Отиди на
Форум "Наука"

Призракът на комунизма и хората


Recommended Posts

  • Потребител

Защо според теб 1989 г. започна синята революция , не защото българите са прочели последното издание на Парижанска Мода , а защото ГЛАДУВАХА , ВЪВ МАГАЗИНИТЕ ТРЯБВАЛО ДА СЕ РЕДИШ ОТ 4 СУТРИНТА ЗА ДА ВЗЕМЕШ НЕЩО , ЗАЩОТО СМЕ БИЛИ ВЪВ ВСЯКАКВИ ИНДУСТРИАЛНИ , ФИНАНСОВИ И КОМУНИКАТИВНИ ОТНОШЕНИЯ НА ДЪНОТО НА КЛАСАЦИЯТА , ЗАЩОТО НЕ НИ Е ХАРЕСВАЛО ДА ПОЧИТАМЕ НЯКАКВИ ИЗМИСЛЕНИ СОЦ-БОГОВЕ , ЗАЩОТО СМЕ НЯМАЛИ ПРАВОТО ДА СИ КАЖЕМ СВОБОДНОДНО ДУМАТА И ЗАЩОТО НИ УПРАВЛЯВАХА СЕЛЯНИ ДОШЛИ БОСИ И ГОЛИ ПРЕЗ 1944 ЗА ДА ОСВОБОДЯТ БЪЛГАРИЯ ОТ ФАШИСТКО РОБСТВО ( ДРЪН ДРЪН ТА ПЛЯС ) .

Е на тва му викам чиста пристрастност ! Извинявай много, мило момче, обаче ти на колко години си бил през 1989 год. ? Освен това ти лично бил ли си свидетел на тези събития, та да пишеш в това граматично време ? И, ако смяташ да ми отговориш с това, че си чул за всичко това от разказите на някой твой по-възрастен роднина, не си прави труда, защото аз съм прекарала детството си преди 1989 г. и поне мога да имам някакво мнение, базирано на собствени впечатления, а не на чужди спомени.

Всеки може да има собствено мнение относно събитията от периода 1944-1989 г., но категоричните оценки и квалификации от сорта:

Ооо погрешно мислене според мен !

си мисля, че хич нямат място във такъв форум, където сме се събрали точно, за да обменяме мисли, мнения. Чуждото мнение най-малко трябва да се уважава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е на тва му викам чиста пристрастност ! Извинявай много, мило момче, обаче ти на колко години си бил през 1989 год. ? Освен това ти лично бил ли си свидетел на тези събития, та да пишеш в това граматично време ? И, ако смяташ да ми отговориш с това, че си чул за всичко това от разказите на някой твой по-възрастен роднина, не си прави труда, защото аз съм прекарала детството си преди 1989 г. и поне мога да имам някакво мнение, базирано на собствени впечатления, а не на чужди спомени.

Всеки може да има собствено мнение относно събитията от периода 1944-1989 г., но категоричните оценки и квалификации от сорта:

си мисля, че хич нямат място във такъв форум, където сме се събрали точно, за да обменяме мисли, мнения. Чуждото мнение най-малко трябва да се уважава.

Взе ми писането изпод пръстите. Абсолютно съм съгласна с теб. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Големият Страшен комунистически призрак...

Се зародил през 19 век. Тогава има огромни групи хора – работници, работещи във фабрики и заводи. Тези хора работели при много лоши условия и за много ниско заплащане. Комунизмът от онова време смята, че тези хора, които са били работодатели по онова същото време, в стремежа си да имат по-голяма печалба погазват човешките права на персонала и го експлоатират без да се замислят за нечовешките условия на труд на работниците.

Работният ден е продължавал по 14 и повече часа в помещения с често отвратителна хигиена. Работниците са били практически безправни. Заплатите им не стигали дори за това да се гръмнат. Нямали почивни дни. Деца работели във фабриките и това не било забранено от законите тогава, както е забранено сега. Когато работник осакатеел - работодателят го гонел без никакви последици за него, за дето не е осигурил безопасни условия на труд. При смърт на работник по време на работа, положението било същото - семейството му не било възмездявано.

Това било правено в името на печалбата. И днес някои работодатели се опитват да правят този номер - наемат работници без трудови договори, не им плащат осигуровки, често не им плащат и заплати и не намират това за неморално. Но днес такива работодатели могат да бъдат осъдени, за разлика от 19 век.

И много хора били привърженици на комунизма, защото условията им на живот и на труд не били такива, каквито са днешните , а били в пъти по-лоши.

Ленин просто не виждал друг начин да принуди работодателите да се откажат от подхванатата от тях политика, освен чрез революция. И за времето си действително не е имало друг начин.

