Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Потребител

То на запад има и хубава храна. Тя е по-скъпа. Колкото по-евтино, толкова по-лошо качество. Затова и у нас ядем толкова лоша храна, щото доходите са ниски.

Колкото до безвкусната храна. Ами домати през януари, са си домати през януари! Расли в парник в южна Турция, няма как да са като расли в градината на село през август.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

То ясно, но защо ли шоколадчета, в една и съща опаковка, от една и съща фирма, с едно и също наименование, качеството им на Запад е едно, тук друго?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

щото ни считат за страна от Третия свят. До полка познатият двоен западен стандарт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такааа, а ние плащайки си високите сметки, трябва да работим за сито оригващите се и пър.ящи западноевропейски пенсионери. Вместо за нашите.

И ни убеждават, че така трябвало. Значи не можело да се национализират дружествата, а можем да сме най-бедни в Европа, щото така трябвало..

Хе, по принцип не съм бунтар, но някои неща като опрат до кесията...

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Крамер писа: Такааа, а ние плащайки си високите сметки, трябва да работим за сито оригващите се и пър.ящи западноевропейски пенсионери. Вместо за нашите. И ни убеждават, че така трябвало. Значи не можело да се национализират дружествата, а можем да сме най-бедни в Европа, щото така трябвало.. Хе, по принцип не съм бунтар, но някои неща като опрат до кесията...
Аре бе! Смех! По високи в какъв смисъл? По високи от техните (което е тотална гупост), или завишени от тях? Което е фундаментална глупост! Ние работим за 'сито оригващите се и пърдящи западноевропейски пенсионери, вместо за нашите' Цитирам бре! Теб бедни ми крамерчо никой не мож те убеди, ти си си убеден, поради природата си (няма да коментирам каква е, неее няма, амам .....не няма!) Хмм в последния абзац става ясно, не си, ама ама като опре до кесията! Миии ако пърдящите ти напълнят кисията бре?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре по-полека с квалификациите. Щото и теб като те гледам с ква жар лягаш на амбразурата...

А кесията специално те няма да ми я напълнят. На българина никой даром нищо не е дал. Напротив, ако може да му вземе, уха...

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От предоставения цитат излишно се набляга на "катастрофалните" последици от въвеждането на паричен съвет. Когато, като цяло, политиците са безсилни да се справят с ниския икономически растеж, веднага се обръщат и демонизират паричния съвет, като изключителен компромис. В случая с Аржентина и доларизацията, не може и не е правилно да се определя, че поскъпването на долара е закопало калпавото управление на страната. Откакто Аржентина има борд, доларът е изгубил много повече от стойноста си, отколкото е покачването в последната година( мизерно покачване ). Т.е., това е чисто и просто един лов на вещици и оправдание за некадърност. Т.е. паричния съвет е последния елемент от целия микс, който трябва да се пипа.

Каква е оптимистичната прогноза за България без борд към днешна дата?............

Тотален хаос и инфлация!!! Много

внимавайте за тези, които говорят за махане на борда. Това би значело гибел!!!

Това би значело чудовищно източване на национален доход и пълна

ЛАТИНОАМЕРИКАНИЗАЦИЯ на страната.

Това ако стане, по-добре наистина

заминете за Татарстан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей тез българи бре!

ццццц

Значи икономиката ни произвежда ... почти нищо. а пък храним зап. европейския пенсионер :). Преди 89г. пак "хранехме" 300 млн. СССР. Цели проблем е точно обратната наистина те дават. И сега наливат еврофондове, пращат милиони туристи. Ама както е казано в поговорката Господ дава, ама в кошара не вкарва.

И на запад Крамере е пълно с лоша храна, повярвай има отвратителни неща, който и в най-пропадналия наш магазин неможеш да откриеш. И затова е доста евтина.

Има и много качествена и е доста скъпа. Така е нормално!

Мнозинството от българите са с много ниски доходи, затова ядът по-лоша храна. Не е щото западните компании ни третират второ качество. Ние сами се третираме такива, за съжаление и в огромния случай ние сме си виновни.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Върти се клише, че стоките през соца са били по-качествени. Какво значи по-качествени? Че тъй като имаше дефицит, предприемчиви бармани правеха кафе от къна (за цвят), аспирин (за вкус) и веро (за пяна на каймака)? Да, това не бяха точно идеите на партията, ама то на всичките им идеи такава беше крайната реализация.

Сега има много стоки и голям избор. Някои са на ниска цена, но и са от заместители. Други са на по-висока и са хубави. Заради липсата на опит на българина да пазари в условията на свободен пазар често му въртят номера да му се продава скъпа стока с лошо качество. Но свободата е възможност да избираш, а не гарантирано правилен избор, какъвто може да се направи само от Партията.

