Отиди на
Форум "Наука"

Певки, Онгъла, Никулицел


Recommended Posts

  • Потребител

И

част от които живеят сред нас в България. Което не може да отрече никой.

Мисля, че ще е по-правилно твърдението ако се замени "сред" с "чрез"! Освен ако не са Британци от Родопите, "Руски граждани" от черноморието, Японци от Казанлък или Ромляни от маалата.

...не че и те след време няма да прихванат, по някакъв начин от местната торба с гени.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 858
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

А, за малко да забравя защо отворих темата. До колкото ми е известно, многократно са се правели аналогии с галацкия лагер през последните 100 години, но някак остава встрани от модата.

Възможно(възможно е) ли е да се търсят аналогии за директно езиково сходство между Галац и Оглос, като се вземе предвид информацията, че на езика на българите местноста е наречена така, а от друга страна, към конкретния момент ромляните знаят името на селището, но не и как звучи то на български?

Лагера все пак отговаря на описанието но Теофан - има блата, защитен е от реки, има възвишения, дори има и отбранителен вал.

Link to comment
Share on other sites

Извинявам се, но каква е точната причина за постинга в тази тема?

Добруджа

Двата вида исторически права над една територия

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15912

Моля също така да уточните с кратка справка, за значението на термина автохтонен. Приемете го за коренно население, т.е. значението на думата аборигени.

Точно но коренно население което съществува и днес (няма пеласги повече). Има разлика между най-старият етнос на определена територия и автохтонното му население. Например най-старият е гръцкия (ако не считаме албанците за новотраки), въпреки че има някоя възможност той да не бъде автохтонен в Добруджа (според мен обаче те сигурно са автохтонни там) а автохтонният е българския, румънския, турския и т.н. (когато се има предвид всяко селище по-отделно - например в това село автохтонни са българите, в онова румънците - а не "общата за Добруджа автохтонност" - това, че, от всичките автохтонности на различните етноси, най-дълготрайната е тази на българите в 9-10 крайдунавски гребенски селища: Ветрен, Сребърна и т.н. и Брешлен или Бръшлен - не Бръшлян! - в Русенско, близо до Тутракан). Ако се има предвид общата "автохтонност" тогава ще се постъпва така:

най-дълготрайната автохтонност в Тракия е тази на гърците (в 5-6 антични селища): в Истанбул, Созопол, Поморие, Несебър + те са и най-стария съществуващ и днес етнос там. Ако съдим по това всичките села и градове в бг. и турксата Тракия би трябвало да влязат в състав на Гърция (независимо кои етноси са автохтонни в тях, автохтоността им може и да бъде променена чрез етническо прочистване, чрез изгонване на всички негръцки, автохтонни жители и настаняване на гърци там).

Kemal H. Karpat: Ottoman Population, 1830-1914: Demographic and Social Characteristics

Етнодемографски данни за Мангалийска околия за 1831 (османски данъчни списъци), 1877-8 (румънски "статистика" подготвени за оправдаване "права" на румънци за Северна Добруджа която руснаците възнамеряваха да подарят на Румъния в размяна с Южна Бесарабия - дава около 48 000 румънци там, без тези в Новосилистренска околия а за Кюстенджанската дава 0 румънци, разбира се това важи и за Мангалийската която не е включена, в Кюст. обаче имаше твърде малко румънци, за разлика от Мангалийската.)

Ion Ionescu de la Brad: Excursion agricole dans la plaine de la Dobroudja

данни на румънския инженер Йонеску за 1850 г.

Todorov, Nikolai: Society, the City and Industry in the Balkans, 15th-19th Centuries

османска статистика за 1866 г.

Редактирано от дсмп
Link to comment
Share on other sites

Добруджа

Двата вида исторически права над една територия

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15912

Точно но коренно население което съществува и днес (няма пеласги повече). Има разлика между най-старият етнос на определена територия и автохтонното му население. Например най-старият е гръцкия (ако не считаме албанците за новотраки), въпреки че има някоя възможност той да не бъде автохтонен в Добруджа (според мен обаче те сигурно са автохтонни там) а автохтонният е българския, румънския, турския и т.н. (когато се има предвид всяко селище по-отделно - например в това село автохтонни са българите, в онова румънците - а не "общата за Добруджа автохтонност" - това, че, от всичките автохтонности на различните етноси, най-дълготрайната е тази на българите в 9-10 крайдунавски гребенски селища: Ветрен, Сребърна и т.н. и Брешлен или Бръшлен - не Бръшлян! - в Русенско, близо до Тутракан). Ако се има предвид общата "автохтонност" тогава ще се постъпва така:

