Отиди на
Форум "Наука"

Вaсил Левски - тема посветена на него и делото му.


Recommended Posts

  • Потребител

Кой е този, който подценява Левски?

Та той изгражда цяла революционна републиканска идеология!

За съжаление индивидуалистичното му его го доведе до разрив с Централният комитет и със сподвижниците му в Българско и на края изпада в пълна изолация и депресия:

Който не е чист, убивам го, на неразбрания не му давам, което видя, че не е за него, изпитвам човек в работа и така го пускам

по-нататък.

Левски до Д. Хр. Попов и Централния комитет в Букурещ,

16.IX.1872 г.

Мислете и правете, защото в онова време, турчинът щом разбере нашите човешки закони и ги признай, то той ще намери място, равно с българина, а днешните твърдоглави и изедници-българи грозно ще се наказват...

Писмо на В. Левски до чорбаджи Петко

Карлово, 1871 г.

За да се избавят затворниците (комитетски хора в Лясковец), трябва да се убие сега и синът му, ако той не е чист.

Ако с предателски думи е показан (издаден) Марин и са го запрели, то не трябва да го майте (бавите).

И тайно, само ония, които ще го извършат…

Работата вършете, но умно...

Писмо на Левски до Христо Иванов,

4.VIII.1872 г.

Недобри, т.е. чорбаджии-изедници и ненародни, които не искат да вземат участие в народното дело, а предават — трябва да се убиват с време.

Пимо на Левски до сливенци

лятото на 1871 г.

А аз Ви казах, че трябва, но няма такива хора, а вие ми посочихте Ангел Кънчев и Димитър Общи.

На Ангел Кънчев му казах като на учен човек, че тая работа да я научи човек като него и да я върши безпогрешно, то трябват му не по-малко от четири години, като се скита по всички страни и се среща с различни хора, мнения и пр. и пр.

А той взе тия думи, като че ли присвоявам привилегии за себе си ...

12.XII.1872 г.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 117
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Човека води мрежа от тайни организации из цялата страна, не виждам какъв е проблемът щом заповядва покушения срещу предполагаеми предатели. Левски се бори за живота и свободата на 7 милиона души, без жестокости няма как да мине, историята го е показала!

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В началото на 1871 г. H. M. Тошков, виден български търговец в Одеса, ръководител на Одеското българско настоятелство, голям патриот и меценат, предлага на Левски да се съберат подписи от четирите краища на България, да се изпратят до Настоятелството в Одеса специални пълномощни лица, които Тошков щял да представи на руския император. Одеските дейци били убедени, че той ще помогне на българското освободително дело.

За това предложение Левски научава от писмо на Филип Тотю. На 18 април 1871 г. Апостола пише до Тотю войвода в Одеса: „За първото, което вий ни предлагате и искате го по-скоро, та чрез Н. М. Тошкова да помолиме негово високо императорско величество за помощ, на което сте уверени, че без друго ще ни помогне? Дай боже, да помогне и да подпише бар за нашата република, ако техните републиканци гони и наказва до смърт в затвора.”

Левски не дава съгласие за инициативата на Тошков, защото в момента този въпрос не стоял на дневен ред. Според Апостола идеята нямала подкрепа. „Ако ли никой не подпише, както казваме, и останеш ти сами?”, остроумничи той, отговаряйки без да се допита до някой друг в България, камо ли да потърси „вишегласие” – дума, на която много се набляга в бодряшките биографии на Апостола.

Със споменатото по-горе от мен писмо от януари 1871 г. до Любен Каравелов, Левски му изпраща своя дописка, която да бъде поместена във вестник „Свобода”. Цитатът, който приведох е всъщност от дописката. Когато Каравелов я получава, той я редактира основно. Разбрал, че с лозунга на Левски за „Свята и чиста република” само ще уплашат хората, той публикува във вестника съвсем друг текст: „На нашето знаме, което ще бъде забито на Балканския полуостров, трябва да бъдат написани само три думи: „Свобода и всекиму своето!”

Каравелов е сторонник за създаване на Балканска федерация, затова говори за „знаме на Балканския полуостров”.

