Отиди на
Форум "Наука"

Произходът на човека- "Вън от Африка" или "Вън от Евразия"


"Вън от Африка" или "Вън от Евразия"  

18 потребители са гласували

  1. 1. Коя от теориите за произхода на човека смятате за по вероятна?

    • Вън от Африка
      7
    • Вън от Евразия
      6
    • Не мога да преценя
      5


Recommended Posts

  • Потребител

Континента Пангея се разделя доста по рано , още преди динозаврите . Но пък Евразия е свързана с Сев Америка доста дълго и то не с тесен провлак , а с обширна суша . Иначе и сапиенсите трябва да ги има и на двете места .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност да, няма как. Но и Евразия и Северна Америка се разделят доста отдавна - преди около 200 млн. г. Така че няма шанс зебрите да са дошли от там.

Zebras evolved among the Old World horses within the last 4 million years. Grévy's zebras (and perhaps also Mountain Zebras) are, together with asses and donkeys, in a separate lineage from other zebra lineages
"Revising the recent evolutionary history of equids using ancient DNA"
Така че откритите в Сев. америка зеброподобни коне явно са плод на конвергентна еволюция, предците им - също.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Конят се появява точно в Америка, предците му преминават в Евразия по Беринговия мост, а най-интересното е, че после измират в Америка. А камилите и ламите нямат нищо общо с конете.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Наскоро стана въпрос в един друг форум за произхода на населението н Америките, който въпрос е пряко свързан с формирането на монголоидната раса...

Затова искам да попитам Южняка като генетик не е ли вярно, че монголоидната раса се е оформила най-късно?

Не знам какви са най-новите концепции (то те се появяват всеки ден и са най-различни), но според поне до скоро съществуващите теории, амер. индианци са мигрирали към Берингия и Аляска още преди белезите на монголоидната раса да са окончателно оформени.

Т.е. 13-14 хил. г. пр. н.е. нейните белези не са били окончателно оформени и след миграцията на американоидите се е дооформила.

Има ли нови виждания по въпроса?

Що се отнася до някои белези като разреза на очите, епикантуса и пр., ако пренебрегнем възгледа за хроничния запек :harhar::harhar::harhar: , идеята за това като адаптация към вятър и прах през лятото и вятър и снежинки (+ блясък на снега) през зимата ми се вижда съвсем уместна.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Здравей Вълк, с уточнението, че не съм генетик, за останалото си прав. Но въпросите ти са твърде трудни. Монголоидите придобиват съвременния си вид след обособяването на индианците, прав си. Но не съм толкова сигурен защо го придобиват. Може и там да си прав, може и не. В същото време географската изолация между монголоиди и останалите е твърде стара - на много десетки хиляди години, поне на 50 хиляди, просто е отнело десетки хилядолетия тази - по същество репродуктивна изолация, да доведе до различията във външния вид, които виждаме днес, и които вероятно са доста по-млади - примерно на около 10 хил. г. Може да се дължат на адаптация към обкръжаващата среда, както напълно резонно казваш, но може и на нещо друго, има и други варианти. Та си прав за индианците напълно, има убедителни изследвания от тази година. Междувпрочем все пак има полинезийци, които са стигнали до америките и по западния бряг и на двете америки има ограничено полинезийско влияние със сигурност. Аз лично изобщо не изключвам викингско влияние (имам предвид генетично) в/у някои от групите на източния бряг - примерно ирокезите, но идеята е крайно непопулярна, макар и да има основание (има индиански групи в североизтока, при които R1B гони 70%....).

Иначе, по входа на темата - и аз си имам резервите по отношение на африканския произход на сапиенс, но - тази година ми попадна едно изследване на един регион от генома ни, който е фино настроен да се бори с инфекция от мухата цеце :). Тази версия, която дава имунитет на носителите си, се среща в африка само, НО - среща се и при хора в останалия свят, само че в нефункционален вариант. И ако част от евразийците имат у генома си следи от генетична защита срещу инфекция от цеце, която се среща само в африка, не виждам как можем да избягаме от идеята за африкански произход на човечеството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същото време географската изолация между монголоиди и останалите е твърде стара - на много десетки хиляди години, поне на 50 хиляди

За кои останали става дума, не разбрах?

Викингското население в Гренландия е било твърде малобройно (под 1000 д.) , а пък до континентална Америка са имали достъп не стотици, а вероятно само десетки хора. Не е ясно дали са проникнали на юг до Нова Англия, а Ню Фаундленд е доста далече от земите, в които са били ирокезите. То на картата изглежда близо, ама реално не е. Ако 20, 50 или 100 викинги са имали потомство (и то оставено в период от 200-250 год.) това какво влияние може да упражни върху генофонда?...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Останалото човечество, без индианците. Но не мога да ти кажа много по въпроса - тая година изследваха антично днк на останки от Китай на възраст 38 000 г., резултатите бяха, че още тогава си личи, че двете групи - монголо-индианци, от една страна и западни евразийци - от друга, вече са са в репродуктивна изолация един от друг и има дистанция помежду им. Игрек хромозомната хаплогрупа на изследвания беше Б, междувпрочем. Но останките не носеха чертите на монголоид, тези черти, както казваш, са се избистрили след раздялата между източноазиатци и индианци, която е много по-късна. Трябва да се поровя за изследването, бяха изследвали аутозомно днк също. Не знам достатъчно, за да имам ясно мнение. Сигурно си прав за викингите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак индианците имат доста монголоидни черти, които могат да се дължат на по-късни миграции, каквито вероятно е имало на няколко пъти и след потъването на Берингия.

Епикантус, монголското петно, кринологични особености - абе има доста писано по въпроса. Но тези неща никога не са ме вълнували особено - аз съм по културата, митологията, религията и пр. Физическата антропология, генетика, расознание и пр. са ми много далечен материал. ;)

Там си има други неща - напр. теорията на Березкин за "генетиката" на митологията, но това е съвсем от друга опера. Той намира прасъжетите, и ги датира от много дълбока древност. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И все пак "монголоидността" явно е започнала да се формира преди разселването от Източна Азия, защото наистина и у индианците и у полинезийците в различна степен има монголоидни черти. А има и теория (на Тур Хейердал) че америка е заселена през Полинезия, а не през Берингия ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Препоръчвам на всички, които се интересуват от темата, да хвърлят едно око на първото филмче. В него има повече, отколкото казвам.

"Няма достъп до този виодеоклип" :(

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...