най-дълготрайната автохтонност в Тракия е тази на гърците (в 5-6 антични селища): в Истанбул, Созопол, Поморие, Несебър + те са и най-стария съществуващ и днес етнос там. Ако съдим по това всичките села и градове в бг. и турксата Тракия би трябвало да влязат в състав на Гърция (независимо кои етноси са автохтонни в тях, автохтоността им може и да бъде променена чрез етническо прочистване, чрез изгонване на всички негръцки, автохтонни жители и настаняване на гърци там).

1. интерес на истината има "менса" (=маса; не само "табула") в лстинските надписи от Северна Добруджа" но това че има и по-нова дума "табула" за маса показва че добруджанският (малкоскитския) латински тръгнеше по пътя на френски и италиански и става дума за различен от румънски староромански език / къснолатински диалект => рализчен романизиращ се народ, различен романски народ.

2.Няма никаква разлика между тракийския диалект/тракийските племена в Южна Добруджа и в днешните области Разград, Шумен, Варна, Русе. Също така няма разлика между латинският говор в Южна Добруджа и този в останала Североизточна България.

3. Според Шкорпил, южната част на Южна Добруджа никога не беше романизирана, за разлика от мнението на Йиречек

4. Ако и се приеме че латинският говор в Южна Добруджа съществуващ преди настаняването на славите е старорумънски (по-правилно общия за румънски, аромунски, мегленовлашки и истровлашки праезик), романизирането на тамошните траки (тоест появата на румънски етнос) започва много по-късно от настаняването на гърци (и частичното гърцизиране на траки извършено от тях). Всъщност само италианската нация е наследница на римляни и само италианският език е наследник на латински защото при италианците процентът на генетична романщина е най-голям. Лациум/Лацио е област на Италия а не на Португалия, Франция или Испания. Римлянски граждани са били многобройни хора от различни етноси но само някои от днешните италианци са били и римлянски граждани и етнически романи/латини.

5. За българските презимена и това че добруджанските румънци са порумънчени българи (Освен "Енчо Сабиенчо") данни има и в книгата

Gh. Popescu-Judet: Jocuri populare din Dobrogea (Народни танцове/игри от Добруджа)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че ще е по-правилно твърдението ако се замени "сред" с "чрез"! Освен ако не са Британци от Родопите, "Руски граждани" от черноморието, Японци от Казанлък или Ромляни от маалата.

...не че и те след време няма да прихванат, по някакъв начин от местната торба с гени.

Може и така, но не всички сред нас са такива наследници. За това писах така. Т.е. чрез част от нас са представени и те.

Добруджа

Двата вида исторически права над една територия

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15912

Точно но коренно население което съществува и днес (няма пеласги повече). Има разлика между най-старият етнос на определена територия и автохтонното му население. Например най-старият е гръцкия (ако не считаме албанците за новотраки), въпреки че има някоя възможност той да не бъде автохтонен...

Мисля не е достатъчна причина да е в тази тема. Защо не отвориш нова с точна насоченост На мен също ми е интересно. Тук се обсъжда мястото на лагера при битката при Онгъла или където и да е била.

Относно ново гърците не са по-различни от ново българите. Един смесен от Римската Империя (ние и те) народ, смесен и от нашето владеене на територии на империята, смесен и от османската империя ние и те. И смесени в Османската империя с еничари и откраднати моми.

Пеласги се преливат в траки, а траки се преливат в българи и римляни (гърци, и др.), и по-късно при турците. Това като генетичен материал.

Link to comment
Share on other sites

Мисля не е достатъчна причина да е в тази тема. Защо не отвориш нова с точна насоченост На мен също ми е интересно. Тук се обсъжда мястото на лагера при битката при Онгъла или където и да е била.

Относно ново гърците не са по-различни от ново българите. Един смесен от Римската Империя (ние и те) народ, смесен и от нашето владеене на територии на империята, смесен и от османската империя ние и те. И смесени в Османската империя с еничари и откраднати моми.

Пеласги се преливат в траки, а траки се преливат в българи и римляни (гърци, и др.), и по-късно при турците. Това като генетичен материал.

