Отиди на
Форум "Наука"

Бедността в България


Recommended Posts

  • Потребител

Четеш ми текстовете, като дявола евангелието.

Точно в поста преди твоя съм написал, че единия декар човек си го гледа след работа. И си храни семейството със заплатата, а с декара подпомага.

А ти го дадох за пример, че дори 1 декар може да не е на загуба.

Ако се гледат 50 +до към 700 , както го прави кооперацията едва ли са на загуба. За да го правят всяка година. ( писах че 2/3 от масива се гледа от нея). Кооперацията няма да има такси от по близо 100 лева на декар за обработване, както плаща човека за един. А комбинирано с царевицта се сее увивен боб и се изкарва по 50 кг. на декар. Това го бях пропуснал.

И така в едно село може да има над 100 раздробени декара от по един.

Няма нищо незаконно да сключиш договор с фирма да ти оре и сее и пръска.

Между другото, точно мерките за изкупуване, необходимите документи и регистрация на земеделски производители, за което вече се плаша, а преди не, е част от сегашния проблем и писах за него преди няколко страници в темата.

А сега и същественото. Не се става голям производител от въздуха. Почва се с малко, като се съберат пари се увеличава. А мярката да има едните е да се осигурят първите.

По-рано се гледаха бамя всяко семейство по декар също за 3 месеца работа и се изкупуваше от специални пунктове на място но това са ми спомени от детството. Да, тогава всичко бе поливно.

В Пловдивско още има големи поливни площи.

Захвана много специална част от темата.

+ за което. Това е голяма мярка за справяне с бедността, определено.

мисля, че ти ми четеш постингите като дявола евнагелието

1) хиляда декара могат да се разделят на по един и да се гледат от хиляда човека само в равнината, в равнините обаче проблемът с раздробените парцели не е толкова голям, най-раздорбени са парцелите в планините и полупланинските райони ...

виждам, че си избрал да игнорираш горния факт, с това, че го игнорираш и използваш частне пример в непроблемна зона няма как да промениш това, че групирането на земите улеснява работата

простият пример е ако 20 човека имат по 10 парцела по 50 декара в едно землище, ще име много по-удобно да се занимават с тях ако са обединени

по-натам

въпросът не е дали с един декар ще си на загуба или не, това няма никакво значение за дискусията тук

въпросът беше дали в общия случай можеш да храниш семейство в БГ и да живееш добре с 50дк

в общия случай отговорът е не

общият случай не включва ситуация с добра реколта на скъпа продукция продадена нелегално и без посредници, върху която не са платени никакви данъци

това е криминална ситуация

по въпроса за регистрациите, правилата, регулациите, данъците и осигурвките

това че режимът на регистрация, плащането на данъци и осигуровки, изпълняването на регулации, таксите и т.н. не ти харесват не означава, че можеш да не ги спазваш и не прави измамите, които извършваш и криминалните влияния по-малки

това е типично селска психология - аз ще си правя каквото си знам, правилата не са за мен

така не може да се живее нормално

ако аз утре започна да си паркирам колата където искам из сини зони и зелени зони или отида при счетоводителя и му кажа от утре не искам да ми плаща ДОД и осигуровки какво ще стане?

ще ми вдигнат колата, счетводителят ще ми се изсмее

твоите хора обаче са над правилата в държавата, а ти им се кефиш и ги даваш за пример, т.е. подстрекаваш и други да правят същото

иначе много се радвам, че имаме поне един човек, който се сети, че цяло пловдивско и пазарджишко се поливаха ситемно и централизирано и точно заради това се изнасяха толкова плодове и зеленчуци

А сега и същественото. Не се става голям производител от въздуха. Почва се с малко, като се съберат пари се увеличава. А мярката да има едните е да се осигурят първите.

същественото е, че или се самозадоволяваш или си производител

от икономическа гледна точка не може да си и двете

по-точно самозадоволяването си е твой проблем, щом произвеждаш и продаваш трябва да спазваш правилата

тия с по няколко декара или дори с 50дк ако не работят с някакви високодоходни култури някакво бутиково земеделеие, парите ще им стигат само колкото да преживявят никога няма да могат да се конкурират с големите, които освен капитал имат и достъп до евтини кредити

това е реалността

тя може да не ти харесва, но винаги ще има неравенство и това е нормално

аз като отида в банката и искам кредит, шансовете ми да го получа и то на ниска лихва са много по-големи отколкото на бай Манго с 5 избушени кредита или 18г. младеж без доходи и без кредитна история

при земеделските производители не е по-различно

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 278
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Първо, Ник от дребно фермерско земеделие по-дясно няма на къде! Тук идва проблема вече с левите пропаганди - лесен живот, хахо хихи в града и т.н, евтини храни също лява мярка и помощи за земеделието в третия свят и т.н. Това трябва да се компенсира на хората със субсидии.