Тогава работниците, които се опитвали да стачкуват, не били защитени от законите, както са днес. При опит за стачка, те просто били уволнявани. За сравнение днес работодател няма право да уволнява стачкуващи служители.

Та... Днес.... СТРАШНИЯТ ПРИЗРАК НА КОМУНИЗМА ДЕБНЕ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е на тва му викам чиста пристрастност ! Извинявай много, мило момче, обаче ти на колко години си бил през 1989 год. ? Освен това ти лично бил ли си свидетел на тези събития, та да пишеш в това граматично време ? И, ако смяташ да ми отговориш с това, че си чул за всичко това от разказите на някой твой по-възрастен роднина, не си прави труда, защото аз съм прекарала детството си преди 1989 г. и поне мога да имам някакво мнение, базирано на собствени впечатления, а не на чужди спомени.

Всеки може да има собствено мнение относно събитията от периода 1944-1989 г., но категоричните оценки и квалификации от сорта:

си мисля, че хич нямат място във такъв форум, където сме се събрали точно, за да обменяме мисли, мнения. Чуждото мнение най-малко трябва да се уважава.

Главната идея с която го написах е , да упрекна тезата на tanariil ,че всичко се свежда до мода . Аз наистина тези времена не съм ги преживявал, но Лукановата зима говори сама за себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главната идея с която го написах е , да упрекна тезата на tanariil ,че всичко се свежда до мода . Аз наистина тези времена не съм ги преживявал, но Лукановата зима говори сама за себе си.

Не съм написала никъде, че всичко се свежда до мода. А че някои хора живеят с миналото и то не с обективното минало, а с тяхната си представа за миналото (което са две различни неща).

Освен това като икономист смея да твърдя, че причините за онзи глад, който настъпи не са у комунистите, а са много по-дълбоки и социално заложени в нашето общество. Що се отнася до политиката, водена след падането на т.нар. комунисти... Тя беше толкова неграмотна в редица отношения, че ако се беше запазила, щяхме да преживеем поредната национална катастрофа. Добре, че чат пат се сменят управниците ни и понякога се случват и такива, дето освен келепир, гледат и да потегнат проблемните области в нац. ни икономика и др.

Когато едно НОРМАЛНО общество е в криза, първото нещо, което то започва да спасява е своето младо поколение. Аз хванах периода, в който в качеството ми на млад човек срещу мен беше провеждана политика на абсолютен и систематичен ГЕНОЦИД.

ГЕНОЦИД СРЕЩУ МЛАДИ ХОРА В ПЕРИОД НА КРИЗА. ПРИ ДЕМОКРАТИ. ПРИ Ж. ЖЕЛЕВ.

Колко млади хора ИЗБЯГАХА ОТ СТРАНАТА, заради тази политика? Над милион по официални данни, а по неофициални - много повече.

Защото завършваш своето образование и се оказва, че си на улицата. Нямаш право на никаква помощ от страна на соц. подпомагане. Всъщност Бюрата за студ. труд представляваха една ГАВРА с желанието на младите хора да работят, тъй като в тях се съдържаха обяви на работодатели, които нарушаваха КТ и не само, че не предлагаха трудов договор. Те не предлагаха заплата. Работи се за БАКШИШ. Ако ти изнася. И ще стоиш ли на такова място, да се гаврят така с тебе. Ще стоиш, ама друг път. Учиш, знаеш - отиваш там, където те ценят, а не там, където те третират като треторазряден парцал.

В тези години на геноцид срещу млади българи аз видях много хора на моите години как им се ПОТЪПКА ЧОВЕШКОТО ДОСТОЙНСТВО.

Защото студентите бяха интересни, докато подскачаха за смяната на комунизма. После вече пенсионерите бяха по-интересни. На тях оставиха евтини карти за гр. транспорт, а студентите ги одраха в това отношение напук на техните протести.

Нямам нищо против пенсионерите. НО те си имаха своята пенсия, която може да беше малка, но бяха някакви пари. Пенсионерите си имаха и ЖИЛИЩА.

Сега си представи един млад човек, който завършва. Той работа няма. Соц. подповагане няма. Мама и тати са зле и пари не му дават. Жилище няма. Нищо няма. Ако иска да работи - те ти барман, срещу БАКШИШ. Трудов договор - НЯМА. Осигуровки - НЯМА. И трудов стаж не тече, защото няма трудов договор. От това, че няма трудов договор следваше, че и права- НЯМА.

И младите хора тръгнаха лавинообразно да БЯГАТ ОТ ТОВА МЯСТО.

Озовах се в ПЕНСИОНЕРСКА ДАРЖАВА.

