Отиди на
Форум "Наука"
П. Теодосиев

Физиката и интелектуалния климат на епохите. Проблемите днес

Recommended Posts

Преди 3 часа, Малоум 2 said:

Приятно е усещането, че може би живеем на прага на нова революция в квантовата физика.

То ще е революция на самата физика. А квантовата физика може да остане в историята  :)

https://megavselena.bg/varti-li-se-vselenata/

Върти ли се Вселената?

00175.jpg

Има нещо общо, което е определящо във Вселената – планетите, звездите, луните, дори самите галактики – всички те се въртят. Това означава ли, че и самата вселената се върти?

Отговора на този въпрос космолозите усилено търсят, защото той може да ни каже много за фундаменталната природа на Вселената.

„Това е много абстрактен въпрос, както и повечето въпроси от космологията, но тези от нас, които се занимават с космология мислят, че това е начин за изучаване и на фундаменталната физика“, казва Тес Яфе, астрофизик от Университета в Мериленд и помощник изследовател в НАСА Център за полети.

„Има някои неща, които не можем да тестваме в лаборатория на Земята, така че използваме Вселената и геометрията на Вселената, която може да ни каже нещо за фундаменталната физика.“

Учените, имайки предвид фундаменталната природа на Вселената, първоначално предполагат, че Вселената не се върти и е изотропна, което означава, че изглежда еднакво във всички посоки. Това предположение е в съответствие с уравненията на Айнщайн, но не се изисква от тях. На базата на тази теория за изотропната Вселена, учените построиха стандарт на космологичен модел, който описва Вселената.

„Това [предположение] е наистина кодирано по начина, по който извършваме нашите изчисления, начина, по който анализираме нашите данни, по начина, по който правим много неща“, казва Даниела Сааде, научен сътрудник в Училището по физика и астрономия на Университета в Нотингам в Обединеното кралство.
„Въпросът е, че едно такова заключение трябва да се тества. Не можете просто да се надявате на най-доброто“.

За да видят дали тези предположения за Вселената и нейната фундаментална физика са правилни, учени са събрали наблюдения, за да тестват своите модели. По-специално, те използват светлината от космическия микровълнов фон или CMB за кратко. Тази светлина е най-старата, която можем да се наблюдава – емитирана само 380 000 години след Големия взрив – и е съкровищница от информация за космолозите, изучаващи Вселената.

CMB изглежда почти идентичен във всяка посока, но има малки разлики в температурата му, само една хилядна от степента, които са били засегнати от историята, съдържанието и геометрията на Вселената. Изучавайки тези различия, учените могат да видят дали Вселената е била изкривена по какъвто и да е начин, което предполага ротация или разширение, което се увеличава в една посока повече от друга. Измерването на поляризацията на светлината, може по подобен начин да осигури информация за геометрията на Вселената.

Учените установяват, че CMB светлината не показва никакви доказателства, че Вселената се върти. Така, вероятността Вселената да е изотропна е 120 000 към 1, което означава, че изглежда същата, независимо от посоката, в която гледате, според проучване от 2016 г., публикувано в списание Physical Review Letters, ръководено от Саде и Стефан Финли, астрофизици от Imperial College Лондон. Друго проучване открива 95% вероятност, че Вселената е хомогенна, което означава, че е еднаква навсякъде в големи мащаби.

Всички тези изследвания показват, че Вселената е до голяма степен еднаква и не се върти. Това заключение е такова, че няма вероятност да се промени. Бъдещите измервания на поляризацията на CMB могат да се подобрят през следващите няколко десетилетия, но е малко вероятно новите данни да оспорят предходните констатации.

„Охарактеризирахме [температурата на] сигнала, който е там, до там, където той няма никаква допълнителна информация за нас,“ казва Джафе. „Не мисля, че [новите данни за поляризация] биха имали голямо влияние върху въпроса за ротацията, точно защото въртенето е сигнал, който очакваме да видим при много големи мащаби и който е повече или по-малко изключен от данните, които вече имаме. “

Резултатът, че Вселената не се върти, е определено облекчение за космолозите, които са основавали своите модели на това предположение. В същото време то дава интересна перспектива за нашето място във Вселената.

