Отиди на
Форум "Наука"

Възникване на Живота


Recommended Posts

  • Потребител

Не си ме разбрал.

Ти приемаш Бог като живо същество,което е създало всичко във вселената.

Изникват въпросите-

Кой го е създал него?

Възможно ли е да има и други като него?

Ами дори той да е създал нашата вселена,защо той да не е част от по-голяма която я е създал друг?

Ако вярваме че вселената е създадена по свръхестествен начин,аз питам защо трябва да е създадена от едно върховно същество?

Не е ли логично да са повече?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Един от методите на медитация е да си известно време в състояние на бездействие,не усещаш нищо,не мислиш за нищо.Това е процес от който после разбираш много за нещата от живота, дори за възникването му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не си ме разбрал.

Ти приемаш Бог като живо същество,което е създало всичко във вселената.

Изникват въпросите-

Кой го е създал него?

Възможно ли е да има и други като него?

Ами дори той да е създал нашата вселена,защо той да не е част от по-голяма която я е създал друг?

Ако вярваме че вселената е създадена по свръхестествен начин,аз питам защо трябва да е създадена от едно върховно същество?

Не е ли логично да са повече?

Не го приемам като създаден и като създател.Това е вечна,безкрайна материя, която има разум.Нещо което е вечно не се създава.

И човек има разум но въпросът е дали мисълта е само в главата му или е навсякъде в него.С разума си човек може да получава постоянно информация за всяка своя клетка,та дори извън него.Предаването на информацията е вид разум.

Или е само едно върховно същество което е всичко или няма бог,тогава са повече но като лидери, кумири ,не и с понятието за бог.

Редактирано от mnoogo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята за богове не е точно от митологията-по-скоро всяко същество което превъзхожда хората по интелект е бог.

Не е необходимо боговете да са създатели на всичко-нужно е само да надминат хората.

Поне според мен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само по темата "Що е информация" може да се изпише цикъл лекции. Според мен далеч не е разум.

Човешкият разум е свързан с предаването и приемането на информация.

По тази логика всичко що се движи, излъчва някакъв вид информация.Половината от истината е доказана.

Остава да се разбере, дали всичката тази информация се възприема и обработва от някой безкрайно голям разумен център.Технически е възможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята за богове не е точно от митологията-по-скоро всяко същество което превъзхожда хората по интелект е бог.

Не е необходимо боговете да са създатели на всичко-нужно е само да надминат хората.

Поне според мен.

Даже в религията бог е описан със свръхвъзможности.

Направил е света за 6-7 дена,след това е казал "Да бъде Светлина" и със словото си е стартирал така да се каже развитието на света в който и ние съществуваме.

Понятието "бог" е свързано със супер сила.Но ако има нещо по силно и по голямо от него значи той не е бог а съставна част.Тук трябва да се различава не само като мощ, а и като разпространение.Ако е ограничен, значи е част от нещо по голямо.Така стигаме до извода че бог е най голям,най силен,най-разумен,че той е навсякъде ,че бог е всичко.Ако той е всичко,значи не е създаден от някой по голям, защото той е и това.След като не е създаден значи че е вечен.Неговите форми само се превръщат от един вид в друг.Локално нашата вселена е възникнала като се е превърнала от енергия в атом,после голям взрив ,еволюция,човек,разум и т.н.Но зад тази идея и как да стане това,стои свъх разумно същество в което живеем и ние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо приемаш че Бог е тази Бог описан в Библията?

Защо да не бъде някой друг,който може пък и да не е описан досега в никоя религия?

Защото богът в стария завет е унищожил цялото човечество с потоп-не ми се вярва това да е постъпка на добър или дори справедлив Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Днес пишем върху дигитални носители. Познайте колко издържа твърдият ви диск, преди да се скапе. :tooth:

За твърдите дискове не знам (но няма да е много), но за CD-та в началото производителите твърдяха, че траели 100 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... венецът символизира героизацията на владетеля, и се слага на неговата глава, не на коня. Ето гледай...

Алва,

що не им кажеш истината - на коня няма да сложат венец, щото без да иска може да го опасе животинчето. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За твърдите дискове не знам (но няма да е много), но за CD-та в началото производителите твърдяха, че траели 100 години.

