Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Биология

По - долу ще цитирам статия, с която съм напълно съгласен, но и провокира някои размисли у нормалните хора.

Човека много точно е описал идиотската ситуация и глуповато-лицемерното отношение.

И така ето ви и мат'риала за размисли:

От известно време посещавам фермерския пазар на Римската стена в София. Всяка събота е и като цяло е много добра инициатива, заслужаваща похвала, защото събира на едно място по-особени продукти и производители, различни от казионните боклуци на промоция в супермаркетите.

Повечето неща на тези места са обявени за "био". Стоките, продавачите и купувачите.

Не мога да не отбележа доста дразнещия и клиширан имидж на био манията у нас.

Първо продавачите. Защо всички, които продават био неща, да изглеждат като напушени хипари? Е, това не мога да разбера.

От дългия ми опит в борбата за осъзнато и устойчиво поведение и пазаруване не съм попадал на една нормално изглеждаща продавачка или продавач, които да изглеждат различно от съществуващите калъпи. Единствените, които изглеждат по-претенциозни от тях, са работещите в рекламните агенции.

Перфектният продавач в еко/био магазин е момче/момиче, което е облечено в нещо средно между "home made" и гръндж мода от 90-те. И всичко това иде да ни подсили ефекта от натуралността на мястото, в което сме попаднали. Повечето от тези хора не знаят как се държи лопата и "най-природното" място, на което са ходили, е Банско, но ми обясняват, как нищо в техния магазин не е третирано с нищо и е отглеждано на девствена земя, която не е обработвана с химикали, откакто Адам и Ева дошли на този свят. Дразнят ме.

Стоките. Защо био нещата, които се предлагат, трябва да изглеждат като смачкани, изядени и повърнати?

Картофите, ябълките, крушите и всичко, което е дошло от земята и дърветата, изглежда самоцелно старо, изгнило и уморено, сякаш милото е преживяло Сталинградката битка и Kурската битка след това. Не разбирам, ако ябълката изглежда здрава и лъскава, тя не е ли био? Защото и аз имам село, на което имам две ябълки, които никой не пръска с нищо, ама са едни големи, здрави и сочни ябълки.

И цената - 5 лева за килограм ябълки от еди къде си (тук задължително има някакво звучно име на село - като село Хвойна, например) и които как ще провериш, че идват от там, не знам. Но най-вече - какво му е по-специалното на въпросното село? Било на склон, който "по цял ден е обливан от естествената сила на слънцето". Моля те!

Не обичам да ценообразувам бизнеса никому, но в търговските отношения трябва да има морал, а не само псевдо морал и псевдо ценности. Безсмислено високите цени на био стоките са напълно неаргументирани и са плод на тренда да купуваме здравословни продукти за нас и децата ни и заради най-честитите клиенти на тези продукти – богатите хора. Това е нечестно.

Хайде, картофите, крушите, доматите и ябълките по 5 лева килото, ОК, ама био мляко от Холандия, което е "100 процента сертифицирано", както веднъж ми обясни хипито-продавачка в един био магазин, вече ме разби. Аз я попитах дали знае как идва това мляко от Холандия до България и добавих, че със сигурност не го карат с Тойота Приус. Хипито, милото, не разбра какво му говоря. Кое му е биото на една стока, която минава 3000 километра, за да стигне до България? И това е мляко. Не нещо напълно безалтернативно. Грубо е и няма нищо общо с принципите за еко и био начин на живот.

Клиентите. Повечето от тях – същите кукувици, като продавачките в био магазините. Наивни парвенюта, които вярват, че щом веднъж са гледали “Неудобната истина”, лайкнали страници за здравословно хранене във "Фейсбук" и купуват задължително био, значи са заслужил борец против глобалното затопляне.

Имам една приятелка Ани, която има нечовешка пекарна за хляб на Римската стена и при нея нищо не е обявила за био, но знам какви са ѝ брашната, какви са ѝ машините за месене на хляб, какво ѝ е желанието. И напълно ѝ се доверявам. Защото не ми подскача истерично в защита на киноа, спирулина и всякакви други неща, без които животът ми е обречен на безвъзвратна смърт.

Моля ви! По-сериозно и по-информирано.

Купуването на био стоки не те прави задължително човек с устойчиво и природосъобразно поведение, ако това ти е целта.

"Био"-то невинаги е еко и едното не е задължително да бъде и другото.

Няма преки доказателства, че био е задължително по-полезно и панацея на всичко градско, мръсно и съвременно.

Няма и доказателства, че био ще спаси света. Още по-малко, твоя свят.

връзка към оригиналния текст

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е само еко и био, рекламират се и натурални продукти.Продават се оригинални тиквени семки, може би защитени с патент?Може да си купиш и природна ракия, така си тече в природата и оттам се налива.Най хубавото е че може да си купиш естествени храни, на естествено високи цени.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Не е само еко и био, рекламират се и натурални продукти.Продават се оригинални тиквени семки, може би защитени с патент?Може да си купиш и природна ракия, така си тече в природата и оттам се налива.Най хубавото е че може да си купиш естествени храни, на естествено високи цени.

Точно за тези простотии ми се иска да си поприказваме.

Как може да са екологично чисти и био- натурален продукт чушките, които идват от Турция, например. Или еко маслини от Гърция и Испания?

И ако някой успее точно да дефинира разликата между свободни и щастливи кокошки?

