Отиди на
Форум "Наука"

Възникване на Живота


Recommended Posts

  • Потребител

Айде още малко.

тази нова висша религия на хиндуизма, махаяната, възниква в обществото, за да евангелизира хиндуския елинизиращ се свят,

то тя е абсолютен аналог на християнството, което също е източна религия, възникнало за да евангелизира елинизирания близък изток.

Близкоизточната религия от времето преди Александър Велики е оцелява единствено в реликтите на евреи и перси,

по същия начин, по който предмахаянската будиска философия е оцеляла като реликт в Камбоджа, Сиам, Цейлон и Бирма.

Така както близкоизточното общество трябва да почака появата на исляма, който радикално да изгони елинизма от района

така и елинският дух е прогонен окончателно от индия, не от махаяна, еквивалент на християнството,

а от хиндуизма, еквивалент на исляма., и то следбудисткият хиндуизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

манджа с грозде стана тая тема. От 'произхода на живота', па през Старосел, забихте към цивилизаторската роля на Александър Македонски. Евала, те това е спам и тролене. :smokeing:

Старосел е религиозно култово място, а във всяка религия има възгледи за възникването на живота, друг е въпроса, дали ще ги наречем нетрадиционни. Специално в тракийската, представена в Старосел възникването на живота е свързано с Богинята майка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Старосел е религиозно култово място, а във всяка религия има възгледи за възникването на живота, друг е въпроса, дали ще ги наречем нетрадиционни. Специално в тракийската, представена в Старосел възникването на живота е свързано с Богинята майка.

на това му се вика пътешествие до Плутон през Алфа Центавър... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това съвсем не е така!

Съществува най-малкото една съвсем разумно и логична хипотеза даваща отговор на тези въпроси. При това хипотезата за която говоря се съгласува с напълно наблюденията и експериментите в една друга голяма частна теория наречена – Квантова механика.

Разбира се, хипотезата не може да бъде доказана на 100% /за сега/, но поне дава отговори, които не са псевдо научни.

Това е остаряло виждане, което след провеждане на експерименти в края на деветнадесети век отпада напълно.

нямам претенции за гениално просветление или нещо подобно ..

това е просто моето схващане за заобикалящото ме ..

нямам идея .. да ви убеждавам , че света е такъв какъвто аз го виждам ..

а и не мисля, че съм в състояние и позиция ..

това е просто моето виждане и усещане ..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

на това му се вика пътешествие до Плутон през Алфа Центавър... :laugh:

Да. Опитай се обаче да направиш подобно пътешествие за квантовата механика, която също е обсъждана тук. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде, хайде, alvassareiro :). Може да не знаеш за Индуизма, за Ведите, за Упанишадите... Може да ме знаеш, че известни гръцки философи са се учили от египетските жреци, а гръцката култура е в голяма степен заемала от тракийските знания и постижения. Къде ги писа елините създатели на религиите по света :tooth:. Да, развивали са науките, разпространявали са идеите, създавали са и те нови - но всичко е надграждане върху солидната основа от Тракия, Египет и Близкия Изток. И дума не може да става за някакво влияние върху създаването на будизма. По-скоро обратното - гърците са почерпили знания от много други народности, и след това вече са започнали да ги развиват и разпространяват - естествено вече от свое собствено име, все едно всички тези знания са елински :).

Наистина древните гърци са почерпили много от Древен Египет и от близкия изток и това влияние се подценява днес.

А можеш ли да бъдеш конкретен траките какво са дали на гърците като култура-но ако може по-конкретно,каква част от митологията и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина древните гърци са почерпили много от Древен Египет и от близкия изток и това влияние се подценява днес.

А можеш ли да бъдеш конкретен траките какво са дали на гърците като култура-но ако може по-конкретно,каква част от митологията и т.н.

Тук има добре илюстрирана статия по въпроса: http://bgsviat.narod.ru/drevnobulgarskaistoria/gre4ka_civilizacia.htm

d9bc893248d99847d278cedd6e1dffb4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжелявам но това не е обективен източиник.Само виж как започва-

"Едно мургаво племе претендира пред света, че е измислило културата, спорта, театъра, литературата, науката и въобще - почти всичко за което се сетим."