БЪДЕЩЕТО НА НАШАТА РОДИНА БЕШЕ ПОСТАВЕНО В РЪЦЕТЕ НА ПЕНСИОНЕРИТЕ. Нали се сещаш, че при това положение тази държава ще изчезна с измирането на пенсионерите. Тази пагубна за страната политика беше водена със завидно старание и дори до ден днешен има следи от нея. Защото пенсионерите са гласоподаватели, които се интересуват от политика и гласуват за всеки, който им обещае, че ще им увеличи пенсиите с два-три лева. А за младите хора се предполага, че е доста по-трудно да бъдат лъгани, за да гласуват. Те затова и не гласуват.

Та... Как викаш - гладът бил предизвикан от комузма? Не. Гладът беше предизвикан от намаляването на работещите хора. Беше предизвикан И от изнасянето над милион млади хора от страната. Е това предизвика глада и недоимъка. Щото за има нещо за ядене, първо трябва да има МЛАД човек, който да го произведе. И от куп други причини беше предизвикан. Например беше предизвикано от съсипването на редица сносни действащи закони. :vertag:

Всичко най-хубаво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има едно понятие ЖЕЛЯЗНА ЗАВЕСА , и хората преди 1991 Е НЯМАЛО НА КЪДЕ ДА ИЗБЯГАТ , ВЪВ ДРУГИТЕ СЪВЕТСКИ СТРАНИ Е БЕЛО СЪЩОТО ПЪК ДАЖЕ В НЯКОЙ ОТ ТЯХ И ПО-ЗЛЕ А ТИЯ КОИТО СА ИЗБЯГАЛИ ВЪВ ЗАПАДНИТЕ ДЪРЖАВИ СА БИЛИ ЕДИНИЦИ . НО да наистина много хора не са работели ! Защо ? Защото един инжинер примерно изкарвал толкова колкото искарвала и една чистачка , нали това е една от главноте соц. идеи - НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ , НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД ПОТРЕБНОСТИТЕ ! И хората лека полека започнали да се отказват от своята работа защото напрактика пак щели да получават същите пари . А пък как стои въпросът във селата - там се образуваха ТКСЗ-тата и колкото и да се потиш от работа накрая минава някъв циганор или кмета и обира нещо от това което ти сам си заработил . И така хората се отказваха . Също така Интелигенцията и Всички Политически Активисти не членове на ОФ или БКП бяха избити от народния съд и в Трудовите Лагери , и на "престола" на държавата се качили селяни които смятаха за връх на личната хигиена така нареченото : "Мийте краката и лягайте" а пък на хубавите постове в държавата тикнаха улигофрени за чийто "гений" мога да ти дам пример за ПЕРЛА това е плаж до приморско , там е резиденцията на Бай Тошо , цялата резиденция е направена от БЕТОН . И на всичкото от горе са сложили два кия и с тях са обградили морската фода и там се е завъдила голяма мрасотия много мътна вода и микроби бол . Ето така се пр*ебава една държава .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има едно понятие ЖЕЛЯЗНА ЗАВЕСА , и хората преди 1991 Е НЯМАЛО НА КЪДЕ ДА ИЗБЯГАТ , ВЪВ ДРУГИТЕ СЪВЕТСКИ СТРАНИ Е БЕЛО СЪЩОТО ПЪК ДАЖЕ В НЯКОЙ ОТ ТЯХ И ПО-ЗЛЕ А ТИЯ КОИТО СА ИЗБЯГАЛИ ВЪВ ЗАПАДНИТЕ ДЪРЖАВИ СА БИЛИ ЕДИНИЦИ . НО да наистина много хора не са работели ! Защо ? Защото един инжинер примерно изкарвал толкова колкото искарвала и една чистачка , нали това е една от главноте соц. идеи - НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ , НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД ПОТРЕБНОСТИТЕ ! И хората лека полека започнали да се отказват от своята работа защото напрактика пак щели да получават същите пари . А пък как стои въпросът във селата - там се образуваха ТКСЗ-тата и колкото и да се потиш от работа накрая минава някъв циганор или кмета и обира нещо от това което ти сам си заработил . И така хората се отказваха . Също така Интелигенцията и Всички Политически Активисти не членове на ОФ или БКП бяха избити от народния съд и в Трудовите Лагери , и на "престола" на държавата се качили селяни които смятаха за връх на личната хигиена така нареченото : "Мийте краката и лягайте" а пък на хубавите постове в държавата тикнаха улигофрени за чийто "гений" мога да ти дам пример за ПЕРЛА това е плаж до приморско , там е резиденцията на Бай Тошо , цялата резиденция е направена от БЕТОН . И на всичкото от горе са сложили два кия и с тях са обградили морската фода и там се е завъдила голяма мрасотия много мътна вода и микроби бол . Ето така се пр*ебава една държава .

