Отиди на
Форум "Наука"

НЦИОМ: "18% от младите искат да живеят по времето на Тодор Живков."


Recommended Posts

  • Потребители

Е тука вече влизаш в пълно противоречие съм със себе си - хем казваш да не се прави сравнение, защото системите са различни, хем призоваваш днес да се строи по същия начин както се е стояло навремето.

Навремето се строяха големи заводи-комбинати, в които работеха хиляди. И става дума за строителство, принадлежащо на народа, от което печели той, а не олигарха. И изобщо не призовавам никого, само установявам факта, че в последните години няма построен в България завод, голям колкото тези в Девня, Кремиковци или Бургас. Набляга се на инфраструктурата, защото там се наливат европари, голяма част от които отива в джоба на олигарсите.

Затова казвам, че системите са различни (едно е да печели народа, друго олигарха), а строителство на хотели не от мащабите на един комбинат (слабички са олигарсите в България, пък и нещо взеха да не ги харесват).

Ще рече поне краткосрочна историческа ориентираност, схващане на връзката между политиката вчера и политиката днес. Добра памет. Връзка между две поколения. Елементарна историческа култура.

То няма между едно поколение връзка, ти търсиш при две! Аз бях идеалист по времето на социализма, пък Митака не бил. Значи трябва връзката да бъде на идеалист с идеалист и реципрочно съответно.

Абе днес има ли, действително, идеалисти в България? Май съм се объркал.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Навремето се строяха големи заводи-комбинати, в които работеха хиляди. И става дума за строителство, принадлежащо на народа, от което печели той, а не олигарха. И изобщо не призовавам никого, само установявам факта, че в последните години няма построен в България завод, голям колкото тези в Девня, Кремиковци или Бургас.

Дали обаче е най-удачно профилът на икономиката ни да бъде свързан с мастодонти на металургията и химическата помишленост, особено такива бълващи купища отрови?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Еми искат, да. Според мене се дължи на това, че са чули, че през комунизма жените са били общи и сега искат. :hmmm: Неправилна информация. Да прочетат 30-те тома на Тодор Живков и ще се откажат.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хлапетата чуват от баба си, че при Тато е било хубаво, но не са чували от баща си, че не е било толкова хубаво. Контактът през поколение е по-лесен от този между поколенията. А най-често младостта на бабата и младостта на внучето й страхотно се различават. На бабата никога не са й липсвали клубчетата, текилките, дрешките, телефончетата и компанията, защото е била бедно момиче от село. И съответно всяко малко подобрение в бита й се е струвало невероятна придобивка. А внучетата днес изобщо не схващат, всъщност от никого не чуват, че не е имало нормални обувки и друхи, че градът свети като дискотека - всеки квартал на час, че в магазините често няма Бо'зна какво, че парите не ти помагат да си купиш каквото и да било, ако нямаш връзки. На внучетата никой не им казва, че е имало полукрепостно трудово разпределение (казват им само, че не е имало безработица, което е малко подвеждащо), нито че е имало жителство, че две, а и кусур от най-добрите ти години отиват във военна служба (не че е безсмислено, но не е било и лесно, а днес е направо немислимо), че е имало ергенски данък, че е имало открити листове за граничните зони, че червеният паспорт стои в МВР и нямаш право да пътуваш току-така, че ти трябват две партийни препоръки, за да следваш, че е имало напълно безсмислени трудови бригади, че градският транспорт спира в десет вечерта... Истината е, че хлапетата, които днес казват, че биха живели при Тато, всъщност биха се ужасили от битовата реалност - но не го знаят, защото никой не им говори за това.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти да не би да живееш в тоалетна, та ти прави впечатление този факт.

Става дума, че при социализма хората бяха идеалисти и не скачаха, че парите им се харчат за АЕЦ, с каквото плашило днешните управници стряскат демократичния електорат.

Абе, важното е че има супермаркети с по 50 вида сирене и салам. Нищо, че си купуваш само 300 грама и не го знаеш от какво е направено.

Напълно нормално е да се интересуваш дали живея в тоалетната.Това е признак на добър тон и изтънчен вкус.Поласкан съм че ти е направило впечатление къде живея ,но съм учуден от липсата на подобен интерес у модератора.За това искам да проявя загриженост в унисон с добрите нрави и традициите установени тук вижда ли се всичко това от неговата тоалетна.За да се погрижи за тоалетна хартия тъй като в момента се е свършила.

През социализма никой не питаше хората за какво да се харчат парите им.А пък който идеалист или реалист се опитваше да скочи получаваше удар по главата.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И къде по света ги питат хората?

