Отиди на
Форум "Наука"

Британският посланик: "Поставете България - в центъра на европейската карта!"


Recommended Posts

  • Потребител

Бе за ЮК не зная и приемам мнението на Невски разбира се, но доколкото знам шуробаджанащина известна като непотизъм има в САЩ, като в някои сфери (медии, кинематография, изкуство) е на доста високо ниво. Разбира се не мога да подкрепя това с никакви данни, нито с личен опит (не съм стъпвал в Новия свят ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 229
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

има някои сфери по света където всичко се крепи на лични контакти

отново да повторя ние обсъждаме корупцията и шуробаджанащината като цяло, а не в конкретни сфери

БГ си от рекордьорите в Европа по корупция и ще си остане такава

тя не е сама, а е в кюпа с Румъния, Гърция и другите балкански държави

Южна Италия и някои региони в Испания не ни отстъпват по нищо

ако трябва да сравняваме с Швеция и UK разликите са драстични

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ си от рекордьорите в Европа по корупция и ще си остане такава ...

И в кои сфери на имаш наблюдения за корупционни действия? Моля, опиши няколко конкретни случая, понеже това, което западняците наричат българска корупция в по-вечето от случаите се оказва следствие, реакция на умишлено поддържаните антипазарни механизми от страна на държавата чрез узаконен рекет на белите якички (държавните служители) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз вече дадох пример

антипазарните механизми са нещо нормално в сферата на държавните и публичните услуги, щото те няма как да са пазарни

веднага ще ти дам примери

монтьорът ми, при който си карам колите не си е плащал данъците на колите поне от както го познавам и не си е купувал нафта на нормална цена

той е изключително добър монтьор изкарва достатъчно пари, но не вижда смисъл да го прави

може да си плати всичко, живее в голяма къща в Княжево

да продължа за него - освен, че не си е плащал данъците на колите той успява и да ги продава без да си плати данъците - има връзка в общината, която го покрива, повечето му коли са от 150 коня на горе

нафтата му я карат крадена

да продължавам ли с това как си плаща данъците и осигуровките на минимум и никога не чука касови бележки и не дава фактури, освен ако изрично не го помоля

и отново да повторя, потретя и почетвъртя, не става въпрос за това дали е притиснат и дали може да си го позволи, при него тези въпроси не стоят на дневен ред, няма кой да го притисне и какво да го притесни, децата му са отгледани, не дължи пари никому и изкарва достатъчно, просто предпочита да си спестява хиляди левове и да не ги дава на държавата

всички като него обаче правят същото, поне тези, които могат, тези които не могат ги е яд, че не го правят - водопороводчици, жидчкаджии, даже и детегледачката ми - всички правят врътки/далавери и укриват данъци

2/3 от инвалидните пенсии в БГ са взети с измама, връзки или рушвет, а най-честото и трите

детегледачката ми например, освен, че се е пенсионирала рано без да има реална причина за това, и мъжът и се е пенсионирал рано, а освен това не декларира доходите, които получава от мен, а държавата я осигурява на мой гръб

това е всеобщото виждане на нормалния българин, той се упражнява ежедневно в пре.би държавата, прецакай общината, спести данък и т.н.

съседът ми отгоре в София е толкова изобретателен, че по едно време успяваше да краде едновременно кабелна телевизия, интернет и парно и още продължава да краде парното

та да се върнем на темата, никой не пречи на детегледачката и мъжа й да поработят още няколко години, както и тя да се осигурява и плаща данъци на парите дето й давам - ма нямало да й стигат - ми те и на мен не ми стигат ма цакам по 40% данък общ доход като поп и никой не ме пита

нищо не пречи и на моя монтьор да не прави всички врътки, които прави, няма никакви бели якички, които да са го притиснали

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз вече дадох пример

антипазарните механизми са нещо нормално в сферата на държавните и публичните услуги, щото те няма как да са пазарни

веднага ще ти дам примери

монтьорът

ми, при който си карам колите не си е плащал данъците на колите поне от

както го познавам и не си е купувал нафта на нормална цена

той е изключително добър монтьор изкарва достатъчно пари, но не вижда смисъл да го прави

може да си плати всичко, живее в голяма къща в Княжево

да

продължа за него - освен, че не си е плащал данъците на колите той

успява и да ги продава без да си плати данъците - има връзка в общината,

която го покрива, повечето му коли са от 150 коня на горе

1. От много години в КАТ не минава вече номера с формалното записване на по-малко коне.