Моят дядо УМРЯ при идването на комунистите на власт. БИЛ Е УБИТ ОТ КОМУНИСТИ. Умрял е, защото беше ПОЛИЦАЙ. Една вечер просто излезе на работа и повече никой не го видя. Това стана с моя дядо.

Ето ти пример за безпристрастност:

Да - на крадците им светнаха очите при вида на пари, които да могат безнаказано да бъдат отнети от друг.

Да - крадците предпочетоха да избиват в началото.

НО - да ме виждаш да забравям кое как беше точно? Или да реагирам пристрастно?

И си бягаха хората. И не единици. Па и не им пукаше кой какво забранява. Затова говоря както за официални, така и за неофициални данни, като смея да твърдя, че неофициалната статистика е по-вярна от официалната и разбира се е много по-страшна от нея.

Та не разбрах връзката - резиденция на бай Тошо - преебана държава. Я давай по-подробно.

Всъщност не, по-добре иди пий нещо и се успокой.

* * *

Днес на мястото на ТКЗС-тата, които обработваха земята зее пустуш. Някога имахме рози и с това бяхме прочути. Сега имаме разбито селско стопанство и с това сме прочучи. Някога имахме износ и с това бяхме прочути, сега нямаме износ и с това сме прочути. Някога нямахме крадци и с това бяхме прочути, сега една анкета в моя форум показва, че в чужбина сме известни като крадци.

* * *

За интелигенцията - каква интелигенция има днес? В момента - НИКАКВА.

* * *

Ти пишеш с толкова правописни грешки, че четенето на поста ти става затруднено.

Например пишеш: "МРАСОТИЯ", "приморско" пишеш с малка буква, пишеш "искарвала" и т.н. Не че има някакво значение, но лишава мнението ти от тежестта, която се опитваш да му придадеш.

* * *

И представяш процесите едностранчиво. Вкарваш твърде много лично отношение и пристрастност. Историята е безпристрастна наука.

* * *

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моят дядо УМРЯ при идването на комунистите на власт. БИЛ Е УБИТ ОТ КОМУНИСТИ. Умрял е, защото беше ПОЛИЦАЙ. Една вечер просто излезе на работа и повече никой не го видя. Това стана с моя дядо.

Ето ти пример за безпристрастност:

Да - на крадците им светнаха очите при вида на пари, които да могат безнаказано да бъдат отнети от друг.

Да - крадците предпочетоха да избиват в началото.

НО - да ме виждаш да забравям кое как беше точно? Или да реагирам пристрастно?

И си бягаха хората. И не единици. Па и не им пукаше кой какво забранява. Затова говоря както за официални, така и за неофициални данни, като смея да твърдя, че неофициалната статистика е по-вярна от официалната и разбира се е много по-страшна от нея.

Та не разбрах връзката - резиденция на бай Тошо - преебана държава. Я давай по-подробно.

Всъщност не, по-добре иди пий нещо и се успокой.

* * *

Днес на мястото на ТКЗС-тата, които обработваха земята зее пустуш. Някога имахме рози и с това бяхме прочути. Сега имаме разбито селско стопанство и с това сме прочучи. Някога имахме износ и с това бяхме прочути, сега нямаме износ и с това сме прочути. Някога нямахме крадци и с това бяхме прочути, сега една анкета в моя форум показва, че в чужбина сме известни като крадци.

* * *

За интелигенцията - каква интелигенция има днес? В момента - НИКАКВА.

* * *

Ти пишеш с толкова правописни грешки, че четенето на поста ти става затруднено.

Например пишеш: "МРАСОТИЯ", "приморско" пишеш с малка буква, пишеш "искарвала" и т.н. Не че има някакво значение, но лишава мнението ти от тежестта, която се опитваш да му придадеш.

* * *

И представяш процесите едностранчиво. Вкарваш твърде много лично отношение и пристрастност. Историята е безпристрастна наука.

* * *

Мила колежке, БРАВО ! :goodpost::goodpost::goodpost: Направо ми взе думите от устата или по-точно изпод пръстите !

Мога само да добавя, че АБСОЛЮТНО НЕ Е ВЯРНО това, че и инженера и чистачката са взимали еднакви заплати.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Нека се намеся и аз.Роден съм 1978 и си спомням поне края на комунизма макар и като дете.

