Отиди на
Форум "Наука"

Извънреден труд


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Еньо, всички твои "постулати" важат за едно по-друго време - "когато хората ще са като братя" ...и най-вече когато безработицата е с отрицателен знак /незнам как е обратното на безработица :happy: /..... и работодателите вървят по улиците и се молят на всеки срещнат да започне работа при тях.

обратното на БЕЗработица би трябвало да е РАЗработица, приятелю..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

обратното на БЕЗработица би трябвало да е РАЗработица, приятелю..

Май трябва да е СВРЪХработица :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митака, твоята мерна единица ще дава представа за това колко са със_работа и при недостиг на раб.сила ще блокира :grin:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе да, то и при безработицата си има и трудова заетост и трудова незаетост :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

то и при безработицата си има и трудова заетост

Българското закодателство определя работещия като "трудово зает" а работата "трудова заетост" независимо дали е на пълен работен ден, на намален работен ден, на половин работен ден, временна работа и т.н. въпреки, че по-правилна би била според мен формулировката "трудово ангажиран" "трудов ангажимент" ....

Има си и закон - нарича се "Закон за насърчаване на заетостта" в който са регламентирани правата и задълженията на държавата, на работниците и служителите (наричани в законите ни вече трудово заети), както и на работодателите.

http://lex.bg/laws/ldoc/-12262909

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо, закона е едно, БГ реалностите са друго. Тука не е Западна европа. Няма синдикати, които да те защитят, а и работникът няма нагласата и традицията да съди работодателя до дупка, ако последният му е нарушил правата.

в договора ми в УК изрично пишеше, че всякакъв овъртайм се оторизира предварително от мениджъра

това да останеш след работното време за да си довършиш работата от деня, беше изрично посочено, че не е овъртайм и се очаква от теб, презумцията е, че ти не си успял да си свършиш работата от деня, идеята е да не се злоупотребява - да работиш бавно през деня и после да взимаш допълнителни пари за това, че оставаш

освен това редовно ми се налагаше да пътувам по 2-3ч до места извън нормалното ми работно място, като пак по договор до 3ч път на ден не ми се плащаха, плащаше ми се само това отгоре

в един момент ми писна и притиснах прекия ми началник, който много добре знаеше, че както той може да ме цака, така и аз мога да ги цакам, под натиск той ми предложи да ми плаща двойно или тройно ако се налага да оставам

т.ч. не си мислете, че в Западна Европа всичко е по мед и масло, в УК даже няма Кодекс на труда ... вярно е, че има силни институции, на които да се оплачеш, но пък юристите на компаниите са се изтарикатили и цакат служителите в договорите

пак от опита в УК, където бях член и на синдикалната организация и съм се обръщал към нея за съвет и помощ - всеки проблем е най-добре да бъде разрешен вътрешно (формално или неформално според конкретните нужди), чрез дискусия и постигане на компромис, задействаш ли синдикалните канали и трудовите трибунали работата става бавна, дебела и неприятна за всички

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кодекса на труда е типично социалистическо право - в него има много норми, които нямат санкция, а казано по-достъпно са само с художествена стойност. Най-често се отнасят до правата на работниците. Кодекса на труда е от типа социалистически закони, които се опитват да запазят доколкото е възможно крепостното право. Иначе казано прекратяването на договора може да се превърне в особена репресивна система за работника. А казано още по-просто дисциплинарното уволнение може да се окаже сериозна пречка за започването на друга работа. На практика Кодекса на труда в това отношение са оказва много по-тежък откъм наказване, отколкото Наказателния кодекс, според който лишаването от право за заемане на длъжност може да е камо за определен срок и съвсем конкретно.

Та в духа на фиктивните права на работника и реалната власт на работодателя всичко се свежда до добрата воля на последния.

Та как стои въпросът с извънредният труд? Той е забранен, но има толкова много изключения, че на практика правилото не важи. Освен изключенията изброени след фиктивната категорична забрана има и ред други опции, като напр. ненормирания работен ден.

Икономическия срив който последва естественото развитие на реалния социализъм доведе до в условията на сегашния упадъчен социализъм се отрази зле на работниците. За да се приложи КТ се оказва, че трябва да има трудов договор, т.е. работодателя формално да благоволи да признае някой за свой работник. Сиреч много хора работят без какъвто и да е договор и ако откаже да полага извънреден труд просто му се казва да не ходи на работа.