Кои точно стоки са били по-качествени: радиоактивните марули, нитратните домати, кръстената от бармана ракия в ресторанта, разреденото и обезмаслено прясно мляко сгъстено с нишесте, каймата и салама със соя ... Само се върти клишето за по-високото тогавашно качество, ама така и не става ясно, кое е било с по-високо качество. Кучешката радост си беше същата хубост като сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Крамер писа: Аре по-полека с квалификациите. Щото и теб като те гледам с ква жар лягаш на амбразурата... А кесията специално те няма да ми я напълнят. На българина никой даром нищо не е дал. Напротив, ако може да му вземе, уха...
По полека я! На каква амбразура точно лягам аз? Минало ми е времето, а и кога ми беше времето не обичах много много да лягам, освен с компания и то с най-добрата компания и не на амбразури някакви ;). Хмммм на никого никой даром не е дал. Безплатни обяди няма, и безплатно е само сиренцето в мишеловката. А виж българина трябва да си пази кисията, както това го правят другите, поне така. Но някой, че те така ограбва българина и БГ политиците са в сговор с него е пълна тъпотия. Остава още и в световната конспирация да вярваш! Дето са се сговорили да изпразнят кесията на бедните българи, че няма какво друго да правят! хммм
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

те заради тея девойки вече бих налягал пред амбразурата или зад нея - абе където е по-удобно:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чемеге се казваха тези магазини в които освен основните стоки, имаше, кафе, какао, чай и други луксозни неща.....

Тогава тук се срещаха легално немските семейства. Обикновенно вземаха под наем една виличка и на двора до мерцедеса, беше трабанта....

Тази реклама е за тяхр с това още, че тогавашният зап. гер. министър Хелмут Шмит обичаше с капитанска фурашка и лула да се показва...

post-5590-0-14818300-1362553953_thumb.jp

но ако ожаднееш пийни си малко натурален Олимпос сок.

post-5590-0-08457900-1362554036_thumb.jp

:grin::groupwave2::grin:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извинявай за израза, но това са пълни глупости. Както и да го въртиш и сучеш, най-качественото сирене сега едва се доближава до качеството на сиренето от онова време (парадоксално е че най-качественото сирене на което съм попадал не е от скъпите марки). За кашкавала няма смисъл дори да коментираме, много са малко марките, които можеш с право да наречеш "кашкавал". Кисело мляко сега ако искаш да си хапнеш, трябва да си го произведеш сам. По магазините сега такова нещо няма, независимо от надписите на опаковката. Радиоактивните марули нямат нищо общо с темата, марулите тогава бяха частно производство, а авария свързана с изхвърлянето на радиация имаше само веднъж за по-малко от месец. А споменаването на нитратни домати е такава простотия, че ти се чудя на акъла, как за не знам кой път го повтаряш това. Първо нитратите нямат особено голям биологичен ефект. Второ, витамините които поемаш със зеленчуците, компенсират ефекта на нитратите, които поемаш с тях (мога да ти пратя статия по въпроса ако искаш) и трето истерията с нитратите беше първата раздухана от журналисти истерия нямаща връзка с реалността, но за съжаление не беше последната. И според земеделци, точно истерията с нитратите спря развитието на първите напъни за частно земеделие.

А по въпроса за салама със соя, сега можеш само да си мечтаеш за такъв салам с толкова много месо и толкова малко вода в него. И това ти го казвам, като използвам данни от кухнята на колбасарския бизнес.

За имитациите на кафе не мога да коментирам. Вносните стоки наистина бяха дефицит. Но храните, които бяха родно производство бяха достатъчни като количество (хората не гладуваха все пак) и с качество много по-високо от това на днешните. Преди липсваше основно правото на избор. Във почти всеки един аспект. Дори и в храните. Знаеш че в магазина със сигурност има нещо, просто не можеш да си сигурен какво точно ще е. И трябва да се редиш на опашки за по-дефицитните стоки.

А сега евентуално може и някои от по-скъпите екзотични марки да са със качество сравнимо с качеството тогава. За съжаление не всички са такива. И заемат може би под един процент от пазара. В повечето храни евтини или скъпи, са истински боклук в сравнение с това, което сме яли през соц-периода. А последното мнение го приеми като официалното мнение на специалист!

Това може би е така, но не съм съвсем сигурен. Много приказки съм слушал от хора връщащи се от екскурзии за блудкавата и безвкусна храна там. Вероятно е въпрос на специфики в кухнята, но все пак...