1 Хората наистина не работеха.Това бе защото работиш-не работиш получаваш същата заплата.И затова никой не си правеше трудът да работи ако маже да не работи.Имаше дори такъв израз ,,Учи мама да не работиш,,.Баща ми е разказвал как да свъшат някаква работа са ходили бригада от 8 души,при положение че могат да я свършат и 2 ма за половин ден.И тия хора цял ден плющят карти,кото накрая за 1 час свършат работата и си отиват.Защо тъй, -ами защото всички е трябвало да имат работа и назначават повече хора от необходимото.

2 Имало е хора от завода с които съм говорил и които са ми признавали че не знаят каква им е работата.

Имало е хора в администрацията които са отивали сутрин на работа и веднага вземат кафе,цигари и закуски да има какво да правят.Пък колко жени са си носили плетките,ковьорите и гоблените...

Бил съм малък но съм слушал разказите на големите покрай майка ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Защо според теб 1989 г. започна синята революция
:laugh: Започна през 1989г. защото тогава ЦК на БКП прие оставката на Т. Живков. Щяла да почне година по-рано, но тогава ЦК на БКП отказала да приеме оставката му. :doh: Пък колко е била желана може да се види по това, че БСП (БКП) спечели на последвалите избори за ВНС над 50 %, втори път начело с Жан Веденов пак получи толкова и сега пак е с ной-много получени гласове на избори.

А ако това е "синя революция" :v: , то онова на 9.9.1944г. ще си е направо Велика социалистическа революция. :laugh: Революция - неподходящо название за подаване на оставка и преврат.

а защото ГЛАДУВАХА , ВЪВ МАГАЗИНИТЕ ТРЯБВАЛО ДА СЕ РЕДИШ ОТ 4 СУТРИНТА ЗА ДА ВЗЕМЕШ НЕЩО
Не нещо, а телевизори и цяла нощ, като на няколко пъти се чете списък и отсъстващите са били зачертвани. Опашките за банани, червен пипер и олио може да са били големи, ама не от 4 ч. сутринта. Но повечето обикновени неща можеха да си се купят както и днес, само дето имаше и пари, с които да се направи за разлика от сега.

СЕЛЯНИ ДОШЛИ БОСИ И ГОЛИ ПРЕЗ 1944 ЗА ДА ОСВОБОДЯТ БЪЛГАРИЯ ОТ ФАШИСТКО РОБСТВО ( ДРЪН ДРЪН ТА ПЛЯС )
Ами какво излиза гладували преди 9.9.1944, по-гладували преди 1989г., най-гладували след това. :w00t: Или както се казва: Дето е текло, пак ще тече. Но винаги за шепа хора е ставало доста по-добре. :Oo:

Имало е хора от завода с които съм говорил и които са ми признавали че не знаят каква им е работата.
Не че сега депутатите знаят каква им е работата. А за числеността - по закона на Мърфи" Всеки орган расте сам за себе си. По това правило непреживялата социализъм Англия когато имала колонии, Министерство й на колониите имало персонал 300 души; когато вече нямала колонии обаче щата му надхвърлял 1 000 човека.

Струва ми се, че периода на "комунистическия режим" се митологизира като "фашисткото робство". :book: Глад, терор, концентрационни лагери - имам усещането, че пропагандаторите на тежките соц. години са си ползвали старите наръчници дадени им от БКП, като само са подменили "фашистки" с "комунистически". :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

През 1989 г. Живков беше насила свален от власт. Не е подавал "оставка". Гледайте кадрите от пленума как е зяпнал като пенсионер пред каса на НЕК. Промените започнаха с Горбачов и полъха на свобода на словото от Москва и с Указ 56, разрешаващ частната стопанска дейност. Те бяха чудовищно отстъпление от догмата на социализма и дойдоха, ЗАЩОТО ИКОНОМИЧЕСКАТА МУ СИСТЕМА РУХВАШЕ И ТЕ ГО ЗНАЕХА. Имаше РЕЖИМ НА ТОКА, много стоки липсваха и т.н.

Имаше достъпни обикновени стоки - кисело мляко, хлаб, храна, костюми, ризи и т.н. Голяма част не бяха никак качествени, имаше и изключение. Телевизор, кола, дънки, ХУБАВИ КНИГИ, бяха адски дефицитни.

Това беше един от основните проблеми на социализма - не можа да предложи на хората това, което западния свят предлагаше и ТЕ ГО ЗНАЕХА.

Галахаде, паралелите с днешния ден, когато описваме стария, не са удачни. Кусурите на настоящето не могат да са оправданеи за кусурите на миналото. Стига си хвалил оня идиотски строй, дето прати България не само 100 години назад, ами и 45 години наляво.

Не се митологизира, защото НЯМА ИЗМИСЛЕНИ ФАКТИ. Докато за т.нар."фашистко", което е архиглупост, факти се измисляха от пропагандата, та дрънкаше.