Аз съм написал "През социализма никой не питаше хората за какво да се харчат парите им."Не съм казал че някъде ги питат.Това е отговор на г.К.Гербов ,ако искаш да го разбереш прочети той какво е написал.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И къде по света ги питат хората?

Примерно Швейцария и по Скандинавия. Шокиращо измежду въпросите в референдумите им има дори дали искат да се намалят данъците. Където прилежно се обяснява, че така и така, ако се намалят няма да има това и това. И хората правят избор. Даваха репортаж. Едни искат, други не искат да се намаляват данъците. Референдумите са ги научили, че живота им зависи от техните правилни решения и никой не скача върху това да махне данъците да речем.

Аз искам да споделя наблюденията си върху соц-пропагандата. Пуснаха във Vbox един такъв клип. Влече в топ 40, случайно или по-скоро платено. Белене-мелене нямаше. Обаче едни спретнати хора, щастливи, задружни... а в коментарите страшно. Бяха от рода "само да порасТна да мога да гласувам и ще върна комунизЪма" и от тоя род. Намираха се няколко живяли достатъчно дълго за да им кажат какво е спестено в клипа. Никой не им противоречеше, но и не последва никаква реакция - игнорирани бяха. Днешната младеж учи от "улицата", 3-минутни клипчета във видео сайт за смешни клипчета и дотам. Такива хора с малко подготовка можеш да научиш и че Слънцето изгрява от запад, защото не са научени на критично мислене, нямат никаква обща култура и никакъв интерес към това да научат нещо, каквото и да било, освен пИсАнЕ и гУворене готино, каквото и да се визира под "готино" в тези объркани мозъци. В САЩ ли си имаха "сърдити млади хора"? Предпочитам такива пред "зомбирани безразлични копелета".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навремето се строяха големи заводи-комбинати, в които работеха хиляди. И става дума за строителство, принадлежащо на народа, от което печели той, а не олигарха. И изобщо не призовавам никого, само установявам факта, че в последните години няма построен в България завод, голям колкото тези в Девня, Кремиковци или Бургас. Набляга се на инфраструктурата, защото там се наливат европари, голяма част от които отива в джоба на олигарсите.

Затова казвам, че системите са различни (едно е да печели народа, друго олигарха), а строителство на хотели не от мащабите на един комбинат (слабички са олигарсите в България, пък и нещо взеха да не ги харесват).

То няма между едно поколение връзка, ти търсиш при две! Аз бях идеалист по времето на социализма, пък Митака не бил. Значи трябва връзката да бъде на идеалист с идеалист и реципрочно съответно.

Абе днес има ли, действително, идеалисти в България? Май съм се объркал.

Гергов, народа ли печелеше от комбинатите? Народа ли поиска да построи Кремиковци? И какво точно значи да си идеалист? За лудо реаботи, за лудо не стой!? Това ли е идеализма? Или вяра в погрешната с-ма, 'щото моля ви се има грешни хора на власт, ако не бяха грешни, щеше да страхотно!

Повечето или някои? Принципно системата възпитаваше идеалисти. Ако няколко човека не са били, това е отделен въпрос. Но мнозинството, по един или друг начин беше формирано и манипулирано от идеали и принципи и в малка или по-голяма степен хората бяха идеалисти, а не материалисти като днес. С всичките произтичащи от това последствия, както негативни, така и позитивни. Сигурен съм, че и ти тогава си бил по-голям идеалист, от колкото днес.

Хм, дискутирано е много пъти, че алтернативата на съветската армия в този момент е била турска окупация.

Принципно с-мата възпитаваше опортюнисти! В мнозинството! Идеалите бяха за парлама. Т.е. ние сме най-великите (нищо, че няма тоалетна хартия, ама ако имаш връзки или снесеш ще се намери и кока кола даже ако искаш ;)), е добре де не сме баш, ама така се казва ;).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

A, беше си, както и краденето! Това не мога да го разбера, а хей скоро ще чукна 50-така. Да крадеш хей така. Кабелче, болт, гайка ;). Един приятел в началото на демокрацията казваше така: 'Само 6-ти американски флот ще спре краденето от Кремиковци, металотърсач на портала и по един вертолет на тайните изходи, а мръднеш, а откос".