Не мога да добавя горните ми постове нито в темата "Принос към доказването..." нито в "Двата права..." поради това че те са създадени от изтрити мои ъкаунти/профили.

Може и да няма нито едно селище с автохтонни гърци в Мизия, обаче присъствието на (поне един) грък там (в селища в които други етноси са автохтонни) от създаването на първата колония по мизийското крайбрежие на Черно Море (през онова време нямаше нито славяни нито романизирани или романизиращи се траки там; траките преди романизирането им не са предци на румънци защото те не са говорили латински/румънски - езикът е най-важният етнически белег; в повечето случаи самото нещо различаващо грък, сърбин или румънец от българин е езика, физическият изглед е почти винаги същия) до днешния ден е неоспорим факт. Така че гърците са автохтонни в цяла Мизия, имат "обща автохтонност" без да бъдат автохтонни в нито едно селище. Щом те живеят непрекъснато там отпреди българите и румънците или кой и да е друг етнос, значи те имали право на цяла Мизия (спорд "логиката" на румънските "историци").

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Цялата тази автохтонна вълна точно в тази тема ми се взижда напълно излишна.

Link to comment
Share on other sites

Цялата тази автохтонна вълна точно в тази тема ми се взижда напълно излишна.

Ще отворя нова тема в друг подфорум по-къно днес или утре.

Засега: румънци - "добруджанци" са порумънчени българи:

Сава Енчо Сабиянчо (дали Сабиенчу се дължи на правилата на румънски език или на местен мизийски говор - където има "приетен" = приятен и "приетел" = приятел и "шепки" = шапки (рум. шапкъ, множествено число "шепчь") - не знам)

и Некола (=Никола) Некулча, 2 заглавия на народни румънски песни свидетелстват за това.

В руъмънски има НикоаРъ и Никола(й)е/Никула(й)е, но не и Некола (=бг, щакавски Никола). Сега в ИНБ език се предпочита руското име Николай.

Вижте книгата: Теодор Бурада: O calatorie in Dobrogia (1880) (Пътуване из Добруджа).

Така че тази румънизация на добруджанското бг. население е много по-старо от края на 18.-началото на 19. век когато започват новите настанявания на бг. там (през 18 век имаше изключително малко българи), може би започва няколко десетилетия след турското завоюване на Добруджа.

Редактирано от дсмп
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ресавски, вземи и дялкай всичките постове на този "етимолог", че определено дразни всички ни! Въобще, няма да е зле да си почистиш темата от излишните словесни еквилибристики, за да разберем, че тя е за Певки, Онгъла, Никулицел ...

Link to comment
Share on other sites

ресавски, вземи и дялкай всичките постове на този "етимолог", че определено дразни всички ни! Въобще, няма да е зле да си почистиш темата от излишните словесни еквилибристики, за да разберем, че тя е за Певки, Онгъла, Никулицел ...

А ти какво си бе? Какъв "комис" си бе ти когато не знаеш да пишеш правилно Monte Cristo а бъркаш италиански с латински (Mons CHristi)? Може би комиКс.

Ще отворя отделна тема сега защото много те уважавам.

Редактирано от дсмп
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ти какво си бе? Какъв "комис" си бе ти когато не знаеш да пишеш правилно Monte Cristo а бъркаш италиански с латински (Mons CHristi)? Може би комиКс.

Ха на бас, че аз знам какво прави буквицата "h" у моето никнаме ;) Ти, обаче, не знаеш! Казваш комиКс? :laugh: Yeah :good:

Я да видим при теб как са нещата ... дсмп - да си мълчиш постоянно! Верно?

Ще отворя отделна тема сега защото много те уважавам.

Хайде, къшшш... Отдавна трябваше да го направиш.

Link to comment
Share on other sites

Ха на бас, че аз знам какво прави буквицата "h" у моето никнаме ;) Ти, обаче, не знаеш! Казваш комиКс? :laugh: Yeah :good:

Не че ме интересува. Предполагам че си някакъв Христо. Много умен никнейм бе! Твоята интелигентност добре, дори много добре, се усеща от това.

CHristo се произнася "кристо" при всички романски и германски езици, така че трябваше да е

Hristo, освен че се казваш Кристиян.

Я да видим при теб как са нещата ... дсмп - да си мълчиш постоянно! Верно?

Хайде, къшшш... Отдавна трябваше да го направиш.

