Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители

Може да си запази реалните граници (и ако има нормален ум да мисли или да пита всеки адвокат, ще му бъде казано да постъпи именно така).

Много е ясно какво ще ти каже всеки адвокат...Адвокатите в БГ си вадят хляба с хорските имотни спорове и въпроси,

Аз, заедно с роднини, съм бил 5 пъти ответник, и 2 пъти ищец само по един имотен спор, възникнал вследствие от "връщането на земята в реални граници"..

"Нормалния балкански ум" не е нормален..

http://www.standartnews.com/biznes/evrodeputatat_niyl_parish_pravete_kooperativi-15848.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И откъде накъде това, което е отнето от дядо ти, трябва да се връща дълго и бавно???

имам един познат македонец, той би отоворил така в този случай: "абе ние българите май сме генетично увредени, малко ни биха сърбите, гърците и турците"..

Щом досега не си разбрал отговора на този въпрос, аз мога да ти отговоря само едно: хак ви е да сте бедни, корупмирани, и с мафия..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

имам един познат македонец, той би отоворил така в този случай: "абе ние българите май сме генетично увредени, малко ни биха сърбите, гърците и турците"..

Абсурд това да го каже македонец :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изобщо не е абсурд. Вие не се връзвайте на официалните им крясъци. Хората си знаят... От 3 македоснки песни, които на скоро чух, изпълнени в Македония, и в трите имаше Ъ :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много е ясно какво ще ти каже всеки адвокат...Адвокатите в БГ си вадят хляба с хорските имотни спорове и въпроси,

Аз, заедно с роднини, съм бил 5 пъти ответник, и 2 пъти ищец само по един имотен спор, възникнал вследствие от "връщането на земята в реални граници"..

"Нормалния балкански ум" не е нормален..

http://www.standartnews.com/biznes/evrodeputatat_niyl_parish_pravete_kooperativi-15848.html

Имал си 7 дела? :biggrin:

"Париш обаче уточни, че кооперативите трябва да се правят доброволно и селскостопанските производители сами да решават по какъв начин да се обединят, за да работят най-добре."

A интересно защо един човек не вземе под аренда 5000 декара сам и сам да си решава ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имал си 7 дела? :biggrin:

Може и осем (8) да са..

Българската простотия край няма..За едно парче земя със стара къща на нея (влезнало в регулация), хората си съсипват нервите, а адвокатите си пълнят джобовете..

Аз лично тази къща не съм я виждал, и не знам къде се намира, ама това е друг въпрос..

ПС

ТКЗС-тата през 1992 (преди ликвидацията им), доколкото разбирам, функционират на доброволен принцип (принципа на волеизявлението)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Две снимки на магазини от 1991 г., преди да се почне реституцията.

Мамиш..

Кризата беше финасова/фискална..Когато през 91-година цените се освободиха/либерализираха и курсът на лева се актуализира, магазините се напълниха със стока..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Едно по едно.

Как ще мамя, бре, на мене това ми е професионално забранено! :sneaky2:

За простотията по делата си доста прав.

Кризата беше обща - и финансова, и структурна - нарушени бяха всякакви функционални връзки в икономиката, защото администрирането на държавната собственост беше тотално зарязано, а пазар още нямаше.

Не изключвам и лека конспиративна намеса - зер народ без стока е по-склонен на ексцесии ;)

Да, ама магаизните се напълниха когато се освободиха цените и когато се реституираха дюкяните! През 1992 г. София се преобрази както никога откъм магазини.

