Отиди на
Форум "Наука"

НЦИОМ: "18% от младите искат да живеят по времето на Тодор Живков."


Recommended Posts

  • Потребител

...

--------------------------------------------------------------------

Агнето от филма за Хитър Петър по майчина линия произхожда от чорбаджийско дребнобуржоазно стадо.Чорбаджийският храненик нает да транспортира агнето работи във същата капиталистическа фирма от което е и то.Транспортният служител съзря възможност евтино да преоборудва ходовата си част и заряза агнето на нерегламентиран паркинг покрай магистралата.От това се възползва криминално проявеният гражданин Хитър Петър.Който промени местоположението на нищо не подозиращото добиче и придружаващия го чорбаджийски храненик.В крайна сметка всички видяхме че опеченото агне заедно с тавата попадна в ръцете на пролетариата.

http://www.youtube.com/watch?v=b7XDNgbYPoI

Да живей :grin:

Всичките пари и храна що докопа пролетарското чедо са все от скъперници, чорбаджии, мошеници. И всичките раздаде на сиромаси, честни и трудолюбиви люде. От чорбаджийското агне не опита, а като откупи дълговете на "крепостните селяни" не остави и една пара за себе си. На въпроса "А за тебе" отговори със "За мене здраве".

Ето това е Хитър Петър, а не бандит, както по-горе се опитаха да го изкарат. Левски и той е убивал, убивал е и невинни, убивал е и българи, крал е, ама в паметта на хората е светец. Изглежда, че все пак целта оправдава средствата, а саможертвата не се тачи само в Япония.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

О, не прекалявай със сравненията. Левски не е "убивал" и никога не е получил властта в страната, за да видим какво би правил. Сравнението е изключително неуместно.

Не е вярно, че всеки можеше да ходи на екскурзия! Имаше хора, които не се допускаха да излязат, в т.ч. дори и в соц. страна.

А пък екскурзиите на запад бяха придружени от човек на ДС винаги.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, не прекалявай със сравненията. Левски не е "убивал" и никога не е получил властта в страната, за да видим какво би правил. Сравнението е изключително неуместно.

...

Сравнението ми е между Хитър Петър и Левски, не между някакви строеве.

Още нещо от филма:

- Накъде тръгваш Петре.

- При хорската мъка, Калинке. Много мъка ходи по света. Ще ми се... ей тъй, да мога някак... да отърва хората от мъката. Слънце да дойде пред вратата им.

- Ох, Петре. Много има да ходиш...

Общото е в идеалите им, сравнението ми е уместно.

А Левски е убивал, при това лично. 24-годишният калфа, който е можело да го издаде е убит с хладно оръжие от самия Левски. За това съдим пак от неговите думи изпратени до Любен Каравелов:

[Момчето] нададе вик: "Тичайте,

хора!" Докато пристигна от мястото, дето бях на двора, то все вика и се бори с другаря ми. Пристигнах. Ръгнах го с камата на смърт, та дано народът да сбърка посоката на гласа му, [защото] улицата беше пълна с хора. Не умря изведнъж. Захвана да вика повече, което не можеше да се укрий вече. Ръгнах го още веднъж, за да не се мъчи и да не може да каже какви са били [нападателите]. Жално за невинното момче!

http://www.vasil-levski.org/3-14.htm

Аз затова не одобрявах идеята, когато се популяризираше идеята Левски да бъде канонизиран. Затова и написах, че той е светец, но само в душите на хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един филм не е никакво док-во! Още повече пропагандаторски такъв. Относно агнето на овчаря, това е смешно тоже. Ако агнето е на овчаря, то той не е някакъв бедняк ами си е чорбаджия ;), или всички овчари по българската земя са имали агнета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ще взема да я затворя най-накрая тая безсмислена тема. Само дрязги.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един филм не е никакво док-во! Още повече пропагандаторски такъв. Относно агнето на овчаря, това е смешно тоже. Ако агнето е на овчаря, то той не е някакъв бедняк ами си е чорбаджия ;), или всички овчари по българската земя са имали агнета.

Не е на овчаря. Купено е с парите на чорбаджията и в неговата паст се беше запътило.