Служителите в държавните органи, които трябва да следят за забраната на извънреден труд на практика са поставени в условия самите те безропотно и безплатно да полагат такъв. Тъй че не възлагайте много надежди на тези структури. Родните синдикати ... не са никакви синдикати. В много случаи някой шеф се оказва и синдикален лидер за съответния обект.

В УК е по-различно, защото трудовия пазар за поданиците на кралицата си е като всеки пазар с търсене и предлагане и може да идеш на другата сергия. Не бъркайте ситуацията с гастарбайтелите във Великобритания - те са в особено положение и по тази причина там не искат да отворят офиц. пазар за българи и румънци (в смисъл те си работят там, ама за много по-малко пари и с почти никакви права).

Тъй че да различаваме романа Кодекс на труда и суровата реалност на трудещите се в социалистическа България и да не забравяме, че творбата е дело на основния работодател в условията на държавен капитализъм.

Та извънреден труд у нас си се полага, а за него ако е на сърце на работодателя, то той може да изплати допълнително възнаграждение (чл. 150 вр. чл. 262 и следващите ог КТ). На теория работника и служителя може да откаже полагане на извънреден труд (чл. 148 КТ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Не разбирам най-основното. Пак по-горния пример. По разпореждане на работодателя оставам след установеното за мен работно време да довърша работа (работа, която може да се довърши и утре - т.е. не е в изключението по чл. 144, т.5., нито в който и да е от изброените случаи).Това извънреден труд ли е и заплаща ли се? От една страна отговаря на определението за извънреден труд, от друга - това е недопустим извънреден труд. Примерът е случаен...

Едно уточнение:

Априори имаш право (служителя има право) да откажеш извънредната работа, когато работодателят дойде при теб на същия ден, и да ти каже "остани след работа, за да работиш по нещо (независимо дали това е неотложно по смисъла на КТ, и допустимо/позволено от КТ, или не е неотложно и може да се извърши на другия ден) "

Това е така, защото

а) трябва да има писмена заповед за извънреден труд (трябва да е писмена а не устна)

б) и заповедта да е връчена лично на служителя/работника една седмица преди полагането на този труд срещу подписа му

http://lex.bg/laws/ldoc/-552858623

Можеш да се съгласиш да останеш след работа, и тогава обаче извънредния труд трябва да ти бъде заплатен.

(най-вероятно компанията, която визираш няма тетрадка/.дневник за извънредния труд, а дори и да има то в такива случаи никой не я е попълва, то служителят или ти ако питаш от свое име т трябва да постави въпроса със заплащането ребром)

Така е само по теория, на практика и на теория (организационна култура, културни особености, културни измерения) в БГ по-скоро не се спори и не се дискутира с началниците, и не се противоречи на тях (смята се за опасно)

UK е типичен пример на култура с "малко властово разстояние", в която може да се водят дискусии и дебати между служителите и началниците, и да се търсят компромисни решения

(На обратния край са страните/културите с "голямо властово разстояние", където служителите дори се боят да казват каквито и да е неприятни за началниците неща - например - има неотложен проблем в някои цех или отдел, става авария например, тогава работниците викат началника да дойде , но заради друго, по друг повод -това се наблюдава е в Индонезия и Филипините)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Има два възможни развоя на събитята като постави въпроса ребром, по-неблагоприятния за служителя често е по-вероятен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Горчивата истина е, че в България извънреден труд не се заплаща дори на служителите в правоохранителните органи, което ще рече, че гражданите въобще да не се надяват, че има кой да им защити правата.

Изводът е, че напразна е надеждата бюрокрацията може да се справи с нещо, което успешно се решава от свободния пазар - в случая на труда.

Когато има свободен пазар всеки работодател за да оцелее трябва да предлага качествена продукция, а това ще рече, че ще гледа да си запази добрите работници. Затова на Запад без да са длъжни работодателите въвеждат ред бонуси за работници и служители с дългогодишен стаж. Това обаче няма да се случи примерно в Топлофикация, където си клиент, дори и да не искаш, защото тогава не е важно работниците да са добри, а да са наши - за клиента каквито и да работниците, отърване от "услугата" няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има два възможни развоя на събитята като постави въпроса ребром, по-неблагоприятния за служителя често е по-вероятен.