Така тръгнаха и в селското стопанство, обаче не беше довършено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То, битува схващането, че видите ли, изнасяли сме калпава селскостопанска продукция за СССР, а сме внасяли евтини суровини срещу това. Възниква обаче въпросът що тогава руснаците с добро си спомнят за нея и недоумяват поради какво тоя износ сега го няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Крамер, щото руснаците и такава са нямали ;). Тя не че е била калпава, но не сме могли да я изнасяме на запад (по-голямата част). И тези обобщения "Възниква обаче въпросът що тогава руснаците с добро си спомнят за нея и недоумяват поради какво тоя износ сега го няма. " са малко смешни не мислиш ли ;)? Колко да е била продукцията, та да задоволи 'руснаците'? И по-горе писах, че малка България няма начин да задоволи огромния СССР. А е нормално тези дето познават нашите продукти да си спомнят с умиление и носталгия нашите продукти и обяснението е повече от банално - това са цените. Както някои от нас си спомнят хляба от 48 ст. бират от 32.ст, билетчето от 6 и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както някои от нас си спомнят хляба от 48 ст. бират от 32.ст, билетчето от 6 и т.н.

То имаше и по-евтини - белия хляб на село-20 ст. типовия-15 ст./ега ти, купаваха го да си хранят прасетата, да прощава господ, не е било на добре/, бирата-23, вярно, билетчето в града-4, после-6 ст.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И дотам. Колко струваха колите? Ами как се взимаше втори апартамент? А дънките? А видеото?

(за прасетата не е било на добро, дето ги хранеха с типов хляб, наистина не е било на добро)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какви бяха 'общите цели' по времето на соца? Само не ми разправяй бабини деветини от "Раб. дело" не забравяй, че доста дълго време съм живял тогаз, а се съмнявай ти да си толкоз голям (ако си приеми искрените ми извинения, не целя да те засегна по какъвто и да е начин)?

Не Ангеле ти пишеш неща, които не са свързани с действителността. Невски с когото си съгласен с (почти) всичко ясно писа, че съвременните методи за земеделие прават продукта доста по- хммм, безвкусен, хайде да не е некачествен. И това е нормално, само слепите не могат да го видят. Това е проблем нямащ нищо общо с БГ. Той е световен. Даже да се бяха запазили ТКЗС-тата те щяха да правят така, че продукта да е възможно по-евтин, иначе щяха да фалират. В Русия не зная как е, но в БГ (а и Чехия се наблюдава), носталгията е именно в цените, а не в качеството. А който говори за качеството сравнява доматите от градината на баба/майка (както писа набора) със сегашната масова продукция, което е некоректно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Всеки един от вас, който е ял плодове и зеленчуци които са произведени по едновремешните табиети на село, без модерни методи знае разликата. Купените в супермаркета плодове и зеленчуци изглеждат прекрасно и имат вкус на пластмаса. А тези от село имат лош вид, но истински вкус. Ако има организация, един земеделски производител, произвеждащ без химикали продукция, дори и на 40 декара, ако може да продава на запад продукцията си ще остане под пари. Защото сега на запад именно произведената без отрови продукция е най скъпа. Тоест, може да се печели и без комасация и без ТКЗС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма аргарен сектор (селскостопанска промишленост), който да е базиран/съставен само на зеленчукопроизводство/овощарство и зеленчукопроизводители..

Иначе, Невски каза съвсем ясно следното: качесвото на доматите не зависят от вида на производителя и големината на фермата, а от това къде/на каква географска ширина се произвеждат, т.е за хубави домати трабва слънце ..

И да: хубави домати (респктивно краставици, чушки и т.н.) могат да се произвеждат както в "двора на баба/дядо", така и във ферма от 40-50 декара, но също и във ферма от няколко хиляди декара (Испания), но стига да има достатъчно слънце..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Още нещо по темата:

По-вкусните сортове домати са по-нетрайни..Меките домати са по вкусни от трайните/твърдите..

Не знам как един нетраен сорт да бъде продаден в чужбина, и дори става трудна реализацията му в БГ..

/През последните 10 дни ходя на пазар на едро, където има десетки или стотици касетки със "смакчани" но още незагнили домати, предлагани за стотинки килограма/

http://bolgari.net/zagiva_slavniiat_bylgarski_domat-el-919.html

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако има някой печеливш от социализма, това е българския селянин. Жизненото му равнище значително се повишава. Кога си е мечтал той да отиде на море, на санаториум?

