Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Потребител

Аз за този филм се сещам всеки ден.

Във Франция за обед французите ядат... сандвичи с газирана напитка (кока кола, примерно).

Сандвичът е 5 евро.

Сандвичариите са на всяка крачка и продават супер долнопробни сандвичи - хляб, тънко месце и някаква майонеза.

Аййй.

Това не е храна.

...

И стигнаха дотук без да имат официално комунизъм ... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Струва ми се, че грешиш за Франция.

Сандвичариите са създадени от и за чернилките, арабелките и изобщо пришълците.

"Оригинален" французин, възпитан в традициите на френската кулинария едва ли яде подобни глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

фастфудът и закусвалните са познати още от древен Рим и са създадени главно за прехрана на по-бедните. Иначе френците са опознали бистрото покрай братушките. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

През социализма, благодарение на липсата на информация имаше мит, че на запад всичко е цветя и рози. Този именно мит беше в основата на прехода, хората вярваха, че като дойде демокрацията всичките им мечти по запада ще се изпълнят. Е не стана така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ангел каза: Можем много да си говорим по темата, но докато ти цитираш вицове, а аз мненията на водещите експерти по хранителни науки в България, май няма да се разберем. А всеки да си решава на какво да вярва, дали на вицовете във стършел, или на науката. Аз лично работя в институт за изследване на храни, така че няма защо да казвам на кой източник аз лично вярвам.
Значи нека да се разберем Ангеле. Ние илюстрираме с вицове и примери и неща критукуващи още тогаз с-мата влизащи в с-мата, а ти какъвто и да си специалист не си бил по това време! Така, че престани да ми го размахва тоз експерт, щоо и аз имам такива познати, на противоположното мнение, но не ги размахвам хей така, щото не са никакво док-во. По-горе за примера на Евтушенко се изказа, че е било мит. Не не е, мога да извадя още 10-тина поне, ама кел файда. И пак повтарям, това е допълнителна илюстрация, към неща които са ни до болка познати или бяха слава Богу. И ако забелязва са различни страни и гледни точки. А ти ми размахваш само твоя псевдо спец и куп изтъркани клишета! Като това, че западните технологии прецакали качеството или вкусовите характеристики? Заради по-високите печалби. Глупости на търкалета! Не е само това просто. Те пък соц 'технологиите' не се опитваха да правят същото, ама много по нескопосано. То живота си го показа!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Фружин писа: През социализма, благодарение на липсата на информация имаше мит, че на запад всичко е цветя и рози. Този именно мит беше в основата на прехода, хората вярваха, че като дойде демокрацията всичките им мечти по запада ще се изпълнят. Е не стана така.
През социализма имаше много митове. Но имаше и много факти. Факт беше, че не пускаха хората свободно да напускат соц. България, щото знаеха какво ще се случи отидат ли в гнилия Запад. Факта се базираше на това, че малкото 'изпуснати' никога не се връщаха (може да е имало някое изключение). Факт беше, че бягаха всички които могат да го направят. Певици, артисти, спортисти даже, офицери от армията, офицери от КДС. Обикновенните хора бягаха не по-малко. По-малко се знаеше за тях, щото ако се докопат до екскурзия в ГДР (което значи, че не са толкоз обикновенни) можеха да избягат през Берлинското метро, ама иначе можее само през границата. Която беше опасана с кльонове, бодлива тел, минни полета и ровове. Със застави и граничари на които даваха 15 днена отпуска за жив 'невъзвръщенец', щото диверсанти нямаше отдавна и 30 за мъртъв и ги разстрелваха на място. А това какво са смятали хората тук в България никак не е вярно. Все пак тук не беше Албания, която беше съвсем капсулована. Всеки имаше някакъв познат, приятел или роднина бил оттатък. Повечето разбира се партийци, но ако и те са разправяли така значи е ясно!

Ангел писа: Може да наричаш много неща с термините "глупости" и "клишета". Хайде вместо това намери един експерт, който да даде пример с един единствен хранителен продукт, който тогава да се е произвеждал по-некачествено, от колкото сега. Тогава ако хората си измисляха вицове за вкарване на малко вода в сиренето, за обезмасляването на млякото и се гнусяха от варенето на свински глави в създърмата, как ли ще реагират същите хора на факта че в момента няма и една малотрайка в която основната съставка да не е някакъв протеинов изолат, която е на светлинни години дори и от прословутата "кучешка радост" по отношение съдържанието на месо? Хайде моля те като не знаеш какво съдържат най-масовите колбаси в момента, недей да наричаш тези данни с думите "глупости" и "клишета". Ти имаш ли си представа, че в момента месо в истинския смисъл на думата се влага само в най-скъпите шпекови салами и луканки? А дори и там под месо се разбира телешки джолан и сланина. В останалите в най-добрия случай има изстискани кости, но не прекалено много, понеже са скъпи, та основната съставка е вода. Ти спомняш ли си рекламата, преди няколко години за кренвиршите в които имало месо?