„Ние наистина започнахме от идеята, че хората сме център на Вселената“, казва Сааде. – „Мисля обаче, че е наистина удивително колко всъщност сме малки и незначителни в нея“.

...

...

Вселената (видимото) се движи като цяло по крива върху етера (тъмната материя +тъмната енергия) - затова, илюзията е, като че ли липсва център на създаване и евентуално въртене. Пространството е много по-голямо от видимото (от нас) във Вселената.

...

Преди 4 часа, Малоум 2 said:

...

Вселената (видимото) се движи като цяло по крива върху етера (тъмната материя +тъмната енергия) - затова, илюзията е, като че ли липсва център на създаване и евентуално въртене. Пространството е много по-голямо от видимото (от нас) във Вселената.

...

И как видимото се движи по крива!

Преди 19 часа, Gravity said:

И как видимото се движи по крива!

Като едно цяло. Вероятно, подобно гигантска част от "навивка" на винтова линия. "Центърът на въртене" (R - кривина) е далеч от тази част и затова е ненаблюдаемо някакво "въртене" на видимата част от Вселената. Ще се "чувства" обаче, малка - незначителна анизотропия в структурата на наличното като материя за изследване - известно е, че е така, макар и с др. обяснения.😎

Има и др. вариант - хипотези, вкарващи възможни действия и на Петата сила - структуриране на обекти по подобие. По информационната част от "обвивки" да се структурират Подобни обекти  в околността на "излъчена" обвивка е по-вероятно, доколкото енергията за образуването им ще е минимална - заради подобието:

https://megavselena.bg/vselenata-mozhe-da-e-formirana-spored-teoriyata-na-hameleona/

Вселената може да е формирана според Теорията на Хамелеона

chameleon-galaxy_1024.jpg

Теорията на Айнщайн за общата относителност е доказвана много пъти и е общопризната като солидна основа за разбиране на Вселената. Но това не е единственият модел, който обяснява как работят гравитацията и галактиките.

В ново изследване се показва различен модел, по който Млечния път би могъл да се появи.

Използвайки мощни суперкомпютри, физици са симулирали еволюцията на космоса въз основа на алтернатива на общата теория на относителността, наречена гравитация f (R), известна още като Теорията на Хамелеона или теория, според която промяната на поведението на обектите става в съответствие с промените в околната среда. И от тези симулации са се появили галактики със спирални рамена, точно като Млечния път.

Това показва, че галактиките, които виждаме във Вселената около нас, все пак могат да се появят, дори ако законите на гравитацията са различни.

„Теорията на Хамелеона позволява законите на гравитацията да бъдат модифицирани, за да може да се тества ефектът от промените в гравитацията върху образуването на галактики“, казва физикът Кристиан Арнолд от университета в Дърам.

„Чрез нашите симулации за пръв път показахме, че дори и да се смени гравитацията, това не би попречило на дисковите галактиките със спирални рамене да се образуват.“

Теорията на Хамелеона включва и хипотетична „пета сила“ в допълнение към четирите основни сили. Не е обяснено какво точно представлява тази пета сила. Подобно на „тъмната материя“, това е термин за наблюдавани явления и аномалии, които не се вписват добре в други съществуващи теории или модели на това как работи Вселената. Но можем да използваме параметрите на тези аномалии, за да проектираме теории – следователно и Теорията на Хамелеона.

На базата на предишно математическо моделиране беше доказано, че Теорията на Хамелеона работи точно както и Общата теория на относителността в Слънчевата система. Но новото изследване е стигнало до тези изводи, като се съсредоточава върху супер-масивните черни дупки, които могат да бъдат открити в центровете на галактиките.

Те са от ключово значение за образуването и растежа на галактиките, тъй като мощните ветрове, които се излъчват от тях, могат да издухат целия газ, от който се образуват звездите, едно ефективно гасене на звездното образуване.

Гравитацията също играе роля в този процес, така че екипът решава да види какво ще се случи, когато гравитацията се управлява от Теорията на Хамелеона, а не от общата теория на относителността. Дори и с тази значителна промяна в гравитацията, те откриват, че галактиките могат да се формират.