Известно е, че черновата на прословутото поканително-заплашително писмо, с което богатите българи се призовават да дадат пари за „освобождението си от несносното иго агарянско”, е написана от Васил Левски. В нея отново се споменава, че който даде пари за делото, ще бъде записан „равно с всичките пред светата ни Р…” Не е ясно защо Апостола не е изписал изцяло думата „република”, но Каравелов отново прави основен ремонт на черновата на Левски и „светата ни Р…”, става „всичка България”.

Защо казвам аз, че Васил Левски е бил инат на тема „България-република”? Защото въпреки, че вече е получил отпечатаните поканително-заплашителни писма, той сяда и пише нови до няколко чорбаджии, в които фигурира това заявление: „В Българско не ще има цар, а „народно управление” и „всекиму своето”. Всеки ще си служи по вярата и законно ще се съди както българинът, така и турчинът. „Свобода и чиста република.”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо казвам аз, че Васил Левски е бил инат на тема „България-република”? Защото въпреки, че вече е получил отпечатаните поканително-заплашителни писма, той сяда и пише нови до няколко чорбаджии, в които фигурира това заявление: „В Българско не ще има цар, а „народно управление” и „всекиму своето”. Всеки ще си служи по вярата и законно ще се съди както българинът, така и турчинът. „Свобода и чиста република.”

Ето част от заплашително писмо на Левски адресирано до заможни българи:

...Денятъ на общонародното востание, което наближава ще бъде и денъ на справедливо возмездие.

Тогава на всекиму ще сe иска отчетъ и тяжко томува, който нищо не е направилъ за своя народъ.

У когото няма работа, грозно ще се наказва, а фамилiята му ще бъде изгонена изъ българско.

Вiя му пiйте iоще кръвтъ и предавате ги на мръснiятъ мъчителъ!

Разберете!

Решили сме вече!

Или да ви съберемъ, или да ви поразимъ - или сто и петдесетъ лири ще ви бъдатъ по-мили или веченъ животъ съ цялата ви фамилiя!

В. Лъвскiй

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо грешиш . Левски не е изпадал в изолация и отчаяние. БРЦК е имал пререкания с него понеже са се дразнели от размера на дейноста му. Колкото до заплашителните писна към чорбаджиите - правилно е постъпил. А и другите му заплашителни писма са добър ход. БРЦК не може да понесе невероятните успехи на Апостола и все се чудят как да му поставят углавник. Грешката му е : че ги е слушал въобще и така те му натрисат сърбина Общий.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"...Денятъ на общонародното востание, което наближава ще бъде и денъ на справедливо возмездие.

Тогава на всекиму ще сe иска отчетъ и тяжко томува, който нищо не е направилъ за своя народъ.

У когото няма работа, грозно ще се наказва, а фамилiята му ще бъде изгонена изъ българско.

Вiя му пiйте iоще кръвтъ и предавате ги на мръснiятъ мъчителъ!

Разберете!

Решили сме вече!

Или да ви съберемъ, или да ви поразимъ…”

Това е компилация по слова от библията. Става дума за Страшния съд и казаното от Христос: "Който не е с мен е против мен и който не събира с Мене, разпилява.” Комунистите също заявяваха: Който не е с нас, е против нас!

Левски се бори за живота и свободата на 7 милиона души…

Спомних си лафа за нелегалния Тодор Живков: той се криел, ама полицията не го търсела. При Васил Левски е било: той се борил за свободата на българския народ, ама не целия български народ е бил с него.

Сам Левски на последния си разпит на 9 януари 1873 г., пред турския съд в София, признава: „Начетените българи, които очакваха напредъка чрез просветата, намираха за опасно и неуместно искането на права с оръжие. Те бяха на мнение, че вместо да се прави това, напредъкът и просветата, и тия [политическите] работи, да се уредят чрез държавата, помощта на чужди народи да се избегне. По такъв начин те се държаха настрана от нашите комитетски работи. Обаче селяните, които са залагали тапиите си за сто гроша, които след няколко години станаха хиляда [бяха на друго мнение]… Тия селяни в такова тежко положение, когато им се говореше за какъвто и да е бунт, с надежда, че ще се отърват от това зло, идваха, където ги теглехме…”

Тук турските съдници му задават въпроса: „Не одобри ли ти тия техни [на начетените българи] мнения?” На което Левски отговаря: „Да, и аз разбрах, че вървим по погрешен път.”