Значи глупост за мен е това, че няма как да се намери такъв продукт сега и да се правят въпросните тестове. Хранителен! Въпреки, че наскоро чичо ми, комунист та чак сталинист с умиление ми разправяше как като бил войник (средата на 70-сетте) намерили един бизонски бут с щемпъла на ..Вермахта и как нищо му нямало на месото, войската яла една седмица. Но сега няма как да стане, даже да намерим нещо в склада останало от БНА. Клише е, че западните технологии са 'виновни' за това. 'Технологии' за поевтиняване на хранителните продукти имае и по соц. времената, ама доста ялови. Виновни са не западните технологии, а човешкото развитие. Мит е, че ако например соц-а по някакъв начин се беше запазил щеше да запази.....месото в малотрайните колбаси. Мит и то огромен! Не зная какво слагат в корейските салами и кремвирши (абе там обикновенните хора могат ли да си ги позволят?), но ако ще правим сравнение би било редно да сравняваме продукцията на тогавашния кап с тогавашния соц. Сравнението мисля, че е ясно! И след това да сравняваме продукцията на сегания кап даже от Българи със сегашния соц, но той остана само в КНДР. Мисля, че няма нужда да се разхождаме до там. По въпроса за технологиите в колбасарската промишленост няма да споря, приемам фактите на доверие, ама колбасарската промишленост е само една малка част, а ти от малкото частно правиш генерални изводи, това също е глупост. Както и това, че всичко лошо хвърляш в/у сегашната с-ма, но без да коментираш какво би станало, ако тогавашната по някакъв начин (виждам само с повече кули, бодлива тел и глад след спирането на кранчетата от СССР и заемите от Запада) се беше запазила.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък съм по-доволен от храната сега.

По соца нямаше избор.

На времето съб-неделя до биричката едно от любимите ми ястия беше татарски бифстек.

Това се прави от най-доброто говеждо месо смляно 2-3 пъти. бърка се със сурово яйце и разни подправки....Сервира върху препечен хляб.

Ужасно много количества бира поемаше. Но от луда крава вече не смея дя ям тзи деликатес...

:excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Митак, може да съм бил малък, но помня разговорите на възрастните, разговарял съм съм с по възрастни и после, попрочел съм и нещичко.

Хората преди 89 имаха искрената вяра, че на запад е много по добре. При това обаче, те не бяха в състояние да видят реалните проблеми на запада. Говоря за масата хора, не за малката група от висшите кръгове, които са имали реална представа. Например, никой у нас не знаеше какво е това "безработица", смяташе се, че безработен може да е само мързеливия хайлазин който живее бедно но е вечно пиян и подработва от случайни дейности. Никой си нямаше на идея какво е това "инфлация", че цените може да скачат и заплатите да се режат. Незнаеха и какво е това "кредит".

Имам едно такова наблюдение. Поради недостига на стоки (особено скъпи) просто нямаше как да си изхарчиш заплатата. Телевизорите струват скъпо, ама няма... колата струва скъпо, ама чакаш 10 години... и прочее. Поради тази причина, се смяташе, че основния проблем е, че в магазина няма това което искаш (банани, хладилници и т.н.) и ако ги пуснат, то ще си ги купиш и ще настъпи рая.

Никой и не беше чувал за "програмирано остаряване" на вещите. Като си купиш кола я караш дълги години и се предава като имане от баща на син. Така беше със всякакви вещи (типично по български), имаше идея, че работиш не само за себе си, а и за децата. В нашето семейство баба ми и майка ми пазят практически всичко, като почнеш от пелени, детски дрешки, колички, чаши, чиний, мебели, дрехи. Баба ми (86 години) пази на село в гардероба дрехите на баща ми когато е бил на 20 години, зер ще послужат на внуци и правнуци, здрави са, как да изхвърлиш здрава вещ която може да се използва. В шкафа на отделен рафт стоят стоят чиний, чаши, шишета, вилици, ножове, пепелници и прочее които може и да са били ползвани последно преди 40 години. В стаята има столове, маса, килими, покривки, платове, разглобено легло, които са опаковани за дългосрочно съхранение.

