Отиди на
Форум "Наука"

Хора без мозък


Recommended Posts

  • Потребител

:console:

Що се отнася до историята с човека без мозък, нещо ми се струва, че не е особено сериозна.

Но това не означава, че няма душа и един нематериален свят.

Да, разбира се, че неозначава. Възможно е да има душа и т.н. както са възможни много други неща(всичко?). Кометарът ми към Шпага, беше породен от това, че тя каза, че тук във форумите ще има хора, които ще се изкажат категорично против. Лично тя смята, че щом тези идеи и обенения са възможни, то те заслужават внимание. Аз не съм съгласен. Стандартният пример е твърдението, че вътрешноста на луната е от козе сирене. Възможно е и никой не е копал за да докаже, че не е така. Но това не прави твърдението интересно и заслужаващо внимание. Същото важи и за обесненията от линковете, които Шпага даде. Да не споменава други хипотези разпространени тук във форумите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не знам за Шпага, но аз ги смятам за възможни защото Ванга, Монро, Мууди и др. "са копали луната" и казват... разни неща. Или по твоята аналогия, все едно някой (или няколко) да твърди че е ходил и копал на луната. Ние така или иначе, не можем да проверим, а човека не може да ни докаже че е ходил. Едно е някой да си има идея, предположение за съществуването на нещо (напр. държава Шматакония) и друго е някой да твърди че е видял това нещо (или ходил в Шматакония). И двете идеи имат реални аналози около нас.

Двете идеи си приличат по това, че няма начин да ни убедят/докажат. И се различават, че някой твърди, че е ... ходил. Аз няма как да проверя дали Ванга и Монро са правили каквото твърдат. Освен да се опитам да навържа твърденията им. И ако успея, това ще е единствения ми "аргумент" че е така. Точно както постъпвам и със странните идеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен (без да се допитвам до сериозните книги), Гравити наистина греши с тази вероятност - 0. Т.е. практически, когато имаме 'вероятност' 0, значи това е невероятно или твърдението определено е опровергано. За Бог определено не е така. Но в теорията на вероятностите, а и в други части на математиката (МА най-вече) има вероятност клоняща към нула. Математически това е когато в делителя имаме величина която е близко до нола, ама не може да е нула (бе не е точно така, ама сега ме мързи да съм по-коректен за което се извинявам). Практически обаче какво значи? И то по темата! Ако имаме поне един, един единствен случай на доказано ясновидство лесно ще пресметнем вероятността. Тя ще е този случай (а може и случаи) разделено на общия брой случаи (т.е. доказаните и претендиращи за това) и умножено по 100. Разбрахте ли? НО! Когато нямаме доказан такъв случай, но пък не можем да докажем, че е невъзможно да има (по понятни причини) т.е. не е нула, полагаме че е близо до нула т.е. клони към нула. бе не е много математическо, но си е напълно практическо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудя се от вчера, какво ли може да е това доказателство.

Ами например, ако се докаже по неоспорим начин споменатата от Bravo хипотеза за "Холографската вселена" - http://chitanka.info/book/4813-holografskata-vselena - това ще е доказателство и за реалността на прекогницията /ясновидството/, както и за някои други "паранормални" явления. В тази глава - http://chitanka.info/text/26529/9#textstart - поне според мен обясненията звучат правдоподобно. Или поне достатъчно правдоподобно, за да не бъдат отхвърлени като "невъзможни", т.е. с вероятност нула :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага, в какъв смисъл доказателство за хологравската вселена, ще е доказателство за реалноста на прекогницията?

Гравити, а в какъв смисъл доказателство за Специалната теория на относителността е доказателство за реалността на скъсяването на дължините?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, а в какъв смисъл доказателство за Специалната теория на относителността е доказателство за реалността на скъсяването на дължините?

Ами това не ме интересува. Интересува ме в какъв смисъл доказателство за хологравската вселена е доказателство за реалноста на прекогницията. Все пак не е очевино и трябва да се обоснове по някакъв начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това не ме интересува. Интересува ме в какъв смисъл доказателство за хологравската вселена е доказателство за реалноста на прекогницията. Все пак не е очевино и трябва да се обоснове по някакъв начин.