Баща ми е авантюриста в семейството, той сега е тук в Чехия, пристигна на рождения си ден, на 73 стана да е жив и здрав! Та той разправяше на времето специализациика в средна Азия (не помня града), та един тамошен шеф го питал 'ти каква кола имаш'? Москвич казал баща ми 8-ца И. Ето ти части за него. Ама как така! Та това е кражба! Отговорил баща ми. Оооо, мислиш ли че някой ще стои тук на гъза на географията без да гепи :). И то е било гепване за продаване. Та и това е социализъм в действие, совьет соц както го наричам.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отново дописах първия постинг в темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Във въпросната анкета има доста странни наблюдения. На едно място се казва: „Времената на Живков избират хора на възраст между 30 и 35 години, с ниско образование, живеещи в селата, роми и безработни. За повече от една трета от младите (34,5%) основните предимства за обикновения човек по времето на Живков са били постоянната работа и професионалната реализация, а според 23,4% - сигурността и спокойствието.”

Веднага след това следва: „Само 14,1% са на мнение, че това са били по-скоро демократични времена. Тук по-възрастните млади, между 30 и 35 години, които имат някакви спомени от социализма, по-често определят управлението на Живков като недемократично.”

В крайна сметка не е ясно тези на 30-35 г. за Живков ли са или против?

Също си задавам въпроса: какви спомени за управлението на Живков може да имат хора, които най-много да са били на 10-11 г., когато го свалиха. Т. е. били са в 3-4 клас. Да не би да са чели редовно вестник „Работническо дело”?

Доколкото се вижда, тук един казва „чух от баща си”, друг – „баба ми разказваше”. Ето едно мнение на мой връстник за времето на Живков:

Иде епидемия от паметници на Живков
10.09.2013 Валери Найденов;

"Като видях на снимка новия паметник на Тодор Живков в плевенското село Одърне, първата ми мисъл бе – защо този бюст е сложен върху толкова висок постамент? Човек няма как да го разгледа, освен ако не се качи на раменете на кмета депесар. Втората ми мисъл бе политически некоректна и аз решително я отхвърлям. В това село ромите са мнозинство, а бюстът явно е от бронз... Но млъквам.

Млъквам, но пък при Тодор Живков нямаше роми, а имаше цигани. Както и да го гледаме, онзи циганин бе истински аристократ в сравнение с днешния ром. Той имаше прилична къща, гарантирана работа в текезесето или в завода, а в университета го приемаха с предимство. Циганите отбиваха военната служба в трудовите войски, където научаваха някакъв строителен занаят. След това заминаваха на гурбет в СССР, за да общуват с руси красавици и после да се фукат в махалата. Работата не бе лека, но пък почтеният поминък на социалистическия циганин бе гарантиран. Никаква безработица. Националните строежи плачеха за хора с някакъв „разряд”, т. е. квалификация, която циганите задължително получаваха.

В онези години заплатата на един зам. главен редактор в столичен вестник бе около 500 лева. Толкова изкарваха и монтажистите, заварчиците, зидарите. За разлика от зам. главните обаче, те си имаха лични стопанства. На практика нямаха никакви разходи за храна. Ако има желание за труд, един циганин можеше да живее по-охолно от всеки медиен бос.

Явно някои роми от селата сега тъгуват за циганското си минало при Тато. Кметът на Одърне е заложил на паметника и е спечелил. И няма да е последният според мен. Защото не само ромите се сещат с носталгия за онези времена. Аз лично съм кореняк софиянец и не твърдя, че разбирам селския живот. Но като млад репортер доста съм обикалял из села и паланки и винаги съм завиждал. Първо, селяните имаха самостоятелни къщи – за повечето репортери гарсониерата бе една непостижима мечта. Едни се свиваха на тясно при мама и тате до преклонна възраст, други „излизаха” на свободен наем, където им деряха по две кожи. Второ, селяните сами си гледаха храната и избите им бяха пълни с туршии, суджуци, вино и ракия. Вярно, трудът им бе тежък, но поне бе истински. А не като нашия – уж интелектуален, но кух.

Днес баницата се обърна. Замогнаха се само тези селяни, чиито реституирани ниви се оказаха на морето или край ски курортите. Всички останали мизерстват и мечтаят за времето на Тодор Живков. И това не са заблудите на тъпите селяни – това са осъзнати и рационални материални интереси.

Ние, които живеем в София, сме далеч от тази България на Тато. Заплатите на репортерите тук скочиха неимоверно, някои „звезди” печелят повече от министрите. Възникна богата класа от пиари, рекламисти, продуценти, дизайнери, брокери, консултанти и така нататък. Фризьорите също напреднаха в обществото. Аз лично също не се оплаквам от прехода – замогнах се и си построих къща, която сега с удоволствие бих продал.