„Нашето изследване определено не означава, че Общата теория на относителността е погрешна“, отбелязва Арнолд, „но показва, че не е необходимо тя да е единственият начин да се обясни ролята на гравитацията за еволюцията на Вселената.“

Това означава, че може да има и други начини да се обяснят другите мистерии във Вселената, като ускоряващата се скорост на нейното разширяване, която е по-бърза, отколкото теоретично трябва да бъде. Тъй като това ускорение не се съчетава добре с общата теория на относителността, то обикновено се обяснява с теорията на тъмната енергия, неизвестна отблъскваща сила, която разединява Вселената.

„С Общата теория на относителността учените обясняват ускореното разширяване на Вселената чрез въвеждане на мистериозна форма на материята, наречена тъмна енергия – най-простата форма на която може да бъде космологична константа, чиято плътност е постоянна в пространството и времето“, казва физикът Баоджиу Ли от университета в Дърам.

„Въпреки това, алтернативи на космологичната константа, които обясняват ускорената експанзия чрез модифициране на закона на гравитацията, като f (R) гравитацията, също са широко разгледани, като се има предвид колко малко се знае за тъмната енергия.“

Екипът се надява, че новата супер мощна решетка с радиотелескоп, разположена на площадка с размери измервани в квадратни километри, която трябва да започне да работи през следващата година, може да помогне за разрешаването на този въпрос.

Изследването е публикувано в списание Nature Astronomy.

...

...

Редактирано от Малоум 2

Според теб видимото (всичкото), което буквално се простира на милиарди светлинни години, може да се движи по крива! И то при условие, че по дефиниция, на всичко видимо, не можем да видим извън него! И нищо от тези твои твърдения не те смущава!

Преди 8 минути, Gravity said:

Според теб видимото (всичкото), което буквално се простира на милиарди светлинни години, може да се движи по крива! И то при условие, че по дефиниция, на всичко видимо, не можем да видим извън него! И нищо от тези твои твърдения не те смущава!

Не, не ме смущава.😎 Знаеш, че ТГВ е само модел, а не съм склонен да му вярвам (не само заради невъзможност за експериментално доказване), особено,  че нещо, каквото и да е, може да е било свито почти до нула.

Ограничението, означаващо  "видимо", е заради граничната скорост на това, с което "виждаме" физически - светлината (ЕМВ, а не само с математика, която достига идеализиран модел и допуска множество предположения при философско, и физично тълкуване). По-вероятно е да има още много обекти извън възможността за наблюдаване и те да се явяват далечна  "околност" на нашето, и също да са структурирани, подобно наблюдаваната от нас част от Вселената (не става въпрос за паралелни вселени). Няма как да твърдим, че като цяло - набл.- ненабл., - се върти, нито, че има собствен център за глобалното.

...

Преди 22 часа, Gravity said:

Според мен, твърдението на Малоум, че "Вселената (видимото) се движи като цяло по крива върху етера (тъмната материя +тъмната енергия)" не е по-смущаващо от твърдението на не малък брой физици, че Вселената се върти.

П. П. Всъщност /пак според мен, разбира се/ най-смущаващо е доминиращото твърдение, че Вселената не се върти. След като, както е казано в статията "планетите, звездите, луните, дори самите галактики – всички те се въртят" , много по-логично ми се струва да се върти и това, в което се съдържат тези обекти, т. е. самата Вселена.

Преди 32 минути, Шпага said:

Според мен, твърдението на Малоум, че "Вселената (видимото) се движи като цяло по крива върху етера (тъмната материя +тъмната енергия)" не е по-смущаващо от твърдението на не малък брой физици, че Вселената се върти.

П. П. Всъщност /пак според мен, разбира се/ най-смущаващо е доминиращото твърдение, че Вселената не се върти. След като, както е казано в статията "планетите, звездите, луните, дори самите галактики – всички те се въртят" , много по-логично ми се струва да се върти и това, в което се съдържат тези обекти, т. е. самата Вселена.

Всъщност, идеята ми беше, че не е възможно да се установи въртене на Вселената като цяло, с наблюдения - първо, много малка част от нея виждаме и второ - може да съществува ненаблюдаема част от Вселената, която се върти обратно на спомената  мислена крива и общият въртящ момент, като цяло,  да е нула. И предполагаемият "център" не е едно и също място, във всеки един момент от време, за да може да се фиксира, евентуално. По принцип, глобално би се спазвал законът за движение на масовия център - че е неподвижен и/или неустановим експериментално, заради това, че става задължително: за да се установи, то трябва полевата форма на енергия да е неподвижна (приложна точка на вектор, в празното🙂). А, по това се спори. Въпросът е нарушава ли се относителността на движенията (ТО), ако ЕМП е неподвижно. Считам, че след като не може да се докаже с експеримент "неподвижност" на полева форма (движат се само измененията в нея), то е без значение да се ползва като ограничение за истинност на ТО.