Дописах поста си..(можеш да погледнеш). Във връзка с дописаното ще кажа следното

Вторият вариант се смята за по-опасен , но не мисля че е по-вероятен

Ключовото тук което трябва да се разбере, е че голямата част от работодателите не са толкова изперкали че да се лишават от обучени и квалифицирани работници/служители, само защото тези имат собствено мнение и могат да го отстоявят и аргументират, и то показвайки разбиране към ситуацията - търсейки приемливи за двете страни решения

------

Сега хората трябва да разчитат на себе си, не на синдикати и държава, макар че Инспекцията по труда си работи - аз лично съм подавал жалби и и сигнали (не срещу компанията в която работя), по които са извършвани проверки и откритите нарушения са отстранявани (информирван съм с писмо от ИТ)

В тази връзка работникът и служитеят могат също да "отвърнат" на началника си (цакащия ги постоянно началник - 90 процента от БГ-компаниите (изключвам чисто западните, банките) са в нарушения на десетките да не кажа стотиците наредби касаещи безопасност, условия на работа, енергийна ефективност , метрологично осигуряване, метрологичен и технически надзор, работа, труд и работно време (КТ и Наредбата за работното време и отпуските) и т.н.

Една глоба или самото отстраняване на откритите нарушения може да струва много повече повече от неплатения труд.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Погледнах го да

И ти очаквах поста


Има работодатели и рбототдатели - и такива дето са на принципа че незаменими хора няма също


Такива дето разчитат че има оправяне по втория начин, такива дето пресмятат потенциалните загуби от загубата на безвъзмездния извънреден труд


Такива дето смятат че служителя работи добре с чатала на врата..


Нерядко тези неща се казват още при постъпването на работа

А когато има производство и разните му там главни инженери, оперативни ръководители на звена /superintendant-и/ са в непрекъснато дежурство - дава им се кола и телефон и по всяко време на денонощитето...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На думи хубаво - но някои рискуваха живота си и загинаха за 240лв. месечна заплата. Когато една държава е олигархия, само за едната страна важи свободата да договаря.

Минете примерно покрай някой строеж и вижте колко от работниците са с каски и дали има примерно обезопасителни парапети. По отношение на дребния бизнес може и да има някакъв шанс за въздействие свише, ама за работодателите с много работници у нас правилата не важат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Системата не може да работи ако не е задействана отдолу..

(системата няма потенциала да работи ако не се задейства отдолу, тя така е усторена- т.е няма сценарии и вариант в който десетки хиляди инспектори, които ходят насам натам и влизат на место ако забележат нередност отвън)

Когато всеки си мълчи, и не пуска жалби, (например минавайки покрай строеж при който са нарушени десетки изисквания на "наредбата за минималните условия на безопасен труд при извършване на строително-монтажните работи) , разберете, няма как да се оправят нещата.

Естествено е тогава олигарсите и властимащите да си правят какво искат

Минете примерно покрай някой строеж и вижте колко от работниците са с каски и дали има примерно обезопасителни парапети.

Аз подавам редовно сигнали до РО на инспекцията по труда, за строежите покрай който минавам (за един съм подавал сигнал два пъти в рамките на няколко месеца) ,

Въпросът е къде са Галахад, КГ125, Jоrо, Невски, и т.н. т.е останалите хора, които имат представа за това кое е редно и нередно според легалните изисквания .(ако кажем че бачкаторите са невежи по тези въпроси)

Наредбата с ясна и много подробна в това какви са минималните изисквания за безопасен труд (работа на височина и т.н), а инспекторите ходят на проверка още същият или на другия ден, и както написах по-горе дават информация за проверката (обемът и видът на информацията зависят от това дали подалият сигналът има правен интерес - т.е дали работи в дадената фирма, или няма)

Просто е - в мнозинството си сме прекалено (много) инертни и незаангажирани към това, което пряко не ни касае (това е част от нашата култура). Това е и причината олигарсите и властимащите си разиграват коня (нямат коректив, както написах системата няма потенциала да работи ако не се задейства отдолу, тя така е усторена- т.е няма сценарии и вариант в който десетки хиляди инспектори, които ходят насам натам и влизат на место ако забележат нередност отвън)

-----

ПС

В компанията в която работя (не съм в борда на директорите) - често говоря на шефовете че трябва да се спазват стандартите и правилата (наредбите и законите с които сме обвързани), и дори понякога им ставам досаден

/Щом аз мога - и всеки друг човек може/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Така...

Аз съм го правил за липсващи парапети и капаци от шахти.

За съжаление не ми се е случвало от години да минавам покрай строеж в работно време.

В компанията в която работя тези неща се спазват до там, че могат да те изгонят за деня.

Невски каза някъде че е подавал сигнали точно в тоя контекст /прочие ще ми се пак да е тук въпреки маниера му на общуване/.