Но уви, нещо пазарът не върви. Доколкото разбирам, замира работата и на продуцентите, рекламистите, пиарите и другите производители на пържен въздух. И отново лъжата се заплаща по-високо от истината. София с ужас проумява, че с творчество и без материално производство все по-трудно се живее.

По времето на Тато делът на услугите в брутния национален продукт бе около 10-15 на сто, сега е над 60 на сто. В тази сметка, разбира се, има много спорни моменти. Очевидно е обаче, че производството на пържен въздух в София задуши производството на материалните блага в България.

Ето затова в София протестът разигра майтапчийски деветосептемврийски парад, докато в село Одърне народът гласува за паметник на Тодор Живков. Там не живеят пиари, там е Българията на Тато.

Явно страната е силно разделена на тема Тодор Живков. Но това си е нещо съвсем естествено. Във всички държави историческите личности са и уважавани, и мразени. Те са и черни, и бели. И до днес в някои села във Франция изпълняват „Марсилезата” много бавно, за да се подчертае, че не одобряват Френската революция.

Миналата година посетих Филаделфия и отидох да видя прочутата „Камбана на свободата”, с която е обявена американската революция. И какво се оказа – изложбата в мемориалния комплекс бе посветена на това, че великите президенти като Джордж Вашингтон, Томас Джеферсън и така нататък са били безсрамни робовладелци, притежавали са сексуални робини и изобщо не им е чиста работата.

Няма „чист” голям държавник на тази планета. Всички до един са противоречиви. Дали Наполен е велик реформатор, или антихрист? И до днес Европа спори.

Така стигаме до Русия, която хем ненавижда, хем почита Сталин, Ленин, Петър Първи – все хора, които са причинили на народа си огромни беди и страдания.

“Десталинизацията” я извърши Никита Хрушчов, селски хитрец, който се е правил на шут по време на дългите запои при Сталин. И така е оцелял. Твърди се, че Хрушчов е подбрал Тодор Живков да управлява България, защото е видял в него свое подобие – простоват човек от село, нелишен от природна интелигентност. Или обратното – други отговорни другари са подбрали Тато, защото се е търсело подобие на Хрушчов. Но всичко е относително. В сравнение с Никита Хрушчов нашият Тодор Живков беше много извисен и фин човек.

Единствен от големите, той сам си махна паметника в Правец, докато още беше на власт. Живков никога не би удрял с обувката си по банката в ООН. Той имаше огромно уважение към лидерите на Западна Германия, но пък ето как се е изразил Хрушчов за Конрад Аденауер: “Ние никога няма да приемем Аденауер за представител на Германия. Ако му свалим панталоните и го погледнем отзад, може да се убедим, че Германия е разделена. А ако го погледнем отпред, може да се убедим в това, че Германия никога няма да се изправи.”

Затова Живков оцеля на върха 33 години, а Хрушчов – само 10. Но той бе първият свален съветски ръководител, когото оставиха да си изживее спокойно старините. И в това е неговото голямо дело. Хрушчов и Живков очовечиха режима.

През 1962 г. Хрушчов посети изложба на модернистите в Москва и се обърна към тях със следните ласкави слова: “Вие мъже ли сте, или проклети педерасти! Как можете така да рисувате!” У нас Живков автоматично откликна с една критика на абстракционистите, но някак си културно, с дълбоки мисли за соцреализма. Предполагам, че му я е писал някой ерудит, като например Богомил Райнов.

Един от пострадалите “проклети педерасти” е гениалният скулптор Ернст Неизвестний, който през 1976 г. избяга в Швейцария, а оттам се пресели в САЩ и получи световна известност. Години по-късно Хрушчов му се извини и го помоли да му направи надгробен паметник. Днес това е един от шедьоврите на Новодевичето гробище – композиция от черен и бял камък, която изобразява противоречието в личността на Хрушчов.

Ето, такъв черно-бял паметник заслужава и Тодор Живков според мен. Част от България винаги ще го ненавижда, но друга част все повече и повече ще си спомня за него с уважение. Коя е тази втора част? Тази, която все още сее, жъне и пече хляба, който така незаслужено ядем...