Имам предвид че както скъсяването на дължините е едно от следствията на СТО, така прекогницията е едно от следствията на Холографската вселена. След като СТО е вярна, значи скъсяването на дължините е реално - въпреки че въобще не е очевидно и няма конкретен експеримент, който да го доказва. Същото би било и ако се докаже, че хипотезата за Холографската вселена е вярна. Тогава и нейното следствие - т.е. възможността да получаваме някаква информация от "бъдещето" - ще трябва да бъде прието за нещо реално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Gravity, от темата за "малки и тежки..." виждам, че си склонен да вярваш на нечии теории, без особен шанс да се проверят, от колкото на хора преживели нещо. Сякаш реалноста, която всеки преживява не е реална ако не може да се изведе от някой математик или да се докаже от уреди. Добре дошъл в реалноста :)

Да влезем пак в темата. Южняка спомена за някакви тънки слоеве на мозъка, които вършели цялата (или повечето) работа на мозъка. Завалата от снимката на първата страница му няма голяма част от мозъка. Не един или няколко слоя. Та не ми се връзва някак това със слоевете. Може би пропускам нещо?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теориите са си теории, те се извеждат по някакъв начин и когато се докажат практически или експериментално стават официални или господстващи. Тези теории не са субективни, въпреки че са 'нечии', т.е. част от тях са нечии. При дадени у-вия те важат навсякъде, където се пресаздадът тези у-вия. Това не може да се каже за стотиците или даже хилядите разкази на хора преживели 'нещо'. Нещо повече, дори да има хора които искренно вярват по една или друга причина, че са преживели нещо, с/у тези случаи има 10-ки, че и 100-ци пъти повече случаи, къде се цели само реклама или други материални облаги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Gravity, от темата за "малки и тежки..." виждам, че си склонен да вярваш на нечии теории, без особен шанс да се проверят, от колкото на хора преживели нещо. Сякаш реалноста, която всеки преживява не е реална ако не може да се изведе от някой математик или да се докаже от уреди. Добре дошъл в реалноста :)

Не виждаш добре, не вярвам в теориите. Те или се разбират или не. Разбира се, ако са твърде трудни, може да се разбират до някъде, или човек да се довери на специалистите, но в тях не се вярва. А това, че ти вярваш в приказките на хора, които дори не познаваш, и от които голяма част са шарлатани опитващи се да те измамят, а друга част са объркани хора самовнушили си разни небивали истории, си е твое право.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предполагам, Сириус има предвид, че съществуването на черни дупки не е 100% доказано на практика.

Интересно, ако се накичат някакви разсъждения с наукообразни термини, така че да станат трудни за разбиране, те придобиват образ на теория.... :hmmm: едно е да кажеш предсказание , друго става с "прекогниция". :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предполагам, Сириус има предвид, че съществуването на черни дупки не е 100% доказано на практика.

Ами аз не вярвам в черните дупки така както той вярва на разни митове и предания. Когато бъде доказано, че черните дупки съществуват, или когато бъде доказано, че не съществуват, тогава ще знаем със сигурност. До тогава винаги ще има съмнение. Така е в науката.

Интересно, ако се накичат някакви разсъждения с наукообразни термини, така че да станат трудни за разбиране, те придобиват образ на теория.... :hmmm: едно е да кажеш предсказание , друго става с "прекогниция". :laugh:

Критерия за научна теория не е трудноста, но да, разбира се, че нещо може да е трудно и човек да се заблуди, че е наука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато бъде доказано, че черните дупки съществуват, или когато бъде доказано, че не съществуват, тогава ще знаем със сигурност. До тогава винаги ще има съмнение. Така е в науката.

Същото е и с тъй наречените "паранормални" явления. Когато бъде доказано, че съществуват, или когато бъде

доказано, че не съществуват, тогава ще знаем със сигурност. До тогава винаги ще има съмнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същото е и с тъй наречените "паранормални" явления. Когато бъде доказано, че съществуват, или когато бъде

доказано, че не съществуват, тогава ще знаем със сигурност. До тогава винаги ще има съмнение.