2. Продажба на гориво на черно го има във всяка държава в определени престъпни квартали.

3. Ти защо не си поискал касов бон както правят западняците, а си се спазарил на по-ниска цена?

И спри моля те да обвиняваш и сочиш с пръст българите, иди в съдилищата на острова и се нагледай на чудеса там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

позволи ми да позновам чудесата в съдилищата на острова и не само в съдилищата по-добре от теб

ще си позволя само да вметна, че в КАТ юли 2012 ми записаха една кола с по-малко коне по погрешка така, че явно номера минава

при монтьора ми не става дума за това а за системно неплащане на пътен данък на много коли (говорим за над 10г. и над 10 коли)

не виждам смисъл да продължа да ти опонирам, защото ти си същия като КГ - не желаеш да дискутираш, а искаш само да гънеш твоята линия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

позволи ми да позновам чудесата в съдилищата на острова и не само в съдилищата по-добре от теб

ще си позволя само да вметна, че в КАТ юли 2012 ми записаха една кола с по-малко коне по погрешка така, че явно номера минава

при монтьора ми не става дума за това а за системно неплащане на пътен данък на много коли (говорим за над 10г. и над 10 коли)

не виждам смисъл да продължа да ти опонирам, защото ти си същия като КГ...

Уважаеми Alexander, не разбра ли, че в КАТ вече не може да се "греши" с мощността на двигателя, системата е променена и колите се въвеждат в масива на КАТ по тип, вариант и версия, които са своеобразен код, който

съдържа цялата подробна техническа информация за конкретния тип автомобил.

Също така запомни и не пиши глупости - пътен данък не е задължително да плащаш за всичките си коли.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй като темата е станала дълга, няма да отговарям персонално на постове, а ще обобщя, че съм съгласен като цяло с Невски и Ник. А КГ е непоправим романтик!

Единия плюс ти е от мен за това изказване:))

Романтик обаче за кое, за БГ или за Англия? Сиреч в България има баджанащина, а в Англия не?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Невски, Невски, знаеш всички факти наизуст ....

След като си тръгнал да обобщаваш, да видим дали нещата не стоят по следния начин - в БГ нивото на корупциа, непотизъм и превес на личните контакти над нормите е по-високо от това в ЮК, къдто обаче то също никак не липсва.

Дали тази генерализация не е по-адекватна от вечното ти плюене по БГ, в която обаче ти имаш детегледачка, която, видите ли, се пенсионирала по-рано /не я е срам!/ и автомонтьор, също доста личен, след като с охота му плащаш на черно...

И на детегледачката плащаш на черно, а познаваш английската съдебна система като петта си пръста, както и осигурителната система на Англия.....

И казваш, че в Англия двама джентълмени, които се познават добре от членството си тук и там, не си правят услуги в бизнеса ли? А единият може и държавен служител да е, например...

ПП

Идват изборти. Чувството ви за това, че "всички са маскари, в България нищо не става, ние сме скапан народ негоден за нищо, няма да им гласувам" у вас ще се засилва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Снимай го и покажи да го видим този талон от 2012г. с неверните данни.

понеже не е в мен ще ти го кажа накратко

Mondeo TDDI, което е 115 к.с. на БГ талона ми е 90 к.с.

аз такова Мондео с 90 к.с. двигател не съм виждал, ма щом КАТ казва сигурно има

мойто обаче не е 90 к.с. със сигурност

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идват изборти. Чувството ви за това, че "всички са маскари, в България нищо не става, ние сме скапан народ негоден за нищо, няма да им гласувам" у вас ще се засилва.

винаги съм гласувал на всички избори и то не само в БГ

ходил съм да гласувам по всякакви посолства, гласувал съм на местни избори и в чужбина, гласувам и с другите си паспорти

тази година обаче вече няма да участвам - под доистоинството ми е да имам каквото и да било общо с този цирк и неговите участници, даже профилактично се изнесох за 3 месеца от БГ, защото мисля, че е по-продуктивно да изкарам някой лев отколкото да им гледам физиономиите всеки ден по ТВто

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

понеже не е в мен ще ти го кажа накратко

Mondeo TDDI, което е 115 к.с. на БГ талона ми е 90 к.с.

