Отиди на
Форум "Наука"

Руско-турската освободителна война


Recommended Posts

  • Модератор антропология

Хубаво, бодро, политически коректно, ама - не е вярно. Обаче Монте Кристо ме е помолил да не се обаждам където си дава мненията, които са наистина компетенти, и не смея да се обадя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кое не е вярно бре, Саут-ман? Но не искам изстрели в тъмното, т.е. общи приказки. В този форум всеки може да докара какъв да е казус от обща култура, без обаче да е наясно с детайлите. А те са най-важните! Пример - Алвасарейру.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Encyclopedia Brittanica: ...of Anatolia by

crusaders in 1097; hemmed in between the Byzantine Greeks on the west

and by the crusader states in Syria on the east, the Seljuq Turks

organized their Anatolian domain as the sultanate of Rūm. Though its

population included Christians, Armenians, Greeks, Syrians, and Iranian

Muslims, Rūm was considered to be “Turkey” by its contemporaries....

.

Та това географско понятие "Туркиа" ("Турция") се наложило през

вековете и дори султана бил наричан Великия турчин от западняците. Ето,

за славяните "Туркиа" била оттатък проливите и се явява синоним на

Анадол.

В крайна сметка държавата носи името на нейните първоначални и новодошли по тези земи създатели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...

Та от наша, славянска гледна точка, Руско-Турската война от 1877-1878 г. е правилно понятие.

Благодаря за изчерпателния отговор. Значи, разбрах те какво е основанието българите да са виждали Турция, когато са поглеждали към Османската империя. Но както руснаците не са "московци", а Византия не е Романия, не следва ли, че това са наложени погрешни понятия и политически и географски некоректни? Не подлежи ли историята на поправки?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То принципно империята неможе да набляга на тясно народностен елемент. Щото империя значи многонационална държава. затова използват някакъв друг общ знаменател - религия или политическо образование (държавата) или др. идеология.

Колкото СССР е руски, толкоз и Осм. имп. турска - пака има нюанси но.

Типичен пример за държава, която неможа да надскочи тесния шовинизъм бе сръбска Югославия, там налагането на общата държавотворна идеология "Югославизма" се провали именно заради сръбския национализъм. Съществуването и толкова дълго се дължеше на силна външна подкрепа.

САЩ примерно наблягат при обединението на населението на държавното образование самата държава (както и французите). Те и затва за тях нация и граждани на една държава е равносилно. И все пак англосаксонския елемент е ядрото, нищо че от английски произход са едва няколко процента от населението.

За мен колкото е неправилно равенството между нац. държава и миналото и на многонац. империя, толкова и пък липсата на такова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кое не е вярно бре, Саут-ман? Но не искам изстрели в тъмното, т.е. общи приказки. В този форум всеки може да докара какъв да е казус от обща култура, без обаче да е наясно с детайлите. А те са най-важните! Пример - Алвасарейру.

айде бързо в книжарницата, има голямо намаление сега. Търсиш Дагрон - етюд върху византийския цезаропапизъм. Четеш, и после идваш пак да си говорим. Иначе наизуст е най-лесно. http://www.bookpoint.bg/книги/Императорът-и-свещеникът-етюд-върху-византийския-цезаропапизъм-18402.htm

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

айде бързо в книжарницата, има голямо намаление сега. Търсиш Дагрон - етюд върху византийския цезаропапизъм. Четеш, и после идваш пак да си говорим. Иначе наизуст е най-лесно. http://www.bookpoint.bg/книги/Императорът-и-свещеникът-етюд-върху-византийския-цезаропапизъм-18402.htm

Абе пич, ти още не можеш да разбереш какво означават римо-католицизъм и ортодоксия, тръгнал си за цезаропапизъм да ми говориш! Ей тук, в тази тема Византия и съдбата на византийския ареал ( http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12924&page=2 ) от две години насам те чакам за отговори. Защо мълчиш, като ......, а?!? Наизуст си говорил винаги ти, защото за всичкото това време те домързя една история на Византия да прочетеш, та да прогледнеш. Ела ми, ела ми на дуел в онази тема и да ти набия канчето! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе пич, ти още не можеш да разбереш какво означават римо-католицизъм и ортодоксия, тръгнал си за цезаропапизъм да ми говориш! Ей тук, в тази тема Византия и съдбата на византийския ареал ( http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12924&page=2 ) от две години насам те чакам за отговори. Защо мълчиш, като ......, а?!? Наизуст си говорил винаги ти, защото за всичкото това време те домързя една история на Византия да прочетеш, та да прогледнеш. Ела ми, ела ми на дуел в онази тема и да ти набия канчето! ;)

ами дай конкретните въпроси и ще получиш отговорите. сега като попреглеждам темата там, си давам сметка, че съм спрял да пиша, защото съм останал с впечатлението, че съм те размазал като муха. явно сега, след година ,като си се поокопитил, още искаш и скачаш като кокарджа на черешово дърво, и ще си го получиш. ами очаквам те там.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за изчерпателния отговор. Значи, разбрах те какво е основанието българите да са виждали Турция, когато са поглеждали към Османската империя. Но както руснаците не са "московци", а Византия не е Романия, не следва ли, че това са наложени погрешни понятия и политически и географски некоректни? Не подлежи ли историята на поправки?

Историята винаги подлежи на поправки, стига да има кой да ратифицира поредният ъпдейт.

"Византия" е измислен термин за римската държава, докато Романия - не! Среща се на изключително много места в изворите! Римската държава до един момент е само град Roma заедно с всички други подчинени градове и територии в Европа, Азия и Африка, а от III в. нататък се превръща в Romania (страната на всички римляни от Европа, Азия и Африка). През средните векове римляните владеели едва 20% от някогашната огромна антична държава и за другите народи били повече известни като ... гърци, защото говорели на гръцки език. Самите гърци (т.е. гръкоговорящите) в Империята имали свое самоназвание, което на гръцки език звучи така - "ромеи", т.е. римляни, което е и синоним на "християни", докато гърци (елини) било равносилно на "езичници".

Османските турци са наричали русите - московци, да. Просто всички други народи са наричали османлиите "турци". В Османската империя в персонален план най-важно е било да си "мюсюлманин". Може баща ти да е пленен маджарин, бивш католик, по-късно приел исляма, а майка ти - красива грузинка от Кавказ, някога православна християнка.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...