На практика Апостола, след като се е напъвал две години да накара със заплаха българите да се вдигнат на въстание, стига до заключението на поп Кръстю Никифоров, че безобразията, които са ставали в България преди Освобождението, са се дължали на некадърното турско управление и именно то трябва да се подобри.

Днес управлението у нас е българско. Но пак на хората в демократична България, които са получили заеми и не могат да ги връщат, вземат апартаментите. Държавата обаче нищо не прави в тяхна защита. Управляващите, понеже или нищо не могат да направят, или не искат, „отчитат грешките си”, но пак са изпълнени с желание да ни управляват, като обещават, че ще поправят допуснатите грешки.

Засегнатите от управлението, пък, или се самозапалват или крещят по площадите: „Българи, юнаци”. Сякаш някой е нападнал България и българските юнаци са отишли да я защигават. Други пък искат да бъде създаден Български национален комитет на единството „Васил Левски”, чиято функция да е – защита на интересите на „народа”. Явно привържениците на комитета са от „неначетените българи”, защото по думите на самия Левски, само те навремето са вярвали в него.

Прочетох в пресата заглавието „Който не е с нас, е против нас – или началото на диктатурата”. Става дума за някакво изявление на ГЕРБ от 2011 г., което е разчетено по споменатия начин. Много вярно е казаното. Левски на практика също е бил диктатор.

На 3 октомври 1872 г. Данаил Попов пише следното писмо до Любен Каравелов:

„От всичко що ми пише и мене В[асил]. Л[евски]. виждам едни неразбории, на които би трябвало да се даде един край. Аз, както се научавам от повече лица, които казват, че В. Л. съвсем своеволствува, без да се допитва до никого за нищо. Ний знаеме, че каквото и би трябвало да се извърши, трябва да се свика събрание и според вишегласието да става всичко, а това той никак не считал за нищо. А пък от друга страна гледам, че се оплаква, че не били го слушали. Че как ще да слушат само него, когато това нито уставът не го гласи. Защо ли не приема той да се споразумява с другите около него членове, ами върши всичко по свое си мнение? За Д. Общий всички ми казват, че е заслужил и че заслужава гдето и да отиде, а той пак стои, че го и укорява. Тъй също и с А. Хр. Попов, т. е. с брата ми, защото той искал да му докаже за някои си неправилности, които последвали от страната на В. Л., а той обърнал другояче работата. Всичко е, че той иска само неговият глас да се чува и неговите мнения криви-прави да се одобряват. Това мисля, че не е тъй, както той го иска – зато[ва] не трябва никак да му давате повод за такива своеволия, защото тези негови своеволия ще принесат големи разстройства на много места, които после не ще бъде никой в състояние да ги поправи. Зато[ва] както аз тука, тъй и вий, пишете му и направете му забележвание, да се остави от тия безредици догдето е още рано. Брат ми А. Хр. Попов за напред няма да приема ни най-малко участие в нар.[одните] работи. Само и само да се угасят тези неспоразумения…

И в Ловеч един от най-добрите работници Д. Пъшков все за[ради] тия негови своеволия, отказал се е вече от работата, а пък то тъй не се вършат такива работи. Ний вместо да гледаме да привличаме повече дейци, а то напротив – според своеволията си отпъждаме и най-добрите.”

Данаил Попов в началото на октомври 1872 г. е видял, че БРЦК на Левски вече е пред разпад. Арабаконашкият обир е бил всъщност един предначертан епилог. Който е резултат пак на начинание на Левски: да се събират насила пари за оръжие в самата България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В съда Левски не се е държал като в изповедалня, а се е опитвал да скрие и спаси каквото е останало от организацията, не е обективно тия показания да се представят като негово истинско отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен Левски по-скоро се е похвалил.

