Отиди на
Форум "Наука"

НЦИОМ: "18% от младите искат да живеят по времето на Тодор Живков."


Recommended Posts

  • Потребител

Ето какво им е на процентите!Не можах да разбера къде си видял в анкетата 82% против.

...

Няма никакво заиграване с научно-техническия прогрес и формата на управление,-те са свързани.

Точно това значи, както виждаш и други са го посочили след мен.

Това,че някой от изданието не са пожелали да публикуват останалата информация си е чисто комерсиално. Във всяка анкета определят само позицията, която ги вълнува и баламосва населението. От доста време така ни баламосват. Зависи от нас да ли ще видим не написаното.

...

Очевадно е, че , ако някой желае да живее хипотетично във време, като предишното и блянува за такъв строй ( форма на управление) то означава, че ще става за в бъдеще, а не за минало. Назад във времето не може никой да се върне. Нито да се подмлади, нито ще иска да подкара по старо му със старите неща.

Такова връщане на зад няма как да стане и може да е само целенасочено в разговорите ни. Но формата на управление може ( не дай се боже). Сравняваш отново САЩ с България. Не сме сравними.

...

Пък за някои времето не е мръднало много. Накрая на този месец почва брането на царевица и у нас, ръчно естествено, пролетта копаха с магарета и по-модерните с фрези. Това което описа за обяда в нивата и т.н. е почти същото, само, че парцелите са по-малки и се връщат до началото за обяда. Някой на собствени парцели други на работа при някой.

По примера на обирането до комбайна, видях как обираха на ръка слънчогледа останал незасегнат от комбайна.

...

Ако някой миналата година е работил на хубава работа, а тази година фирмата е фалирала (или замразена), няма нищо лошо да желае някой да направи отново фирмата и да се върне човека на старата си работа. Това не означава, че мечтае да се подмлади с една година и по този начин да е на старата си работа. Нито означава, че ще трябва да изхвърли закупеният телефон през тази година, защото желаел да се върне назад. Т.е не означава връщане назад във времето, това което предлагате Вие, сочейки времена с черно бели телевизори и москвичи с двигатели копие на БМВ.

Работех в държавна фирма, която после стана частна. Всички работници са по-зле и всички до един, искат да се върне предишното положение на фирмата. Но не би. Добре е само за шефовете на фирмата. Работниците не желаят да се върнат назад във времето. Искат да имат бъдеще.

Не се сърдете на хората, които искат нещо. Сърдете се на тези, които нищо не искат.

Та в този смисъл е нормално да има хора, които искат да работят по стария начин. Без това да означава да се телепортират 30 години назад.

Сега по-разбираемо ли стана, това което искам да кажа.

И да не ме обвините, отново ще напиша, аз съм в позиция в която сегашното положение ми харесва повече. Това обаче не ми пречи да съм обективен и да приема и мнението на другите.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

В темата гледам се надпреварвате да пишете глупости, но тази определено печели приза. Всъщност проблемът ви е че видите ли има хора, които харесвали социализма. И защо да няма? Даже си е съвсем нормално. Днес средностатистическия гражданин живее в пъти по-зле от тогава, съвсем естествено е да забрави лошото и да смята онези времена за Belle Époque. Нали ужким сте демократи, защо толкова се дразните, че не всички са на вашето мнение? Май май всички сте с червен хастар отдолу.

Винаги има някой, който да печели приза, дори и да е за най - голямата глупост, не може всички да са умни, не ме дразни, че има хора, които тъжат по ония времена, то си е за рев, въпреки всичките си недостатъци, социализма в сравнение със сегашното положение е като да сравниш Рая със Ада, каквото сме си надробили това ще сърбаме, така че Бай Стефчо, малко си прибързал със оценката, не съм и демократ, няма да ти кажа какъв съм, за да не ти се смущава спокойния предполагам нощен или следобеден сън, винаги казвам това което мисля и в случая истината е, че един автомобил струваше около 10 000 и една панелка също, скъпа или евтина не е в моята компетенция, ако пък те е подразнило, че леко бъзнах темата за руското качество, не мога да ти се извиня, защото мисля че голяма част от вината за сегашното положение е в следствие е на дългогодишната ни "дружба" със тях, така че не са ми приятни, това е друга тема, не искам да нарушавам повече правилата, беше ми приятно да си похортуваме. :elvis:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги има някой, който да печели приза, дори и да е за най - голямата глупост, не може всички да са умни, не ме дразни, че има хора, които тъжат по ония времена, то си е за рев, въпреки всичките си недостатъци, социализма в сравнение със сегашното положение е като да сравниш Рая със Ада, каквото сме си надробили това ще сърбаме, така че Бай Стефчо, малко си прибързал със оценката, не съм и демократ, няма да ти кажа какъв съм, за да не ти се смущава спокойния предполагам нощен или следобеден сън, винаги казвам това което мисля и в случая истината е, че един автомобил струваше около 10 000 и една панелка също, скъпа или евтина не е в моята компетенция, ако пък те е подразнило, че леко бъзнах темата за руското качество, не мога да ти се извиня, защото мисля че голяма част от вината за сегашното положение е в следствие е на дългогодишната ни "дружба" със тях, така че не са ми приятни, това е друга тема, не искам да нарушавам повече правилата, беше ми приятно да си похортуваме. :elvis:

