Отиди на
Форум "Наука"

Истинска ли е тази монета? Ханибал на монета?


Recommended Posts

  • Модератор История

Никой никога не е нарекъл родът Барка негри.Има описания и на самия Ханибал, и на баща му,както и достатъчно споменавания на братята му.Въобще в Картаген негри е имало но единствено като роби.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Тегло 4.73гр, диаметър 22мм. Според вас това истинска монета ли е? На обверса IMP C AVRELIANVS AVG, на реверса RESTITVTOR BIS.

026477796.jpg

026477797.jpg

026477798.jpg

026477800.jpg

Редактирано от moni74
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност много ми е интересно има ли медни/бронзови фалшификати? Примерно тези, със заоблените ръбове, дали са истински на 100%? За сребро и злато ясно е че има.

Голямата е 30мм и 11.2гр, на обверса е DN FL CL IVLIANVS PF AVG, а на реверса SECVRITAS REIPVB минт CONSP∆. Малката е 20мм и 4гр, на обверса DN FL CL IVLIANVS PF AVG, а на реверса във венеца VOT X MVLT XX с минт HERACL. Вече разбрах, че са на Julian II Apostate.

815308.jpg

815308_0.jpg

Редактирано от moni74
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

защо мислите че заоблените ръбове подсказват или водят до съмнения? все пак обусновавайте се. За мен острите ръбове къде къде по-говорят за 100% менте тъй като острите ръгове говорят или за ново отсичане или за липса на циркулация което е невероятно рядко за антична монета. заоблените пък тъкмо напротив, говорят за циркулирала монета...или менте с много играчка по него за да се състари

Да, има хиляди(милиони) бронзови ментета и са пъти над Сребърните + Златните. Защо? Лесно достъпен метал и лесна изработка, лесно продаване.

Тези двете са по-скоро истински и не ме карат да се съмнявам

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав си, има логика в това, което пишеш. Но просто заоблените монети приличат на равномерно износени. Затова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

такива е логично да са...равномерно износени. Странно ще е да са неравномерно износени. Все пак когато позваш една стотинка в джоба или в портмонето си (или в касата на магазина) тя не се бара винаги на едно и също място...точно обратното всеки път на различно, оттам и равномерното износване

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тази има съмнения че не е оригинална, а тя е доста заоблена. Какво е твоето мнение? Надписът е ΑΛΕΞΑ∆ΡΟΥ, но не е ли правилно да пише ΑΛΕΞΑΝ∆ΡΟΥ? N се губи нещо...

815323_0.jpg

815323.jpg

Редактирано от moni74
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъшност Н липсва заради това че е попаднало извън ядрото на монетата, но си личи ясно едната негова черта. Това не е проблем защото се среща на оригинали.

Всъшност тази монета има адски много косури:

1) заоблянето....заоблени са ръбовете същевременно изображенията са с доста остри ръбове. Това е неравномерно заносване. Неможе ръбовете да се загладят без да се заглади и изображението, още повече че на места то е и по-високо.Просто ръбовете са загладени и полирани веднага след отсичането.

2) Несъответствията. Това е бронзова монета(видимо е), а оригинала е злато. Бронзовият номинал е с глава на Херакъл а не на Атина. Атина е толкова мъжка и с такъв нос че няма накъде. Изобщо стилът на работа няма общи черти с оригинала.

Съвременно менте

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъшност Н липсва заради това че е попаднало извън ядрото на монетата, но си личи ясно едната негова черта. Това не е проблем защото се среща на оригинали.

Всъшност тази монета има адски много косури:

1) заоблянето....заоблени са ръбовете същевременно изображенията са с доста остри ръбове. Това е неравномерно заносване. Неможе ръбовете да се загладят без да се заглади и изображението, още повече че на места то е и по-високо.Просто ръбовете са загладени и полирани веднага след отсичането.

2) Несъответствията. Това е бронзова монета(видимо е), а оригинала е злато. Бронзовият номинал е с глава на Херакъл а не на Атина. Атина е толкова мъжка и с такъв нос че няма накъде. Изобщо стилът на работа няма общи черти с оригинала.

Съвременно менте

Взе да става интересно. Собственикът на монетата я е тествал и излиза 100% сребро. Това променя ли мнението ти по някакъв начин? На мен определено ми приличат на отливки, не на сечени. И друго, на мястото на "N" очертанията са по-тънки и по-скоро прилича на "Г" като някаква маркировка. Това са новите снимки. Размер 11-12мм, тегло 1гр. Според собственика е обол.

815323_0.jpg

815323_1.jpg

Редактирано от moni74
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МИ НЕ! То едно на ръка в македонските номинали обол нема! Има Статер (злато + поодноминали), Драхма (подноминали сребро) и Бронз (АЕ-с диаметър АЕ18, АЕ20..и тн.)НЯМА такъв сребърен номинал с тези изображения...може и да е лята може и да е сечена. N твърдо е N...другото са фантазии. НЯМА нищо Интересно в случея!

Съвременно Бижутерско Менте!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо да не се знае - щом не е от известните монетарници, значи е home made :)

Майтапа настрана, но дали са известни абсолютно всички монетарници? Имам предвид, не е ли възможно да са секли инцидентно някъде ограничено количество и след това да не са повторили? Знам, че има монети сечени при посещения на владетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ми ...сложни въпроси

Какво точно е "монети сечени при посещения на владетели"...то при Рим си има и цели емисии, ама той императора не идва от днес за вчера, нито пък на 2 седмици веднъж. Това си е била чест достатъчно рядка, да не говорим чак инцидентна, и заслужаваща монета. За Гърция...не мисля че има подобни обичаи

Обикновенно с Uncertain mint се отбелязват емисии който са груби и са на предела между варварска имитация и оригинална монета. И всъшност там е незнанието...официална монетарница ли е, коя? и защо стилът е груб/ или това е варварско подражание на неизвестна монетарница което е неофициално. Затова и тези монети са малко с особенн статут: т.е. чесвто има отклонения при стил, надписи, тегло, диаметър, понякога материал, но по тях (поне според мен) не може да се съби за цялото монетосечене, на база на това че тези са единици.

Да обикновенно са известни всички официални монетарници

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

855377.jpg

855377_0.jpg

Снимките не са много добри. 2,9гр-18мм - драхма, сребро

XENON - DUR FILO DA MOU

Възможно ли да е менте?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Голямата е 30мм и 11.2гр, на обверса е DN FL CL IVLIANVS PF AVG, а на реверса SECVRITAS REIPVB минт CONSP∆. Малката е 20мм и 4гр, на обверса DN FL CL IVLIANVS PF AVG, а на реверса във венеца VOT X MVLT XX минт HERACL.

815308.jpg

815308_0.jpg

Един "капацитет" се опитва да ме убеди, че тези двете са 101% ментета. Аз вече веднъж исках мнение и го получих, но сега искам да питам дали само заради теглото /11.2гр/ може да се твърди това? Според него нормалното тегло било 7-8, максимум 9гр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не може да се твърди само за теглото, но теглото наистина е една от индикациите за менте. И вие не сте споменавали теглото при предното дискутиране.

Нормалните данни на номинала бронз 1 са 24-25 мм при 8.2-9 грама! Всяко отклонение води до съмнение. Надявам се разбирате че ако монетата от 1 лев с която пазарувате е ПРИМЕРНО: 25 мм при 7 грама, би било странно ако утре имате в джоба си 35 мм с тегло 16 грама и вие бихте се питали дали е менте...еми менте ще е!

При античните е подобно. Имало е стандарт и той се е спазвал що годе в някакви граници. При 11.2 грама, аз също бих приел че е менте!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...