Отиди на
Форум "Наука"

Литература за Древен Египет


Recommended Posts

  • Потребител

Тъй,

Първо Здравейте на всички.

Не се мяркам тук не защото съм си загубил интереса към историята. Имам много работа и малко свободно време. Другото което ме спира, е че видях как в един момент най-безобидна дискусия може да избие на препирня от типа "как аз знам повече от оня и как виждам само собствените си аргументи без да обръщам внимание на никого".

Тази тема е за това какви книги за Древен Египет са излезли и можем да дръпнем и прочетем отнякъде. И особено за раздела Древен Египет на моята библиотека за Древния Изток.

В момента в нея има 700 заглавия, като файловете/книгите са далеч повече. Някъде съм вкарал в един топик поредици от 20, 30 и повече тома. И всичките линкове работят.

Моля за коментари, мнеия и запитвания за книги ако имате такива и мога да намеря това което ви интересува. Бих искал дискусията да бъде свързана единствено с проекта и включените в него заглавия. Да не изпадаме в идейни спорове.

По-късно ако имам време бих могъл да публикувам каталог по заглавия и теми, както направих преди време с литературата относно Кумранските свитъци.

Ще се радвам ако всеки намери в раздела нещо интересно за себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Както обещах, макар и със солидно закъснение публикувам пълния тематичен каталог на колекцията по египтология на моя сайт. Всички линкове са проверени и работят, файловете могат да се свалят без проблеми.

Преди всичко използвам случая да благодаря на приятелите си, без чиято постоянна помощ проектът никога нямаше да бъде реализиран, както и за предосатвените файлове:

- Вълкан Павлов и Ася Минчева от специалност египтология към НБУ, както и на Стефан Симеонов от Бургас (aka D3BEP тук :) )

- Мария Белен Форлизи, професор по египтология от Мендоса, Аржентина;

- Селесте Албо от Universidad Complutense de Madrid, Испания и Вики Метафора от Неапол, Италия

- Египетските ми приятели Амр Нур и Уалид Елсайед от Университета Сохаг, както и Сара Амине от Кайро.

А ето и каталога:

ОБЩОИСТОРИЧЕСКИ ТРУДОВЕ ЗА ДРЕВЕН ЕГИПЕТ
ФАРАОНИТЕ- ДИНАСТИИ, ТИТУЛАТУРА, РЕГАЛИИ
БИОГРАФИИ
ПРЕДДИНАСТИЧЕН ПЕРИОД
КУЛТУРНИ И СОЦИАЛНИ ОТНОШЕНИЯ, ПОЛИТИКА
АРХЕОЛОГИЯ И ИЗКУСТВО
СТАРО ЦАРСТВО
УПРАВЛЕНИЕ И АДМИНИСТРАЦИЯ
АРХЕОЛОГИЯ
НЕКРОПОЛЪТ НА ПЛАТОТО ГИЗА
СРЕДНО ЦАРСТВО
ПОЛИТИКА И АДМИНИСТРАЦИЯ
АРХЕОЛОГИЯ
ВТОРИЯТ ПРЕХОДЕН ПЕРИОД И ХИКСОСИТЕ
ИМПЕРИЯТА НА НОВОТО ЦАРСТВО
XVIII ДИНАСТИЯ
АРХЕОЛОГИЯ
НЕКРОПОЛЪТ В ТИВА
ЕПОХАТА АМАРНА
ПЕРИОДЪТ НА РАМЕСИДИТЕ
ОТНОШЕНИЯ С ХЕТИТЕ
НАШЕСТВИЕТО НА МОРСКИТЕ НАРОДИ
КЪСНО ЦАРСТВО
ВЛАДЕТЕЛИ И УПРАВЛЕНИЕ
АРХЕОЛОГИЯ, ИЗКУСТВО И АРХИТЕКТУРА
НАХЛУВАНЕТО НА АСИРИЙЦИТЕ
ПЕРСИЙСКО ВЛАДИЧЕСТВО
ГРЪКО-МАКЕДОНСКО ЗАВОЕВАНИЕ
ЕПОХАТА НА ПТОЛЕМЕИТЕ
АРХЕОЛОГИЯ
КЛЕОПАТРА - ПОСЛЕДНИЯТ ВЛАДЕТЕЛ НА ЕГИПЕТ
ФЕНОМЕНЪТ АЛЕКСАНДРИЯ
РИМСКА ИМПЕРИЯ
ДРЕВЕН ЕГИПЕТ И ЛИБИЯ
НУБИЯ (КУШ)
АРАМЕЙСКА КОЛОНИЯ В ЕГИПЕТ
ВОЙНАТА В ДРЕВЕН ЕГИПЕТ
СТОПАНСТВО
ТЪРГОВИЯ
СОЦИАЛНА СТРУКТУРА
ЖЕНИ И СЕМЕЙСТВО
ОТНОШЕНИЕ КЪМ ЧУЖДЕНЦИТЕ