Христо Даскалов за посещението на Левски и А. Кънчев в Трявна на 11 ноември 1871 г. разказва, че те пристигнали, за да агитират в града да бъде основан частен революционен комитет. Апостолът казал, че на организацията са необходими пари и поискал „да му внесат помощта си”. Даскалов успял да събере от приятелите си 500 гроша. „Нашите хора даваха наистина пари и обещаваха, че ще основат комитет, но това го правеха от страх, а не от съзнание и добра воля” - пише Даскалов в спомените си и продължава малко по нататък: „Левски и Ангел Кънчев си заминаха на втория ден... ние си останахме пак с апатията.” (Каракостов, с. 91-92)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, нормално. Революционните процеси в едно общество могат да са много назрели, а могат и да не са. Неслучайно Иван Хаджийски има донякъде радикалната теза за несвоевременност на Априлското въстание...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БРК не е била пред никакъв разпад. Проблемите ги е създавал Общий когото са пратили от БРЦК , а Левски е направил грешката да го приеме и после пак, като не го е убил.

Е да не във всеки град са приемали идеята за освобождение, имало е доста мекерета и страхливци.

Да за Мене Левски е постъпвал добре и правилно, като е събирал на сила пари от чорбаджиите. Даже май е бил прекалено мек с тях.

Редактирано от Haidut
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А какво мислиш за днешните чорбаджии? Някои са много богати. Не ти ли се ще да ограбиш някой и да раздадеш парите на бедните? Или ще ги внесеш в някоя банка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БРК не е била пред никакъв разпад. Проблемите ги е създавал Общий когото са пратили от БРЦК , а Левски е направил грешката да го приеме и после пак, като не го е убил.

Левски работи първоначално индивидуално като ентусиаст с „Прокламация от името на Привременното правителство в Балкана" в джоба, но за да бъде легитимен и по-убедителен в работата по места се принуждава да влезе във формата на БРЦК и да се примири със унизителното за него разделяне на комитетската мрежа в българско на трима апостоли.

Налага да дели районите с Ангел Кънчев и Димитър Общи.

Обаче Левски не може да понесе унижението, и вместо да изпълнява заповедите на БРЦК да въведе във съответните комитетти новите апостоли само ги влачи със себе си, оставя ги да чакат в хановете, и той уж да огледа обстановката, отива на лична среща с комитетските дейци ...

Справка, стенограмите от разпитите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво мислиш за днешните чорбаджии? Някои са много богати. Не ти ли се ще да ограбиш някой и да раздадеш парите на бедните? Или ще ги внесеш в някоя банка.

Те днешните чорбаджии подобно на някои от онези дни са често пъти забогатяли нечестно с грабеж и измама.

Смятам че ако има отново Левски и ВРО ще е напълно правилно парите да им се отнемат с изнудване и както може.

Лично аз бих им помагал както мога.

Еньо Левски много е уважавал и обичал А. Кънчев. Страшно е съжалявал за смърта му, даже го е готвил за свой заместник.

За Д. Общи нещата са ясни. Това е един леко луд и доста страхлив сърбин с мания за величие. Посял е страшни интриги.

Нормално е Левски да не му се доверява, ама сгрешил че не го е убил веднага.

БРЦК страшно са му завидяли за успехите и честно казано според мене са искали да се провали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Смятам че ако има отново Левски и ВРО ще е напълно правилно парите да им се отнемат с изнудване и както може.

Лично аз бих им помагал както мога.

Ще ти дам съвет в това направление.

post-2642-0-80378300-1366712047_thumb.jp

Президентът си е сложил портрета на Васил Левски в президентството и редовно го дават по телевизията с него. Някой трябва да му каже какви реално са били делата на Апостола и да почне да прави като него. Например, можеше да проведе акция всред олигарсите, да събере от тях пари и да плати борчовете на протестиращите.

Въпросът с борчовете не се е разминал. Идва нова зима, а пари за бедните не се задават. Имаш възможност да предложиш идеята ми на президента, не държа на авторските права.

