Отиди на
Форум "Наука"

Как решихте с какво да се занимавате


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Да, според миналогодишна статистика около 85% от българските работодатели едва са изкарали основно и средно образование. За съжаление, тези неграмотници се държат с висшистите, които са им подчинени, като неоробовладелци.

Ще рече човек, че живее в робовладелска държава. Не ни трябва машина на времето, за да разберем как са се чувствали робите в различните исторически епохи. Работодатели, банки и монополи те заробват преди да се усетиш.

за да си работодател не е нужно да си вишист. Това е простата истина. Трябва да имаш нюх за печелене на пари. И за да развиеш фирмата си - винаги можеш да наемеш вишисти, които да я менажират.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво е някои работи с образователна цел да ги има на български, за да могат хората да говорят, използвайки правилната терминология.

:-)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зависи. Ако става въпрос за средното образование, може би. Но за висше. Поне в областта на точните науки даже най-тъпите студенти се научаваха да боравят правилно с терминологоята, а в химията терминологията не е много проста (с изключение на един особено тъп 'колега' проф. Бончев (Аналитична) го изхвърли от изпита след като го чу да казва кЕселина и го накара да напише термина, после той неловко се шегуваше, че вече знае как се пие и гордо пишее - "к-на"). По принцип, ако сериозно си решил да учиш нещо би трябвало още преди да кандидадстваш и да влезе, о-ната терминология да ти е ясна, а и така беше.

Освен това ценните учебници и по мое време си бяха преведени и издадени. По няколко до няколко десетки бройки за различните учебни заведения и институти, разбира се не най-новите това нямаше как да стане, дори за руските такива. Но да превеждаш периодика е загуба на време и средства, а и силно се съмнявам, че френските университети превеждат примерно английската периодика (която е о-ната в химията). Просто е невъзможно, даже да имт средства и желание, а и много, много глупаво!

БФ Скуби е предполагам Биологически Ф-тет.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Извинете ме за качеството на предложения ПДФ, обаче идеята му не е да ви смая, а просто да илюстрирам по една тема, която избрах "на случаен принцип" какво пише в два учебника. Единият е български, ново издание, вторият - италиански, също тово издание (на еднакви години са).

Ако можете да прочетете италианския, ще установите, че информацията, съдържаща се в българския учебник се съдържа в историческия му преглед. И оттам нататък хората тепърва започват да нищят въпросите.

Мога да ви снимам целия учебник, обаче положението е същото по всички теми.

...

Това важи за биомедицинските науки. За другите науки може да важи, може и да не важи, не зная.

3 страници в българския учебник срещу 16 страници в италианския.

Аз наистина си мисля, че техните студенти само да гледат на лекциите, да стоят с отворени очи, пак научават повече от нас.

Кога ли ще има и на български такива учебници?! По математика бях гледал едни, за 6-8кл - ами добре ги бяха нарисували, но ако говорим за академични издания... имам чувството, че и от печата е изстискано до максимум.

Разглеждал съм английски издания по химия, физика... еми то да ти е кеф да четеш/учиш, а нашите само текст и черно-бели илюстрации, на вестникарска или обемна хартия (гланц - never) :fool:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Важно е желанието за знание... другото е вторично.

Прадедите ни са писали върху пясък или върху плочка с калем, а са чели учебници, които дори и черно бели не са...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

За да не отварям нова тема, ще 'възродя' тази.

Горе-долу вече имам насока какво да уча. На дневен ред вече стои въпроса къде. Тук или в чужбина. Желанието ми е да остана тук, но все повече хора ме разубеждават. Интересното е, че една позната, която учи в чужбина пък ми казва да остана тук.

Ще се радвам да чуя вашето мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кажи какво имаш желание да учиш. Също така разделението в бг и извън бг не е много удачно. Не мисля, че може да се даде общ отговор по-добре е навън или по-добре е в бг. Много зависи които точно университети имаш предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Като цяло, е без значение каква специалност искаш да запишеш.

Доколкото разбирам въпроса е в България или в чужбина?

Не може да се даде еднозначен отговор.

В крайна сметка зависи единствено от теб. Какви са приоритетите ти - дали искаш да се занимаваш с наука, да е доходосна специалност или просто да иамш диплома?

Никой не казва, че като заминеш да учиш в чужбина един ден няма да се отвори възможност да се завърнеш в България и да реализираш успешни начинания. Обратното важи със същата сила. Всичко е въпрос на момент и предложения.

Аз, например, винаги съм искал да се занимавам с наука. Избрах да остана в България (не че нямах предложения за чужбина) и сега се занимавам с наука (колкото и да е трудно), но получих невероятен бонус за това - сам съм си началник и работя както и колкото намеря за удачно. В никакъв случай не беше лесно! Ако бяха ми предложили нещо подобно в чужбина, преди години, може би нямаше да мисля много и да замина.

Пак казвам: всичко опира до желания и предложения.

Реши за себе си какво искаш и как ще ти е добре на теб. Другото, рано лил късно, се нарежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спрял съм се на счетоводтвото, вече имам някои познания в тази област и ми харесва, има логика в него.

Иначе имам голямо желание да работя по проекти, каквито и да са те.

Много ще ми е трудно да взема решение(на мен по принцип ми е трудно вземането ма решения). Идеята ми беше да уча и работя едновременно като някакъв помощник(нещо като стаж) и да трупам опит и познания редом с ученето. Но това би могло да стане само тук.

Поздравления за това, което си постигнал и е мечта на многохора, вкл. и на мен - да си си сам началник и да работиш когато ти е удобно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...