Първо не е вярно това което пишеш. Една панелка е струвала 10 000 през 70-те, а една кола 7 000 (не е 10) в края на 80-те, когато цената на панелките беше друга. Дразнещото е че пишете глупости. Това е. А една чисто нова кола колко струва спрямо средната заплата за страната, а?

Дааа, по-зле живее: тогава взимаше 100лв. заплата, сега 300, пък един телевизор струваше 1200, а сега 120. Преди имаше режим на тока, а сега не. Преди имаше празни магазини, а сега не. Е сега тока е по-скъп заради добавките "черна партийна каса на БСП", "черна партийна каса на ДПС" и "безплатен ток за ромите". А има и нещо, което е същото - тогава управляваха комунистите и бяхме по-бедни от коя да е западноевропейска държава и сега ни управляват комунистите и сме по-бедни от коя да е западноевропейска държава.

100 лева, ама кога? Ето ти средната заплата за страната по времето на соца http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1054&Itemid=134

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре спрете се най-накрая!
Когато егото ви е накърнено отворете си друга тема и доказвайте ненужните и безинтересни неща в които вярвате там. Тук темата е за проучването на НЦИОМ, а не бойно поле за еготата ви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Резултатите от изследването на НЦИОМ са тясно свързани със социализма и малко с национал-социализма. Драматизъм в изследванията виждат единствено патологичните антикомунисти, които още на са разбрали че Студената война свърши пред повече от 20 години. А в същност драматизъм няма. Децата не знаели разни незначителни подробности от историята на соца или пък за Освиенци. Голям праз. То пък щото тези дето си мислят че знаят , като ги притиснеш се оказва че също нищо не знаят. Това не са неща, които са важни, за хора на които историята не е интересна (а това са болшинството). Не знам защо някой си е решил че всички трябва да се интересуват от история и всички трябва да знаят всичко. С края на националната държава историята вече не играе такава важна роля в облъчването на хората и съвсем естествено е малък процент от децата да се интересуват от нея. Това не е характерно само са България. По цял свят подобни анкети дават идентични резултати. Живеем в други времена и е глупаво да очакваме че нещата ще са като едно време.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре спрете се най-накрая!

Когато егото ви е накърнено отворете си друга тема и доказвайте ненужните и безинтересни неща в които вярвате там. Тук темата е за проучването на НЦИОМ, а не бойно поле за еготата ви.

Мистър, ако трябва да говорим по темата, мисля, че за всичко което се случва проблема сме ние самите, тоест начина по който възпитаваме или не възпитаваме децата си. Не знам дали ме разбираш.

:frusty2:

Първо не е вярно това което пишеш. Една панелка е струвала 10 000 през 70-те, а една кола 7 000 (не е 10) в края на 80-те, когато цената на панелките беше друга. Дразнещото е че пишете глупости. Това е. А една чисто нова кола колко струва спрямо средната заплата за страната, а?

100 лева, ама кога? Ето ти средната заплата за страната по времето на соца http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1054&Itemid=134

Стефчо, миналото няма да се върне, докато това не се разбере България никога няма да тръгне добре. И другото е,че ние трябва да си запретнем ръкавите, не да чакаме някой друг.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма драматизъм. Младите не познават времената на Живков. Некви цифри, не означаващи ама нищо. До тук излишно чесане на езици.

Дали добре или зле е било, е за друга тема.

Редактирано от kramer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефчо, миналото няма да се върне, докато това не се разбере България никога няма да тръгне добре. И другото е,че ние трябва да си запретнем ръкавите, не да чакаме някой друг.

Че кой говори че миналото ще се върне. Нещо не си разбрал. Просто носталгията има ли я има я-факт. Някои хора изпаднат в депресия от този факт и започват да обясняват, че крокодилът всъщност не е хищник, а най-обикновено тревопасно. Е това е дразнещото, а не както е било миналото.

Няма драматизъм. Младите не познават времената на Живков. Некви цифри, не означаващи ама нищо. До тук излишно чесане на езици.