И тоя спестовен човек, който пази всичко за деца и унуки ти ще му обясниш, че купуваш, използваш кратко време и хвърляш, даааа, ще стане, баш така. Хора като баба ми си представяха запада точно като "богат социализъм". Място където има всичко, хората живеят богато , като един рай който ни обещаваха че ще настъпи при комунизма. Само че, този рай го има сега, макар и не при нас, но някъде там. И само трябва и при нас да дойде демокрацията, и ето, идва ерата на изобилието...

Е не се оказа баш така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине всеки има право да се лъже практически за всичко. Но това, че на Запад преди '89-та беше по-добре, просто спор няма. А това, че масата хора са вярвали без каквато и да е информация пак си е техен проблем, въпреки, че не го вярвам. Българина в такива неща трудно се лъже. Както и не вярвам, че само висшите кръгове са знаели какво е истинското лице на Запада, та нали баш те бягаха най-много, не точно висшите, а малко по-надолу. Ти не и знаел какво е безработица, ама ваите трябва да са знаели, соц пропагандата описвае безработицата цветно и стерео, както и инфлацията. Тя и инфлацията беше позната по нашите земи. Вафли, банички, но също и гориво и цигари. Това го имаше, ти може да не го помниш, аз обаче го помня. Вафлата от 4ст. стана 6ст. (колко процента е това?) после не помня. Програмираното остаряване също беше познато и не беше нужно да следи пропагандата. Отвори "Пътешествие с Чарли" на Стайнбек и там ще прочетеш от кога е при леките коли (затова той пътува с камион, че там го няма). Информация имаше и то доста. В гимназията един съученик беше през лятото в Щатите (доц. Йонко Мермерски), та той свободно говореше за безработицата и то не в черните краски на Пропагандата. Просто каза, че там много от безработните предпочитат да живеят от помощи отколкото да работят тежка работа с минимално заплащане и не по специалността (така е в момента с много безработни в Чехия). Като студенти пък свободно дискутирахме (в нашия си кръг), че демокрацията е добра, но при нея има конкуренция и проблема е, че ти може да работи една работа, ама някой може да я работи по-добре или за по-малко пари. Това, че хората за които твърдиш са били неинформирани (а аз не го вярвам) е само техен проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз ако си кажа кво ям и ще ми кажете, че то за такива като мене и Бухенвалд е хотел две звезди.

Картофи, лук, зеленчуци, плодове каквито докопам, хляб (домашен или от фурната), разни лакомства.

Не ям месо, гъби, от млечните ям сладолед, ама рядко или колкото има в някое кафе, бонбон, шоколад, но не и да лоча купички с мляко. Кисело мляко не ям, но понякога си правя мекици.

Ядки ям. Понякога ме насилват колегите да ям омлет.

Забравих пуканките. Пукам си пуканки или в машинка, или в тенжера - голям съм майстор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ангел писа: Не разбирам къде ме видя да казвам какво щеше да е ако социализма беше останал? Аз просто коментирам факти. Като например факта че тогава България произвеждаше достатъчно храна за да може населението и да се храни качествено, че и да остане доста за износ. Дали системата е добра не е предмет на тази дискусия. Нито целта ни е да правим алтернативни исторически теми от типа на: "Какво ако...". .................. ПС. Съгласен съм с теб че в онази система е имало огромни пропуски и че тя е обречена в зародиша си. Но недей да говориш лъжи и да отричаш малкото и положителни страни. В други държави може да е било различно, но специално в България точно храната е едно от нещата, които са били достатъчни и като количество и като качество. Това което не е достигало е разнообразието в храните и за това хората са наблягали много на частното стопанство. Но количеството и качеството на основните храни бяха достатъчни и хората тогава се хранеха по-добре от днес. Да твърдиш обратното си е чиста проба лъжа.
Сега ти започна спора! Като некоректно сравни сегашите качества с тогавашните. Аз просто пледирам, че коректно ще е да сравняваме тогавашния соц с тогавашни кап и сегашния соц със сегашния кап! Сега ясен ли съм! Не съм говорил лъжи, поне не си спомням, само споменах, че няма начин кучешката радост от тогава да е по-добра от най-добрите сегашни, както многократно споменаваше ти. Та би ле осветлил къде са моите лъжи? Веднага ще се извиня, но искам да видя в какво точно ме обвиняваш! Значи пак да повторя! Тогава са били по-добри от лошите сега, но на Запад тогава не са били по-лоши или сега ще пледираш, че не е така? А именно разнообразието гарантира правото на избор, а тогава това го нямаше в БГ.

Алвата писа: храната през социализма си беше най-най хубава. особено пюретата(щото само това съм ял тогава).
Мно'о помниш ти, ял си к'вот' са ти приготвили.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1981. Испаня anilin в олиото (1000 умрели)

1986. Англия (BSE) колко умрели?