е моите с дискографията на Хулио Иглесиас едва издържаха 5 години. Прехвърлих ги на твърд диск и се скапа за 2. Най-солидното си е камък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва,

що не им кажеш истината - на коня няма да сложат венец, щото без да иска може да го опасе животинчето. :tooth:

явно почваш пак да вилнееш след среща с чашката :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да разбирам ли, че за вас "информация" е само написаното и/или изговореното?

Защото за мен и един камън, върху който няма никакво човешко въздействие, съдържа безкрайно много информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да разбирам ли, че за вас "информация" е само написаното и/или изговореното?

Защото за мен и един камън, върху който няма никакво човешко въздействие, съдържа безкрайно много информация.

"Всичко тече всичко се изменя".Камъкът, освен че е съставен от постоянно движещи се елементи,също така реагира на околната среда.Информация.Планетите и звездите постоянно си сменят положението,това е излъчване на информация.От най малките тела на материята -енергията до най големите,техния изменчив статус е излъчване на информация.Вестника и телевизията също е излъчване на информация.Разширението и свиването на вселените е излъчване на информация.Тази информация ние хората я улавяме с ограничени възможности,но това е факт.Всеки друг разум ще я улови.Но ако има един безкрайно по-интелигентен разум от човешкия,който обхваща всичко едновременно,значи това е бог.На теория го докарваме, но на практика такова нещо не може да се открие и изучи от нас, защото е безкрайно голямо.Колкото повече откриваме,вечно ще има безкрайно много неща неоткрити.Във възникването и организацията на материята се виждат биологочни механизми и форми, които е невъзможно да са плод на еволюция.Въпроса е дали са плод на разум по развит от нашия или е абсолютен,всеобхватен разум?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Свързан с"?

Да поставим въпроса така:

Кое кое обуславя?

Човешкия разум информацията,

или информацията човешкия разум.

И това че човешкия разум "е свързан" с предаването и приемането на информация, не е много информативно относно какво е това нещо информация.

Вестника не се движи, но би могло да се каже че излъчва информация.

Човешкия разум обуславя информацията,

а информацията обуславя човешкия разум. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не знам защо .. но винаги когато се заговори за възникването на живота ..

се намесва религията , бог и неговите най разнообразни разновидности ..

не смятам , че е редно човек , който има претенции за ум познания в областта на науката .. логично и асоциативно мислене ..

да споменава бог и още повече да твърди , че е вярващ религиозен и тем подобни ..

много е грозно да гледаш , как някой учен .. авторитет за теб ..

в напъна си да облече незнанието си в сложни и неясни думи без точна дефиниция, като бог .. се излага като кифладжия ..

ама пуста гордост .. учения не може да си позволи да изглежда незнаещ , след като веднъж вече е блеснал в очите на народа ..

поради тази причина главно .. а и поради ред други .. пак за угода , нечия и друга ..

мозъци като айнщайн се прехласват по бога и вярата и т.н.

ако бог беше олицетворение , на незнанието .. да каже човек , да .. и да приеме , че бог ни заобикаля навсякъде и постоянно ..

ние сме си невежи и без друго .. е не и в сравнение с някой нисши организми .. но сме си доста ограничени , както по горе някой споменаха

религията вярата бога и т.н .. все хубави неща .. са ми интересни единствено като инструмент ..

който би могъл да служи за по мащабни цели .. и до там ..

не че аз не мога да кажа , че съм вярващ .. да се усмихна лукаво на ум ..

и да заключа .. нека да изглеждам прост в очите на хората .. това не ми пречи ...

освен това .. такива хора , като учени, изобретатели , всепризнати спецове и т.н ..

имат такава аура мощна , че увличат всичко и всеки около себе си .. и точно те са тези , които дават посоки ..

и начални тласъци в тези посоки на еволюцията на човека .. а ма се правят на ни лук яли ни мирисали ..

ако не го удухотворяваха толкова тоя господ бог .. и аз щях да се облягам често на тая думичка ..

ама не ми трябва лесен начин за излизане от ситуация в която следва да кажа не знам на мене .. и аз мога да приема критика ..

мога да приема , че тласъка .. тоя първоначалния .. е в следствие на друг ум .. нямам идеята да диктувам и да тласкам развитието в някаква точно конкретно желана от мен посока ..

има течение по което мога да се нося спокойно и безпроблемно ..

до тук с критиката ми към бога и употребата му ..

а за възникването на живота ..

ами .. както по рано казах .. според мен живота е естествения продукт , на обмена на информация между различните форми на енергията ..