Невски 50 дка зеленчуци или 200 овце са наппълно достатъчни за изхранването на едно семейство у нас. И със сигурност дохода на двамата родители ще е на 350 лв. месечно в пъти - чистият доход за труда им. То даже 50 дка зеленчуци немогат да ги гледат двама човека. Зеленчукопроизводството е трудоемък отрасъл. Там стоят ред други проблеми с изкупвачи, охрана на реколтата, липсата на коопериране в продажбите, с което немогат да продават на големи вериги и т.н. То главният проблем и с поливните системи е тяхната ... охрана. Изобщо с циганизацията на селата от БКП и колективизацията, сигурността е голям разход и голям проблем в почти всяко наше село...

Ако знаете, че основна причина за фалита на бг кооперациите са кражбите, като почнеш от председателя, до мангала, който е работил 2 дена през лятото. (офтопик направо са ужасяващи живковите поколения постоянно влачат). При мафиотските едри арендатори мутрите бият лошо и там кражбите уж са свалени в приемливи граници.

Колкото до земеделието във УК мога да ти гарантирам, че почти няма фермер, на който земята да му е един блок... И то там, където унаследяването по традиция е от единия син. И границите в малките им нивички са дървета и плетове гледани с деситилетия... традиционалисти...

Разбира се трябва обединения в кооперативи, в смисъла за техника и широкомащабни мероприятие, а не кооперации като сегашните, които наследиха ткзсатат . Липсва административен капацитет в общините за подпомагане при еврокандидатстване по програми (то на държавно липсва пък камо ли в общините), партийни фирми смучат ако анаете каква е корупцията у нас, откакто има еврофондове... И накрая прекупвачи и нелегален внос...

То като махнеш горните проблеми у нас една ферма с 50 дка въобще не е лошо нещо. И то точно у нас, където в някой общини работа няма каква да е в каквато и да е област. 50 дка ферма може да конкурира успешно 340 лв мин заплата у нас. 50 дка не със зърно разбира се.

Невски, то и по турско време у нас има ред форми на коопериране и в земеделие и в животновъдство и даже хич не са прости, а доста сложни и си имат вътрешни механизми за туширане на завистта и подобните дефекти. Със различни степени на участие и на дялове.

Редактирано от stinka (Rom)
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо, Ник от дребно фермерско земеделие по-дясно няма на къде! Тук идва проблема вече с левите пропаганди - лесен живот, хахо хихи в града и т.н, евтини храни също лява мярка и помощи за земеделието в третия свят и т.н. Това трябва да се компенсира на хората със субсидии.

Невски 50 дка зеленчуци или 200 овце са наппълно достатъчни за изхранването на едно семейство у нас. И със сигурност дохода на двамата родители ще е на 350 лв. месечно в пъти - чистият доход за труда им. То даже 50 дка зеленчуци немогат да ги гледат двама човека. Зеленчукопроизводството е трудоемък отрасъл. Там стоят ред други проблеми с изкупвачи, охрана на реколтата, липсата на коопериране в продажбите, с което немогат да продават на големи вериги и т.н. То главният проблем и с поливните системи е тяхната ... охрана. Изобщо с циганизацията на селата от БКП и колективизацията, сигурността е голям разход и голям проблем в почти всяко наше село...

Ако знаете, че основна причина за фалита на бг кооперациите са кражбите, като почнеш от председателя, до мангала, който е работил 2 дена през лятото. (офтопик направо са ужасяващи живковите поколения постоянно влачат). При мафиотските едри арендатори мутрите бият лошо и там кражбите уж са свалени в приемливи граници.

