Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Естествено, че има:) В такив диалози човек стига по-дълбоко, а току виж научил нещо:)

От друга страна, четат хора на по 20 г., па току виж решат за себе си кой прав :):good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, че има:) В такив диалози човек стига по-дълбоко, а току виж научил нещо:)

От друга страна, четат хора на по 20 г., па току виж решат за себе си кой прав :):good:

Не бъди наивен!

В тия диалози всеки си има позиция! И тя не се променя случайно, даже и от железни аргументи. За ценности си говорим. За някои хора човешкият живот не е ценност, нито собствеността...

А при 20 годишните е същото! Формирана е от семейната им среда. Аз досега не съм видял човек, с позиция различна от тази на семейството му, или поне на част от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колко пъти да ти обяснявам че ако не бяха върнали земите, а просто бяха преобразували собствеността в едни нормални кооперации, тези земи щяха да работят и сега държавата ни нямаше да е най-бедната в европа. И земите пак щяха да са си на семейството, но щяха да работят в кооперацията а не да пустеят както сега.

Това би било така, Ангеле, при една много силна държавност. Ако през 1989 г. държавническото крило в БКП (имаше такова) беше взело властта. И пак щяхме да се изправим пред проблема, че хората щяха да си поискат своето. "Та то е било на дядо ми, защото някой ще реши вместо мен? Като фалирам, аз ще фалирам, като печеля, аз ще печеля."

Това е китайски път. Обективно не беше възможен тук.

Има два коректива на мафиите - културното общество или силната централна власт. И двете липсваха в БГ през 1989 г. За съжаление....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За съжаление ти не стигаш до аргументи по-смислени от постоянното повтаряне като латерна на едно и също нещо. Аз наистина бих искал да науча нещо, ако беше възможно. Но някой който едва ли е стъпвал скоро на село, не знае какво е борса и как се работи земята не мисля че е редно да обяснява как че нещата са се развили идеално при положение че само като се огледа ще види огромния провал в земеделската реформа.

А тия на 20 най-добре да ходят да се учат от действителността и да поогледат пустеещите парцели преди да седнат да вярват на форуми. Някакси по-достоверно идва. :)

Виж, аз съм доста запознат с тия неща. С обработването на земята не, но с режима на собствеността й и с икономическото му съдържание съм.

Тук не е място за мерене на личен персонален опит, нали така:)

Като видят пустеещите земи, ще видят до тях и модерните стопанства, обработвани с чисто нова техника..

Ще потърсят обяснение и ще го нямерят някъде, в т.ч. и тук, преценявайки споровете ни.

Неизбежно е, каквито и да са мотивите на спорещите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това би било така, Ангеле, при една много силна държавност.

И при отстъпление от елементарните човешки права. Но България през 1989 г. не е Китай през 1989 г. При нас Тянънмън беше невъзможен (макар на другарите да им се искаше). Хората си искаха правата. Нека не забравяме, че през 1989 - 1992 г. в България еуфорията беше голяма. Имаше много наивитет и надежди...

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, и това го има, при потъпкване на правата! За съжаление, така излиза.

Най-добрият вариант би бил изобщо да не се беше случвала насилствената колективизация. В СССР при НЕПа, когато на частните селски стопани е разрешено да продават свободно, изобилието на храни и ниските им цени са пословични (по спомените на ген. Григоренко, например).

В България Иван Багрянов започва програма за земеделско кредитиране за техника, при което кредита се отпуска на земеделски стопани само срещу залог на трактора. Войната обърква това нещо. Земеделието е бедно и изостава от Европа, но шансовете му никак не са малки! Идвала е втората половина на 20-ти век, в която дори Гърция и Турция се оправиха.

Та тъй.

Приятно ми е да си прикавам, г-да, но стана късно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не плачи. На концертите в Каварна е пълно с народ ;)

То и на Спирита в Бургас е пълно с народ, ама една част не знаят къде са, друга - за какво са там, а на сутринта - трета част нямат спомени :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този форум се чете от хора, в т.ч. и от такива на 20 г.