За другото, обаче, не си прав. Левски отрано е разбрал, че Димитър Общи ще му бъде конкурент, затова започва да го елиминира. Не го взема делегат на събранието в Букурещ, после го клепа пред Каравелов.

В един момент комитетите от Орханийско, Тетевенско и Софийско се обединяват около Общи и престават да изпълняват заповедите на Левски. Затова и той е принуден да се оплаче на Каравелов да му помогне, което обаче няма как да стане.

От местата, които командва Общи, спират да пращат пари в Ловеч. След убийството на слугата на Денчо, Ловешкият комитет на практика престава да съществува. Драсов заминава за Чехия, Пъшков и Луканов се отказват. Луканов даже пише на Левски да не се вясва в Ловеч. Единствен активен остава само поп Кръстю.

Затова и Левски си дига чукалата и заминава за Южна България. БРЦК, благодарение на некадърността на Левски като ръководител, се разцепва на три: ЦК в Румъния; Общи с комитетите в Западна България; Левски с комитетите в Южна България.

Дотам Левски е изгубил уважение, че когато заръчал на Стоян Пандура да каже на Общи да не нападат пощата, Пандура станал основен организатор на мероприятието.

Хайдут, а какво ще кажеш за Георги Димитров? Аз мисля, че той е продължител на делото на Васил Левски. Димитров също е бил за народна република. Благодарение на Димитров лъвът в герба на НРБ е без корона. И той е призовавал да се премахне някой и друг съмнителен човек да не пречи, считал е, че чорбаджиите имат много пари и трябва да ги дадат за „народното дело”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За странният български президент няма да коментирам.

-Гербов наистина ли мислиш че сърбина Общий е бил конкурент на Левски ? Бил е доелн интригант и невероятен страхливец. Да Левски го е усетил, ама е трябвало да го убие.

- да Общий е подлъгал доста от комитетите. И по онова време е имало бая боклуци, ама Левски не е виновен за това.

-ловешкият комитет не престава да съществува, нещо грешиш.

-Ако Левски е некадърен то кой тогава ще е кадърен. Много съм чел за Левски и съм му търсил слабите места. Малко са слабостите му, а кадърноста му е свръх човешка.

- Левски никога не е губил уважението на хората. За този обир плана даже е бил негов, но е чакал изгоден момент.

Колкото и да е бил кадърен не е могъл сам да ръководи една толкова голяма организация. Това е една от грешките му - че не си е подготвил надеждни заместници.

- Г. Димитров е продължител на делото на Сатаната, ама това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Изолация - не бих казал че Левски изпада в такава но определено има повече от сериозни противоречия между външни и вътрешни дейци.а че Левски не е зачитал друго мнение освен собственото си - по това две мнения няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ловешкият комитет не престава да съществува, нещо грешиш

Писмо от Ловеч до Левски от 7 октомври 1872 г.: „Писма пристигнаха завчера, днес ти ги изпращам. От тука нема друго що да ти пиша, освен да ти явя чи от нашите баджаци цървули нема да станат. Сичкити ся изплашили от една топурдия, а по нататък не зная що ще бъде. Сичко на мене облегнало, пък аз без да зная сичко, и без да можа сичко нищо не мога да сторя. Вестницити стоят у мене, както и другити книги. Не зная кому и как да ги распратя. Те мислят да не дохождаш скоро тука, защото ги е страх, а мене ако питаш, аз би рекъл да додиш, да ся спорязумейми какво и как има да работим.”

Това писмо е написано от поп Кръстю. Както се вижда, останалите членове на Ловешкия комитет са се изпокрили. Т. е. на практика те не вземат участие в комитетските работи. Данаил Попов казва, че Димитър Пъшков вече се бил отказал. А Марин Поплуканов, който е писал на Левски да не „дохожда” в Ловеч, очевидно най-малкото се е оттеглил от председателското място. Затова поп Кръстьо е поел функциите на председател на комитета в Ловеч. Няма кой да разпрати вестниците, а той не е запознат, защото не е вършил тази работа.