1996. Англия Crentzfeldt-Jakob (CJD) (130 умрели)

1987. Швайц Листерозни бактерии в кашкавала (25 умрели)

1992. Франция Листерозни бактерии в месо(63 умрели)

1995. Шкоция Escherichia coli в месни изделия (20-умрели)

1999. Eвропа (FMD), dioxinok, poliklórozott bifenilek в фураж за птици и свине, крави

2003-2006. Eвропа птиче грип, червен пипер с aflatoxin, фалш прах на мляко в Китай,

2013 Конско месце вместо говеждо.... aflatoxin в унгарски "домашни" млечни изделия, месо....

и за колко нищо не знаем....

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

какво сте скочили срещу конското месо, ве? Много си е хубаво даже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и ти Скуби за колко не знаеш. Само в СССР ще са в пъти, да не пиша с 10-ки пъти. Разбира се там всичко съвсем не е заради соц производството и совиет станадартаа. Там всичко е по вина на буржоазните провокатори, адепти на Троцки на лево-десния Център възглавяван от Зиновиев-Каменев-Бухарин всичките до един подлоги на Провокатора Троцки агент на немско-полско-японско-френско-британско-сащианско и на кое се сетиш разузнаване!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и ти Скуби за колко не знаеш. Само в СССР ще са в пъти, да не пиша с 10-ки пъти. Разбира се там всичко съвсем не е заради соц производството и совиет станадартаа. Там всичко е по вина на буржоазните провокатори, адепти на Троцки на лево-десния Център възглавяван от Зиновиев-Каменев-Бухарин всичките до един подлоги на Провокатора Троцки агент на немско-полско-японско-френско-британско-сащианско и на кое се сетиш разузнаване!

Стига с тази сталинистка демагогия....

Всичко по ГОСТ направено беше идеално....

:harhar::grin::groupwave2::grin::harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, като ти казвам, че не си народен човек, не вярваш. Само виж какво пишеш

"Пътешествие с Чарли" на Стайнбек през лятото в Щатите (доц. Йонко Мермерски)

Кой от обикновенните хора чете Стайнбек? Че чак и да обръща внимание на детайлите. Тогава в щатите ходеха само наши хора, а още повече този е бил студент и после станал доцент. Пиши за бай Митко парнаджията, Жоро дапа, леля/кака Пена чистачката... хора от народа, хора които ако въобще четат нещо, със сигурност не е Стайнбек.

Има и друго, тогава хората масово не вярваха в Пропагандата, смятаха че тя за всичко лъже. Тоест, ако пропагандата говори за безработицата в САЩ, всичко минава покрай ушите на хората в стил "комунистите пак лъжат".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Адаша писа: (що ли?): Кой от обикновенните хора чете Стайнбек? Че чак и да обръща внимание на детайлите. Тогава в щатите ходеха само наши хора, а още повече този е бил студент и после станал доцент. Пиши за бай Митко парнаджията, Жоро дапа, леля/кака Пена чистачката... хора от народа, хора които ако въобще четат нещо, със сигурност не е Стайнбек. Има и друго, тогава хората масово не вярваха в Пропагандата, смятаха че тя за всичко лъже. Тоест, ако пропагандата говори за безработицата в САЩ, всичко минава покрай ушите на хората в стил "комунистите пак лъжат".
Аре бре! Сега или тогаз. Щото си бях обикновен и не само четях и сказки изнасях, ами и театро изнасях (по Тортила Флет, хмммм надали ти е известно, щото си парии (според теб де!) и не си чел Стайнбек, играех в началото Джесис мария Коркоран, после поради габаритите си ..друго). Доцент е сега. К'во ти пречи? Доцентурата не е защитена по времето на соца, и не в СССР ;). Обикновенно, когато учиш в научен профил и имаш идея да продължиш, рано или късно ставаш доцен, първо, после и професор, ако имаш знанията. Дааа разбирам! Ти си от тези дето няма как да бъдат убедени ;). Абе знам го това! Отдавна, но все пак кои кога и в какво е лъгал иии един страничен въпрос, абеее какво точно предлагаш и един фундаментален - хмммм КАК?

Емил котарака писа: Няма нито едно изключение някой да е ходил командировка по онова време на запад и да не е бил доносник на службите

Може! Ма дай док-ва кат си почнал. Списъщи с командировани и с док-ва че са били от службите. ДФаже и котараците вегетарианци трябва да си защитават изказванията. Аз писах за ученик бре, мой съученик. Ти се изказа и чакам док-ва, ако не ги видя (списъците с док-вата, че 'без изключения' са агенти на службите, ще заключа основателно, че ....лъжеш!
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...