И дотука... Не мога да разбера защо не ми дава повече линкове системата. А не са и половината....


Я моля само някой да пусне коментар че да видим ще ми позволи ли да подам останалите линкове....

Редактирано от Hanibaal
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има ограничение на линковете и цитатите, тъй че просто трябва да се пусне нов отговор.

При мен преведени на български за Египет имам само Договорът между Рамзес и Хатушил и текста на Розетския надпис в чест на Птоломей V . По-натам ще има и още, но тъй като са текстове дето ги няма на български превеждането става малко бавно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за намесата. Така си и мислех, но не подозирах че ако си отговарям сам системата ще възприеме всичко като един постинг. Има някои неща в "Христоматия по история на Стария Свят" но въобще на БГ е оскъдицата в абсолютен смисъл.

Та да продължа с тематичната листа.

ДРЕВНОЕГИПЕТСКО ПРАВО
EVERYDAY LIFE

Редактирано от Hanibaal
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
БИТ И ЕЖЕДНЕВИЕ
ДРЕВНОЕГИПЕТСКАТА РЕЛИГИЯ
БОГОВЕ И БОГИНИ
МИТОЛОГИЧНИ СТУДИИ
ИЗСЛЕДВАНИЯ ВЪРХУ ОТДЕЛНИ БОЖЕСТВА
ЕЛИНИЗАЦИЯ И РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ЕГИПЕТСКИТЕ КУЛТОВЕ
КУЛТ
ЖРЕЧЕСТВО
ПОГРЕБАЛНИ ОБИЧАИ И КУЛТ КЪМ ПРЕДЦИТЕ
ДУХОВЕ И ДУШИ
Ми явно някоя добра душа ще трябва да се прежали и да постне за да продължа да публикувам линковете.
Редактирано от Hanibaal
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От години следя във фейсбук усърдието, с което събираш литература за Древния Египет. Даже от време на време някои материали ги прочитам , а някои се оказа, че съм ги чела. :flowers:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щеше да е странно ако публикувах само неща които никой не е чел. :) Мерси за хубавите думи!


Ама нещо пак не ми дава да продължа. Ще трябва да изчакам явно.

Редактирано от Hanibaal
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поздравления за споделените заглавия.

Има ли в България достатъчно хора, които се занимават и се интересуват на професионално-академично ниво от древния Египет и древна Предна Азия?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поздравления и от мен за подробния подбор източници!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поздравления за споделените заглавия.

Има ли в България достатъчно хора, които се занимават и се интересуват на професионално-академично ниво от древния Египет и древна Предна Азия?

Има нЕколко човека. :umnik:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Международно признат познавач на Египет ни беше по едно време и министър на образованието. :) Имам лична и предполагам необективна предубеденост към него, но останалите отзиви са предимно положителни. Извършил е и огромен обем организационна работа, резултат от която е и специалността Египтология в НБУ - някои студенти или завършили там се гордея да са мои приятели, да спомена Вълкан Павлов и Ася Минчева, нищо че вероятно не посещават този форум. Освен Сергей Игнатов там преподават доц Емил Бузов и доц. Теодор Леков.

- ЕгИПТОЛОГИЯ В НБУ

Българин е и работещият във Франция известен египтолог Васил Добрев, автор на проучвания върху некропола в Гиза, особено на радикалната хипотеза, че например Сфинксът не е построен от фараона Хафра, а от Джедефра, сина на Хуфу. ( филмът Riddle of the Sphynx на Дискавъри),.

А аз да опитам да продължа с тематичния каталог....

Ама нищо не се получава.... Системата не дава.