И какво значи "доказателство". Такива са историите, такива се филмират. Или искаш да кажеш, че е крал от бедните за да дава на чорбаджиите :haha:

Тези истории нямаше да са запомнени, ако не илюстрират наказанието на чревоугодниците, експлоататорите, скъперници, бездуховните лицемери и измамници. Щяха да са просто поредната неправда с която народа ни да се примири.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хитър Петър също е събирателен образ подобен на Бай Ганьо. Сравнение на може да става с Робин Худ (в чиято история лежи реална личност) или Крали Марко. Филмовите варианти пък преследват собствените си цели. В случая с филма е повече от ясно.

ОТ Сега се сещам за един филм който ми направи огромно впечатление (хлапе бях) - "Яношик". Интересното е, че и поляци и словаци си го припознават, мислейки че е техния Робин Худ, ама си е бил обикновен разбойник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

питам се с какво един член на ТКЗС е по-заслужил от един занаятчия

Да не би заради тези „привилегии” да е имало хора, които са се юрнали към текезесетата? Хайде не издребнявай с такива плоски контри. При социализма имаше права и привилегии. Сега всичко е заменено с пари: имаш ли пари, имаш права и привилегии. Навремето не беше така, но хората не бяха толкова дребнави и проявяваха разбиране.

Пред болниците нямаше опашки та първо да извикват „привилигированите”. Имаше се уважение към определена категория хора и им се правеха такива четки. Специално работещите в ТКЗС получаваха по-малко пари, защото се считаше, че на село имат по-малко разходи и си помагат с продукцията от дворовете: плодове, зеленчуци, животни. Пък и там, където имаше ТКЗС, нямаше болници. Ами редно е на дошлите отдалеч да се отстъпи място.

И на екскурзия не можеше да ходи всеки!... Някои наистина можеха, но далеч не всички.

Че сега могат ли всички да отидат на екскурзия? Отива този, който може да си я плати.

За излизането в чужбина ви препоръчвам, да говорите от свое име и да не обобщавате. На екскурзиите ходехме двамата с жена ми, преди да ни се роди дете. На екскурзията с „Орбита”, пък бяхме все младежи под 30 години. 70-80 - те човека, дето бяхме на кораба, не вярвам да са били всичките номенклатурчици. Семейни двойки бяхме само три. Другите да са оставили дете в къщи – няма как.

Като се връщахме от екскурзия се хвалехме пред колегите. Двама им хареса да отидат до Виена и го направиха. Не си спомням да са ми се оплаквали, че не ги пускат.

Тази история с екскурзиите ми прилича на приказката за оня, дето все се оплаквал на дядо господ, че не му се случва да спечели шестица от тотото. И чул глас: ами пусни един фиш поне, де! По онова време една екскурзия до Италия се считаше лукс и струваше доста пари. От човека зависеше да ги даде ли или не.

Че не са пускали тези, които са имали роднини в чужбина, е вярно и разбираемо. В Берлин туриха стена през средата на двора и не пускаха да се минава от едната на другата страна. Но недейте да тотализирате забраната у нас. Балкантурист, Орбита и Кооптурист не се хранеха само от номенклатурчици.

Сега нали нещата се оправиха. Излизат си хората. Даже 1,5 млн. души все още ги чакаме да се върнат. И защо не се връщат, нали вече няма комунизъм в България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също пиша от собствено име или от името на приятели и познати. И исти ната е, именно такава, не пускаха всички. Да имаше случаи, когато пускаха. Повечето от тях обаче имаха с какво да ги задържат. Деца, родители. Ако ли пък някой останеше, станеше невъзвращенец, разказваха играта на семейството му, а него съдеха задочно. За работа още повече. Баща ми не го пуснаха на работа 88-ма, не бил партиен член (ставаше въпрос за работа към ЮНЕСКО, където д-вата (т.е. партията) не можеше да пипне и цент от заплатата му (в Алжир му взимаха 5 500$ месечно), заради особения статут на организацията).

Сега, ако желаят по-младите могат да отидат на работа където си искат, а в на екскурзия също (не е толкоз скъпо). Имам предвид при нормална ситуация, а не при сегашната криза. По-възрастните не могат, но по времето на соца по-възрастните ТКЗС-ари също не можеха да отидат на море, не в чужбина, освен ако децата или някой друг не ги подпомогнат.

Това за болниците са глупости. Опашки имаше, а за по-качествена помощ се даваха рушвети. както и за всичко качествено, а и не дотам качествено, просто дефицитно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ще взема да я затворя най-накрая тая безсмислена тема. Само дрязги.

Давай направо. Бездруго забива в сума ти офтопици. Не се научиха тия хора.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...