А проблема с доматите не е толкова проблем къде са расли, а как са брани и транспортирани. Браните в турция са брани зелени и доузряват в кашоните на път за нашия пазар. Това предполагам е един от основните проблеми. Но по-голям проблем е сорта. Все повече навлизат така наречените "дървени домати". Здрави, твърди с хубав цвят, но твърди с консистенция далеч от естествената. Целта е да се задържат максимално дълго по витрините, а хранителните качества и вкуса са третостепенни фактори. Същата е причината и да няма истинско кисело мляко, истинска боза, дори и истинско кисело зеле в магазините. И ако при доматите решението е да си купуваш от производители и да разпознаваш сортовете, в момента кисело мляко, боза и кисело зеле трябва да си произвеждаш сам, ако искаш да са качествени.

За социалистическото мляко има един много хубав социалистически виц (то май само вицовете тогава бяха качествени):

Председател на ТКЗС преизпълнява плана за млеконадоя. Награждават го и вдигат нормата. На следващата година пак преизпълнява плана. Пак го награждават и пак вдигат нормата. На следващата година пак преизпълнява плана. Правят го "Герой на социалистическия труд" и пак вдигат нормата. Тогава той казва:

- Този път няма да мога да изпълня плана!

- Че защо?

- Ами защото ако го изпълня, това вече няма да е мляко, а ще е чиста вода.

Имаше един в-к "Стършел". Като почна Перестройката си бяха поотпуснали ръчичките, но не за дълго, защото им обясниха, че промяната може да е почнала, ама още не е свършила и някои неща са си по-старому. Между тези два светли момента обаче бяха пуснали една хубава карикатура за качеството на социалистическите стоки - куче с кокал, а на кокала сложена бележка: "100 % обезмаслен".

Та за киселото мляко. Сега възможностите да си купя свястно кисело мляко, да го заквася и да видя разликата с купешкото са много по-големи. През социализма не можеше. Защото много хора, поне тези в големите градове нямаха възможност да си купят "домашно" прясно мляко и да видят каква е разликата. А от социалистическо купешко прясно мляко не можеше да се прави кисело, защото от вода боядисана и ароматизирана с малко прясно мляко кисело мляко не става. Социалистическото кисело мляко си беше с качество на сегашно кисело мляко от хипермаркета с цена до 50ст. Но в сегашното има консерванти за да изтрае по-дълго. В социалистическото нямаше консерванти и затова се зареждаше по-малко от необходимото, тъй че който се успал - останал без мляко. Сега е същото с млякото в малките магазинчета, което иде направо от производителите - като ида в 8ч. да търся мляко продавачката ме гледа тъй, все едно съм я питал дали Памела Андерсън е минала да си купи мляко.

Колко е била качествена кучешката радост си прави сметката по това, че в магазина във витрината на щанда за месо имаше само умрели мухи и кучешка радост. И пак никой не я купуваше, макар друго месо да нямаше.

За нитратите, доколкото разбирам важи принципа: Социалистическите нитрати - най-полезните и безвредни нитрати в света! :grin:

Имаше през соца едно списание "Дъга". Един от двата комикса свободно достъпни за българските деца. Та там имаше следната сценка от магазина, която е също много показателна за качеството на социалистическите стоки, а също и за високото качество на обслужване:

Купувачка: - Доматите май не са много пресни!

Продавача: - Като искаш по пресни, посей си на балкона!

Това показва, че и малките деца са били наясно със социалстическото качество.

И като си говорим за некачествени стоки и какво щяло да е, ако не е дошъл краят на реалния социализъм - ами най-некачествените стоки на днешния бълг. пазар идат от братския социалистически Китай. Щяхме да си имаме само качествени китайски стоки или български стоки с китайско качество. :head_hurts_kr:

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен например половината ми живот е минал при соца, половината след падането му. Напълно съм наясно и с положителните страни и с недостатъците на тогавашното общество. И повечето форумци също са наясно.

А гледам някои хора се опитват целенасочено и тенденциозно да изкарат всичко от оня режим гадно.

Малко повече реализъм, все пак нали е форум БГ Наука. :umnik:

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен например половината ми живот е минал при соца, половината след падането му. Напълно съм наясно и с положителните страни и с недостатъците на тогавашното общество. И повечето форумци също са наясно.

А гледам някои хора се опитват целенасочено и тенденциозно да изкарат всичко от оня режим гадно.

Малко повече реализъм, все пак нали е форум БГ Наука. :umnik:

какъв реализъм? Соц или кап реализъм?

post-5590-0-21181500-1362600801.jpg

post-5590-0-94249100-1362600857_thumb.jp

post-5590-0-41279400-1362600893.jpg

post-5590-0-09599000-1362600927_thumb.jp

post-5590-0-67108400-1362600996.jpg

post-5590-0-84254200-1362601033.jpg

Кой?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На мен например половината ми живот е минал при соца, половината след падането му. Напълно съм наясно и с положителните страни и с недостатъците на тогавашното общество. И повечето форумци също са наясно.

