Отиди на
Форум "Наука"

На седмото небе


Recommended Posts

  • Модератор антропология

Ще го постна, преди да съм се отказал. Току що получих писмо от минисерството на образованието на Онтарио, че 13 годишният ми син е приет в държавната програма за свръхинтелигени и талантливи деца. Тестваха го на 6 различни теста и се представи в горния 1% на популацията. Прехвърлят го незабавно (още този месец) в училище за свръхнадарени деца под опеката на министерството на образованието в Онтарио и Торонто скуул борд, където ще довърши средното си образование (вероятно ще е в Don Mills Gifted).

Днес съм един щастлив родител. Гледал съм го сам 3 години. Давам безплатни съвети на заинтересовани родители как се поготвят умни деца за трудни тестове по интелигентност, по които на теория "подготовка' не може да има (но само на теория) и как се създават умни деца (духовно, имам предвид) :harhar: Наздраве на форумната компания.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще го постна, преди да съм се отказал. Току що получих писмо от минисерството на образованието на Онтарио, че 13 годишният ми син е приет в държавната програма за свръхинтелигени и талантливи деца. Тестваха го на 6 различни теста и се представи в горния 1% на популацията. Прехвърлят го незабавно (още този месец) в училище за свръхнадарени деца под опеката на министерството на образованието в Онтарио и Торонто скуул борд, където ще довърши средното си образование (вероятно ще е в Don Mills Gifted).

Днес съм един щастлив родител. Гледал съм го сам 3 години. Давам безплатни съвети на заинтересовани родители как се поготвят умни деца за трудни тестове по интелигентност, по които на теория "подготовка' не може да има (но само на теория) и как се създават умни деца (духовно, имам предвид) :harhar: Наздраве на форумната компания.

Браво на момчето! Да ти е живо и здраво!

Честито!

. . .

Ще си позволя да дам един съвет... постарай се да се чувства щастлив в това училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

честито!

много се радвам, че ти се радваш, дано де се радва и момчето ...

искам само да ти дам един съвет, внимавай много как ще се развива детето от тук насам и какъв живот ще води ...

нагледал съм се на проблеми с 'елитни' училища и 'вундеркинди' и смятам, че ролята на родителя е централна ...

рисковете да стане някоя глупост при по-интелигентините деца са много по-високи ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами поздравления. Всички се радваме ;)

Единствено може би трябва да съжаляваме, че България губи така своите таланти, след като пари за наука няма, ама за футбол например има колкото щеш...

И да важно е все пак и момчето да се радва на този факт и той да е (поне частично) също и негов личен избор.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Благодаря, приятели. Практичната страна на нещата е, че ще бъде с пълна стипендия при бакалавърската си степен и автоматичен прием в канадски университет по негов избор. Уместни забележки и предупреждения -имам ги предвид, мисля.

Имах подозрения кой ще е един от тестовете - Raven, и въпреки, че тестът не се "учи", го фамилиаризирах с него месец предварително. Ако на някой му дотрябва Рейвън - да свирка. Имам го качен на компютъра - обаче испанската версия :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честито и на теб и на момчето най-вече (щото то е изкарало тестовете ;)). Аз съвети няма да ти давам, ти си знаеш най-добре. Да е живо и здраво!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Южняк, ура!!!! Браво!!! Много много успех на младежа!!! Ето това искам да чувам, как българчетата успяват навсякъде! :bg:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво на момчето и честито на бащата, за който това е може би е е едно от най-щастливите събития след раждането на виновника. Похвална е и готовността да се споделя информация по въпроса.

Както се казва: колкото повече, толкова по-добре.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз се присъединявам към поздравяващите! Честито, Южняк, да сте живи и здрави - ти и момчето!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво на детето! Да е живо и здраво!

А какво отличава обучението на свръхнадарените деца от обучението на техните обикновени/стандартни връстници?