50дк зеленчуци не е дребно начинание и иска поливане и работници

точно защото не е дребно, иска поливане, работници, торове и т.. едно нормално БГ семейство не му е по-силите да се захване с него, т.е. това не важи за нормалния човек, който е outpriced И не може да участва

и точно така няма никакъв смисъл да го правиш ако смяташ, че ще ти окрадат и продукцията и полвините системи

затова и повечето хора не го правят

и точно защото не го правят не могат да се хранят с 50дка

защото 50дка с царевица или зърно не могат да хранят едно семейство, т.ч. то да живее добре

не случайно дадох примера за средния доход на средната ферма във Франция - като се раздели и се стигне до БГ реалностите с още по-малките ферми и драстично по-малките субсидии парите стават смешни

Колкото до земеделието във УК мога да ти гарантирам, че почти няма фермер, на който земята да му е един блок... И то там, където унаследяването по традиция е от единия син. И границите в малките им нивички са дървета и плетове гледани с деситилетия... традиционалисти...

Разбира се трябва обединения в кооперативи, в смисъла за техника и широкомащабни мероприятие, а не кооперации като сегашните, които наследиха ткзсатат . Липсва административен капацитет в общините за подпомагане при еврокандидатстване по програми (то на държавно липсва пък камо ли в общините), партийни фирми смучат ако анаете каква е корупцията у нас, откакто има еврофондове... И накрая прекупвачи и нелегален внос...

То като махнеш горните проблеми у нас една ферма с 50 дка въобще не е лошо нещо. И то точно у нас, където в някой общини работа няма каква да е в каквато и да е област. 50 дка ферма може да конкурира успешно 340 лв мин заплата у нас. 50 дка не със зърно разбира се.

така
имаме още един дето ще ми гарантира
нищо, че нивите ми се виждат от прозореца и съм обиколил почти цяла англия по работа, той ми гарантира
сега за 50те дк
имаш атернатива да ги продадеш и да сложиш парите на депозит или да ги вложиш в апартамент и да го даваш под наем или да направиш нещо друго с тях
така се сравняват парите в икономиката, а не с минималната заплата
50дк на хубаво място са 50К лева
50К лева при 6% лихва носят около 3000лв. доход без да си бърдаш пръста, т.е. съвсем близко до минималната работна заплата
ако използваме фреснките цифри, 50дк с някаква зърнена култура (обясних горе как нормален човек не може да гледа 50дка зеленчуци) отиваме до малко над 5000лв. (най-добрите печалби в най-добрите райони при обработка на едро са по 100 и кусур лева)
с 5000лв. аз себе си не мога да гледам пък камо ли семейство
другата алтернатива е да взимаш рента 50-60лв и повече в хубави райони
тогава без да си мръднеш пръста можеш да вземеш пак към 3000лв от 50дка
сега тук изниква елементарния въпрос
защо трябва да се моря и да бачкам 50дк за няколко бинки, като мога да ги дам под наем и да работя друга работа и така да имам приход от две места, който хем ще е по-висок, хем по-сигурен
всичко изписано горе е за ситуация, когато притежават собствен парцел от 50дк и то на горе-долу прилично място
ако трябва да наемаш такъв сметките стават още по-лоши
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как ги докарвате тези 5000 лева от 50 декара?

Ето една статия от 2013 - Реколтата от пшеница – рекордна, печалби – няма

А тук има примерна технологична карта за пшеница - http://mysmartfarm.com//tcards/v.popov/tcard_phenitsa_2009.pdf

Каквито и гимнастики да се правят толкова пари от пшеница няма как да се изкарат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

как ги докарваме

с оптимизъм голям как

използваме по-стари цифри от 2010г. или оптимистичната цифра от 100лв. на декар царевица, която била 'най-маклата' печалба

пределно ми е ясно, че няма как да ги докараме

дори и толкова да са млад, читав човек няма да ходи да прави такова нещо за 5К лева

аз вече писах, че и с 400дк не можеш да храниш семейство

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

разбирам

за твое голямо съжаление open-field системата е подробно разработена тематика, както и естественото раздробяване на имотите, което я следва, затова следват един куп закони включително и за задължителна комасация в западна европа

нямам намерение да разписвам темата и да си губя пореден път времето, ще вметна само ключовото за тия дето се интересуват

феодалният имот може да е бил голям, но той е обработван на ивици, точно тези ивици и парчета минават в частни ръце, те не остават феодална или аристократична собственост за вечни времена

в Англия има съхранена действаща open-field система на 2 места и можеш да отидеш да го видиш с очите си, нали вече свободно обикаляш по западните държави?

Аристокрацията си запазва собствеността, а зависимите селяни стават арендатори. Така като собственост се запазват големите имоти. У нас пък собствениците са много, но арендаторите имат големи стопанства.