И по тази причина да направя лека корекция - има декларация, осъждаща насилственото вкарване в ТКЗС, дори има и такъв закон - български, както и акт на Съвета на Европа.

Няма наказани, но това е по ред причини, главно свързани с факта, че правовите държави не налагат санкции за деяния, които не са били престъпление според законите, действали по времето на извършването им.

хаха тази декларация, и законът, са смешна работа, жалка направо, идея, която само на малоумни може да хрумне, и срам за страната ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не плачи. На концертите в Каварна е пълно с народ ;)

на концертите в каварна е пълно с алкохолизирана и дрогирана маса. ако това ни даваш за пример, хаха още по-зле, по-добре да си одим у димитровград, там поне има гръд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кой точно загуби пазарите? Къде бяха тия пазари? В СИВ? В СССР? Или конкурирахме калифорнийците, французите и чилийците? :))

България се конкурираше с СССР, Полша, Чехия, Унгария и тн. и виното ни беше едно от най-качествените в европа.

ето ви малко данни:

1980 2011

10 млн. т зърно 6 млн.т

8 млн. т износ

130 хил. т тютюн 30 хил.т

4 млн. овце 300 000?

700 хил. крави 300 000

70 хил. т износ ябълки 0

160 млн. т зеленчуци износ 0

60 хил т тютюн износ 4 хил. т

350 млн.т вино износ 70 млн. т бутилки износ

3. Като се ликвидират.

Единственият възможен нормален изход.

ау другарят КГ станал сталинист. ми дай и тебе да те ликвидираме, и да се реши проблемът.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето, не ги продаваш, защото така искаш. Така искаш, защото си собственик! :good: Собственик си, защото няма ТКЗС. Ако имаше ТКЗС, някой друг щеше да решава за твоите имоти и може би вече щеше да ги е продал.

Да ти кажа ли как? Седят си твоите иначе имоти, в ТКЗС. Председателят му подписва запис на заповед и договор за кредит с една фирма със законни, разбира се, пари, за финансиране на бъдещата сеитба. В договора пише едни неща.... Идва фирмата и предявява записа на заповед. Ама ние нямаме пари! Еми, като нямате ко праим?

Еми имаме тука една земя... Айде земете я. Фирмата взима земята ти и започва да решава - сега ли да я продам, или после? Или да дръпна една субсидия от САПАРД, където Ангел МР не може да влезе, защото вратата се пазеше от охранителна фирма, но фирматаможе да влезе... ;)

След време председателят си купува джип или къща, а може и да се окаже съдружник в тази същата фирма. "Бях дълги години председател на кооперации. Реших, че е време да вложа знанията, уменията и опитът си в по-мащабен, европейски бизнес" - ще каже той, скромно гледайки пред себе си, в интервю за вестник "Земя", озаглавено: "И земята е корпоративен актив" или нещо такова...

Единственото средтсво срещу горния филм е частната ти собственост върху земята. Твоя си е!

_____

И не, не се радвам че някакъв български винен пазар е пропаднал. Просто обяснението ми за това, което е станало включва в себе си идеята за собствеността и състоянието й, а не само комасации и механизации. Зад всяка машина стои собственост, иначе машината изчезва ;)

собствеността ИМА НУЛА ЗНАЧЕНИЕ. Най-важното нещо е УПРАВЛЕНИЕТО, което няма нищо общо със собствеността.

ето сега имаме собственост върху земята, и тя пустее.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж, аз съм доста запознат с тия неща. С обработването на земята не, но с режима на собствеността й и с икономическото му съдържание съм.

Тук не е място за мерене на личен персонален опит, нали така:)

Като видят пустеещите земи, ще видят до тях и модерните стопанства, обработвани с чисто нова техника..

Ще потърсят обяснение и ще го нямерят някъде, в т.ч. и тук, преценявайки споровете ни.