Така, въпросът "върти ли се Вселената" си остава без отговор и 🙄...не пречи на научните занимания.😎

...

Преди 2 часа, Шпага said:

Шпага, дали вселената се върти или не може да е странно, но поне е смислено търдение. При малоум самото твърдение е безсмислено, или поне на мен не ми е ясно. Не става дума за това дали отговаря на действителноста, а за това какво означава. За да поясня, ще ти дам пример. Ако търкалям топче на пода аз мога да кажа че то се движи по крива. Дори и най-големия педант, който може да възрази, че топчето не е точка, ще разбере какво твърдя. Ако обаче изтърва съд със сос за спагети на пода и парачетата от съда и соса се пръснат по целя под, и аз кажа че всичко това (пърчета и сос) се движи по крива върху пода би било абсолютно неясно. Най-малкото, ако въобще има някакъв смисъл в твърдениет, е нужно разяснение. Явно на теб ти е ясно какво малоум твърди, би ли ми го обяснила. Колкото и да се мъча аз не мога да видя никакъв смисъл.

Преди 14 часа, Gravity said:

... Ако обаче изтърва съд със сос за спагети на пода и парачетата от съда и соса се пръснат по целя под, и аз кажа че всичко това (пърчета и сос) се движи по крива върху пода би било абсолютно неясно.

Но ако си представим, че вместо на пода, парчетата от съда, както и спагетите:) , са попаднали в океана, положението ще е по-различно. В океана всеки от тези "фрагменти" наистина ще се движи по някаква крива линия в зависимост от взаимодействието между него и вълните -- т. е. измененията, -- които непрестанно се реализират в съответната зона на океана. Като не трябва да пренебрегваме и факта, че върху това движение на фрагмента ще оказват влияние и неговите физически характеристики - големина, материал... а също и че тези характеристики до голяма степен ще предопределят и споменатите изменения в същата тази зона на океана.

Цитирай

Най-малкото, ако въобще има някакъв смисъл в твърдениет, е нужно разяснение. Явно на теб ти е ясно какво малоум твърди, би ли ми го обяснила. Колкото и да се мъча аз не мога да видя никакъв смисъл.

Напълно е възможно и аз да не съм разбрала по правилен начин твърденията на Малоум. За съжаление, това няма да ми е за първи път:blush:

Това което ти казваш е напълно разбираемо и смислено. Но малоум не казва, че всяка част ще се движи по крива. Той казва, че всичкото се движи по крива! В твоя пример, изливаме кофа боя във океана, малоум казва, че всичката боя се движи по крива!

Преди 6 минути, Doris said:

кривата би трябвало да изглежда така:

Това не е една крива и не е за видимата вселена, а за отделните галактики. Не виждам нищо общо с написаното от малоум.

Преди 17 часа, Gravity said:

. Ако обаче изтърва съд със сос за спагети на пода и парачетата от съда и соса се пръснат по целя под, и аз кажа че всичко това (пърчета и сос) се движи по крива върху пода би било абсолютно неясно. Най-малкото, ако въобще има някакъв смисъл в твърдениет, е нужно разяснение.

Разбирам - това е логиката на ТГВ. (Ако се знае: кой или какво е подготвило съда и манджата в него - няма проблем, ще си "направим" мислено пулсираща Вселена😎)