ЗА КОМ. ПЕРИОД НИКОЙ НЕ Е ИЗМИСЛИЛ НИТО ЕДИН ФАКТ; тук спорите дали тряба да се огласяват фактите и как да се оценяват, НО ТЕ СА НАЛИЦЕ.

затова и паралелите с миналата пропаганда, без докачение, ама са празни приказки.

ПП

За БСП - и тук прескачаш много неща. Първите избори бяха тотално фалшофицирани. Ама тотално. След това вече БСП, по-точно силите зад нея, овладяха на нова сметка пропагандните и икономически ресусри на държавата и закономерно спечелиха вторите избори, не без помощта на ловки оперативни комбинации и на одиозната политическа наивност на българския избирател.

След пълният провал на Жан Виденов, българите все пак гласуваха за демократите.

Последва излагацията на ЧАСТ от последните, последева майсторската комбинация "Симеон", последва пълната апатия.

Далче не българското мнозинство гласува за БСП, българското мнозинство е апатично. /Щото му е толкова акъла./

Нека се намеся и аз.Роден съм 1978 и си спомням поне края на комунизма макар и като дете.

1 Хората наистина не работеха.Това бе защото работиш-не работиш получаваш същата заплата.

Така е, хората не работеха. Работеха, но кампанийно. В заводите пак нещо се правеше, но в учрежденията и администрациите всичко вървеше така сладко и бавно, че направо ми се ще да се върна там:)))))

Е, когато имаше гонене на срокове и т.н., тогава да, много работеха, но пак всичко ставаше половинчато.

Нещата трябва обаче да се схващат от всички страни - имаше хора, които взимаха много пари, по 600-700 лева доход, което за тогава беше огромна и поради дефицита почти неизхарчваема сума. Но клато цяло иконониката имаше някакъв тежък дисбаланс, който накрая доведе и до кризата от края на 80-тте и до началото на промените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
През 1989 г. Живков беше насила свален от власт.
Живков си е подовол 1 г. по-рано оставката, но ЦК на БКП не я е приело. Наколко месеца по-късно в реч в СУ "Св. Климент" Живков сам казва, че било време за промени, той бил вече стар и не можел, загова трябвало да дойсат нови хора. Май беше при посещението на Митеран, когато Тато му беше представил Жабчо и червената поетеса Блага като "опизицията на Партията". :laughing1:

Гледайте кадрите от пленума как е зяпнал като пенсионер пред каса на НЕК.
Те доста хора гледаха по същия начин това, което ставаше. Как хора дето до вчера правеха :clap: , в следващия момент плюят там, дето цял живот са лизали. :116: Както се казва: Червеят пълзял в краката ти един ден те изяжда.

За свалянето насила кой точно от анедкдотите предпочиташ - аз знам поне 2 смехории как станала "революцията". 1. Славните революционери Людмилов-Лилов, Луканов, Джуров и Младенов прерязали жицата на бутона, с който Живков викал охраната си; влезли при него и му казали да подаде оставката, той се дърпал, но след като няколко пъти натиснал безрезултатно бутона - канидсъл и подал оставка. :doh: 2. Слевния революциенер Пешо Танкиста получил благословия от бащицата и суверен Горбачов за свали Тато; Живков се усетил и пратил горилите си да чакат Младенов на летището; Младенов също разбрал, самолета кацнал на друто място ... и от там отишъл и свалил Тато. :baby: Viva le revolution! :biggrin:

Голяма част не бяха никак качествени, имаше и изключение. Телевизор, кола, дънки, ХУБАВИ КНИГИ, бяха адски дефицитни.
То пък сега едно качество - вече по сергиите като реклама слагат "Произведено в България" - след като се наситихме на турските боклуци и още по-големите китайски боклуци. Пък сега хубавити книги са така достъпни - колко са 80-100лв за редовия българин. Напр. Историята на Иречек може да се купи за нищожната сума от 30 лв, почти колкото месечна пенсия. :mad:

Не се митологизира, защото НЯМА ИЗМИСЛЕНИ ФАКТИ.
Е това дето записвали кой ходел на черква, дето се гладувало... Преди имаше пари - намаше стоки, сега има стоки, няма пари.

Галахаде, паралелите с днешния ден, когато описваме стария, не са удачни. Кусурите на настоящето не могат да са оправданеи за кусурите на миналото. Стига си хвалил оня идиотски строй, дето прати България не само 100 години назад, ами и 45 години наляво.
Значи ако перефразирам думите на Чърчил ще кажа: "СоциализъмЪ (с голямо Ъ :)): ) е нещо ужасно, но за съжаление не сме видели нищо по-добро!"
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бриджет и Танарийл са във една компания , ако искаш даи и ние да се съюзим като гледам имаме доста общо по-темата !