А гледам някои хора се опитват целенасочено и тенденциозно да изкарат всичко от оня режим гадно.

Малко повече реализъм, все пак нали е форум БГ Наука. :umnik:

По-скоро някои забравят, че все още са живи тези, дето са живели в развития социализъм и могат да го съпоставят със сегашния период на упадъчен социализъм.

Когато е ставало дума за реални положителни неща, те са били посочвани в дискусиите. Но качеството и пълните магазини не са сред добродетелите на социализма. По-скоро социализма няма кой знае колко добродетели, но в онова време бяха живи хората, които носеха ценностната система на предходното време и това до голя степен правеше възможно и в епохата на реалния социализъм да има и някои хубави неща. Ние всъщност споменахме някои - бабите и дядовците, възпитани в капитализъм, които работеха на село за мизерни заплати, а после получаваха и мизерни пенсии. Но тези хора работеха до гроб, за да имам какво да папат чедата на социализма. Имаше ги и преживелите 9 септември автори като Чудомир и Димитър Талев. И такива нямаше вече като дойде 1989г. Но все пак имахме възможност да видим тези хора, които бяха с манталитета и морала на една отминала и по-добра епоха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не нали пишем за качеството и то на произведените по времето на соц-а и то именно хранителни стоки (щото за другите, май няма кой да гъкне?). Ангел доколкото знам не е живял по това време или е бил съвсем малък. Неговите сведения колкото и да се пъне са от втора ръка. Вярвм му разбира се, че познава човека и че той така твърди. Не вярвам обаче на човека! Щото съм живял тогаз и ми се е случвало да опитам тогаваните наденици. Не бяха лоши ;), особено когато нямаше нищо друго, а и като се запечат ставаха. Но да се твърди, че и най-лошия малотраен колбас тогаз е по-добър от сегания най-скъп е глупост. Просто не отговаря на истината. Да, и тогаз имаше много качествени хранителни стоки, ама повечето от тях отиваше 'по второ направление' (за тез дето не знаят - за валута, най- вече в арабския свят и малко в зап. Европа). Разликата в качеството на сиренето и какшавала за износ и тези в бакалиите не беше космическа, но имаше. И това преди бакалите да си го ....оправят (сиренето, кашкавала нямаше как). Сега да, има особено млечни произведения, които се предлагат недозрели, не дообработвани и съответно на ниски цени, но има и други. Има избор в зависимост от портмонето ти. Тогаз избор нямаше. Особено в по-малките градове. Но и в столицата и големите градове избор, ако имаше беше много стеснен, освен ако нямаш връзки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам само една бележка - дискусията е хубава, но като цяло не сте запознати с технологията на хранителните продукти от животински произход и ви личи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но така вие дискутирате вкусовите качества, които погрешно приемате за ''качество'' на продукта.

Защо киселото мляко днес е трайно и не е кисело, това е отделна тема, нямаща отнооение с качеството на млякото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, аз поне првя разлика, а предполагам и другите. Не слочайно дадох по-горе един пример (малко в страни от темата) с домашната и купешката ракии по времето на соца (а и сега). За вкусови качества не зная дали има стандарти, за качество обаче има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За вкусовите качества няма стандарт, защото е невъзможно да бъде изработен. Така понякога се получава качествена храна да има слаби вкусови качества.

Ейййй, помните ли как едно време бабите казваха, че в сиренето Дунавия слагали мас, за да бъде толкова мазно, или че прясното мляко от магазина било фалшименто, щото като го преварявали, не се вдигал каймак?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно! Затова и тук и във всички подобни теми (като за ТКЗС-тата ;)) се придържам към въпроса за качеството, както и за сравняване на качеството в едно и също време (качеството на соц продукцията и кап продукцията), а не по години (тогаз и сега). Защото промени във вкусовите качества има навсякъде. И да вървят към влошаване и съответно оскъпяване на по-добото (или поради липса на стандарт, това което се смята за добро). Но това съвсем не е кап. проблем. И аз си спомням, че по мое време бабите разправяха, че дадена стока или продукт съвсем не била като едно време, че сега са я развалили (без да уточняват кои конкретно са виновни). Но това са глобални процеси за стандартизация, поевтиняване, желанието за по-голяма трайност и по бърз достъп. А 'борбата' с/у това и осмиването също така е отдавна, спомням си прекрасната комедия на Луи дьо Фюнес "Крилце или кълка" като отпор на haute cuisine vs. fast foot ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...