Хайде бе Хришчън-е! Не си ти който да ми каже че е отдавна или не. Отивай да си научиш западните езици или руския ти е достатъчно? Руския + 3 англисйки или френски думи "що" говориш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не че ме интересува. Предполагам че си някакъв Христо. Много умен никнейм бе! Твоята интелигентност добре, дори много добре, се усеща от това.

CHristo се произнася "кристо" при всички романски и германски езици, така че трябваше да е

Hristo, освен че се казваш Кристиян.

Хайде бе Хришчън-е! Не си ти който да ми каже че е отдавна или не. Отивай да си научиш западните езици или руския ти е достатъчно? Руския + 3 англисйки или френски думи "що" говориш.

******************************************

Но, замълчи сърце ... Хайде, успокой се вече: http://en.wikipedia.org/wiki/Christos_%28given_name%29

Christos (given name)

Christos is the non-Greek version of a common Greek given name which is spelled in two ways:

  • "Χρίστος", Chrístos, from the adjective "χριστός", christós, i.e., "anointed" (or "chosen one" as is the Christian theological term for the Messiah), and
  • "Χρήστος", Chrēstos, from the adjective "χρηστός", chrēstós, i.e., "useful".

In Modern Greek both spellings are practically interchangeable and are pronounced the same (with the stress on the penultimate syllable), but differently from Christós, Christ, which is accented on the last syllable. This eliminates confusion as to whether someone refers to a regular person or to Jesus Christ.

Moving the accent of a word to create a personal name can be observed in other cases as well, e.g. "Σταύρος" (Stávros), from "σταυρός" (stavrós, cross).

п.п. преди да отида да изучавам западните езици, трябва да си донауча гръцкият и латинският. Ти как си при тях?

Модератор: И да се спести някое изречение като изтритото, няма да навреди на аргументацията. Втори е въпросът, че ако има много такива изречения, може да са наложи да се приложат някои неприятни мерки. Същото важи и за събеседника ДСПМ.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

Наистина се мъчиш да грабнеш венеца за форумен идиот ...

Но, замълчи сърце ... Хайде, успокой се вече: http://en.wikipedia.org/wiki/Christos_%28given_name%29

Christos (given name)

Christos is the non-Greek version of a common Greek given name which is spelled in two ways:

  • "Χρίστος", Chrístos, from the adjective "χριστός", christós, i.e., "anointed" (or "chosen one" as is the Christian theological term for the Messiah), and
  • "Χρήστος", Chrēstos, from the adjective "χρηστός", chrēstós, i.e., "useful".

In Modern Greek both spellings are practically interchangeable and are pronounced the same (with the stress on the penultimate syllable), but differently from Christós, Christ, which is accented on the last syllable. This eliminates confusion as to whether someone refers to a regular person or to Jesus Christ.

Moving the accent of a word to create a personal name can be observed in other cases as well, e.g. "Σταύρος" (Stávros), from "σταυρός" (stavrós, cross).

п.п. преди да отида да изучавам западните езици, трябва да си донауча гръцкият и латинският. Ти как си при тях?

Няма защо да се мъча, вече си вековен шампион по идиотщина и незнание.

ХристоС е една дума, Христо е съвсем друга.

Монте е италианска, Кристо също, Христос гръцка. ************************* да си правиш никнейм от две думи от две различни езици? Риторичен въпрос бе! Риторичен - гръцка дума, трябва да я разбираш.

Khristo, Hristo се произнасят или би трябвало да се произнесат Христо(у) на английски (англоезичните не могат да произнесат "х"). (у) при Христоу е полугласна, за която само в беларуски има особена буква.

Christo се произнася Кристо. По-добре щеше да е било ако казваше че името ти е Кристиян но нямам очаквания от теб.

PS Сега виждам че има препоръчение от Last (but no least?) roman за спиране. Тука спирам, ще видим какво ще правиш ти.

Модератор:

Няма да е лошо занапред да пропускаш онази част от размислите си, които приличат на изтритото.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

Модератор:

Няма да е лошо занапред да пропускаш онази част от размислите си, които приличат на изтритото.

Добре, така ще направя

сега вече сме приятели, монте и аз.