Аз обаче говоря за масовия случай. Много често обаче човек е изправен в ситуация на липса на избор. Колкото до лични предпазни средства, много честосамите работници предпочитат да не ги носят. Там дето работя /в региона/ компаниите са имащи и няма такива дето не осигуряват ЛПС, но това е един отделен случай.


В компанията дето аз работя и даима случай на издевателство над работници, няма как да го видя, от тях трябва да си дойде


Не казвай, че работниците в Горни лом са имали някакъв избор. И тези ли проблеми работниците трябва да решават?

Или ще докладваш че някой червен номенклатурен кадър с пари е построил завод за утилизация на боеприпаси без да се съобразява със законодателството на страната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така...

Аз съм го правил за липсващи парапети и капаци от шахти.

За съжаление не ми се е случвало от години да минавам покрай строеж в работно време.

В компанията в която работя тези неща се спазват до там, че могат да те изгонят за деня.

Невски каза някъде че е подавал сигнали точно в тоя контекст /прочие ще ми се пак да е тук въпреки маниера му на общуване/.

Аз обаче говоря за масовия случай. Много често обаче човек е изправен в ситуация на липса на избор. Колкото до лични предпазни средства, много честосамите работници предпочитат да не ги носят. Там дето работя /в региона/ компаниите са имащи и няма такива дето не осигуряват ЛПС, но това е един отделен случай.

Работниците си правят какво искат и какво им е удобно (това най-често значи че не спазват правилата и изискванията), но пък началниците и преките ръководители нали за това са там?

Ако човекът (прекият ръководител) е честен и принципен идостаъчно хеберен и инетлигентне пл/с това, т.е не може да бъде купен и "приспана" съвестта му , и човекът не е "част от кръга" (семейството, приятелите и близките на директорите) - не би трябвало да има проблем в спазването на изискванията на закона..

Хммм Може да се получи немалък проблем, ако прекият ръководител (и/или отговорника по качеството ако говорим за компания с ISO 9001 или друга система за управление на качеството) не иска да си разваля отношенията с работниците/екипа в които има калпави служители , но ако човекът е достатъчно интелигентен би могъл да намери решение или баланс в полза на спазването на изискванията, без да си разваля отношенията с екипа

Забележка: това не винаги е възможно - има доста калпави (вироглави, арогантни и неособено хаберни) служители и работници, които не могат да си променят навиците или да бъдат обучени - вариантите са или човекът да бъде предупреден официално или пък изгонен ако е рецидив, което предполага да бъде докладван от прекия си ръководител (за което прекият ръководител ще изгуби лидерската си позиция и уважението на екипа,

или прекият ръководител да си затваря очите..

-----------------------------------

Не знам какъв е маниера на общуване на Невски (не знам какво се оказва да преценя за маниера му), но постингите му - съобщенията и отговорите са интелигентни, задълбочени, напълно адекватни към дискусиите и темите , синтетично и разбираемо поднесени. Хората които могат да видят един сложен проблем в неговите страни и дълбоичина и да го предтставят/синтезират просто, са считани че "влизат" в подмножеството "гениални"..

(тук изгубихме този човек като съфорумец заради двойни стандарти, и делението на "наши" и "ваши", жалко, още по жалко че причините за самобанването му не се разбират от нашите властимащи тук, и жалко че не се прави нещо за завръщането му)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не казвай, че работниците в Горни лом са имали някакъв избор. И тези ли проблеми работниците трябва да решават?

Или ще докладваш че някой червен номенклатурен кадър с пари е построил завод за утилизация на боеприпаси без да се съобразява със законодателството на страната.

Това казвам - да се подават жалби и сигнали (без да се измислят някакви "предистории", "истории" и "теории на конспирацията")

Аз не мисля че на някого от ИТ или ДАМТН му пука с какви пари е построен заводът в Горни Лом ; хората от инспекцията и агенцията са длъжни да разгледат всеки писмен сигнал и жалба, и го правят (вече разглеждат и устни сигнали).

Това, което според мен се опитваш да внушаваш и което пропонираш е като да се пропонира

че някой няма да бъде разследван, ако извърши престъпление (примерно открадне изнасили или убие) защото е "червен" , или богат..

/политиците ни от най-високия ранг са защитени - пазят ги прокурорите и съдиите, които те или партиите им са назначили (спомогнали за кариерите им), за останалата част от народа това не важи/

Joro, изпълението на изисквания по безопасностите (според различните наредби) е задължение (по-точно - са записани като задължения) както на работниците, така и на преките ръководители, така и на ръководителите на компаниите. Освен това

Работникът има законовото право и но задължение (най-вече според наредбите) да откаже да върши работа при която не са спазени съответните изисквания за безопасност и/или правилна експлоатация

Невинни" тук няма, има прецакани..