Оказва се, че у нас има големи стопанства, на практика повечето от обработваемите площи се държат от такива, но селскостопанската продукция у нас е предимно внос. При това от страни, в които се плаща много повече на берачите.

Всъщност това, което комунистическата пропаганда нарича комасация, въобще не е комасация, както и упадъчния социализъм дето го нарича демокрация не е никаква демокрация. Става дума да се отнемат принудително земите на гражданите, а тяхната съдба ще е като на Плама и Кремиковци - съсипани земи и фалирали стопанства след като окончателно спрат евросубсидиите. Защото големите стопанства основно точат еврофондове.

Комасацията е доста сложен процес и такова нещо у нас нито се прави, нито скоро ще се прави. При нея не се правят типично комунистически неща като принудително отнемане на имотите на гражданите за да се дадат на практика без пари на комунистическота номенклатура. При комасацията земята се преструктурира, но това се обвързва и със създаване на инфраструктура - пътища за достъп до имотите, иригационни системи и още много други неща, които да направят новооформените стопанства функционални. Тъй че това дето се нарича комасация е поредния опит да бъдат обрани гражданите.

А това, че в резултат от уедряването земята непрекъснато се разпарчетосвала са глупости, в които може да повярва само гласоподавател на Любимец 15. У нас се оказаха много наследници заради ненормалното развитие на държавата в продължение на половин век. Но в нормални условия процесите протичат по съвсем друг начин. Наследството се дели между наследниците, но това не води неизбежно до формиране на дребни стопанства. Защо ли? Ами защото там където има свободен пазар има и пазар на земята. Тези, на които стопанствата просперират купуват още земя, а тези които губят продават земя. Така в бизнеса остават рентабилните. У нас в бизнеса остават номенклатурчиците и на това се дължи бедността на България. За да оцелее бизнеса на партийно-милиционерските кадри се унищожава икономиката на цялата страна. С което стигаме и до повдигнатия въпрос за тока.

Доживяхме българския бизнес да внася електроенергия от чужбина.

В България олигарсите могат всичко. Гражданите уви, няма да могат да си купуват ток от чужбина и ще трябва да плащат добавката Станишев на Христо Бисеров и компания. Оказва се, че изнасяме по-евтин ток отколкото се продава на българските граждани с мизерни доходи. Както се вижда проблема с бедността на българите се държи не от цените на международния пазар, а на това, че България е олигархия. Евтин ток за износ към по-богатите и скъп ток за собствения народ, макар да е втори въпроса колко сме един народ със Станишев и Доган.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

поредна политизация като всички граници са прекрачени за пореден път айде да видим дали най-накрая постингът му ще бъде а изтрит, а той баннат за рецидивизъм

предварително предупреждавам, че ако това не се случи ще отнеса въпроса до администрацията

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а защо трябва аз да го напускам? ти да не би сам да си разглеждаш рипорта на собствения постинг (нищо не ме учудва в този форум) та така си се впечатлил?

не в моите постинги има БСП, ДПС, Станишев, Позитано 20 и всякакви конспирации на комунистите и споменатите партии да ограбят народа

който не умее да се сдържа и да спазва правилата създадени от екипа, в който участва има проблем и трябва да си почива - има си протести и митинги за тая работа, недей да мърсиш научен форум с политпропаганда само защото ти е слаб ангела и типично по бгейски те търпят

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

т.к. политическите теми в момента са забранени или затворени, няма как да има проблеми в политическите теми

т.е. единственият проблем е когато хора в неполитическа тема, провеждат политическа демагогия или пропаганда, въпреки правилата на този форум

има няколко такива човека, които са абсолютно неспособни да се сдържат и постоянно ги избива на политизиране

3ма от тях са модератори-рецидивидисти-политикани

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Просто обръщам внимание, че развиваш пропаганда в полза на точно определена партия, за да е ясно защо ще бъдеш изгонен от форума. Няма как да не спомена коя е партията. Обърнал си форума на филиал на в-к "Дума".

Ето от къде идат "твоите" идеи:

http://www.duma.bg/node/75873

В поземлените отношения се узакони обществено вредното, в противоречие с практиката на земеделското производство, наложило се в напредналите страни, раздробяване, разпокъсване на вече комасираната (независимо по какъв начин) земеделска земя.

http://www.duma.bg/node/74982

Трябва да има данък върху пустеещата земя. Това заяви вчера министърът на земеделието и храните Димитър Греков пред журналисти.