да го кажа на щакавски: монте йе мой приялац/прияч, прияоци/приячи смо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

***********************************

Та по същество. Никак не е важно какво смята потребителят дсмп за вярно, т.е. как (според дсмп) Графът е трябвало да изпише ник-нейма си, когато се е регистрирал в БГ Наука. От прастари векове е известно, че личното име Христо извежда етимологията си от гръцката дума (терминът, ник-нейма) Христос, която дума означава Помазаник. И понеже Христо Монтански не се смята за Помазаник (защото не е Помазаникът), той реши да използва ник-нейма monte christo (а не monte christos), та да се получи монте кристо и от там игра на думи. Нататък класиката от историята за остров Иф ви е добре известна.

Ще помоля модераторите да преместят тези няколко мои поста (включително и тези на псевдолингвистът дсмп, който си няма понятие от гръцки и латински език ни на йота) в разделът Езикознание, като обособят нова тема, казваща се Защо Христос на гръцки език се изписва Χριστός, а на латински език Christus.

Модератор: Не мисля, че има нещо толкова ценно, особено в изтритите части, тъй че по-скоро перспективата е да се трият цели мнения, което поставя въпросът дали следва да се губи времето да се пишат. Тъй че най-добре е дискусията да продължи с Певки, Онгъла и Никулцел.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

Защо Христос на гръцки език се изписва Χριστός, а на латински език Christus.

Хайде бе! Аз сериозно съм предложил да престанеш с омразата и ти не искаш.

И как се исписва на романските езици думата-превод на Христос? Ch- или C-? Само в френски започва с Ch- но няма "-о" в края.

Признавам че не говоря латински, така че не знам всичките падежни форми тази дума.

На какъв език е тази дума Cristo? На романските, новолатински езици определено не е, може би е падежна форма на латински Christus? Признавам че не говоря латински а за гръцки ни дума не може да стане но не се правя за познавач на езици които не говоря.

Кой падеж тогава? И коя смисъл има монте на италиански + дума на латински (но не в именителен падеж)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма ли кой да разчисти спама на дсмп? Постовете му нямат нищо общо с темата, а другото е чисто заяждане, заяждането с името на някой е висша проява на елементарно мислене.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бел. мод.

Обсъждането на никнейма на потребителите няма нищо общо с темата. Следващи постове от този род ще се изтриват без предупреждение.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Понеже по-рано се спомена, че в делтата на Дунав е имало доста крепости, та дори през 680 всички те да са били обезлюдени и в руини, ромейските хронисти със сигурност щяха да споменат някоя от тях, ако българите са били там някъде обсадени от армията на Константин Погонат. Поради този сериозен довод и аз смятам, че мистериозният Онгъл е територията между реките Прут и Днестър (Бесарабия). Погледнете на прикачената карта, наистина имаме една триъгълна територия, оградена от въпросните реки - р. Днестър е естествена преграда срещу нападения от изток, а Карпатите и р. Прут пък са естествена защита срещу евентуални нападения на аварите от запад, на юг пък е делтата на Дунав, а също имаме и брегова ивица - точно тук би трябвало да е акостирала армията на Погонат и да е навлязла навътре в сушата, където се е намирал укрепеният лагер на българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Зитко бих казала малко по на юг - междуречието на Прут,Серет и Дунав.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор История

Следва да се уточни че за ромейските хронисти мястото на Аспаруховия лагер е бил нещо непознато.Те не го свързват с позната им крепост,укрепление и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А познати крепости, места или реки за хронистите в тоя район - дал Бог премного!!!! Логичният въпрос е :"Защо не го отнасят към някои римски крепост или станция, а определенията са толкова неясни и объркани?" Спали са в часовете по география? Или по-вероятно липсват какви да е преки източници за събитията и всичко е далечни преразкази, дори оригиналът от който са преписвали всички????

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 12 минути, isav said:

А познати крепости, места или реки за хронистите в тоя район - дал Бог премного!!!! Логичният въпрос е :"Защо не го отнасят към някои римски крепост или станция, а определенията са толкова неясни и объркани?" Спали са в часовете по география? Или по-вероятно липсват какви да е преки източници за събитията и всичко е далечни преразкази, дори оригиналът от който са преписвали всички????

Единствения възможен отговор е че събитията са се разиграли на север от Дунав където е било тера инкогнита за византийците в буквалния смисъл на думата.Когато българите минават Дунав нещата придобиват други краски - "Варна близо до Одесос".Никой не казва "така наречения Онгъл близо до Певки или Томи".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...