Някакви специални учебни предмети ли изучават, по повече часове по някакви профилиращи ги учебни предмети ли имат или им се преподава по някаква иновативна методика?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Благодаря, приятели. Така, начесах си родителскатото самолюбие и с удоволствие отговарям на Историк: Историк, не знам, но ще науча и ще пиша. Каквото ни казаха е твърде общо. Малкото, което ни казаха до тук - часовете се водят от учител с двама помощници. Материалите се изучзват в по-голяма в по-голяма дълбочина от останалите програми, влиза се по-надълбоко, тъй като се предполага, че този тип деца скучаят при обикновеното ниво на преподаване и си губят времето след първите 5 мин. на "обикновен" урок. И, ех, програмата е значително по-добре финансирана. Само това, че трима души ще водят часа, и има добро финансиране, на мене ми стига да съм заинтересован.

Ще ти пиша повече, когато науча повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Звучи интересно... Ще ми бъде интересно да науча повече!

А всъщност, по време на учебния час и тримата учители са едновременно в класната стая, така ли?

А по всеки учебен предмет ли са по трима учители?

Какви предмети ще се изучават в това училище? Какви свободно избираеми предмети (СИП), спортове и дейности се предлагат?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поздравления! Да е жив, здрав и успешен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честито! И много успех. Трамболината е дадена да влезе в елита.

Впечатли ме, че тестът е на испански? Значи не само български(?) ами и английски, френски и испаски хабла? Допълнително браво!

Дай уеб адреса на школото и всички допълнителни въпроси ще са излишни.

Доколкото съм информиран там обикновено е дадено всичко във връзка с предметите и изпитите...

:)))))

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Южняк, първо честито и от мен! :good:

И второ, чакам доклада за обучението, въпроса на Историк. Вече трябва да си събрал малко материал за едно постче.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Малко -да.

-Според мене е под нивото на редовното българско гимназиално обучение в соц-а....като комплексност на преподавания материал. Без мене е напълно загубен за науката, така да се каже :), никой не може да му помогне в училище; Трябва индивидуална работа, иначе не става. Надявах се училището да ме отмени, но не би. По трима преподаватели в клас, един учител и двама помощник учители. Това единствено е добре, към останалото - а именно, преподавания материал, имам огромни критики. Примерно по литература цял срок разглеждаха една единствена книга и работиха върху нея - есета, театри, драми, музика (?), рисунки - страница по страница, каквото се сетиш, което е много хубаво, дълбочина, но - все пак става въпрос за една-единствена книга. Ами останалите? Еднокнижници. Математиката им е по-назад от българската от соца, физика - догодина, но, само който планира да учи физика в университет в бъдеще. Същото с биологията. Ранно профилиране, в 8-ми клас трябва да имат план какво ще учат в университета и по това се правят индивидуални програми, което не е нещо особено. Особеното, поне в моите очи е, че класът е от 15 китайчета, 2-3 индийчета и само 2 европейчета - Гого и едно германско еврейче. Китайчетата в класа му са крайно изпълнителни и работохолици отвъд всякаква представа, с тях въобще не можем да се сравняваме. Няма значение какво се учи - учи се здраво и са жестоко амбициозни - китайчетата. Гого се губи напълно като работливост сред тях, а е сравнително работлив. Но, това което учат, ми изглежда скучно и твърде ограничено. Разнообразявам го в къщи, това лято записа и университетски курс в щатите, да мо преподадат това, което аз не мога и т.н. Ще видим как ще е в 9-ти клас, началото беше - ами смущаващо и не много обещаващо, освен грижи :) :). И огромна конкуренция, безпощадна работа. Тия са толкова конкурентни и компетитивни - китайчетата, че дори традиционни етноси с афинитет към образованието и науките като евреи, руснаци, германци - за англичани изобщо не говоря - не могат да пробият покрай тях, няма място за тях в образованието. И....ами не знам, много ще е трудно на бъдещите генерации в тоя прекрасен нов свят, но още веднъж - твърде много рутина и повторяемост в това специализирано образование, твърде много тунелност на мисленето- не съм възхитен, дано догодина е по-добре. Нашите училища бяха по-добри, мое мнение. Сега може и да не са.



Skubi, училището е Don Mills Collegiate Institute - gifted programm,

http://schoolweb.tdsb.on.ca/donmillsci/SpecialPrograms/GiftedProgram.aspx,

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...