Форумът е обърнат във филиал на в-к "Дума".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никога не съм чел вестник Дума и не ме интересува какво пропагандира той

не се опитвай да се извърташ и да демагогстваш като си сгазил лука

понеже явно четеш такива вестници, можеш да провериш как и предното управление обсъждаше данък върху пустеещите земи

освен това аз никога не съм говорил за данък върху пустеещите земи, за данък върху всички земи както е в целия цивилизован свят, като един от страничните ефекти ще е намаляване или изчезване на пустеещите земи, защото ще стане нерентабилно да ги държиш пустеещи

правиш ли разлика между доктрината, която си изчел в Дума и това, за което пиша аз?

идеята за някаква форма на данък върху земите (обикновенно варианта с пустеещите, който е административно най-труден, но политически най-изгоден) се лансира за първи път през 2006г. после пак през 2009г. после през 2010г. после през 2012г. после пак през 2014г. при съвсем различни управления, министри, кметове и общинари, много от първоначалните идеи идваха от сдружението на общините, а не от централната власт

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Първо, Ник от дребно фермерско земеделие по-дясно няма на къде! Тук идва проблема вече с левите пропаганди - лесен живот, хахо хихи в града и т.н, евтини храни също лява мярка и помощи за земеделието в третия свят и т.н. Това трябва да се компенсира на хората със субсидии.

Невски 50 дка зеленчуци или 200 овце са наппълно достатъчни за изхранването на едно семейство у нас. И със сигурност дохода на двамата родители ще е на 350 лв. месечно в пъти - чистият доход за труда им. То даже 50 дка зеленчуци немогат да ги гледат двама човека. Зеленчукопроизводството е трудоемък отрасъл. Там стоят ред други проблеми с изкупвачи, охрана на реколтата, липсата на коопериране в продажбите, с което немогат да продават на големи вериги и т.н. То главният проблем и с поливните системи е тяхната ... охрана. Изобщо с циганизацията на селата от БКП и колективизацията, сигурността е голям разход и голям проблем в почти всяко наше село...

Ако знаете, че основна причина за фалита на бг кооперациите са кражбите, като почнеш от председателя, до мангала, който е работил 2 дена през лятото. (офтопик направо са ужасяващи живковите поколения постоянно влачат). При мафиотските едри арендатори мутрите бият лошо и там кражбите уж са свалени в приемливи граници.

Колкото до земеделието във УК мога да ти гарантирам, че почти няма фермер, на който земята да му е един блок... И то там, където унаследяването по традиция е от единия син. И границите в малките им нивички са дървета и плетове гледани с деситилетия... традиционалисти...

Разбира се трябва обединения в кооперативи, в смисъла за техника и широкомащабни мероприятие, а не кооперации като сегашните, които наследиха ткзсатат . Липсва административен капацитет в общините за подпомагане при еврокандидатстване по програми (то на държавно липсва пък камо ли в общините), партийни фирми смучат ако анаете каква е корупцията у нас, откакто има еврофондове... И накрая прекупвачи и нелегален внос...

То като махнеш горните проблеми у нас една ферма с 50 дка въобще не е лошо нещо. И то точно у нас, където в някой общини работа няма каква да е в каквато и да е област. 50 дка ферма може да конкурира успешно 340 лв мин заплата у нас. 50 дка не със зърно разбира се.

Невски, то и по турско време у нас има ред форми на коопериране и в земеделие и в животновъдство и даже хич не са прости, а доста сложни и си имат вътрешни механизми за туширане на завистта и подобните дефекти. Със различни степени на участие и на дялове.

Стинка, мнението и е обратното на твоето

Смятам че средното фермерство е дясно, а дребното е ляво,

защо ляво - защото дребното фермерство прави/поддържа хората бедни, зависими и податливи и неособено грамотни и съответно податливи на обещания и манипулации от левите популисти

/Вижте къде живее основно електоратът на БСП/

За 50-те декара

Първо.

