Отиди на
Форум "Наука"

Монети


Demon

Recommended Posts

  • Потребител

Е баш суперско далеч не е... Ако беше без дупчица и по-запазена може би шеше да клони към суперско ;)

Османска империя Сюлейман 2-ри (1687-1691) 1099 е по-турското летоброене ;)

Номинала е Куруш (40 Пара) а монетният двор е Константинопол

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Искам да Ви покажа осем монети, за които не зная нищо…

Имам ги още от ученическите си години (сиреч 20 години и повече), а не зная нищо за тях…

Като ученик се бях запалил да събирам стари български монети, след като баба ми ми подари три български лева нанизани на вълнен конец – хубавото е, че не са пробити, а са им направени уши, които не са ги наранили почти никак.

Та мисълта ми е, че имам около 40(+ - ) монети от периода 188? – 195?, а и някои по-нови юбилейни.

Понеже след време си закупих малкия каталог с твърдите корици на българските монети :book: с изненада установих, че една-две дори стрували повече от няколко левчета (не че ги продадох или се продават) удоволствието да знаеш, че имаш монета която по каталог върви над 80 лева, ако е в добро състояние, каквато е и моята медна петолевка, те кара да се чувстваш като притежател на ценна колекция :punk:

Та мисълта ми е, че ми се иска да науча нещо повече за въпросите монети, за които доколкото си спомням, дадох чисто нова електронна игра с вълкът от Ну Погоди, който събира търкалящите се яйца от полозите :laugh:

П.П.

Ето и малко инфо, монетата долу – в средата ми се струва най-интересна, снимката не е излязла добре (сканирани са), но на нея релефа е ясен и добре очертан, от едната страна има жена (на жена ми прилича), държаща копие и протегнала ръка, а отстрани (срещу ръката и) разчитам надпис Hrontianop. От другата страна на монетата има две лица в профил, обърнати едно срещу друго, какво пише там – не мога да разчета.

Може надписа и да не е Hrontianop, защото чичко Гугъл се оказа, че нищо не знае по въпроса…

П.П.П.

Ще помоля, коментари от рода на този в който се споменават площади в Пекин, да не бъдат пускани. Никога не съм иманярствал, а събирането (закупуването) на монетите бе ученическо хоби, приключило преди 20 години.

Бих отишъл в археологическия музей за съвет, но се страхувам да не ми ги конфискуват…

Без проблем бих ги дарил на държавата, но като зная за съжаление, колко е гнила, горката, заради „червеите” пробили вътрешността и, не ми се иска, да ги потурчат някъде…

Ако някой може да е полезен – благодаря предварително, а ако не – то ще си останат загадка завинаги…

П.П.П.П.

МОЛЯ, не споменавайте цени – правилата на форума го забраняват! :vertag:

http://picbg.net/img.php?file=7f6599633befa84f.JPG

http://picbg.net/img.php?file=5100a50076e699b6.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи от горният ти пост имам представа че нямаш голяма идея за какво става въпрос но карай....

Дали ще е с дупка , с наушник, халка със обков или с ламарини, тва вече не е монета...то е нещо си, материал, демек нищо общо с колекционерският му вид...Ако нещо "по каталог върви над 80 лева, ако е в добро състояние" ...то най-вероятно нямаш и представа и за състоянията и качествата, защото целта не е да се вижда 5 и надпис лева....малко по-сложно е. Ама целта е да се учим, не да се критикуваме. Ако искаш снимай другите...ще мога да помоигна със реалните им характеристики и цени за да знаеш наистина колко струват, поне.

За тези долу всичко е Рим от 2 до 4-ти век, но качеството е анти качество. Ако ходиш до музей хората бая ще се смеят. Да по закон са изторическо богатство, ама в действителност... Цени и да беше разрешено да пиша няма смисъл, просто нямат такава, освен за теб.

Иначе това което си прочел не е вярно, но монетата е колониален Бронз, най-вероятно на Гордиан 3-ти (т.е. неговите емисий са най-големи). Сред другите има Константинова династия (Константин 1-ви до Констанций 2-ри т.е. 307-360) Друго не мога да кажа...монетите наистина са доста зле и попадат в категорията "шайби"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговора!

Това, че нямат парична стойност не е важно!

Интересуваше ме дали са римски, византийски, гръцки или други – и горе долу откога датират.