Много интересни за мен бяха сравненията, които направих със стари снимки от 1945-46 г. на определени места от родното място на майка ми (малък град от "селски тип", село до 1943 г.) и същите тези места както ги познавах от детските и юношеските ми години (края на 60-те и началото на 70-те). Ами нищо общо. Дори не можех да повярвам, че това са същите места, същите улици.

Може много да се говири, но ще се огранича само с една фраза на баба ми (лека и пръст), която прозихождаше от съвсем не бедно семейство. Баба ми се е занимавала със "земледелие", както казват по оня край, но дядо ми е имал магазин и доста успешна търговска дейност, имали са ок. 120 дка. земя и са били общо взето заможни. Та баба ми казваше: "Ех, защо го нямаше това ТКЗС навремето!"

Тя беше живяла 45 год. преди 9.ІХ.1944 и още толкова след, така че би могла да направи сравнение...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако има някой печеливш от социализма, това е българския селянин. Жизненото му равнище значително се повишава. Кога си е мечтал той да отиде на море, на санаториум?

То заради това горянското движение е с пъти по-масово от партизанското... Жизненото равнище на българският селянин се повишава чак в края на 60-тте години, иначе си се понижава!

Да работиш на собствената си земя, която вече е на държавата, срещу 19 ст. на ден, ти това ли му викаш повишаване на жизненото равнище?

Дали помниш какво се продаваше в селските магазини? Как за едни обувки се ходеше в града?

И в какво се изразяваше повишаването на жизненото равнище - във възможността да си построи с къртовски труд голяма къща - това да. Ама да отиде до Гърция на плаж? А до Испания?

А дали можеше българският селянин да си купи трактор? А пикап? А джип ленд ровър за нивите (sic! за това е направен ленд ровъра, за ниви, в първото си издание). Не можеше.

И той страдаше от дефицитите, така, че да не прехвалваме строя. Изобилието от храна преди 1944 г. и изобилието пак от храна след 1965 имат помежду си яка мизерия особено след изземването на земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Единия тип земеделие не заменя и никога не е заменял другия. Така че не се притеснявай може да е криза в момента, но рано или късно и дребните производители ще получат мястото което им се полага.

ПС. За твърдите домати не съм съгласен. За мен най-вкусния домат е продълговатия консервен сорт (пълзящи домати им казват по нашия край). А този сорт е сравнително твърд. :) Но това е въпрос на личен вкус.

Споделям изцяло и за двете! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Споделям изцяло и за двете! :)

Ясно че малките зеленчукопроизводителни ферми (също и малките овошкопроизводителни ферми, лозарски и лозаро-винари стопанства), могат да бъдат достатъчно устойчиви и достатъчни ефективни стопанства (в бъдеше), и да намерят своето място..Имат потенциал..Аз не се притеснявам за тях..

/Както казах няма аграрна индустрия, която да е базирана само на зеленчукопроизводство, лозарство и овощарство/

Останалите малки ферми (до 50 декара 10) са с много ниска ефективност и устойчивост, и в болшиството си са обречени на умиране/изчезване (т.е на комасация), поради множество обективни причини..

Нещо повече тази тенденция е важи и се вижда в цяла Европа: стопанствата стават все по-големи като площи (средната площ на стопанства се увеличава)

Представих няколко достатъчно изчерпателни публикации-анализи в тази насока (устойчивост, ефективност), и вярвам на авторите им..Вярвам и на статистическите данни

/Имам и пряка предства какво представлява едно стопанство от 45 декара в България. Има съвпадение между това което се случва, с това което пишеше в тези публикации./

Ти ако искаш си продължавай с пропогандата как "мафията и мутрите са пречели на малките производители", а аз ще си продължавам с фактите, и анализите..Ясно е, че при теб, и при още някои хора тук, които политизирате всичко, няма място за наука, и всичко се разглежда крайно тенденциозно и избирателно/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако предположим, че критерият за устойчивост е 50 000 лв/год доход, при условна цена на продукта 1 лв/кг и реколта 1 тон/дка, излиза минимален размер на стопанство 50 дка.