Затова, да припомня - При мен, разпръснатите части от примерчето, не са от начално изтърване на едно нещо (подобие взрив в една точка от пространството). Тези части се образуват от затваряне на фотони от ЕМПоле около собствен център (както е по хипотезата ми). При това, още с образуването си се "въртят" около моментен собствен център - от пулсациите за образуване, като момента на импулса се компенсира от Механичен въртящ момент - за всяка частица. Повсеместно се образуват множество частици, заради флуктуации, суперпозиция и анихилация на частици - родени по двойки (електрон-позитронни)... Частиците притежават електромагнитна маса и това ги ускорява в ЕМПоле, та "сблъсъците" са ефективни и усилват поляризацията за раждане на "по-тежки", по-обемни частици...Докато се стигне до удар и разпад на неутрони-антинеутрони, които "ражадат" силно несиметрични спрямо геом. си център частици (обвивката им е изместена): протони, електрони и др. Поради голямата разлика във възможните достигнати скорости от лека (електрон) и тежка частица (протон), въпреки разноименните си заряди, те не анихилират - стават на водород. Но - самият разпад на неутроните зависи от околното ЕМполе - несиметричен по количество в "наситено-хаос" и ненаситено и при наличие на току-излюпени електрони, може да стане водород "в повече" по количество. Това прави възможно съществуването на нашата материя-вещество, а антиматерията-антивещество си анихилира и създава допълнителна поляризация в полето + излишък неутрони. Ето я статията за разлика в количествата разпад - под "огледало" разбирам ограничаващ полеви потенциал.

https://nauka.offnews.bg/news/Fizika_14/Ima priznatci-na-ogledalna-vselena-koiato-dokosva-nashata_132561.html

Дълго стана, затова обобщавам: всички което се ражда, се върти около собствен център. Под действие на сили частиците падат една към друга като се движат по криви. В резултат - пак се въртят около себе си и като цяло, около други обекти. При това - известно е - се борят няколко сили на привличане и отблъскване. Силите са с ентропиен произход и затова могат да са "слаби" като гравитационните и "силни" от елмагн. модел. Така, между отделните галактики които "раждат" звезди се проявяват сили на отблъскване (разбягване - гравитацията е слаба в сравнение с хаоса между тях), а между раздалечени - действат само отблъскващите от хаоса сили - гравитационните не могат да ги компенсират и разбягването е с ускорение. При разглеждане само част от Вселената - е възможно да има грамада галактики, която да е извън възможното наблюдаване и като цяло - да се движи по крива, като се компенсира "въртящ момент" с противоположно такова движение. Разбягването с ускорение е по крива!🙂

...

Редактирано от Малоум 2

Преди 23 часа, Малоум 2 said:

Разбягването с ускорение е по крива!🙂

Малоум, от това което пишеш, излиза, че цялата Вселена се движи като един-единствен обект по една-единствена крива.

Е, в какво -- къде -- се движи... тази "монолитна" Вселена? И накъде се движи!?

Но и за какво "разбягване" може да става дума, след като обектът е един, кривата е една, посоката е една...🤨

Преди 44 минути, Шпага said:

Малоум, от това което пишеш, излиза, че цялата Вселена се движи като един-единствен обект по една-единствена крива.

Но и за какво "разбягване" може да става дума, след като обектът е един, кривата е една, посоката е една...🤨

Ами Вселената е част на една още поголяма ВСелена, която пък е част на една още по-по-голяма ВСЕлена, която е част на една още по-по-по- по- голяма ВСЕЛена която е част на една......Képtalálat a következÅre: âЧапаевâУраааааааааааа!!!!!!!!

Преди 5 часа, Шпага said:

On 12.07.2019 г. at 11:39, Малоум 2 said:

... а между раздалечени - действат само отблъскващите от хаоса сили - гравитационните не могат да ги компенсират и разбягването е с ускорение. При разглеждане само част от Вселената - е възможно да има грамада галактики, която да е извън възможното наблюдаване и като цяло - да се движи по крива, като се компенсира "въртящ момент" с противоположно такова движение. Разбягването с ускорение е по крива!

За нагледен пример - вж съцветието и листенцата на една маргаритка - приличат на различни части от "вселената" на цветчето, но са заедно и всяко се е "развило"по крива, различна от на другите. Те са "роден" резултат от един генетичен материал, който взаимодейства с фотоните от слънцегреенето и еманацията от Земята, и изгражда структура от налични хим.елементи с множество превръщания за "специализация" на отделните части. (спомни си и картинката на Вселената като чаша, която се "раздува" в горния си край - само началото като ГВ не е обосновано, според мен ( и не само), и начинът на образуване на вещевите обекти-частици😎. Тъкмо чашата "раздува" и това е заради ускорителното движение, а не, че се "върти" Вселената )

...