Отиди на
Форум "Наука"

Монети


Demon

Recommended Posts

  • Потребител

Помолих темата да бъде отключена, защото мисля че има какво да си споделим и да коментираме, защото въпроса е със сигурност важен, не само заради последният закон за културни ценности, а и изцяло за историята и археологията ни.

За начало не искам да коментирам какво в този закон е правилно и кое е пълна боза. Коментирал съм по доста други форуми, сигурно и за в бъдеще и тук ще има нещо по въпроса. То като цяло интересното е че ние сме толкова интелигентни че не можем, да вземе един подобен закон от Италия (където имат същите проблеми с иманярството), Англия или Германия, ами тръгваме да мислим наш. Е ние сме гении тва е ясно!

Та първо да обсъдим дали е нужно да се закупуват антични и средновековни монети. В Италия, Англия, Германия, ако искате Русия, страната е без значение, колекционерите на антични монети са сравнително малко и са извесни сред тях си. За съжаление в България броят им странно защо е геометрияна прогресия, за търговците е същото. Да колекционираш монети не е същото като с клечките за зъби или кибритите и според мен се иска доста четене преди даминем към материята.

Според мен не е правилно когато някой реши че иска да направи подарък на свой стар познат задължително да търси оригинална антична монета. Имало е много пъти когатао са ме питали: имам познат който се казва Александър искам да му подаря оригинална монета на Александър велики. Имам познат Иван и искам монета на Иван Шишман! Но защо?

Това няма да го направи Велик или известен.

Първо може да бъде подведен под отговорност заради новият ЗКЦ (закон за култ. ценности, на който съкращението му със сигурност не е такова, ама това ще ползвам)

Второ,защо тя да стой в шкаша и внуците му да питат във следващият форум "какво е това"

Решението е много по просто. В днесшно време има поне няколко атилиета който правят както качествени ментета така и качествени реплики на старинйни монети. Има в София, Хасково, Варна, Димитровград и др. Не е ли доста по добра идея вашият познат да получи някоя реплика или менте.....неговите познати в кръчмата няма да различат от оригинала, а и репликите често могат да имат сертификати и са безопасни. Сега дано не звучи като реклама на "Репликите", нищо такова! Просто не мисля че във всеки втори шкаф в България има идей да има антични монети, мястотоим със сигурност не е там.

Друг подобен момент е преработването на монети от благороден метал в бижута, нещо което със същата сила е глупаво. Почти винаги когато върху монетата няма манипулации (дупки, халки и т.н.) струва повече от метала в нея.

Та ще се радвам да обсъдим темата и достата и разклонения, за да може бъдещите я четящи да знаят че мястото на античните монети е най-вече музея, а не шкафа или вратлето! Определено темата е доста обширна така че се надявам да има интерес към нея

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте на всички.Значи имам 2 банкноти по 2 долара и от скоро разбрах че тези банкноти имали колекционерска стойност!Пък и преди случайно ми бяха споменявали тези банкноти да ги пазя че били по редки,но несъм се замислял за това до днес.Ако някой знае дали нещо струват тези банкноти да пише прикачвам съответните снимки

picture1012.th.jpg

picture1013.th.jpg

picture1014.th.jpg

picture1015.th.jpg

picture1016z.th.jpg

picture1017.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Банкнотите от 2 долара са просто редки, с малък тираж и сравнително нередовни емисии, поради което имат макар и минимална колекцонерска стойност. Според непотвърденислухове можело за тях някой /кой ли?/ да даде и 20 долара.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека не преекспонираме фактите. Нима това че да речем има български стотинки струващи няколко стотин лева, прави монета с тираж 5 милиона в безценна? НЕ.

Е тези два долара струват............феноменалните 2 долара! Всичко друго е плод на илюзий :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можете ли да ми дадете малко инфо за тази монета.Като метал датировка и т.н.интересното е че двете страни на монетата са обратни една на друга.Мерси предварително!!!

020717324-big.jpg

020717326-big.jpg

020717329-big.jpg

020717339-big.jpg

020717345-big.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам нищо "интересно" в разположението на страните. Съвсем обичайно си е. Те затова са 2 вида "монетно" и "медално"

А това е някакъв жетон или така си мисля аз, най-вероятно свързан със някаква църква или област. Ако не се лъжа от едната страна би трябвало да Св. Августин. Та един вид сувенир за посетилите манастира

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е сребърна монета на Дубровник (Рагуза), изобразеният светец е патронът на града св. Влас (на лат. Блазиус): S. BLASIVS - RAGVSII.

Монети от този тип са сечени в продължение на няколко века и не мога да кажа точна дата, най-добре да потърсиш в интернет снимки и да сравниш твоята.

Ето например една подобна от първата половина на 17 в.

post-5121-051602400 1285179701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Да така е, темите бяха пуснати едновременно, защото незнаех кой от форумите е по-активен и дали въобще някой ще си направи труда да отговори...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Пробвай нова снимка , че тази от близо е размазана. Така някой по-може да определи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Качеството на монетата не е моного добро и с този малък размер, аз виждам само едно плоско кръгло парче. Тъй че ако може по-голямо изображение на монетата, а не на картона върху който е поставена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"знам само,че са златни"

Къде виде по тях злато и как точно го установи те това :post-20645-1121105496: .....Щото така като гледам са силно истъркани "Бронз 3/4" около 4 век, непреличащи на нищо че да се каже повече?? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

цар Иван Александър/1330-1371г/ - аверса е цар Иван Александър със сина си Михаил Асен, а на реверса е Иисус Христос.Не е много скъпа често срещана е по-добре си я запази.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Монетката май е австрийска, защото чета едно Hvng. за Унгария на нея. Което ти дава и владетеля.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здр някой знае ли каква е тази монета годината е 1585,но нещо друго например:държава,владетел

Рудолф ІІ, Свещена римска империя. Монетата е отсечена в Кремниц (днес в Словакия).

P.S. Монетата от другата тема е на същия владетел и пак от монетарницата в Кремниц.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...