(Невинни няма : работниците са си мълчали и натискали парцалите заради месечните 400 -500 лева, т.е. с толкова е приспана съвестта им; прекият ръководител си е мълчал за двеста -триста лева повече от тези 400-500 лева; с лъвския пай е приспана съвестта на собственика и семейството му)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://www.novini.bg/news/241347-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B7%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B4-%D0%B2-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D0%BB%D0%BE%D0%BC-%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B0-(%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE).html

Няколко проверки са били извършени през тази година в завод "Миджур" в село Горни Лом. Вчера взрив разруши предприятието за утилизация на боеприпаси, 15 души загинаха. Собственик на завода е софийската фирма "Видекс АД". Последната проверка в завода е извършена от компетентните органи на 15 септември. Тогава проверяващите са установили нарушения в технологията на производствения процес и съхранението на боеприпаси. Преди това е имало и друга проверка, на 6 август, когато инспектиращите са констатирали 13 нарушения - старо оборудване, липса на втори изход в цеха за утилизация и др. Съставени са 7 акта, пише в. Труд. Нарушенията обаче не спират дотук. При друга проверка - на 10 април, при оглед на складовете за съхраняване на взривни материали с номера 1, 3, 4, 5, 6 и 10, контролните органи установили, че в същите няма съгласувани с органите на МВР следните списъци - списък за лицата, упълномощени да получават взривни материали; списък на лицата, имащи право да разрешават получаването на взривни материали, списък с подписите на лицата, имащи право да посещават взривен склад, да издават и получават материалите. За нарушението е съставено наказателно постановление (НП) със санкция от 2000 лв. Впоследствие глобата е отмена с решение на Белоградчишкия районен съд, заради процесуални пропуски при съставянето на НП. Отменено е и друго НК за 2000 лв., издадено през март при проверка на "Инспекцията по труда", съвместно с РИОСВ, полиция и пожарна. На 13 март инспекторите установяват, че в завода в две поредни съботи се е полагал извънреден труд. За нарушението е съставено НП с глоба от 2000 лв. Постановлението е отменено от съда пак заради процесуални пропуски. Отново през месец март е отменен и трети акт за 2500 лв. Тогава е установено, че на двама работници не е проведено обучение за безопасни методи на работа. Двамата служители не са представили на проверяващите свидетелства за правоспособност за работа с взривни материали, а проверка и в ел.регистър към ИА "ГИТ" е констатирала, че изобщо не притежават въобще такива свидетелства.


Проверки на завода в Горни Лом са правени по време на предишното управление/правителство - предлагам да не политизираме темата излишно..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не искам да внушавам макар че това се получи май /в което упрекнах един съфорумец днес/, когато се издразня говоря глупости, но това с което и ти може би ще се съгласиш е, че нередностите са почти на всяка крачка.

Зная за изискванията по безопасност, работил съм и като ТБ, така че познавам материята и законодателството в областта. Често трудовата безопасност съвместява и околната среда или най-малко е една дирекция/направление в големите предпривятия.


За политика наистина място няма тук. В пуснатата тема за целта само.


Но виж сега - чета цитата ти...

2000 лв, Това нормална глоба ли е? За предприятие? А и всички падат процесуално /така ли се вика - заради грешки в процедурата по налагане на.../


Че 2000 лв може да ги печели този завод за половин час...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В доста случаи актовете/протоколите и НП са направени и внесени неакуратно и съдът отменя НП

/Въпрос на правна култура и наличие на прависти/

2000 лева за първо нарушение (съгласен съм! - да, 2000 лева са нищо пари са за големите фирми, за един зарзаватчия с едиа-двв продавачки вероятно са значителна сума) , повече за повторно.

За жалбите и сигналите - могат да се подават по интернет (от собствения си мейл) или чрез съответните менютата или адреси от страниците на агенцията и инспекцията

(наскоро писах директно до председателя на ДАМТН, защото не ми отговориха след като ползвах менюто . Председателят препрати мейла до съответния човек и проблемът се реши)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Тя системата работи, не твърдя противното, особено извън контекста на темата виждам положителни промени. Но ето виж какви камъчета обръщат колата. Не е проблем на подаващия сигнала, че няма квалифицирани кадри в компетентния орган.