аз такова Мондео с 90 к.с. двигател не съм виждал, ма щом КАТ казва сигурно има

мойто обаче не е 90 к.с. със сигурност

Факта, че не искаш да покажеш въпросния талон е показателен. Някой подпийнал англичанин в пъба може и да ти повярва и дори да те черпи едно пиене, но ... това, което твърдиш воден от непонятната ти омраза към България и всичко българско е невъзможно да се случи, цялата подробна техническа информация за конкретния тип автомобил се сравнява от специализиран софтуер, иформационните масиви са защитени, има въведени задължителни процедури и не могат да се манипулира вече.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

И накрая стигаме до идеята, че матряла ни е лош. Хората в България са мошенници и винаги са били такива. Една типична позиция на успял емигрант. По принцип си прав. И КГ също е прав.

Ето например Гърция, същата работа като при нас, ама получават няколко пъти по големи заплати.

Ако мога да направя такъв паралел, това е като с родовата и служебната аристокрация.

Според мен това неуважение към държавата идва от турско време, когато за балканските народи тя е била мащеха

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да така е от тогаз е, но е засилена от соца, колкото и да се пени Невски. Материала никога не е лош. материала е такъв какъвто е. Ето и сам Невски казва, че в момента материала в ЮК също е лош. В Щатите е тоже лош. Ако питаш Михов в германия си е направо скапан, ама какво да се прави - друг материал няма, няма и да има. Ако пък питаш Историк материала ще става все по-лош. Това с неплащането на данаците не е чак такъв проблем. В Щатите например сума ти ...хмм.... добре печелещи не плащат данъци и правилно, невинен си до доказване на виновността. Що пък тук да не е така? Тесните рамки от едно време отдавна са паднали. Винов и престъпник е този който е доказано такъв. Не само в Щатите и ЮК, а и тук!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И накрая стигаме до идеята, че матряла ни е лош. Хората в България са мошенници и винаги са били такива. Една типична позиция на успял емигрант. По принцип си прав. И КГ също е прав.

Ето например Гърция, същата работа като при нас, ама получават няколко пъти по големи заплати.

Ако мога да направя такъв паралел, това е като с родовата и служебната аристокрация.

Според мен това неуважение към държавата идва от турско време, когато за балканските народи тя е била мащеха

материалът е такъв какъвто е

ако говорим конкретно за спазване на правила, гражданско общество и институционални структури - да лош е, в аспекта, че не се справя с тези работи

за гърците - същите хора като нас са с една единствена разлика - като нещо не им харесва и излизат на улицата

понеже стана дума за корупцията, жена ми е асистент и преподава на чуждестранни студенти, има добра гръцка група в момента ... сега колкото и да твърди Еньо, че нямало корпуция и некадърност ... факт е, че такава има ... един от шефовете не стига, че не знае английски, ами ги изпитва и ги къса докато не си платят ... същото беше и през 90те ... и не ми обяснявайте, че ако знаеха, нямаше да е така, като не знаят - само да ги късат, а не да им искат пари ... фактите са, че за над 15г. промяна няма във въпросната катедра ...

за неуважението към държавата - многократно съм писал, че в южна италия го има същото неуважение към държавата, без да са имали турско време, спрете да обвинявате османците и соца за всичко, те са част от историята, настоящето е в наши ръце колкото и да него разбира българина

Да така е от тогаз е, но е засилена от соца, колкото и да се пени Невски. Материала никога не е лош. материала е такъв какъвто е. Ето и сам Невски казва, че в момента материала в ЮК също е лош. В Щатите е тоже лош. Ако питаш Михов в германия си е направо скапан, ама какво да се прави - друг материал няма, няма и да има. Ако пък питаш Историк материала ще става все по-лош. Това с неплащането на данаците не е чак такъв проблем. В Щатите например сума ти ...хмм.... добре печелещи не плащат данъци и правилно, невинен си до доказване на виновността. Що пък тук да не е така? Тесните рамки от едно време отдавна са паднали. Винов и престъпник е този който е доказано такъв. Не само в Щатите и ЮК, а и тук!