Затова казах, че комитетът в Ловеч на практика е преустановил в един момент дейността си. А това, че всички са се изпокрили, показва колко е била храбростта на тези, които са щели да вдигат народа на въстание. Впрочем те не са виновни, страшничко е било времето. Не всички са били „безумно смели” като Апостола. За разлика от него другите са имали семейство, имот, работа.

Колкото и да е бил кадърен Левски, не е могъл сам да ръководи една толкова голяма организация. Това е една от грешките му - че не си е подготвил надеждни заместници.

Малко оригинални документи и сведения са останали от онова време, но и те или изобщо не са отразени в биографиите на Левски, или са тенденциозно интерпретирани. Мерсия Макдермот е единствената, която предава подробно същността на конфликта на Левски с „мръсника” Попхинов. Последният е укорил Апостола, че е похарчил всичките пари на комитета. Мерсия казва: да, действително Левски похарчил парите по свое усмотрение, без решение на останалите членове на ЦК. Но обяснява: ама кой е Попхинов, че ще прави забележка на Левски!

Основна така се възприема Левски: той е титан, а другите са маскари. Само че основна грижа на организатора е, както ти потвърждваш, да си намери кадърни помощници. Иначе няма смисъл да се започва работа. Тя затова и работата на Апостола е завършила с пълен провал. Да се твърди обаче, че виновни са били тези, които са я вършили, а не този, който я е замислил и ръководил, е все едно да туриш каруцата пред коня.

Колкото до изолацията. В края на август 1872 г. Левски организира окръжни революционни центрове и дава разпореждане кой частен комитет към кой център да се присъедини. На Тетевен предлага да се присъедини към окръжния център в село Голям Извор. Тази приумица е била голяма обида за тетевенци: да се присъединят към едно село! Но Левски е направил селото център, а не Тетевен, както са очаквали от там, защото в Тетевен организатор е бил омразният Димитър Общи. В резултат Левски получава следното писмо от Тетевен: „ние в заседанието си решихме да се присъединим на друго място”. Писмото не е писано от бай Димитър, защото той не е можел да пише.

Може ли някъде другаде да са се присъединили тетевенци? Според мен не. Просто са казали на Левски: гледай си работата.

Арабаконашкият обир е осъществен, въпреки че Левски е бил против. Това е факт, който не обяснява нищо. По-правилно е да се каже, че тези, които са направили обира, въобще не са се интересували от мнението на Левски, защото не са го считали вече за свой ръководител. Дори Стоян Пандура не изпълнява заръката, дадена му лично от вече формалния ръководител на революционната организация в България, и става едно от главните лица в обира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комитета в Ловеч може да е бил разстроен и да не е работел добре,но си го е имало и именно при тях е отишъл Левски преди да го хванат.

Общий е подлъгал наистина доста народ. За обира обаче трябва да се знае че е бил идея на Левски, а не на общий. Но Апостола не е смятал момента за този обир подходящ. Нормално е някои да се изметнат и тръгнат след измамника Общий.

Няма обаче никакъв разпад на ВРО - организацията на Левски, даже именно на нейните основи се вдига априлското възстание.

Пак казвам : Левски е трябвало да убие Общий и да не се съобразява с Каравелов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Комитета в Ловеч може да е бил разстроен и да не е работел добре,но си го е имало и именно при тях е отишъл Левски преди да го хванат.

Очевидно нищо не си чел за Левски, а си съчиняваш. Левски е отишъл в Ловеч при ятаците си. Основни фигури в Ловешкия комитет са били Иван Драсов, Димитър Пъшков, Марин п. Луканов, поп Кръстю Никифоров. Да се е срещал Левски с някого от тях?

За обира обаче трябва да се знае че е бил идея на Левски, а не на общий. Но Апостола не е смятал момента за този обир подходящ.

С това потвърждаваш, че нищо оригинално не си чел за Левски, а само сдъвкана пропаганда.

Идеята за обира е на тетевенските чорбаджии. Левски е искал да му дадат много пари, като ги е излъгал, че ги искали от Букурещ. Тогава чорбаджиите, за да си спасят имането, дават идея на бай Димитър да обере пощата. А Левски действително не е бил против обира, но не е искал той да бъде ръководен от конкурента му Д. Общи.