Неизбежно е, каквито и да са мотивите на спорещите.

когато се гледа какво е състоянието на селското стопанство в една страна, не се подхожда по безумен начин - да се гледат успешните стопанства ...

гледа се нещо много просто - колко продукция произвежда страната, колко внася, колко изнася и какъв е нетният резултат от това ...

към момента нетният резултат е, че БГ е нетен вносител на храна ... а БГ селското стопанство е фрагментирано и неефективно ...

другото са глупости, бръщолевения, разводняване на темата и демагогски спам ... демагозите дет не вярват има си евростат и подобни източници, там реалността е описана в цифри - среден размер на стопанствата, ефективност, добиви и т.н. ...

в икономиката нещата са много прости и не са като в историята има си точни дефиниции и общоприети начини да се разглежда търговския обмен и ефективността ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да добавя и че виждането - нищо и няма на частна собственост за всичко са виновни комунистите и мафиотите е лишено от всякаква научна логика ...

проблемите с частната собственост, концентрирането й, мафиотите и пазарните злоупотреби са много добре известни към 1992г. когато БГ тръгва по пътя на приватизацията и връщането на земята ...

САЩ и UK - олигополи и монополи

Южна Италия - мафията контролира поне 20% от икономиката

Южна Америка - драстична концентрация на собствеността върху земеделската земя

и т.н. и т.н. и т.н.

всеки, който познава историята и икономиката знае едно - мащабни трансфери на собственост каквито има при реституция и приватизация се провеждат успешно и максимално справедливо само при силна държава с традиции в управлението, консенсус и ясни правила ...

някой имал ли е илюзията, че БГ отговаря на горните условия през която и да било година след 1989г.?

мога да продължа и с това как държавите контролират монополите чрез антитръстови закони и т.н. и т.н. .. за това отново е необходима силна и добре фунционираща държава ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вие знаете ли, че няма нито една държава с проспериращо земеделие, без да е комасирала земята си. Пример - Аржентина. Най-големият производител на говеждо и овче месо в света. През 30те и 40 те, 90% от земята се владее от 20-30 собственика, като някои от тях притежават земи с площ над 30 000 кв. км.......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Къде ще ги видят? Ами там където земята е комасирана. Какво повече има да коментираме? Нали за това говорим, вместо да се използват ТКЗС-тата като основа за комасация, земята беше разпръсната и земеделието осакатено за десетилетия напред. Та когато фактите говорят и боговете мълчат.

в крайна сметка земята ще бъде комасирана и над 90% от собствеността й ще се контролира от 4 групи едри собственици:

1) едри фермери

2) фондове

3) хора с пари

4) държавата и общините

така е навсякъде по света, само процентите и подробностите са различни

пак питам защо този процес трябваше да се забави с 30г. като крайният резултат е предизвестен?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глупости. Ако това стане, става страшно, и затова и няма да се случи. Земята се притежава от множество собственици и точно това е ценността й. Иначе ще ядем скъпа и скапана храна на поразия.

Комасацията е различно от ограбване, ей! Това е оптимизиране на границите, за да остане по-голяма площ на едно място за един собственик.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вие знаете ли, че няма нито една държава с проспериращо земеделие, без да е комасирала земята си. Пример - Аржентина. Най-големият производител на говеждо и овче месо в света. През 30те и 40 те, 90% от земята се владее от 20-30 собственика, като някои от тях притежават земи с площ над 30 000 кв. км.......

Това е олигархия и латифундия;)

Чили е такава държава, която не е правила драстични комасации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е олигархия и латифундия;)

Чили е такава държава, която не е правила драстични комасации.

Не е вярно. чили няма почти никакви земеделски земи.

между другото, още една фалирала и ограбена държава, подобно на съседната си Аржентина, от шайки разпасани диктаторчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чили на Пиночо през 80те е нещо като България на Бойко. Първенци по цял куп макроикономически показатели, пример за Англия и Германия, но народът бедства и мизерства. толкова за Чили.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...