аз не се пеня, а обяснявам, ясно и подробно, че голяма част от чертите на българина и българското общество са си били същите преди ВСВ, в крайна сметка хората изграждат обществото и държавата, та какъвто материала такава и държавата

ей ги гърците взимали били няколко пъти по-големи заплати, ама вече имат реален спад в доходите от около 1/3 спрямо 2008г. и двоен скок в безработицата ... предстои още спад ... до 2г. спадът в реалните доходи ще е около 50% (т.е. 2 пъти надолЕ за тези дето имат работа, за тези дето нямат, а те се увеличават с всеки изминал ден спадът ще 3-4 пъти) с тях съм ги водил същите дискусии през 2008г. и съм им обяснявал как всички заедно участват в бастисването на държавата си и ще фалират ... те естествено ми обясняваха как политиците трябвало да вземат мерки ... ма политиците не може да вземат мерки, които ще ги направят неизбираеми

сега за данъците, личи си че не си бил в САЩ

1) около 50% от населението в САЩ не плаща данък общ доход или плаща минимален такъв

2) най-богатите винаги се ангажират в данъчни схеми

3) за да изкарваш добре и да не плащаш високи данъци в САЩ трябва да имаш бизнес и високи разходи иначе няма как да стане, не може например да изкарваш 200К като лекар-наемник и да не плащаш данъци

Факта, че не искаш да покажеш въпросния талон е показателен. Някой подпийнал англичанин в пъба може и да ти повярва и дори да те черпи едно пиене, но ... това, което твърдиш воден от непонятната ти омраза към България и всичко българско е невъзможно да се случи, цялата подробна техническа информация за конкретния тип автомобил се сравнява от специализиран софтуер, иформационните масиви са защитени, има въведени задължителни процедури и не могат да се манипулира вече.

Еньо смешен си

защитаваш теза, че БГ администрацията е най-великата на света (конкретно в случая за КАТ) и в нея никога не стават грешки, а даже и желани, мофа да ти кажа как точно се бутат пари и за прегледите в КАТ, нищо че има камери и ужким ги следят, защото това се случваше пред мен

нямам абсолютно никаква причина да те лъжа

вярно е, че плащам 30 и кусур лева, вместо 100 и кусур лева данък заради тази грешка, но достатъчно време съм си загубил да вися там, че да ходя пак и да им казвам да го оправят

Ако не се гласува, нали знаеш кой ще спечели?

следващото правителсто ще е коалиционно с мен или без мен

най-вероятно мухобойко ще е по-тежкия партньор и ще смукне още някой за компания

т.е. трябва да галсувам за компанията му

в УК е още по-интересно, в района където живея няма никакъв смисъл да гласувам, в града печели лейбъра, а извън града консерваторите, така е от поне 30г.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако българите бяха "същите", каквито "са" сега, никога нямаше да превземат Одрин.

Тези състояние остро и пряко зависят от политическите ситуации и модели и се менят, разбира се на основата на народопсихологията, но тя е хем динамична, хем има и много, много положителни страни.

Това изпускате, специално Невски го прави съзнателно.

Предлага се историческо разсъждение, основано на игнориране на историята. Получава се невярна теза, нарочно изтъквана....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

драги КГ, пропускаш най-важното, а именно, това че българите са превзели Одрин няма никакво значение от историческа гледна точка

въпросът е дали има смисъл да превземаш нещо и един куп народ да измре, като не можеш да го задържиш

на това му се вика колективно непродуктивно поведение

в аспекта на колективното непродуктивно поведение, БГтата си остават същите каквито са били, с Одрин и не само

виждал съм всякакви българи, гурута в какво ли не, но досега не съм срещнал група от българи, която да е способна да се държи нормално, да живее нормално и да успява

събереш ли българи на едно място, оставиш ли ги да определят правилата, винаги се повтаря една и съща история

няма никакво значение дали става дума за село или частна корпорация ... или за Одрин ...

естествено винаги изниква въпроса какво е нормално

никога не мога да забравя един случай - моя позната мениджърка в БГ в една от най-големите телекомуникационни фирми, получава предизвестие, че я освобождават ... в нормалния свят в такава ситуация обикновено си търсиш друга работа, рядко се обръщаш към профсъюза да видиш дали нещо не може да се направи, което по правило няма смисъл, защото консултациите са преминали още преди да те освободят ... какво направи тя - потърси връзки на най-високите нива в иерархията, намери ги, говори лично, връзките и говориха с HRте и не я освободиха, а само и смениха клаузите за компенсация при освобождаване с анекс ...