Дали добре или зле е било, е за друга тема.

Именно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някои се дразнят не от резултата от допитването, а от това как червената агитка се опитва да го представи. При анкети винаги има някакъв процент, който дава доста странни, тъй да се каже мазохистки отговори. За което време и да бъдат попитани, все ще има някакъв процент, дето да искат да живеят в него. Причини разни - търсене на приключение, розови въображаеми представи за дадения период, копнеж по отминалото детство (сиреч искат да са пак деца и мама и тати да се грижат за тях) ... Червената агитка обаче се опитва да представи това, като някакъв осъзнат стремеж към идеите на БСП, мерак за включване в редиците й и за следване не лидера на европейския пролетариат др. Станишев. Разбира се тези 18% няма да се запишат в БСП, а заради пределната възраст на човешкия живот все повече ще намаля и броя на червените бабички, а с тях и гласовете за БСП, докато и тя не последва съдбата на ДСБ, Евролевицата, БББ и още много вече забравени партийки.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Резултатите от изследването на НЦИОМ са тясно свързани със социализма и малко с национал-социализма. Драматизъм в изследванията виждат единствено патологичните антикомунисти, които още на са разбрали че Студената война свърши пред повече от 20 години. А в същност драматизъм няма. Децата не знаели разни незначителни подробности от историята на соца или пък за Освиенци. Голям праз. То пък щото тези дето си мислят че знаят , като ги притиснеш се оказва че също нищо не знаят. Това не са неща, които са важни, за хора на които историята не е интересна (а това са болшинството). Не знам защо някой си е решил че всички трябва да се интересуват от история и всички трябва да знаят всичко. С края на националната държава историята вече не играе такава важна роля в облъчването на хората и съвсем естествено е малък процент от децата да се интересуват от нея. Това не е характерно само са България. По цял свят подобни анкети дават идентични резултати. Живеем в други времена и е глупаво да очакваме че нещата ще са като едно време.

Свързани са със социализма, а не със това дали една кола е по-скъпа от жилище тогава. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За книгата „Психология на комунизма” на Асен Игнатов е написано следното мнение: "Класическият труд на проф. д-р Асен Игнатов "Психология на комунизма" е написан на немски език и излиза в Западна Германия през 1985 г. И оттогава до днес той остава може би най-проникновеното и дълбоко изследване на тази важна тема. Без да става световен бестселър, той оттогава влиза по право в съкровищницата на световната философска и политологическа класика. Преведен е на български език от Елена Никлева и бива отпечатан в скромен тираж през 1991 г. и в България. Оттогава изминаха повече от 20 години. През това време в света и в нашата страна се осъществиха огромни преобразования. Написването на книга за посткомунистическата психология, както казва и в края на интервюто си с преводачката на тази книга Асен Игнатов, е "твърде съблазнителна тема". Но в 1991 г. е още твърде рано за това поради липсата на известен интервал от време, а и поради кипежа на раждащото се посткомунистическо общество през онези бурни години." http://www.book.store.bg/p97048/psihologia-na-komunizma-prof-d-r-asen-ignatov.html

През 1991 г. е било твърде рано да се прави характеристика на посткомунистическото общество. Но вече е 2013 г. и на проведената преди няколко месеца дискусия на тема „От носталгия към реставрация”, доцент от департамент „Политически науки” в НБУ споделил: „Наскоро разглеждахме „Психология на комунизма” на проф. Асен Игнатов и студентите възкликнаха: „Ама това все едно, че сега е писано за България!” http://desebg.com/2011-01-06-11-55-24/1113-2013-03-01-19-32-05

Този доцент очевидно не е много добре запознат, защото на нас ни обясняваха, че живеем в социалистическо общество и вървим по пътя на комунизма. Комунизъм в България не е имало. Комунисти бяха само членовете на Българската комунистическа партия.

По интересното обаче е, какво от книгата на Игнатов за комунизма студентите са привидели като съществуващо и днес в „не комунистическата”, т. е. „демократична” България?

Не знам какво разбират днешните младежи под „комунизъм” и „комунисти”. Аз няколко години след Десети ноември разбрах, че това което антикомунистите приписват като практика на бившите комунисти – членове на БКП, си е и тяхна практика. Стана ми ясно, че „комунизмът”, поне в България не е политическа принадлежност, а манталитет – начин на мислене и поведение, изразяващ се в налагане на собственото мнение, без вслушване в чуждото. В България „комунизъм” започнаха да творят политиците по попския принцип: „не ме гледай какво правя, а слушай какво ти говоря”.