Авторът е силно пристрастен и расист даже спрямо гърците.Ти ако харесваш Индуизма би трябвало да знаеш че подобни расисти нямат добро отношение и към индийците.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

нямам претенции за гениално просветление или нещо подобно ..

това е просто моето схващане за заобикалящото ме ..

нямам идея .. да ви убеждавам , че света е такъв какъвто аз го виждам ..

а и не мисля, че съм в състояние и позиция ..

това е просто моето виждане и усещане ..

Разбира се, това е твое право и аз не виждам нищо лошо в това. Споменах само, че има научни хипотези, които дават отговори на някои от разглежданите въпроси в темата.. е с изключение на последните няколко страници.

Та като стана дума за спам… много съм изкушен да огранича писането на някои от колегите във форума за десетина дни, та да имат време да подстрижат косматката или ако това не е достатъчно интелектуално занимание за тях – да се запознаят с научните факти свързани с нея.

В ролята си на модератор ще ви помоля да не спамите.

Поздрави, ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Религиите, не само нашата, но и хиндуизмът, религията на траките, са съвсем по темата. Защото те дават алтернативни теории за възникването на живота. Самите тракийски гробници са тракийския модел за възникването на живота.

Съзнавам, че вероятно и аз съм допринесъл за тракийската тема, но не мога да приема някой да говори откровени лъжи във форум за наука(като например, че златните венци били за конете), и да го подмина току така.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Религиите, не само нашата, но и хиндуизмът, религията на траките, са съвсем по темата. Защото те дават алтернативни теории за възникването на живота. Самите тракийски гробници са тракийския модел за възникването на живота.

Съзнавам, че вероятно и аз съм допринесъл за тракийската тема, но не мога да приема някой да говори откровени лъжи във форум за наука(като например, че златните венци били за конете), и да го подмина току така.

Донякъде е така, но спорът за кон с венец, кон с шлем, герой с венец и т.н. и т.н. дори и при проявата на голямо въображение трудно може да се свърже с произход на живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами свързва се.

Траките именно така са си обяснявали произхода на света.

то това е и целта на могилите - царят трябва да умре, за да влезе в утробата на Земята - това е могилата, която е утроба ( а прилича и на цица :post-20645-1121105496: а в испания и португалия се казват mamoas - гърди ), оттам да се роди наново, и да оплоди земята. От това оплождане се ражда наново всеки ден времето (което умира с нощта), природата (която умира с зимата) и тн.

но той може да я свърши тая работа, само ако е герой - а това именно показва венецът.

това е алтернативна представа за произхода на времето, пространството и живота :post-20645-1121105496:

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз теб исках да те питам нещо друго, по повод на един твой пост. Казваш, че не вярваш в идеята за Създател, но в същото време си православен християнин, вярващ при това (или греша)

на какво се дължи тази твоя лична вяра? на патриотизъм, възпитание или нещо друго?

защото с мен е обратното

аз вярвам, че има Създател, защото не може нещо да се случи без причина

но не не съм вярващ православен християнин :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

****

Съзнавам, че вероятно и аз съм допринесъл за тракийската тема, но не мога да приема някой да говори откровени лъжи във форум за наука(като например, че златните венци били за конете), и да го подмина току така.

ОТ

Ще споделя личното си отношение към така наречената езотерика.

Преди доста години .. хм може би станаха повече от десет, аз доста бях заинтригуван от езотериката, но в последно време засипвайки ни със сайтове от типа на http://www.ezoterikabg.com/ смятам, че е пълна загуба на време да се четат твърдения, които са безкрайно далече от многократно проверените научни факти.

Край ОТ

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз теб исках да те питам нещо друго, по повод на един твой пост. Казваш, че не вярваш в идеята за Създател, но в същото време си православен християнин, вярващ при това (или греша)

на какво се дължи тази твоя лична вяра? на патриотизъм, възпитание или нещо друго?

защото с мен е обратното

аз вярвам, че има Създател, защото не може нещо да се случи без причина

но не не съм вярващ православен християнин :)

Останал си с напълно погрешно впечатление! Вярвам в Създател.

Може би моята вяра не се покрива напълно с ортодоксалната представа за такъв, но съм си създал своя лична представа за Бог. Доколкото знам, това явление е често срещано, поне в съвремието..

. . .