При вариации на стопанствата : +отглеждане на животни; някаква преработка; +някакъв малък бизнес, може да се намали на 25 дка.

Когато става въпрос за чисто самозадоволяане 5-10 дка са достатъчни. Такива стопанства също трябва да се поощряват. Те ще претопят голяма част от паразитната класа, която сега само тежи на бюджета. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки един от вас, който е ял плодове и зеленчуци които са произведени по едновремешните табиети на село, без модерни методи знае разликата. Купените в супермаркета плодове и зеленчуци изглеждат прекрасно и имат вкус на пластмаса. А тези от село имат лош вид, но истински вкус. Ако има организация, един земеделски производител, произвеждащ без химикали продукция, дори и на 40 декара, ако може да продава на запад продукцията си ще остане под пари. Защото сега на запад именно произведената без отрови продукция е най скъпа. Тоест, може да се печели и без комасация и без ТКЗС.

По-скоро възможното е друго - развитие на селски и всякакъв друг туризъм,та чужденецът да си хапне именно български зеленчуци тук на място.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-скоро възможното е друго - развитие на селски и всякакъв друг туризъм,та чужденецът да си хапне именно български зеленчуци тук на място.

Тези чужденци са неповече от 2-3%, останалите да си рупат вносните пластмаси и да продължават да ни стимулират алкохолната индустрия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако предположим, че критерият за устойчивост е 50 000 лв/год доход, при условна цена на продукта 1 лв/кг и реколта 1 тон/дка, излиза минимален размер на стопанство 50 дка.

При вариации на стопанствата : +отглеждане на животни; някаква преработка; +някакъв малък бизнес, може да се намали на 25 дка.

Когато става въпрос за чисто самозадоволяане 5-10 дка са достатъчни. Такива стопанства също трябва да се поощряват. Те ще претопят голяма част от паразитната класа, която сега само тежи на бюджета. :biggrin:

Ако предположим, че критерият за устойчивост е 50 000 лв/год доход, при условна цена на продукта 1 лв/кг и реколта 1 тон/дка, излиза минимален размер на стопанство 50 дка.

средна изкупна цена за зърнени култури (без царевица):0,30-0,35 лв/кг

средна изкупна цена за маслодайни култири (слъчоглед):0,82 лв/кг

средна изкупна цена на царевицата: 0,44 лв/кг

http://www.farmer.bg/27185-Sedmichni-izkupni-ceni-na-zemedelska-produkciya-v-stranata

Средни добиви кг/декар (при дребните стопанства добивите са по-ниски)

за зърнени култури : 300-350 кг/декар

за слънчоглед: 210 кг/декар

за царевица: 630 кг/декар

Годишните приходи на фермер от земедлската продукция, стопанисващ 50 декара земя, на която се отглеждат по-горните, са между 5 и 11 хиляди лева..

С тази площ и при таква продуктивност могат да се отгледат/отхранят със силажа и с допълнително захранване от част от произведеното зърно, и/или допасване,

една крава с теле, и една юница(+ 3-4 хиляди лева )

Разходи:

За изораване, брануване и засяване (и ако не е със собствени средства - трактор или магаре),

/Само изораването струва между 30 и 40 лева на декар/

за ожънване/прибиране

за семена и препарати

за торове (минимум 30 килограма на декар, включват се най-необходимите азотни + калиеви + форфорни)

за вода (ако се гледа царевица, защото царевицата се напоява/полива)

за собствен транспорт (гориво и аморизация на колата, ремаркето, или тракторчето)

други за дейността във фермата (например ток за помпа и фуражомелка)

за текуши ремонти по стопанските сгради

да кажем общо 5-7 хиляди лева

Доходи: маргинални

Разчита се на допълнителни доходи от лозя/вино собствено производтсво, от овошки и зеленчуци, също на пенсии..

Късмет пожелавам на активно пропониращите този вид фермерство..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...