по рано един от потребители използва една хубава думичка .. самоорганизация .. мда .. обаче и тя не е точна ..

какво значи самоорганизация ? първо за да има организация .. трябва да има цел ? ние такава в случая нямаме .. поне аз смятам така ..

поради простата причина , че аз не вярвам в някакъв висш разум ..

според мен .. живота е плод на математически сбор .. обмен на огромно количество информация моментално ..

като "тялото" което контактува с другите тела ... има възможност да избира начин на реакция спрямо външен или вътрешен дразнител ..

обаче разполага с ограничен брой варианти в големи мащаби .. а в огромни с нула .. и изключително много вариации в миниатюрни мащаби ..

ума и мисълта на човека .. е някъде в тая златна среда .. между микро мащабите с милиардите на степен милиарди възможности .. до големите мащаби в които не може да участва ..

нашата мисъл е просто вариация на възможност за комбиниране с нещо по незначително от нас самите ..

или нещо за което ние имаме енергийна стойност и потенциал такъв , че да му въздействаме по някакъв начин ..

чисто и просто .. ние сме една по разнообразна енергия от повечето позната ни и заобикаляща ни енергия ..

и за това и имаме повече варианти за въздействие върху друга енергия ..

някой казват ние сме умни и мислим съзнателно самостоятелно и т.н. ами не ..

това не е точно така .. ние мислим спрямо условията .. глобалните , космичните , вселенските ..

ние сме затворени в една матрица от която не можем да излезем .. но пък в нея самата .. имаме безброй много възможности и комбинации ..

ние .. нашите мисли се въртят около тези комбинации които са възможни в матрицата ...

което значи че сме обречени да свършим не по различно от един камък .. дърво или друга материя ..

тези други разновидности на материята .. камъка дървото ..също имат своите възможности за реакция спрямо заобикалящата ги среда ..

но малко по ограничени възможности от нашите .. те също имат своя вътрешен заряд живот .. енергия ..

просто техните варианти за ракция са по малко от нашите .. с това се различават те от нас .. погледнато по малко по иначе :tooth:

ще кажете те не могат да правят съзнателни избори .. различно е .. не е ..

защото не се знае дали не правят съзнателни избори , до толкова до колкото им е по възможностите ..

от къде знаят хората , че в другата материя , която ние наричаме нежива .. не протичат подобни процеси .. "мисловни" ...

като при нас хората ..

но просто за да удохотворим нещо .. ние трябва да видим , че то мърда и реагира ..

ами то може и да мърда , но ние да не сме в състояние да го видим как мърда и как реагира ..

замисляли ли сте се за самата дума реакция ..

тя е много странна ..

защото тя реакцията е продукт на вече възникнала друга сила и енергия ..

и същата тази сила .. първоначалната или по силната .. отприщва обратна по посока и сила енергия ..

значи ако това е истина .. можем спокойно да заключим , че отприщвайки обратна по посока и сила енергия ..

материята , тялото произвежда нов вариант за реакция .. нали ..

и така вариантите се умножават до безкрай постоянно ..

докато в един момент не се оказва , че са достатъчно много .. за да може да се каже , че една материя да се разбира същия тоя дух , бог ..

има избор да реагира по много възможни начини в много възможни посоки с много възможни енергийни разсейки ..

и зареди многото си микро наследствена информация .. която е оставила белезите си в тази концентрация на енергия ..

да има възможността да избира , коя точно реакция би го съхранила най добре ..

а ако това е налично веднъж .. то както по горе споменахме .. вариантите ще се умножават и умножават и умножават ..

и да кажем , че таз материя човека .. ще има нови и нови варианти за действие и въздействие върху заобикалящата го среда ..

и ако преди милион години сме били на ниво .. окопай се .. скрий се от слънцето на сянка .. и т.н.

днес благодарение на умножението на вариантите за реакция .. сме на .. тая има хубави цици , да речем :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко уточнение към постовете засягащи вярата на Айнщайн.

Бог на Айнщайн е антропологична концепция същият като Богът на Спиноза.. Айнщайн не е вярващ в общоприетия смисъл на това понятие.