Казах, че съществува добре обоснова хипотеза, при която не е необходима намесата на Създател за появата на света, които познаваме… Сега като се замисля има и други по-ранни да ги наречем разработки, които са по-скоро философски разсъждения отколкото научни хипотези.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

на какво се дължи тази твоя лична вяра? на патриотизъм, възпитание или нещо друго?

* * *

Колкото и странно да звучи, винаги съм вярвал в Бог. Не е свързано с възпитание или нещо подобно. Семейство ми никога не е коментирало проблеми свързани с вяра.

С течение на времето, колкото повече чета за явленията, които ни заобикалят, толкова по-вярващ ставам, ако изобщо е възможно да се използва сравнителна степен, когато иде реч за вяра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно е да "вярваш" друго е да знаеш истината че "Бог е всичко",т.е. бог е навсякъде и е вечен.Ако не е всичко или навсякъде значи че бог не съществува.

Тогава възникването на живота е плод на самоорганизацията на неживата материя.Ама че простотия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така,защото много народи са вярвали в множество богове.

Тези богове също са можели да умират,също са правили грешки и т.н.

На мен тази идея ми допада много повече,отколкото за едно нямащо никакви недостатъци същество,създател на всичко.

Последното лично никак не ми харесва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжелявам но това не е обективен източиник.Само виж как започва-

"Едно мургаво племе претендира пред света, че е измислило културата, спорта, театъра, литературата, науката и въобще - почти всичко за което се сетим."

Авторът е силно пристрастен и расист даже спрямо гърците.Ти ако харесваш Индуизма би трябвало да знаеш че подобни расисти нямат добро отношение и към индийците.

За мен е доста добър източник защото изглежда, че данните, които дава, са верни. Ето и една конференция във Варна по темата:

Пролетни дискусии - Варна

„България в световната история и цивилизации”

12 май 2012 г.

В това видео (едно от няколкото, които са публикувани на страницата им) говорят точно за траките, за влиянието им върху останалите народи, за ритуалните посвещавания на царете, които се извършват в могилите, и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ще го прегледам по-късно.

Но никак не е коректно да нарича гърците "мургаво племе".Не може науката да си служи с обиди,към когото и да било.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така,защото много народи са вярвали в множество богове.

Тези богове също са можели да умират,също са правили грешки и т.н.

На мен тази идея ми допада много повече,отколкото за едно нямащо никакви недостатъци същество,създател на всичко.

Последното лично никак не ми харесва.

Темата е Възникаване на живота.Но за да се реши дали е възникнал от самосебеси, като нежива материя е еволюирала до човешки разум или има интелигентен дизайн,замисъл трябва да се докаже дали бог съществува или не съществува.

Какво е бог.Това е вечна, разумна, безкрайна материя,която се проявява в различни форми,живее по различен начин.Защото бог е всичко.Той е винаги и навсякъде където се сетиш.Ако не е така значи бог-няма,има само фантазии в главите на хората,което не е лошо разбира се.Да се докаже съществуваненето на нещо което е безкрайно и то от човека е невъзможно.Това са различни възможности на ума.На човек разума е недостатъчен, дори всеобщия.А на бог не му е нужно да доказва на себе си че съществува.При него нищо не умира и не изчезва а само се превръща от един вид в друг със същата материя-енергия.

Не е възможно живота да е възникнал без да е имало идея за това.Нищо не възниква без идея.НА ЗЕМЯТА ИМА БЕЗБРОЙ ДОКАЗАТЕЛСТВА.Най напред идея, след това реализация.Това е истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Едно е да "вярваш" друго е да знаеш истината че "Бог е всичко",т.е. бог е навсякъде и е вечен.Ако не е всичко или навсякъде значи че бог не съществува.

Тогава възникването на живота е плод на самоорганизацията на неживата материя.Ама че простотия.

Не желая да звучи грубо, но „Едно е да "вярваш" друго е да знаеш истината че "Бог е всичко",т.е. бог е навсякъде и е вечен." ми звучи доста безсмислено. Приемането или отричането на съществуванието на Бог е въпрос на вяра, а какво точно си мисля, че знам или незнам за Него също!

Цитат от уикито, където има дадена някаква дефиниция за знанието.