Че то от съюза на мненият по-голям няма :good:

Живков си е подовол 1 г. по-рано оставката, но ЦК на БКП не я е приело. Наколко месеца по-късно в реч в СУ "Св. Климент" Живков сам казва, че било време за промени, той бил вече стар и не можел, загова трябвало да дойсат нови хора. Май беше при посещението на Митеран, когато Тато му беше представил Жабчо и червената поетеса Блага като "опизицията на Партията". :laughing1:

Те доста хора гледаха по същия начин това, което ставаше. Как хора дето до вчера правеха :clap: , в следващия момент плюят там, дето цял живот са лизали. :116: Както се казва: Червеят пълзял в краката ти един ден те изяжда.

За свалянето насила кой точно от анедкдотите предпочиташ - аз знам поне 2 смехории как станала "революцията". 1. Славните революционери Людмилов-Лилов, Луканов, Джуров и Младенов прерязали жицата на бутона, с който Живков викал охраната си; влезли при него и му казали да подаде оставката, той се дърпал, но след като няколко пъти натиснал безрезултатно бутона - канидсъл и подал оставка. :doh: 2. Слевния революциенер Пешо Танкиста получил благословия от бащицата и суверен Горбачов за свали Тато; Живков се усетил и пратил горилите си да чакат Младенов на летището; Младенов също разбрал, самолета кацнал на друто място ... и от там отишъл и свалил Тато. :baby: Viva le revolution! :biggrin:

То пък сега едно качество - вече по сергиите като реклама слагат "Произведено в България" - след като се наситихме на турските боклуци и още по-големите китайски боклуци. Пък сега хубавити книги са така достъпни - колко са 80-100лв за редовия българин. Напр. Историята на Иречек може да се купи за нищожната сума от 30 лв, почти колкото месечна пенсия. :mad:

Е това дето записвали кой ходел на черква, дето се гладувало... Преди имаше пари - намаше стоки, сега има стоки, няма пари.

Значи ако перефразирам думите на Чърчил ще кажа: "СоциализъмЪ (с голямо Ъ :)): ) е нещо ужасно, но за съжаление не сме видели нищо по-добро!"

Ех, Галахаде, не излизаш от двойния образ - предишни плюсове/сегашни минуси. Пък то номерът е в ПОЛЗАТА, КОЯТО БЪЛГАРИЯ Е ПРОПУСНАЛА в ония времена, когато светът отиваше нагоре и нагоре.

Все поставяш нещата така: или скъпи книги, или дефицитни книги. /па и не са по 100 лева чак, де/. Ама причината за днешните дивотии е точно недостатъчната смяна на предишните. Нима те легитимират предното състояние?!

Естествено, че не.

Живков си е подавал оставката преди, за да ги пробва хиените около него как ще реагират, но тогава не бяга готови. Ако сам е напуснал поста си на 10.11., нямаше да гледа кат гръмнат на пленума, а щеше облекчено да пляска с ръце и да казава, както само той умееше: "Ха-ха-ха, предадохме властта, така да се каже..." Мани ти, че доста хора са гледали - те ако са били изненадани от неговата "оставка", той защо беше, а? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
или скъпи книги, или дефицитни книги. /па и не са по 100 лева чак, де/.
Да предложа ли заглавия - напр. 1 том на Йорданов с виз. печати - 90 лв. :post-20645-1121105496:

Ама причината за днешните дивотии е точно недостатъчната смяна на предишните.
Аз достатъчно съм слушал, че причината е тежкото фашистко минало, та тепърва да се вържа, че причината е в социалистичекото минало. Пък и не виждам достатъчна смяна в това една партийна секретарка да бъде заменена от съпруга си. :P

Ако сам е напуснал поста си на 10.11., нямаше да гледа кат гръмнат на пленума, а щеше облекчено да пляска с ръце и да казава, както само той умееше: "Ха-ха-ха, предадохме властта, така да се каже..." Мани ти, че доста хора са гледали - те ако са били изненадани от неговата "оставка", той защо беше, а?
Ами изненада си е - най-облагодетелстваните, най-много папкалите да наприказват на Пленума и Парламента. Така юнашки се юрнаха да се излагат "революционерите", че и простосмърнтите гледаха резила им така изненадани като Тато. И Живков още те сдал, започна да става герой.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да предложа ли заглавия - напр. 1 том на Йорданов с виз. печати - 90 лв. :post-20645-1121105496:

E, ама книгите с образи са достатъчно скъпи в цял свят. Ей на, и аз не мога да пратя графични изображения на едни хора по и-мейла.... Това, че няма пари е проблема, а той се дължи на недостатъчната реформа, та да стигнем запада, а тя се дължи на бившите червени, създали последващата мафиотщина.

