та мисля, че това е проблема. Предполагам, че има хора разбрали, че не са прави, но упорито отказващи да си признаят, които тотално се заплитат, но не смятам, че нашите активни потребители са такива.

Виж обективност трябва да има, трябва да се опитваш да попгледнеш нещата и от друг ъгъл, даже и от позицията на опонента си, стига да можеш де, аз се опитвам поне (не казвам, че винаги и че винаги успявам). Некаа прекъснем този ОТ, той не е нужен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да върви дискусията имам друго едно питане. Дотук нещата вървят добре, а аз имам мнение по въпроса разбира се, но предпочитам дискусия. Та според вас ЗАЩО и КОГА се появява отново топонимът Македония и регионализмът македонец, след като между 6 и 16 век Македония е другаде (в одринско). Та кога Македония се връща където е днес и защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та според вас ЗАЩО и КОГА се появява отново топонимът Македония и регионализмът македонец, след като между 6 и 16 век Македония е другаде (в одринско). Та кога Македония се връща където е днес и защо?

Според мен в "Начертанието" на Гарашанин или ако държим да сме най-точни у Новакович след Берлинския конгрес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кого, кога се връща?

За западняците?

За населението?

За интелектуалците?

Западняците и руснаците мисля го използват още 18 век със сигурност, като използват и антични имена и за други области като илирия, тракия и т.н. Те и по-рано си ги изпозват.

За населението мисля упорито почва да се налага след средата на 19 век. Там вече униатската пропаганда за прув път вкарва и идеята за македонизъм, Масово вече се налага след 1878. Вече отчетливо се различава българин - българин от княжеството и македонец - българин от осм. империя.

Аз почти съм сигурен че нач. на 19 век сред обикновените хора регионимът македония е непознат. Защото масовата миграция от края на 18 и нач на 19 век от планините на Зап. Македония - масово ги наричат по новите места арнаути, идват от арнаутлука, и от там и масово фамилиите арнаудов.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хм доста късно според мен.....

И колко по-рано имаш в предвид? Монахът от Банско в средата на 18 в. е написал "История славянобългарская".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И колко по-рано имаш в предвид? Монахът от Банско в средата на 18 в. е написал "История славянобългарская".

Колко ракия-менте изпи?

Алвасарейро е написал "доста по-късно от Гарашин", ти го питаш "колко по-рано"?!?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кого, кога се връща?

За западняците?

За населението?

За интелектуалците?

Западняците и руснаците мисля го използват още 18 век със сигурност, като използват и антични имена и за други области като илирия, тракия и т.н. Те и по-рано си ги изпозват.

За населението мисля упорито почва да се налага след средата на 19 век. Там вече униатската пропаганда за прув път вкарва и идеята за македонизъм, Масово вече се налага след 1878. Вече отчетливо се различава българин - българин от княжеството и македонец - българин от осм. империя.

Аз почти съм сигурен че нач. на 19 век сред обикновените хора регионимът македония е непознат. Защото масовата миграция от края на 18 и нач на 19 век от планините на Зап. Македония - масово ги наричат по новите места арнаути, идват от арнаутлука, и от там и масово фамилиите арнаудов.

и каква е връзката между униатството и македонизма би ли разяснил?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колко ракия-менте изпи?

Алвасарейро е написал "доста по-късно от Гарашин", ти го питаш "колко по-рано"?!?

Алвата е написал "доста късно", що реши че има предвид "доста по-късно от Гарашин"?

Може би Алвата трябва да уточни за теб..кво има предвид...

Между другото ментето си има своите достойнства. Не знам кво не му харесваш. Като драснеш двеста грама, хваща повече от бутилка бърбан. :haha:

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

моята теза -утвърждаването на македонизма е впряка връзка с концепцията на вмро за политически сепаратизъм.все пак ми е интересно споменава ли се македония македонец в 16 18 век

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аааааааааааааааа! Ето какво замисляла комунистическата ти главица :grin: . А аз са чудя какъв е тоя твой интерес по комитлъка, в този мразовит и предапокалиптичен уикенд..

ВМРОто значи го направело македонизма, ами язък че непобедиха враговете на ВМРОто - сърбите, гърците и комунистите, че да не се дели Македония от България.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

есетствено, че е ВМРО. Неволно разбира се. В този период до 1913 сръбските позиции в македония са много слаби, така е и с гръцките. вмро е вътрешната сила, която вилнее в македония и налага идеите си за автономия, топонимия и регионализъм.

аз само не разчрах Стинке каква е връзката между униатското движение и македонизма?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Идеята е била за Източна Румелия номер 2 или ако щете Крит номер 2. На ВМРО това им се е струвало много по достижима цел, отколкото присъединяване към България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и точно по този начин се утвърждава идеята за македония като нещо различно от България. После Сърбия дава едно рамо и ето ти македонска нация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През Враня сръбските чети са идвали в Куманово и по-нататък безпрепятсттвено винаги от 1878 нататък .

А след сражението при Куманово през 1912, сърбите цепят на юг и изгонването им става практически проблем трудно разрешим.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, решил се е с един шут, през октомври 1915, когато нашите с един удар превземат Враня и прекъсват връзката на сърби с англо-френци. Ма то за друго тема май.

Емоционално съм ангажиран, щото точно от Босилеградския район (от Босилеград са прадедите ми, бежанци през 1919, щото сърбите анексирали района съгласно Ньой, като много опасен, бъркал им в националната сигурност, видите ли) нашите слизат на нож в долината на Морава.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...