Левски е трябвало да убие Общий и да не се съобразява с Каравелов.

В България не е известна нито една акция на Левски срещу турците. Поне аз не знам такава. Затова пък има няколко организирани от него срещу българи. В този аспект може и да се приеме като грешка това, че Левски не е убил Общи. Зависи от гледната точка на човека, който дава такава преценка. Един праволинеен човек, след като се е захванал да се занимава с тероризъм и даже се е нарекъл Кърджълъ, т. е. разбойник, за да бъде макар и по-своему на висота, не трябва да се разколебава, а да продължи по пътя, щом го счита за правилен.

Поводът да се заговори, че Левски е искал да убие Общи, е че Общи не е искал да убие дякон Паисий. Левски го е карал, но Общи не мислел, че дяконът е бил лош човек. Все пак го убива, но след това престава да изпълнява заповедите на Апостола.

Христо Иванов твърди, че Левски не е имал намерение да убива Общи. Големият е написал в спомените си, че той предложил на Апостола да убие Общи, защото не изпълнявал заповедта да убие дякона. Но Левски казал, че след това щели да останат само двама: той и Големия. И му се оплакал: „Казах зимъс на едного, на двама, да дойдат в Българско и да работим по-бърже. Те догде съм там във Влашко се обещават. Като си замина, пиши, че си нямаш работа.” За това решили Големия да сплаши Общи и това действително става. Едва след това Общи убива дякон Паисий.

От спомените на Христо Иванов се вижда, че след общото събрание в Букурещ никой не е искал да работи с Левски. Само глупавия бай Димитър е останал.

Аз доколкото разбирам ти си левскар, а не само левскарите, а и другите запалянковци не се отказват от своя отбор и неговия патрон, дори отборът да играе ужасно зле.

На времето разказваха за една действителна случка, когато „Левски” играл в провинцията и паднал 4:1. На връщане в автобуса царяла мъртва тишина. В един момент обаче някой се провикнал: „Паднахме, ама Гунди какъв гол им набута!”

Та и твоята работа същата, Левски може да е правил много грешки, ама иначе бил голям герой. За историците е по-важно да изяснят истинските събития как са протекли и да опишат максимално точно това. След това, който иска да вярва, а който не, както се казва в края на приказките.

Вземи да прочетеш повече за Левски освен биографиите му, писани в комунистическо време. И чети внимателно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се е срещал с хората от комитета от съображения за сигурност.

Иска ти се да очерниш Левски и като не намери довод реши че не съм чел, да ма съм чел. Нема как да ми ги пробуташ тези твои работи на мене. Комитета си го е имало.

Идеята за обира е на Левски - чети и после коментирай. Не се доверявай на медиите. На чорбаджиите е друг път.

Нищо не си чел и не си на нужното ниво за дискусия.

Естествено че няма акции срещу турците, занимавал се е с други неща. Много добре е правил че е имал акции срещу българи, главно предатели, като един монах дето се е заканвал да ги предаде.

Общий се посира от страх при обийството на дякона предател, страх го е било.

Не е убил Общии по друга причина, а не че нямало да останат хора в комитета - това е някаква лъжа не отговаряща на никаква истина.

Д. Общий е сърбин и титлата бай не му подхожда. Не е верно че никой не е искал да работи с Левски. Всички комитети са работили именно с него.

Иска ви се да го принизите, ама не сте познали.

Аз не съм почитател на ФК Левски,а на Васил Левски и съм такъв , защото Апостола е наистина голяма работа.

Левски не е правил много грешки, а направо никакви като се има пред вид: напрежението, умората и опасностите.

Не ме съветвай какво да чета, гледай себе си. Не ти мина номера научно да омаскариш героя.

Не и пред мене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Приятно четене! Все пак ще повторя: съдейки по това, което написа тук, ти Хайдут, не си чел даже и бозаджийските биографии на Левски и писаното в подобен стил за него.

Аз се постарах да бъда подробен и изчерпателен в мненията си, защото знам, че и други посещават форума. Мисля, че поне на тях съм казал нещо, което те не знаят.