Комунизмът според описанието му в Комунистическият манифест не се изразява в лъжа, измама, кражба, насилие и пр., но така го описват тези, дето го критикуват, без да виждат или правейки се, че не виждат, че сами са носители на такива черти.

Никой не обръща внимание, че построеното по време на социализма не беше на комунистите, а на целия народ. Построено е с парите на тези, които сега са пенсионери и някои „демократи” искат да им забранят да гласуват. Какво се получи с тази собственост? Беше приватизирана от управниците, които сега викат: дръжте крадците-комунисти!

По долу показвам кое беше общонародна собственост. То е строено с парите на работещите в НРБ. Парите от данъците отиваха в държавния бюджет и там се разпределяха за пенсии, ново строителства, дотиране на нерентабилните производства.

Системата беше друга. Не правете сравнение с днес. Напънете се и постройте и вие нещо такова и тогава правете сравнение с миналото.

post-2642-0-69028100-1379789185_thumb.jp

post-2642-0-07647300-1379789203_thumb.jp

post-2642-0-53139000-1379789218_thumb.jp

post-2642-0-94820600-1379789232_thumb.jp

post-2642-0-83316000-1379789258_thumb.jp

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ма как няма да иска човек да се върне. Тази сутрин с умиление прочетох, че Венецуела въвежда контрол върху тоалетната хартия. Носталгията ме блъсна всичка сила и ми стана едно благо...
Спомних си как доста често се налагаше да ползваме в-к Работническо Дело по предназначение.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Който държи контрола на тоалетната хартия ,държи в ръцете си изходния продукт и по този начин може да регулира входния.

В.И.Лайнин

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти да не би да живееш в тоалетна, та ти прави впечатление този факт.

Става дума, че при социализма хората бяха идеалисти и не скачаха, че парите им се харчат за АЕЦ, с каквото плашило днешните управници стряскат демократичния електорат.

Абе, важното е че има супермаркети с по 50 вида сирене и салам. Нищо, че си купуваш само 300 грама и не го знаеш от какво е направено.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Системата беше друга. Не правете сравнение с днес. Напънете се и постройте и вие нещо такова и тогава правете сравнение с миналото.

Е тука вече влизаш в пълно противоречие съм със себе си - хем казваш да не се прави сравнение, защото системите са различни, хем призоваваш днес да се строи по същия начин както се е стояло навремето. :lac:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На времето 'строяхме' с ресурсите на браткия СССР народ, с бригадирско движение, с ученици, войници и студенти. Почти без заплащане. То и сега може, стига да не плащаш. Или минимално да плащаш, ма няма кой да ни хрантути.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да се върнем към темата. Ето нещо от "Дневник" днес:

Изследване: на повечето млади Желязната завеса и ГУЛаг не говорят нищо

Прочетете, ако ви е интересно. Политическата култура се образува трудно без исторически рефлекс.

Редактирано от glishev
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се върнем към темата. Ето нещо от "Дневник" днес:

Изследване: на повечето млади Желязната завеса и ГУЛаг не говорят нищо

Прочетете, ако ви е интересно. Политическата култура се образува трудно без исторически рефлекс.

Какво ще рече исторически рефлекс?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще рече поне краткосрочна историческа ориентираност, схващане на връзката между политиката вчера и политиката днес. Добра памет. Връзка между две поколения. Елементарна историческа култура.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Строежи от "златната ера на капиталистическото строителство"

Слънчев бряг:

post-5491-0-61448800-1379846598_thumb.jp

post-5491-0-90669200-1379846619_thumb.jp

Банско:

post-5491-0-13795500-1379846639_thumb.jp

Новата българска енергетика ВЕИ

Бузлуджа:

post-5491-0-48054500-1379846820_thumb.jp

post-5491-0-03911500-1379846831_thumb.jp

Калиакра:

post-5491-0-76475000-1379846879_thumb.jp

post-5491-0-59690500-1379846893_thumb.jp

Дунав мост 2:

path_110072.jpg

1.JPG

529a92f6b8c8237c75951aa39efc3561.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За горяните аз съм този от 80-те % :sorry:

А това със съветската армия е доста подвеждащ въпрос. Тя е окупирала България, но без тази крачка свобода вероятно нямаше да видим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Т.е. как? Ако не беше дошла СА нямаше да видим свобода? Че после как видяхме таз....свобода?

Защото: Я другой такой страну не знаю , где так вольно дишит человек :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако не беше дошла СА нямаше да видим свобода?

Много вероятно. Ама, това даже в графа моделиране няма място. Нали се сещаш, че българското опълчение не е за да прекърши гръбнака на Османската империя, а за да обърне внимание на великите сили?

Оф, аз говоря за руската, а ти са съветската. Моя грешка.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...