Не знам кзащо си зациклил на 50-те декара,след като обективно работата,която стопаните биха извършвали по стопанисването на ферма от 50 декара (за пример- със картофи или моркови) ще е почти същата каквато биха извършили за такава ферма от 100,или 200 декара

/за ферма с 50 декара моркови или картофи фермерът трябва да има или да осигури

-техника за прибиране, и/или ще трябва да наеме работници за прибирането на реколтата (събирал си картофи предполагам , ако не си събирал ще ти кажа че е абсурдно картофите от толкова декари да се съберат от само семейството на фермера, дори и той да има/ползва трактор който ги разорава и вади,та дори и семейството му да работи 248 часа без прекъсване),

-трябва да направи мениджмента (за да си осигури пазара)

-трябва му времена постройка или дворно място в която да съхранява реколтата до продажбата и (за 100-150 тона картофи)

-трябва му транспортно средство

-трябва да си осигури трактор за изораване

т.е организацията и работата на фермера ще е същата, каквато би била и за ферма от 100 декара/

И второ:

Аз изобщо не съм сигурен че се е достигнало досега до някакво осезаемо комасиране (поне по собственост) на 50-100 декарови семейни стопанства. Ако погледнеш данните стопанства с размери от 50 до 100 декара са само няколко процента от броя на всичките стопанства! Предлагам да не обвиняваме стопаните и семействата им за това

(стопантствата над сто декара са 0,6 процента от броя на всички стопанства, преди бях написал че са 1-2 процента, но те са точно 0,6 процента за 2010 година)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

малката ферма е зависима от субсидиите и времето

голямата ферма, работи с много по-ниски разходи на декар, по-малко зависи от субсидиите и може да си позволи техника, инвестиции, застраховане и хеджиране

големите ферми се управляват от капиталисти, а ако не работят успешно много бързо издъхват, защото в момента пазарът отворен

всъщност вътрешното търсене не може да поеме цялото зърно произвеждано в Добруджа или Сърбия, т.ч. голяма част от прдукцията се пласира навън, който не е конкурентноспособен няма шанс

искам да подкрепя ник

всъщност въпреки че ужким средната ферма в БГ е 5-6 хт това е някаква имагинерна цифра изкривена нагоре от мегафермите, ако махнем мегафермите от изчисленията отиваме на много по-малко

големият проблем е точно описаният от него

разходите да работиш 100 дка или 1000 дка са доста близки, а приходите много различни

икономиии от мащаба

единствения шанс са малките е бутиково и екопроизводство само дето няма кой да купува такива работи на БГ пазара

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

За Стинка

Ако някои може да инвестира в инфраструктурата на селата ("инфраструктура" като общо понятие и съдържание), с което да се спре запустяването им ("циганизацията" им)-това са средните стопани (които са и предприемачи),

Това със сигурност не са сегашните дребни, бедни и пасивни стопани (там където ги има,а там където ги има пък са на "изживяване")

/Мога да кажа че в момента и населението в турските и помашките села продължава да намалява -- младите емигрират по икономически причини, познавам и цели семейства - хора на средна възраст, с децата им които са емигрирали от селото в големия град поради икономически причини; Всъщност емиграцията при турците вероятно е по-голяма отколкото при българите - включвам и емигриращите в Турция и Западна Европа/

стр13
Разпределение на земеделските стопанства по размер на ИЗП
Table 3. Distribution of holdings by size of UAA
Източник: МЗХ, Агростатистика
Source: MAF, Agro statistics
Размер на
стопанствата
Size of
holdings
2003 г. 2010 г.
Бр.
стопанства,
Nr of holdings
%
ИЗП/
UAA,
%
ИЗП на
стопанство
UAA of holdings,
ha
Бр.
стопанства
Nr of holdings
%
ИЗП
UAA,
%
ИЗП на
стопанство,
UAA of holdings,
ha
0-1,99 ha 90,4 10,8 0,5 83,2 3,9 0,5
2-4,00 ha 6,4 4,2 2,9 8,2 2,5 3
5-9,99 ha 1,5 2,2 6,6 2,9 2 7
10-49,99 ha 1 4,4 24,7 3,5 7,7 21
50-99.99 ha 0,2 2,9 68,3 0,8 5,6 68
> 100 ha 0,6 75,6 566,1 1,4 78 544
Общо/Total 100 100 4,4 100 100 10
-стопанствата с използвана площ на земята 2-4 хектара са 8,2 процента от общия брой стопанства в България, и в тях се обработва 2,5 процента от общата ИЗП на България
-тези с площ от 5-9,99 хектара са 2,9 процента от общия брой на стопанствата и в тях се обработва 2 процента от ИЗП
------------------------------
- тези с площ 0-1,99 хектара са 83,2 процента от общия брой на стопанствата и в тях се обработва само 3,9 процента от общата ИЗП
Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз често ходя в едно село, което се намира в равнино плато заобиколено от планини и по тази причина ограничено като земя ... не само това село всички в околността ...