В списание Светът на физиката има материали на тази тема. За съжаление не помня в кой брой бе публикувана статията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо май яко си се объркал. :) Медитацията може да подсили значително познавателните способности на човешкия ум. Знам го това защото лично съм пробвал някои от по-примитивните техники в студентските си години. Но след като си подсили познавателните способности, е нужно да имаш и инструментите (както физически така и мисловни) за да достигнеш до някои определени познания. Например аз ако напиша в резултатите от изследване съдържанието на токсични метали нещо което съм научил при някаква медитация вероятно ще ме пратят в психиатрично заведение. :) И за да не се случи това използваме разнообразна апаратура създаваща условия подобни на тези в короната на звезда. Така че медитацията може да въздейства само на твоя ум, тя може да е един инструмент който да подпомогне разбирането, но не и средство за получаване на информация. А все ми се струва че в психиатрията има диагноза за хората смятащи информацията идваща само от техния ум (сънища или казано с други думи видения) за обективна действителност. :)

Състоянието на медитация е бездействие,отсъствие на мисъл.Това не означава че човек при това състояние е лишен от разум.

Реакцията на тялото,на мозъка се запазва.Това не е метод за подсилване на знания.Ако си се занимавал с концентрация или релаксация е друг въпрос Но след като не разбираш за какво говоря значи не си бил в състояние на медитация,никога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да не стане съвсем голям офтопик, ще бъда съвсем кратък.

Само това, което възприемаме на съзнателно ниво, мога да кажа, че е информация.

А на съзнателно ниво се възприема само това, което ни е в обсега на вниманието.

Или ако ползвам цитираната аналогия, не всеки камън ще ти даде информация. По тази логика всичко съдържа информация. Но само от това, върху което обърнем внимание ще извлечем информация. А колко информация... зависи до колко сме запознати с камъните и целта към която се стремим в момента (дали за замерване на тъщата, за чупене на орехи, за подпиране на вратата, структура, произход, възраст и пр.).

Или всеки камън съдържа информация, но не от всеки камък получаваме информация. Основния мотив за получаване на информация е нашето желание(от там и фокусиране на вниманието) да я възприемем - трябва да те заинтересува определен камък, за да ти донесе (да извлечеш) информация.

Или, информацията тече (към нас) само при наличие на внимание. Затова вниманието като съзнателен процес е изключително важно - от всичката налична (потенциална) информация "взема" само една мъничка, но специална(защото сме и обърнали внимание) част.

В този аспект, това е така. Но, мисля, че ясно трябва да разграничим субективното от обективното по отношение на информацията. Субективно си прав - получаваме информация само от това, което е във вниманието ни. Но, обективно всеки камък носи информация, затова насочим ли вниманието си към него и тя... потича. Какво е естеството на тази информация също зависи от "осезателния ни орган" - т.е мозъка и степента му за развитие, зрялост, опит и т.н. Това обаче пак е субективно и ако ти извличаш субективно по-малко или почти никаква информация от един камък, това не значи, че той обективно съдържа точно толкова информация. Аз, например, мога да извлека от същия камък много повече информация, защото тя обективно си е там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да не стане съвсем голям офтопик, ще бъда съвсем кратък.

Само това, което възприемаме на съзнателно ниво, мога да кажа, че е информация.

....

Сириус, възникването и съществуването на живота показват, че информацията съществува обективно, независимо от човешкото съзнание. Всяко живо същество съдържа информация в своята ДНК и я предава чрез процесите на размножаване.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз сега ти показвам. Забрави за малко за това съзнание и помисли: Възможен ли е животът без предаване на информация по генетичен път?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
....Тези неща стават независимо дали знаем за тях или не. Независимо дали са информация за нас или не са. Това са неща, които просто така работят...

Именно. Независимо дали тези неща са информация за нас, те са си информация ( подреждане на елементи по определен начин).

Също клетките непрекъснато се обновяват, но запазват информация за органите и организъма като цяло. В тялото на възрастен няма почти никакви атоми от миналото му, когато е бил дете. Изключение прави само лещата на окото. Въпреки това, информацията е запазена, освен ако не настъпи болестта, наречена рак.

В неживата природа също има пренасяне на информация, например при израстването на кристали. В тази прилика може да се търси зараждането на живота. А това дали има свръхестествени сили, които са предопределили нещата да стават по този начин или няма, не е от значение за конкретните случаи.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Иначе информацията много ще заприлича на Бог - едно нещо дето е на всякъде и всичко е негово проявление... и значи си съществува обективно....

Какво имаш предвид, че всичко е проявление на информацията?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...