Те ако са достатъчно любознателни, рано или късно сами ще научат много неща за Васил Левски. Аз по правило цитирам документи, и то публикувани. Само подсказвам от каква позиция следва да се гледа на тях, за да се разбере точния им смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятно четене! Все пак ще повторя: съдейки по това, което написа тук, ти Хайдут, не си чел даже и бозаджийските биографии на Левски и писаното в подобен стил за него.

Аз се постарах да бъда подробен и изчерпателен в мненията си, защото знам, че и други посещават форума. Мисля, че поне на тях съм казал нещо, което те не знаят.

Те ако са достатъчно любознателни, рано или късно сами ще научат много неща за Васил Левски. Аз по правило цитирам документи, и то публикувани. Само подсказвам от каква позиция следва да се гледа на тях, за да се разбере точния им смисъл.

Да бе да, ще му предам. Като ти провалих масонско сатанинската пропаганда и не съм бил чел.

Ти не си чел драги и за това и не знаеш даже чия е идеята за обира на пощата.

Ето такива , като тебе ме амбицират да чета още повече по въпроса. Защото ако не знам, как тогава ще ви громя.

С Левски тръгнал да се мери - ха-ха-ха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

116869520415977230131367049192aGs8m52Sgs
ГЛАВНИЯТ ЗАПОДОЗРЯН: Поп Кръстьо Никифоров (седналият в средата) с борци за църковна независимост.


15242575572770413361367049679WHQE6EeYM8Z


132936520623965781713670500982663Pf2c4il
СЪРАТНИЦИ: Николчо Цвятков (вляво) и Христо Латинеца са с Левски до последния му дъх и не го издават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижда се, че освен, че нямаш познания по биографията на Левски, но си и страшно нахален. Ако ще се опитваш да продаваш краставици на краставичаря, спазвай правилата и когато твърдиш нещо, посочвай документите, от където си взел въпросното сведение. Конкретно обясни, къде е споменато, че Левски е организирал Арабаконашкия обир.

Искам да ти кажа, че когато се пуска нещо, което е взето от друго място, се посочва от къде е взето. Картината със залавянето на Левски от твоето мнение от 16 април е взета от форум БГ Наука, тъй като в този вид с пояснителния текст, тя е пусната за първи път тук.

Същото изображение е публикувано и в http://pateshestvenici.blogspot.com/2013/02/blog-post_17.html . Авторката е ученичка, обаче добросъвестно е написала накрая, че е ползвала сведения от http://www.nauka.bg.Учи се и ти на културно поведение, особено когато гостуваш някъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Писмо от Ловеч до Левски от 7 октомври 1872 г.: „Писма пристигнаха завчера, днес ти ги изпращам. От тука нема друго що да ти пиша, освен да ти явя чи от нашите баджаци цървули нема да станат. Сичкити ся изплашили от една топурдия, а по нататък не зная що ще бъде. Сичко на мене облегнало, пък аз без да зная сичко, и без да можа сичко нищо не мога да сторя. Вестницити стоят у мене, както и другити книги. Не зная кому и как да ги распратя. Те мислят да не дохождаш скоро тука, защото ги е страх, а мене ако питаш, аз би рекъл да додиш, да ся спорязумейми какво и как има да работим.”

Очевидно е, че поп Кръстю се опитва да примами Левски в Ловеч, той трябва да върне пари, заети уж за малко от комитетската каса и Левски е единственият, който ще му търси сметка.

Поп Кръстю:

"Кой убади на правителството, че п. Кръстю знае всичките участници в Ловичъ по име, както и Левский де ся той намира? Кой стана причина да уловятъ п. Кръстя и с зверски начинъ да го принуждаватъ да убади

всичко...?"

Август 1873 г. Л.Каравелов „Независимост”:

„Позитивно вече се знае, че Василъ Левски е предаденъ от попъ Кръстя. Васил е далъ на тоя поп малко парици и някои други неща да ги скрие, а тия парици и тия неща са били най-главната причина, която е накарала черковния служителъ да продаде една християнска душа на турските джелати...”

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...