До сега всички пранормални "явления" са се оказвали несъществуващи. Така, че да, ще има съмнение, но вероятностите са съвсем различни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой лично ги е проверявал! Па за вероятности да не говорим. Виж дупките са друга работа. Вземаш си дупка, пъхаш инструмента, излизат резултати. И си научаваме дупките, стават си като наши.

Така да се каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До сега всички пранормални "явления" са се оказвали несъществуващи. Така, че да, ще има съмнение, но вероятностите са съвсем различни.

В това "всички" какъв смисъл влагаш? Щото аз не откривам никакъв смисъл. А вероятностите пък как ги изчисли - по правилата на нАуката ли? :grin:

Ето една интересна статистика -- http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8+%D1%81%D0%B5+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82+%D0%BF%D1%80%D0%B8+%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CDwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.webcafe.bg%2Fid_1040319771&ei=GCGAUZOaKMfltQa7wYDYBw&usg=AFQjCNFGZ9NZIQkj3tnW_7ZnT7p7H7LTrA Можеш ли да си сигурен, че не става дума именно за някакво неосъзнато -- т.е. интуитивно - ясновидство?

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага има сума ти хора и институции, които 'канят' т.нар. 'носители' на паранормалното и досега до колкото зная няма даже един който да е 'доказан'. Не става въпрос да се докаже паранормалното, а да се докаже, че има нещо което да е необяснимо за съвременната наука, но 100% съществува. Ако не е така нека да видим някоя серизна институция да е установила поне това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, един съфорумец скоро представи една обширна статия с доста от обясненията. Те варираха (най-грубо) от психотрикове до вероятности. Това много ми прилича на конспиративните теории - те също обясняват доста неща.

Скуби описа случка с баща си. Аз съм чел много такива. Те си имат обяснение, но дали е както си го обясняваме?

Това е безмислено да се доказва от институция. Имало е учени доказали разни неща и какво става - разжалват като учени. Нещата отиват към конспирации и спирам. Дори и ти лично да си бил свидетел и сега да потвърдиш, веднага ще се излезе с обяснение и ... съмнение в твоя здрав разсъдък. То е като някой да те натопи и да киснеш, защото нямаш док-ва. Видял си нещо, сигурен си, но не можеш да докажеш. Това случва ли се?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сириус, аз пък мога да ти дам един истински случай с опонент на Кох, който испива коктейл от най-убийствените бактерии и нищо не му става. Е, какъв извод би направил от това? Че не трябва да се ваксинираме ли? Има много случаи, като този описан от Скуби, но това не може да обясни абсолютно нищо. Човека е чел някои неща преди бил е в кома. Ти се занимаваше със съня, не ти ли се е случвало малко след събуждането да приемеш съня за истина и да щукнеш нещо да правиш? На мен поне два пъти! Единия път направо станах и си събрах багажа за да заминавам в Алжир, въпреки, че щях да замина след месец, ама толкова съм искал очевидно подсъзнателно, че сънувайки съм приел, че тази сутрин тръгвам. Закъсня поради тази причина за у-ще ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага има сума ти хора и институции, които 'канят' т.нар. 'носители' на паранормалното и досега до колкото зная няма даже един който да е 'доказан'. Не става въпрос да се докаже паранормалното, а да се докаже, че има нещо което да е необяснимо за съвременната наука, но 100% съществува. Ако не е така нека да видим някоя серизна институция да е установила поне това.

Митак, единственото, срещу което възразявам, е категоричното отрицание - от типа "такова животно не може да има". Това, че досега няма 100% доказателства, не означава, че е НЕвъзможно след време да има. Доскоро не сме и предполагали, че Вселената се разширява. Не ни е минавало и през ум, че познатата ни "обикновена" материя е само 4% от цялата материя във Вселената. И тъй нататък. Примерите са много. А колко ли още неща са ни неизвестни?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага отрицанието е категорично, но то е от типа "такова животно за сега няма" :)! Всъщност ще съм доволен да видя и 1%, ама доказано по някакъв начин!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...