Ти си прав - че човек трябва да се бори, но има такива дето не могат да си го позволят.


И не са малко

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дадох примера със строежите, защото са нещо, което всеки може да види с очите си. Има много обекти, в които единствената безопасност е да не се пускат външни лица (най-вече проверяващи), тъй че случаен минувач няма как да види какво става там.

"Наредбата" - тя всъщност не е една, много подзаконови актове има, а освен това трябва да има и вътрешен правилник. В тях има много правила, които са свързани с чисто техническата специфика на дадена дейност и няма как да бъдат забелязани от случаен човек, дори да е специалист в някоя област.

Имаше репортаж за англичанин задомил се за нашенка и заселил се в наше село. Та пред дома им имало дупка на пътното платно и човека пуснал сигнал до общината. Получил толкова отговор, колкото и ако беше пратил писмо до умрял. Вярно е, системата се задейства отдолу, но от един човек може да се задейства когато работи, ако не работи пак може, ама от повечко хора.

Но българина живее с надеждата, че у нас и една птичка е достатъчна за да има пролет.

За Невски проблемът е, че не беше баннат. А постоянно се разправям да не се налага бан на други потребители, които се държат и много по прилично от него, и интересът към тях е много по-голям. За разлика от неговата, тяхната загуба повлече сериозен отлив от форума. Не е трудно да се види, как няколко много по-стари и с доста голяма популярност в миналото форуми сега са докарани до кома. Има обаче потребители загубата на които си е чиста печалба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Минете примерно покрай някой строеж и вижте колко от работниците са с каски и дали има примерно обезопасителни парапети.

В случая има една (само една) наредба, чиито изисквания не са спазени, т.е не са "наредби" (ако това пропонираш), а е "наредба".Това е съответната за този тип работа/труд "Наредба номер 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи"

Разбирам защо даваш примера, надявам се и ти да разбираш какво пиша (какво написах): Това което никой външен не вижда зад "затворените врати", е горе долу-ясно какво е, и е ясно че сигналите отвътре не са достатъчни (вижтe дискусията ни с Joro), Ключовото е (беше) да реагираме на нередното, което виждаме и разбираме че е нередно (но не само за това което ни касае лично)

=================================

Мнението ти за Невски и неговото участие е само твое мнение, с което не съм съгласен.

За Невски проблемът е, че не беше баннат.

Добре казваш а) , но кажи и б): свен теб (хипотетично ти) колко модератори/ администратори за настоявали за банване на Невски? или По-общо - какъв процент от екипа са настоявали за банване на Невски, и какви са били мотивите им?

които се държат и много по прилично от него

"Прилично" е субективна оценка и категория,която не би трябвало да има място във форум с написани правила

Обяснявам: ако за теб или Пешо е неприлична и неприемлива "устатостта" на Невски (освен ерудиран и много интелигентен, Невски е от така наречените "устати хора"), за мен или Ванчо е може да е неприемлива и неприлична безпринципността при дискусиите, демагогията, повърхностните съобщения, споровете които зациклят поради лично съперничество (всичко това изобилства във форума), както и постоветете и темите ала'Буковски (които освен неприкрит и повърхностен сексизъм, хомофобия, и ксенофобия, нищо друго не предлагат (нищо и от страна на науката)

и интересът към тях е много по-голям. За разлика от неговата, тяхната загуба повлече сериозен отлив от форума

Явно не можеш да оцениш добре (обективно и адекватно) и цялостно ситуацията около участието на Невски:

= Развитието във форум Икономика напълно спря след като Невски се самобанна

= Естествените науки "тръгнаха" на по-бавна скорост, откакто Невски се самобанна (той пишеше и в "Биология и Медицина", беше активен и в "Етика и Право" и в други подфоруми от Естествените науки)

=Темите с хипотетично и възможно участие на Невски (визирам теми, в които Невски има интереси и познания), и без участие на Невски са различни:първите биха предизвикали и предизвикват по-голям интерес от вторите, и в тези теми би имало повече съобщения, от повече потребители

(от по-горните 3 точки логически следва и наличие на "отлив" в най-общия смисъл)

Четвърто (което е ключово, и всеки тук, които има претенции да е честен/принципен и поне средно интелигентен, би следвало разбира неговото значение и смисъл)

=Положителните оценки на Невски (в голямото си мнозинство) са заради съдържание, за разлика от положителните оценки, които са получени/се получават/ заради популярност на мненията (да обяснявам ли какво имам предвид?)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...