А монетите от баба са ми най-ценни, ако ще и 1 стотинка да не струват, затова че са с халки! Някой ден, живот и здраве, и аз ще предам своето „съкровище” на внуците.

Парите си изкарвам с друго, така че не мисля да продавам нито една от монетите си (същото се отнася и до някои стари книги които притежавам) :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговора!

Това, че нямат парична стойност не е важно!

Интересуваше ме дали са римски, византийски, гръцки или други – и горе долу откога датират.

А монетите от баба са ми най-ценни, ако ще и 1 стотинка да не струват, затова че са с халки! Някой ден, живот и здраве, и аз ще предам своето „съкровище” на внуците.

Парите си изкарвам с друго, така че не мисля да продавам нито една от монетите си (същото се отнася и до някои стари книги които притежавам) :good:

Напълно те разбирам. И все пак е хубаво човек да знае какво притежава и каква цена има...това е напълнормално.

А що се отнася до сънтиментална стойност на нещата, това е характерна черта на Българите...това е пределно ясно :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...целта е да се учим, не да се критикуваме. Ако искаш снимай другите...ще мога да помоигна със реалните им характеристики и цени за да знаеш наистина колко струват, поне.

Намерих време да щракна по-голямата част от монетите си (но една част нещо ми се губи – скрил съм ги добре, дори и от себе – сигурен съм, че имах левче от 1981 – но сега нещо ми се губи?!) – та в общи линии това са монетите – имам още от 50 лева от 1940 и 1943 – но няма смисъл да ги снимам.

Ха да видя, дали ще видиш нещо интересно – или ще се окаже, че пак ви губя времето със шайби :doh:

Ези:

http://picbg.net/img.php?file=5eeddb07ab947305.JPG

И тура:

http://picbg.net/img.php?file=a596f90a08021cda.JPG

Имам и някои чужди монети, като тази. Със сигурност имам и сръбска от началото на миналия век, а пък една гръцка така я запилях (или ми я гепаха), докато се фуках с нея на приятели, че още ме е яд.

Най-ме е яд, че имам тази монета, някой идиот така я е осакатил, че ме е яд да я гледам :(

http://picbg.net/img.php?file=1af1ec974fdef2e4.JPG

http://picbg.net/img.php?file=c308f1c7e8ed87c8.JPG

Обещавам, като ми остане време да снимам и някои от останалите си монети – български и чужди, но в общи линии това е моето "съкровище" :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ем май по-скоро си си губил времето...сори за израза ма на там си отива.

Това което заслужаваше коментар е осъкатено ( да речем 2-те еднолевки и 5-те )...другото е в адски минусово качество, да не казвам че са си хептен шайби. 50-левките дори минт да са нивга не са били интерес, а тези са бая под минта...

Оназ за която много те е яд и без дупката си е лъснала отвсякаде...така че пак нямаше да бъде кой знае какво, ама сега съвсем си е само материал :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Няма как да ти дадем инфо тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аман бе, човек, тури тая картинка най-сетне.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че защо да не можеш?

Може разбира се! Но си пази инфото за себе си ... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Снимките могат да се изпратят на някой, който няма проблеми с качването им във форума. Ама като нямало кой да се сети, трябваше аз да свърша тази работа. :biggrin:

Та ето ги снимките, които е трябвало да бъдат снимани по-отдалече, защото така не са на фокус, но все нещо се вижда.

post-5121-038089700 1282402464_thumb.jpg post-5121-040737100 1282402481_thumb.jpg

Това изглежда да е монета на император Рудолф ІІ (вероятно талер - какъв е диаметърът?) от 1588 г. Ако правилно виждам буквите около двуглавия орел като К - В, монетата е отсечена в монетарницата в Кремниц.

Титлите на Рудолф ІІ върху монетата са:

"Рудолф ІІ, по божията милост римски император, вечен август, крал на Германия, Унгария и Бохемия, /

ерцхерцог на Австрия, херцог на Бургундия, маркграф на Моравия, 1588."

P.S. И аз имах известни трудности с качването на снимките, кой знае защо. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

явно е сребърна, отлично запазена, доколкото виждам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Язък, развалихте хубавата тема. Толкова интересна беше, а сега с тези снимки стана нещо банално - талери, малери, Рудолф ІІ,Мудолф, сребро, мебро, тинтири минтири. :(.

Я да ги махате тези снимки! Никакви снимки повече като се коментират монети.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...