Отиди на
Форум "Наука"

23 велики открития на българите, които промениха света


Recommended Posts

  • Потребител

Откритието е фундамента, но не е същото като изобретение.

И тъй като темата е за митове и легенди, то ето нещо, което е доста разпространено: http://www.beinsa.info/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=13

Това с колата на вода е много устойчив мит, ама наистина мит. Дори не знам защо изобщо трябваше да споменавам това нещо и дали може изобщо да се класифицира дори като мит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото писа в другата тема, че Георги Наджаков е изобретател.

Ми пиши ми в нея :grin:

Иначе си го водят и изобретател: К. Коленцов, Откривателски и изобретателски приноси на академик Георги Наджаков – бележит учен и организатор на българската физика през 20 век

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самото откритие е и изобретателски принос, но не е изобретение, не се получава патент, защото откритото явление и преди си е съществувало в природата.

Откритието е фундамента, но не е същото като изобретение.

И тъй като темата е за митове и легенди, то ето нещо, което е доста разпространено: http://www.beinsa.info/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=13

Това с колата на вода е много устойчив мит, ама наистина мит. Дори не знам защо изобщо трябваше да споменавам това нещо и дали може изобщо да се класифицира дори като мит.

Да, за това има процедури за регистрация. Обаче въпреки Патентното ведомство и Златната книга , Брауновият газ е много по-популярен от истинските открития.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Може ли някой да даде мнение това достоверна информация ли е. Прочетох я в коментари под една статия как кирилицата, барабар с Кирил и Методий са made in Bulgaria.

Първия глава на руската църква с ранг на митрополия е Михаил Българин. Непосредствено след покръстването им през Х в. Може да не е патриарх, но е глава на църквата им. Той дава лице и начало на официалното признаване на руската патриаршия.
Първите руски светци са Борис и Глеб от жената на княз Владимир записана в изворите като "болгариня", а и името на Борис е показателно. Един от хората направил най-много за руската църква пак е Българин и това митрополит Киприан Българин - Митрополит на Киев Москва и цяла Русия срая на 14 нач. на 15 в. Той прави промени в разпространения дотогава каноничен старобългарски език и създава т.нар. църковнославянски, пише закони, превежда религиозна литература, създава стил в иконопистта и не на последно място именно той има най-голяма заслуга да започне да се възприема Москва като център на руските земи. Има книга за него там всичко е описано подробно.
Руската православна патриаршия е създадена в 1589 година и за пръв патриарх е избран московския митрополит Йов и той не е българин по произход. Преди това църковна община с ранг на патриаршия по руските земи няма.

И относно произхода на кирилицата:

Кирилицата, т.е. гръцката азбука с добавени букви вероятно води началото си доста преди средновековието. Поне в суров вариант. В антични тракийски надписи от остров Самотраки се среща буквата "Б". В крайна сметка вероятно кирилицата се оформя окончателно през 9 век и делото на учениците на Кирил и Методий има решаващо значение. Но тя е по-скоро съществувала писменост, която не успява да бъде изместена от глаголицата, отколкото нейно продължение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За Борис и Глеб е вярно. За митрополита не знам. Останалото по всяка вероятност са глупости. Кирилицата просто силно прилича на коптската.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В крайна сметка от текста на темата Изобретател на годината излиза, че са 17 .

Ворфакс, изобретение и откритие са доста различни неща, както пише Малоум.

Откритие е установяването на неизвестни, обективно съществуващи закономерности, явления и свойства на материалния свят. Регистрират се от Патентното ведомство отделно от изобретенията.

Да, май си права - и аз изнамерих цифрата 17.

Някаква заблуда се е получила, щото ... преди доста време беше споменато откритието на шестия тон в тембъра на сърдечния ритъм, че било 26 по ред.

Излиза, че не е 26, а 16-то по ред :grin: . Седемнадесет (тогава) е експериментално откриване на магнитни кръгове на Дичев. След него - не ми е известно да има регистрирано българско откритие. Не знам дали участващи българи в откривателски колектив извън Б-я, дали са броени.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...