в резултат на раздробявания при унаследяванията преди соца хората масово са имали по 2-3 дк и изобщо не са живяли богато ...

в момента картинката е доста подобна - тук декар, там декар, пари няма, младите работят в града, хора на по 70-80г. се въртят и се занимават с картофи, домати, кокошки, зеле и какво ли още не, има и някои на 50 и кусур дето нещо правят

точно след 10г. няма да има кой да се занимава, защото старите ще измрат или увяхнат, а това е неблагодарна работа

можеш да отидеш в такова село да си успокояваш нервите и да си харчиш парите, но не и да изкарваш пари

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

никога не съм чел вестник Дума и не ме интересува какво пропагандира той

не се опитвай да се извърташ и да демагогстваш като си сгазил лука

понеже явно четеш такива вестници, можеш да провериш как и предното управление обсъждаше данък върху пустеещите земи

освен това аз никога не съм говорил за данък върху пустеещите земи, за данък върху всички земи както е в целия цивилизован свят, като един от страничните ефекти ще е намаляване или изчезване на пустеещите земи, защото ще стане нерентабилно да ги държиш пустеещи

правиш ли разлика между доктрината, която си изчел в Дума и това, за което пиша аз?

идеята за някаква форма на данък върху земите (обикновенно варианта с пустеещите, който е административно най-труден, но политически най-изгоден) се лансира за първи път през 2006г. после пак през 2009г. после през 2010г. после през 2012г. после пак през 2014г. при съвсем различни управления, министри, кметове и общинари, много от първоначалните идеи идваха от сдружението на общините, а не от централната власт

Да, просто мненията на "модернолевия" "Дума" съвпадат с тези на "десния" Невски, защото позицията на Партията няма алтернатива.

Колко от тези "различни" управления не са раководени от членове на БКП - "бивши" и настоящи? Нито едно.

Може да се види датата на последното повдигане на въпроса за данъка във в-к "Дума" и кога ти повдигна този въпрос в тема, която иначе е за "Бедността в България". Сиреч просто вкара последния моден писък от в-к "Дума" в активна тема, която е за съвсем друго. Защото когато бедните се обложат с още данъци ще станат още по-бедни.

И тъй като си говорим за твоето банване, то във всички други форуми отдавна да си изхвърчал заради разправия с един модератор, а тука напътстваш вече групи модератори, които не споделят идеите ти. Предполагам банвонето ти няма да е изненада нито за таб, нито за някой друг, защото такова поведение нито е търпяно, нито ще е търпяно в който и да е форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аааа

ето, че явно признаваш, че правилата не важат за всички

опитът ми от други форуми ( в цивилизованите държави) показва, че до такава ситуация (модератор системно да нарушава правилата на форума) се стига много рядко, а ако се стигне моментално му се ограничават правата

освен това модераторите не са само модератори, те са и потребители

модераторът не е по-различен потребител от другите потребители, той просто има права да модерира, но не би трябвало да може да разглежда при модерирането собствените си постинги например или модерирането на неговите постинги да е различно, само защото е модератор


Колко от тези "различни" управления не са раководени от членове на БКП - "бивши" и настоящи? Нито едно.

Може да се види датата на последното повдигане на въпроса за данъка във в-к "Дума" и кога ти повдигна този въпрос в тема, която иначе е за "Бедността в България". Сиреч просто вкара последния моден писък от в-к "Дума" в активна тема, която е за съвсем друго. Защото когато бедните се обложат с още данъци ще станат още по-бедни.

спри с политизацията, освен това този въпрос съм го повдигал многократно през последните години в същия този форум и няма никакво отношение към глупостите във вестник Дума

въпросът има и явно отношение към бедността в БГ - дребните стопани са бедни, зависими, често отчаяни и стари хора, който не ходи в провинцията, той не го знае

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

аааа

ето, че явно признаваш, че правилата не важат за всички

опитът ми от други форуми ( в цивилизованите държави) показва, че до такава ситуация (модератор системно да нарушава правилата на форума) се стига много рядко, а ако се стигне моментално му се ограничават правата

освен това модераторите не са само модератори, те са и потребители

модераторът не е по-различен потребител от другите потребители, той просто има права да модерира, но не би трябвало да може да разглежда при модерирането собствените си постинги например или модерирането на неговите постинги да е различно, само защото е модератор