ДРЕВНОЕГИПЕТСКО ИЗКУСТВО
МУЗЕЙНИ КОЛЕКЦИИ
ИЗКУСТВО НА ЕГИПЕТСКИЯ ЕЛИНИЗЪМ
ХРАМОВЕ И ПРАЗНИЦИ
МАГИЧEСКИ ВЯРВАНИЯ
ДРЕВНОЕГИПЕТСКИ ЕЗИК И ПИСМЕНОСТ
КЛАСИЧЕСКИ СРЕДНОЕГИПЕТСКИ (ЙЕРОГЛИФИ)
ГРАМАТИКИ
ЙЕРОГЛИФИКА
РЕЧНИЦИ И ХРИСТОМАТИИ
ОТДЕЛНИ ЕЗИКОВИ АСПЕКТИ
ЙЕРАТИЧЕСКО ПИСМО
КЪСНОЕГИПЕТСКИ ЕЗИК (ДЕМОТИЧЕСКИ)
КОПТСКИ ЕЗИК
ДРЕВНОЕГИПЕТСКА ОНОМАСТИКА
ДРЕВНОЕГИПЕТСКА ЛИТЕРАТУРА
НРАВОУЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА
КНИГА НА МЪРТВИТЕ
ТЕКСТОВЕ ОТ ПИРАМИДИТЕ И САРКОФАЗИТЕ
ХИМНИ КЪМ БОГОВЕТЕ
ДРУГИ МИТОЛОГИЧНИ/РЕЛИГИОЗНИ КНИГИ
РАЗКАЗИ ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ
ПАПИРУСНИ МАНУСКРИПТИ
ПИСМА
КОРЕСПОНДЕНЦИЯ ОТ АМАРНА
ИСТОРИЧЕСКИ И БИОГРАФИЧНИ ТЕКСТОВЕ
ФАНТАСТИЧНИ ПРИКАЗКИ
БИТОВИ ИСТОРИИ
ЕПИГРАФИКА

НАУКАТА В ДРЕВЕН ЕГИПЕТ
МАТЕМАТИКА, ФИЗИКА АСТРОНОМИЯ
БИОЛОГИЯ: ЗООЛОГИЯ И БОТАНИКА
МЕДИЦИНА И МУМИФИКАЦИЯ
ГЕОГРАФИЯ

ДРЕВНОЕГИПЕТСКИ ТЕХНОЛОГИИ
КОРАБОСТРОЕНЕ
ДРЕВНОЕГИПЕТСКАТА АРХИТЕКТУРА

ЕГИПТОЛОГИЯ И ИСТОРИЯ НА ОТКРИТИЯТА
ДНЕВНИЦИ
МОДЕРНА ЕГИПТОЛОГИЯ И МУЗЕОЛОГИЯ
ЕНЦИКЛОПЕДИИ, РЕЧНИЦИ, АТЛАСИ
СБОРНИЦИ
МНОГОТОМНИ СЕРИИ
ТЕЧЕНИЕТО ЗА 'ЧЕРНА АФРИКА" В ЕГИПТОЛОГИЯТА
НАСЛЕДСТВОТО НА ДРЕВЕН ЕГИПЕТ
ХЕРМЕТИЗМЪТ
ЛЪЖЕНАУЧНИ И ОСПОРВАНИ ТРУДОВЕ

Това е засега момчета и момичета, разбира се ще има още и много. :) Всеки който се интересува от някой египтологически проблем и не намира достатъчно заглавия по-горе, нека пише. Ще се опитаме да изнамерим.

Редактирано от Hanibaal
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има преводи, вкл на малко популярни писмени паметници. Като например Книгата на Амдуат (Записи от скритата зала). Непревеждани на други съвременни езици такива обаче ми се струва малко пресилено. Интересно кои?

И още нещичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Непревеждани на други съвременни езици такива обаче ми се струва малко пресилено. Интересно кои?

Ами на други европейски езици. :rolleyes:

Требе да питам господина Лекова за кои точно текстове става дума, ама сигурно още не е станАл, а ако е станАл сигур е отишол да учи младежта да маа с тояги и джелеза. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До колкото знам Леков превежда три корпуса текстове- Текстове на пирамидите, Текстове на саркофазите и Книга на мъртвите. Отнася се много сериозно към своята работа, като е публикувал не малка част от нея.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Редактирано от Hanibaal
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...