Затова преходът работи в полза на Тато. Чакайте епидемия от паметници..." http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2288468

И един въпрос, като предварително се извинявам на префинените хора, които не искат да чуват и виждат „гнусливи” неща: този човек защо рови в кофите за боклук, а не пазарува в супермаркета? Някой спомня ли си баща му или дядо му да е разказвал как е ровил в кофите за боклук?

post-2642-0-38241600-1379926437_thumb.jp

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При демокрацията всички имат свобода на словото да харесват социализма ,при който нямаха свобода на словото.Любовта към манджата за сметка на свободата и необходимоста да мислят и сами да се грижат за себе си кара някои хора да изпитват носталгия към социализма.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

A, беше си, както и краденето! Това не мога да го разбера, а хей скоро ще чукна 50-така. Да крадеш хей така. Кабелче, болт, гайка ;). Един приятел в началото на демокрацията казваше така: 'Само 6-ти американски флот ще спре краденето от Кремиковци, металотърсач на портала и по един вертолет на тайните изходи, а мръднеш, а откос".

Баща ми е авантюриста в семейството, той сега е тук в Чехия, пристигна на рождения си ден, на 73 стана да е жив и здрав! Та той разправяше на времето специализациика в средна Азия (не помня града), та един тамошен шеф го питал 'ти каква кола имаш'? Москвич казал баща ми 8-ца И. Ето ти части за него. Ама как така! Та това е кражба! Отговорил баща ми. Оооо, мислиш ли че някой ще стои тук на гъза на географията без да гепи :). И то е било гепване за продаване. Та и това е социализъм в действие, совьет соц както го наричам.

Митак, на това му се казва нагла манипулация. В Русия и в Българя винаги се е крадяло и преди комунистите и по тяхно време и след тях и ще продължава да се краде. Такъв е манталитета. Кой е режима няма никакво значение.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прави впечатление, че анкетата, спонсорирана от фондацията „Конрад Аденауер” (?) е тенденциозна. Както откровено е написано на едно място: „Проучването е поръчано от фондация от социолози и историци, според които българският комунизъм трябва да влезе в учебните програми на просветното министерство, за да имат младежите обективна представа за това що е червена диктатура и терор.”

Егати учебниците, по които ще учат децата! 45 години от историята на България ще минат под егидата „червена диктатура и терор”. Днешните политици "демократи" така и не можаха да се научат да уважават противниците си, та сега освен манипулациите по медиите, ще манипулират и учебниците. Но в анкетата все пак прозира истината: „Само 31% избират да живеят при демокрацията след 1989 година.”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам, моите наблюдения бяха по-скоро за идеализъм, а не за опортюнизъм. Но аз съм израснал на село в провинцията. В софия може да е било обратното. Все пак още от края на 19-ти век, този град започват да се превръща в събирателно място за опортюнисти и авантюристи.

Не беше чак толкова по-различно. Т.нар. опортюнисти бяха тези, които гравитираха около властта, ходиха по командировки на запад зяпаха лъскавите витрини и им се искаше и у наше село да е така. И тъй като се въртяха около властта след 1989 емигрираха.

Иначе останалите хора си бяха като навсякъде. Но има и нещо друго. В София възможностите за добра работа си останаха и след 1989, защото е столица. Поради тази причина тук пропастта преди и след 1989 не е така голяма, както е в провинцията и за това носталгията не е толкова голяма.

Прави впечатление, че анкетата, спонсорирана от фондацията „Конрад Аденауер” (?) е тенденциозна. Както откровено е написано на едно място: „Проучването е поръчано от фондация от социолози и историци, според които българският комунизъм трябва да влезе в учебните програми на просветното министерство, за да имат младежите обективна представа за това що е червена диктатура и терор.”

Егати учебниците, по които ще учат децата! 45 години от историята на България ще минат под егидата „червена диктатура и терор”. Днешните политици "демократи" така и не можаха да се научат да уважават противниците си, та сега освен манипулациите по медиите, ще манипулират и учебниците. Но в анкетата все пак прозира истината: „Само 31% избират да живеят при демокрацията след 1989 година.”

Естествено че е тенденциозна. Всъщност неща се повтарят. Преди 1989 как беше- до 09 09 1944 всичко беше от черно по-черно, а след 1944 шампанско и сметана. Същата схема се прилага и сега-социализма е черен, демокрацията бяла. Както сигурно се убеди промиването на мозъците дава резултат. Кои най-много плюят по соца-тези които нямат никакви спомени от него. Че даже и обясняват на какво се била дължала носталгията, при условие че нямат база за сравнение. За съжаление е така г-н Гербов, историята се пише от победителите.