Като модератор показвам заслугите на потребителите, които предлагам за БАН защо ще го отнесат. В твоя случй и на колегите ти просто съпоставям писанията им с актуалните пропагандни материали от сайта на БСП и Дума, за да се види, че те по една голяма случайност винаги съвпадат. Разбира се има друбни фундаментални различия - напр. че ти говориш за челния опит в Англия, а в Думи пише за челния опит на Нидерландия. :grin:

Алтернативата е да се налагат немотивирани банове и така ще се избегне необходимостта да се показва чии мнения по една голяма случайност минаги съвпадат с актуалните пропагандни материали на дадена партия.

В никой наш или чужд форум няма да те търпят да раздаваш правосъдие над модератори и групи модератори. Няма такива. Там такива като тебе ги банват скоропостижно, тъй че се спестява на модераторите необходимостта надълго да обясняват и показват защо са изхвърлени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като модератор показвам заслугите на потребителите, които предлагам за БАН защо ще го отнесат. В твоя случй и на колегите ти просто съпоставям писанията им с актуалните пропагандни материали от сайта на БСП и Дума, за да се види, че те по една голяма случайност винаги съвпадат. Разбира се има друбни фундаментални различия - напр. че ти говориш за челния опит в Англия, а в Думи пише за челния опит на Нидерландия. :grin:

Алтернативата е да се налагат немотивирани банове и така ще се избегне необходимостта да се показва чии мнения по една голяма случайност минаги съвпадат с актуалните пропагандни материали на дадена партия.

В никой наш или чужд форум няма да те търпят да раздаваш правосъдие над модератори и групи модератори. Няма такива. Там такива като тебе ги банват скоропостижно, тъй че се спестява на модераторите необходимостта надълго да обясняват и показват защо са изхвърлени.

аз и да искам не мога да раздавам

единственото, което мога да направя е да рипортвам всеки твой постинг, в който пишеш глупости за мен и политизираш

а от страни потребителите ще гледат, ще видят какво ще стане и ще си направят съответните изводи

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахад, като потребител прекаляваш с флуденето, заяжданията и писанията както и както ми дойде

/Според мен Невски е абсолютно прав да отбележи това, и да те рипортва, още повече че е потърпевш-ти направо се подиграваш с него (забелявам го от много време) ,което нито е красиво, нито е човешко/

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никой потребител в този форум няма право системно да обвинява някой в това че провежда политпропаганда и че e агит-комисар на БСП/БКП/ДПС (нещо което всички знаят, че не провеждам), просто защото не е съгласен с него и не му харесва ... това, че някой някога е решил да го направи модератор не го променя, а просто усложнява нещата ...

това води до абсолютна излишна политизация и разводняване и противоречи на правилата на тази форум - всички подмятания за Любимец и Позитано освен това могат да бъдат разглеждани и като обидни

това е същността на 99% от постингите на галахад към мен

въпреки многократно направените забележки, никой не взима мерки, явно защото се смята, че модераторите са неприкосновени и могат да правят каквото си искат като потребители

в интерес на истината това продължава прекалено дълго време и явно се възприема като норма

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз съм рипортвал за явно нарушаване на правила от модератор. Ефекта бе нулев. Няколко пъти.

Бях си закачил правилата до монитора по едно време.

Едно от тях е да не се коментират модератори. И се спазва най-стриктно.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето две публикации по темата с бедността:

http://politiki.bg/?cy=270&lang=1&a0i=224034&a0m=readInternal&a0p_id=1045

Да обясня и със свои думи (ако не се разбира в статията): т.н. "медианен доход" не е средно аритметична стойност на доходите на домакинствата в дадена страна;

Неговата стойност е (т.е. той представлява) разделителната граница между доходите на две равни по брой половини от домакинствата.

(половината от домакинствата са с доходи под медианния доход, другата половина от домакинствата са с доходи над медианния доход)

Медианният доход е нетен

http://alexst.org/stra/Indikatori%20za%20bednost%20-%20NSI%202009.pdf

(искам да отбележа че нивата на бедност за дадена страна се оценяват спрямо доходите в страната,

въпросът колко по-бедни са бедните домакиства в по-бедните страни спрямо същите бедни в по-богатите страни - е въпрос на пропорциониране на паритета на покупателната способност на съответните БНП=ти)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...