„Знанието е това което се знае, което е известно, което е постигнато в резултат на познавателна дейност. В по-общ смисъл това е науката изобщо. В Оксфордския английски речник знанието е дефинирано като: (а) факти, информация и умения, придобивани чрез преживяване или образование, теоретичното или практическото разбиране на субекта, или това, което се знае в дадена област като цяло; (б) осведоменост или запознатост придобити чрез преживяване на факт или ситуация

Знание

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е Възникаване на живота.Но за да се реши дали е възникнал от самосебеси, като нежива материя е еволюирала до човешки разум или има интелигентен дизайн,замисъл трябва да се докаже дали бог съществува или не съществува.

Какво е бог.Това е вечна, разумна, безкрайна материя,която се проявява в различни форми,живее по различен начин.Защото бог е всичко.Той е винаги и навсякъде където се сетиш.Ако не е така значи бог-няма,има само фантазии в главите на хората,което не е лошо разбира се.Да се докаже съществуваненето на нещо което е безкрайно и то от човека е невъзможно.Това са различни възможности на ума.На човек разума е недостатъчен, дори всеобщия.А на бог не му е нужно да доказва на себе си че съществува.При него нищо не умира и не изчезва а само се превръща от един вид в друг със същата материя-енергия.

Не е възможно живота да е възникнал без да е имало идея за това.Нищо не възниква без идея.НА ЗЕМЯТА ИМА БЕЗБРОЙ ДОКАЗАТЕЛСТВА.Най напред идея, след това реализация.Това е истината.

Аз пък искам да вярвам в много богове.

Защо да е по-вероятно да съществува един и съвършен(теоритично,защото богът в стария завет е всичко друго но не и съвършен например),отколкото много и не толкова съвършени.Няма доказателства и за двете.

Дори и произхода на живота да е от някакво свръхсъщество-какъв е проблемът да са много,а не само едно.

Даже второто е по-вероятно,но признавам и за него няма доказателства.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не желая да звучи грубо, но „Едно е да "вярваш" друго е да знаеш истината че "Бог е всичко",т.е. бог е навсякъде и е вечен." ми звучи доста безсмислено. Приемането или отричането на съществуванието на Бог е въпрос на вяра, а какво точно си мисля, че знам или незнам за Него също!

Цитат от уикито, където има дадена някаква дефиниция за знанието.

„Знанието е това което се знае, което е известно, което е постигнато в резултат на познавателна дейност. В по-общ смисъл това е науката изобщо. В Оксфордския английски речник знанието е дефинирано като: (а) факти, информация и умения, придобивани чрез преживяване или образование, теоретичното или практическото разбиране на субекта, или това, което се знае в дадена област като цяло; (б) осведоменост или запознатост придобити чрез преживяване на факт или ситуация

Знание

Ако знаехме истината за бог,ако разбираме всичко което се случва, щяхме да сме богове,а ние не сме такива.Истината за бог звучи безсмислено защото е невъзможно да се докаже.Това е безкраен процес.

Да вярваш в нещо означава да си доволен от това и да не искаш да разбереш истината.Като осъзнаваш себе си можеш да разбереш част от безкрайната истина за бог.Някои хора грешат в пътя на опознаването,навън е безкрайност и са нужни безброй знания, вътре в нас е всичко и материята и съзнанието.Независимо че не съм учен,мога да опознавам себе си.Има методи за които не са нужни знания и сравнвния, но дават резултат.В предишните постове стигнахме до резултат че независимо как, има предаване на информация между два електрона.Това ми е достатъчно знание от този форум,за доказване на част от истината за бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък искам да вярвам в много богове.

Защо да е по-вероятно да съществува един и съвършен(теоритично,защото богът в стария завет е всичко друго но не и съвършен например),отколкото много и не толкова съвършени.Няма доказателства и за двете.

Дори и произхода на живота да е от някакво свръхсъщество-какъв е проблемът да са много,а не само едно.

Даже второто е по-вероятно,но признавам и за него няма доказателства.

Не говоря за бог от стария или новия завет.Доказателства има но никога няма да бъдат открити напълно.Дори да се изучат хиляди вселени и процесите в тях винаги ще са една прашинка в сравнвние с безкрайното.

Да имаш много кумири,богове не е проблем.Всеки има право да вярва в каквото си иска.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...