Редактирано от Stefan Iv
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Учебниците по най-нова и съвременна история или все още не са написани и се търсят някакви ориентири, или пък вече са написани, но не са издадени все още и се сондира общественото мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави впечатление, че анкетата, спонсорирана от фондацията „Конрад Аденауер” (?) е тенденциозна. Както откровено е написано на едно място: „Проучването е поръчано от фондация от социолози и историци, според които българският комунизъм трябва да влезе в учебните програми на просветното министерство, за да имат младежите обективна представа за това що е червена диктатура и терор.”

Егати учебниците, по които ще учат децата! 45 години от историята на България ще минат под егидата „червена диктатура и терор”. Днешните политици "демократи" така и не можаха да се научат да уважават противниците си, та сега освен манипулациите по медиите, ще манипулират и учебниците. Но в анкетата все пак прозира истината: „Само 31% избират да живеят при демокрацията след 1989 година.”

Разбирам възмущението ти от целта на анкетата.Естествено е че ти и твоя връстник,агент "Сашо" от държавна сигурност Валери Найденов.Който е написал това което си постнал по горе искате да се забрави истината за червената диктатура.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, на това му се казва нагла манипулация. В Русия и в Българя винаги се е крадяло и преди комунистите и по тяхно време и след тях и ще продължава да се краде. Такъв е манталитета. Кой е режима няма никакво значение.

Така е, крадеше се и тогава. Разликата бе, че се крадеше от държавното, от предприятия материали или от нивата, селскостопанска продукция. От домовете на хората, не.

И по тази причина имахме ограда тухлена 40 см. завършваща с плоча, като пейка където се събирахме да си приказваме и над нея 50 см. мрежа, която свободно се прекрачваше стъпвайки на зида. Входната врата (на двора) се заключваше, като заминавахме за няколко дена на гости. Никога през останалото време, нито вечер. Стъклената входна врата на къщата се заключваше само, като нямаше никой в къщи. Винаги имаше някой прозорец останал отворен. Дори сме поръчвали на съседи да влязат през прозорец да ни спрат бойлера.

За ориентир, по апартаментите, кога се появиха метални врати?

Не споря, имаше и хубави моменти.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, крадеше се и тогава. Разликата бе, че се крадеше от държавното, от предприятия материали или от нивата, селскостопанска продукция. От домовете на хората, не.

И по тази причина имахме ограда тухлена 40 см. завършваща с плоча, като пейка където се събирахме да си приказваме и над нея 50 см. мрежа, която свободно се прекрачваше стъпвайки на зида. Входната врата (на двора) се заключваше, като заминавахме за няколко дена на гости. Никога през останалото време, нито вечер. Стъклената входна врата на къщата се заключваше само, като нямаше никой в къщи. Винаги имаше някой прозорец останал отворен. Дори сме поръчвали на съседи да влязат през прозорец да ни спрат бойлера.

За ориентир, по апартаментите, кога се появиха метални врати?

Не споря, имаше и хубави моменти.

Зависи , зависи...Я питай някой , който е направил огромната грешка да окачи домашно приготвени луканки на терасата (на шестия етаж :excl: ) , дали се крадеше от домовете на хората :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комунизмът е класическо проявление на социопатия!

Значителна част от носталгията по комунизма е причинена от бедността... причинена от самия комунизъм.

Така е две поколения трябва да минат, около 40-50 години. И ако имаме държава тогава или каквото е останало от нея може да тръгнем нанякъде.




От много времесе налага периодично да припомням на някои хора, на коя точно държава, героите от народните легенди не са Робин Худ и Жана Дарк, а Хитър Петър и Бай Ганьо. И никакъв резултат, след няколко месеца пак го забравят и продължават със старата мантра, комунистите, та комунистите...

Незнам Бай Ганьо, в чий край на България е герой? А разликата между Хитър Петър или по точно хайдутите в народните песни и Робин Худ е почти никаква.

Междудругото Алеко се е справил зле с образа на Бай Ганьо. Изключително едностранчив, липсва страната, в която някой от качествата му са полезни. Просто продукт и на авторовия (а и на цялото ни обшество) комплекс от изостаналостта ни спрямо останалата част от Европа.

"Актуалността" днес ... от същия комплекс.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бай Ганьо е класически събирателен образ на отрицателните балкански черти.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бай Ганьо е класически събирателен образ на отрицателните балкански черти.

Той и затова е слаб образ. Твърде едностранчив. Трябваше да има борба вътрешна, еволюция. Тогава би бил добър пример. "Отрицателните" черти не във всяка ситуация са отрицателни.

По интерсен е въпросът тези, които го дават за пример и сравнение, какво стои зад това, а у нас е масово!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...