това е поразителен пример, доколко е просмукан мозъка на БГтата от връзкария и лично отношение ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за неуважението към държавата - многократно съм писал, че в южна италия

го има същото неуважение към държавата, без да са имали турско време,

спрете да обвинявате османците и соца за всичко, те са част от

историята, настоящето е в наши ръце колкото и да него разбира българина

аз не се пеня, а обяснявам, ясно и подробно, че голяма част от чертите

на българина и българското общество са си били същите преди ВСВ, в

крайна сметка хората изграждат обществото и държавата, та какъвто

материала такава и държавата

Как да повярва българина ,че наистина настоящето е в негови ръце,като непрекъснато го уверяват,че такава му била характеристиката и то със специални теории.По-добре би било словесните усилия да бъдат насочени в това да го уверят,че ситуацията наистина може да се промени и това зависи от него / с извинение към радетелите на изборите,но не вярвам,че само това е изходът /.Иска се много силна воля,много характер и най-вече разбирането,че ако промяната наистина не се случи ни очаква финален отрицателен край за всички.Според мен дори не се иска кой знае колко много ,на първо време законност за всички

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как да повярва българина ,че наистина настоящето е в негови ръце,като непрекъснато го уверяват,че такава му била характеристиката и то със специални теории.По-добре би било словесните усилия да бъдат насочени в това да го уверят,че ситуацията наистина може да се промени и това зависи от него / с извинение към радетелите на изборите,но не вярвам,че само това е изходът /.Иска се много силна воля,много характер и най-вече разбирането,че ако промяната наистина не се случи ни очаква финален отрицателен край за всички.Според мен дори не се иска кой знае колко много ,на първо време законност за всички

като спрат да търсят връзки и познати за всичко, като спрат да укриват данъци и осигуровки, като спрат да правят врътки и далавери, тогава ще дойде законността за всички

държавата не е многорък шива, че да огрее на всякъде

в понеделник ще разследвам 2 случая на измама със социални помощи в УК ...

реално измамите са около 25% и толкова е перцепцията за тях сред населението ...

официално те са под 1% ...

защо, ами защото разследването на такива случаи е изключително скъпо и приключва с изземване на пари и затвор, който също е изключително скъп

тук идва и проблемът, че хората които са разследвани няма как да им вземеш пари, защото нямат, а в затвора ще са в още по-голяма тежест на данъкоплатците, затова съдът обикновено постановява да връщат по 5 паунда на седмица ... затова и държавата предприема подход познат ни от соца - плаши гаргите с плакати и статии по вестниците ... всеки хванат веднага се изтипосва във всички вестници за назидание ... навсякъде, включително и по летищата има плаката с телефони къде да докладваш съседите си ...

най-големият проблем обаче е, че държавата няма административен капацитет да разследва всички и на всякакво ниво, т.е. може да се работи само по сигнали и само най-лесните случаи, където се очаква резултат

същото важи и за БГ, докато хората не си изградят някакво средно ниво на уважение към институциите и нормално поведение държавата не може да го промени

редът в швейцарските села не се дължи на силната държава, той се дължи на това, че съседите се клепат за всичко, а кантонът попилява провинилите се

т.ч. решавайте в какво искате да живеете, в държава където като ти кажат, че трябва да чакаш за преглед при чичо доктор 3 месеца, седиш и чакаш, вместо да търсиш връзки и познати или в държава където ако не си сложиш боклука в правилното кошче съседите те клепат и после те разследват ... повечето БГта отдавна са взели съответното решение и ние всички знаем какво е то ...

за това и казвам настоящето е в наши ръце, болшинството само е решило как иска да живее и го прави

това, което не приемам е мрънкането, но не мога да го променя

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че ти мрънкаш най-много!

Това, което илюстрирам с баналната фраза "превземането на Одрин" е високото състояние на духа и социалния интегритет в онзи период. Това да се отрече би било не само глупост, но и лъжа.

От 350 000 човека са дошли 600 000 при мобилизацията, това е най-бързата мобилизация дотогава с човешката история, това са и най-бързите военни операции дотогава във военната история...

За това трябват хора и хората ги е имало.

Бай Ганьовците не могат да превземат крепости.

Твоето е просто една преднамерена Алековщина... доста познат за българското мислене синдром, но и доста неоснователен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...