Аз достатъчно съм слушал, че причината е тежкото фашистко минало, та тепърва да се вържа, че причината е в социалистичекото минало. Пък и не виждам достатъчна смяна в това една партийна секретарка да бъде заменена от съпруга си. :P

Добре е, както казва творението на Джоузеф Хелър Йосарян, да знаем всички факти на изуст. Тогава ще можем да ги оценим. "Тежкото фашистко .." и пр. беше продукт на цели пропагандни институции, на контрол над културната комуникация, на влагането в нея на задължителни постулати.

Сегашната оценка е резултат на простата логическа схема "2+2=4".

Ами изненада си е - най-облагодетелстваните, най-много папкалите да наприказват на Пленума и Парламента. Така юнашки се юрнаха да се излагат "революционерите", че и простосмърнтите гледаха резила им така изненадани като Тато. И Живков още те сдал, започна да става герой.

Обаче той не от това е изненадан. Ако не знаем как иглежда човек, властвал 34 години, когато му измъкнат контрола с килимчето изпод краката барабар, то си струва да видим тези кадри. "Taka минава световната слава ....."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да гладаш Живков на конференция на БКП и как членовете на ЦК казват мило на "другаря" Живков да си ходи и той е със зяпнала уста е било страхотно .

Пък и не виждам достатъчна смяна в това една партийна секретарка да бъде заменена от съпруга си.

Значи съществува една идея че Жельо Желев също е бил от БКП , но БКП е използвала вече познатата тактика да налага някой като страхотен опозиционен лидер , във случая със цел да се покаже че и те имат свобода на избор за партия и после той набързо да се набута във червената "другарска" прегрътка .

Във случая така не е станало ,защото във партията са започнали да навлизат все нови и нови хора със реална цел за "Демократична Революция" и постепенно поставените агенти на БКП започват да губят своят безупречен контрол над партията . След това БКП , вече загубила тоталитарната власт , решава да създаде нова партия на Земеделците , но и в нея се появяват много хора , и пак поставените агенти загубват ! След това БКП се насочва към Турчолята , там вече успява да се задържи и спечелава всички цигани и турци на своя страна ! Обаче и това не е достатъчно ! Затова тя се насочва и към Царистите , отново успява спечелва и хората привърженици на Монархията и на управлението на Борис III ! Вече гласовете и стигат , но на косъм ! Затова сега пак издига партия на националният супер герой Бат Бойко , и този път ще разбие тотално опозицията и цялата десница МОЖЕ БИ ! :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да гладаш Живков на конференция на БКП и как членовете на ЦК казват мило на "другаря" Живков да си ходи и той е със зяпнала уста е било страхотно .

E да. Но като знам по какъв начин протече това, което последва, от днешна гл.т.вече не е толкова страхотно ....

..., и този път ще разбие тотално опозицията и цялата десница МОЖЕ БИ ! :hmmm:

То това е почти факт. "Со всеми вытекающими последствиями", както казват руснаците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Значи съществува една идея че Жельо Желев също е бил от БКП
То не е идея, човека си е бил член на Партията. Разбира се за изпълнението на партийното поръчение "Демократичната революция" срочно е напъснал списъците на членовете. :laugh:

Във случая така не е станало ,защото във партията са започнали да навлизат все нови и нови хора със реална цел за "Демократична Революция" и постепенно поставените агенти на БКП започват да губят своят безупречен контрол над партията .
На коя Партия - СДС (Създадено от Държавна Сигурност) - дето бате Бончо подаде оставка като лидер на СДС или съпругът на партийната секретарка Костова, дето от лидер на СДС остана с една мижава партийка, която скоро ще изпадне от парламента?

решава да създаде нова партия на Земеделците
В Периода 1971-1990г. БЗНС имаше по Конституция 25% от местата в Парламента. БСП създаде сателитите "Евролевица", "Коалиция на розата" и "Атака". Тъй като в началото БСП беше на крайно леви позиции, сателитите бяха евроориентирани, а след като мина леко в дясно, за левия фланг направи "Атака".

След това БКП се насочва към Турчолята
Савата Партията си го е имала и преди 1989г.

Затова тя се насочва и към Царистите , отново успява спечелва и хората привърженици на Монархията
Управлението със Симеон ІІ си има дълбоки традиции - първо след 1944, после де факто подкрепяше правителството на Симеон ІІ. А и той сам си бе казал, че е цар-социалист. :doh:

А бат Бойко - за червените грандове той винаги ще си остане портиерчето на бай Тошо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...