Дразня се когато разни прифантосани дами и господа ползват думички, които не могат да напълнат със смисъл и на всичко отгоре и ги бъркат! Аман!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В наше село плъзна епидемия от биоеко "фермерски магазини" - по три на пряка. Всяко нещо, за което попиташ се продава със заклинание - продавачката те поглежда право в очите, хваща те за ръката и прошепва "Сиренето е от био ферма в Карапръдлево, ние (винаги сме ние) сами си го носим (?!) от мандрата на Ламбрев (явно, ако не го знам Ламбрев съм големото зле) - 20 лева за сто грама е да видите ИСТИНСКО сирене като от нашето детство (задължително сравнение)! Тука вече тона се повишава и звънват нотки на гордост - айде, опитайте, опитайте го да видите, че друго сирене няма да поискате". Други много ценни неща, които естествено са като от "нашето детство" са прясно мляко, което ми обещават да се развали още преди да съм се прибрала, то пък обикновено е или манастирско или калугерско. Както каза Василена, ще речеш, че в нашата малка, но духовна страна манастири на всеки хълм - в тях фрашкано с работливи монаси и кипи бурно производство - то мляко се кваси, то масло се бие, сирене се сири, пчели хвърчат ... добре че са много монасите у нас та смогват да зареждат био магазините. В същите задължително "Фермерски" магазини се продават биоеко плодове и зеленчуци - ябълки за екоавтентичност бити от градушка два три пъти, круши газени от трактор, моркови с приятно изгнил цвят. И за ОЧЕИЗВАДНО доказателство за биоеко произход - задължително в смачкани мукавени пликчета - за да се подчертае интимната близост с майката природа. Плодовете също са много изгодни, особено имайки предвид че здравето цена няма - ябълките са по около 7 кинта килото, морковите 5 кинта връзката, за крушите направо не смея да попитам. В някои по-лОксозни магазини има и хляб - лимец (начи ако няма лимец хич не ми го фали), ръжено брашно, стърготини талаш, люспи, семки, секви отломки и шишарки. Колкото е по-твърд, толкова е по-истински, някои ДАЖЕ с лека плесен - ебаси здравето. А при хранителните добавки ... там е цяла вселена пълна с магични имена и ритуали според мен изключени от естествените науки, но не и от весталките на здравословния живот Мира Добрева и Гала - последната й препоръка, която уцелих беше да пием чаша затоплен колаген сутрин на гладно - сметайте как след двете чаши гореща вода отново сутрин на гладно (да не пренебрегваме Дънов!), обръщам и един топъл колаген ... За напреднали има много чудеса - пробиотици за вегани, витамин Д с метаболити (не е някъв си там обикновен тъп витамин Д) биофлавоноиди, и към триста вида "комплекси за жени" (прави впечатление, че мъжете са доста ощетени откъм комплекси за красота и здраве) - то не е вечна младост, детоксикация и укрепване маматасижаса. Ако случайно, но много случайно, някой се усъмни в чудодейните качества на някой витамин с метаболит и попита какво му е действието и кой орган точно ще стане като чисто нов - дежурния отговор е "пречиства организма и укрепва имунната система" Няколко неща, без които не може! В смисъл появяват се чат пат продукти, които изгряват, имат своята слава и залязват (жожоба, зелено кафе, бял чай, брашно от черупки), ноооо има няколко продукта, които са вечна класика - евъргийни така да се каже: 1. Спирулина 2. Плацента 3.Коластра 4.Кактус Други няколко неща, от които трябва да се пазим като от чума: 1. Парабени - не знам какво е, но със сигурност е много гадно 2.Подобрители - под това твърде общо заглавие се крие ГОЛЯМАОПАСНОСТ. Сичко останало е капки, настойки, годжи бери,кю тен, екстракт от яйчници на прилеп, кактус отгеждан в сърцето на амазонската джунгла, чия, фия, амарант, анатол, саностол и пр. Прави ми впечатление, че киноа на един и същи вносител в плод и зеленчука до нас струва 5 кинта, но веднъж минал под табелата на съседния биоеко фермерски магазин вече добива други качества, съответно и цената му хвърчи - както казах здравето цена няма. Предвид горното смятам, че ако спазваме елементрани правила, пием си биофлавоноидите редовно, не пропускаме топлия колаген и се мажем с коластра и тук таме плацента, единствения шанс да умрем е посредством глух, тъп удар с тухла или изяждане от акула. Иначе просто не виждам как ще стане!

От Фейсбук

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Браво за цитата!

Уникален!

Само мога да се надявам, който трябва да го разбере.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Симо Колев: Био идиоти

"Не мога да не отбележа доста дразнещия и клиширан имидж на био манията у нас", казва Симо

От известно време посещавам фермерския пазар на Римската стена в София. Всяка събота е и като цяло е много добра инициатива, заслужаваща похвала, защото събира на едно място по-особени продукти и производители, различни от казионните боклуци на промоция в супермаркетите, разказва радиоводещият Симо Колев за Edna.bg

Повечето неща на тези места са обявени за "био". Стоките, продавачите и купувачите.

Не мога да не отбележа доста дразнещия и клиширан имидж на био манията у нас.

Първо продавачите. Защо всички, които продават био неща, да изглеждат като напушени хипари? Е, това не мога да разбера.

От дългия ми опит в борбата за осъзнато и устойчиво поведение и пазаруване не съм попадал на една нормално изглеждаща продавачка или продавач, които да изглеждат различно от съществуващите калъпи. Единствените, които изглеждат по-претенциозни от тях, са работещите в рекламните агенции.

Перфектният продавач в еко/био магазин е момче/момиче, което е облечено в нещо средно между "home made" и гръндж мода от 90-те. И всичко това иде да ни подсили ефекта от натуралността на мястото, в което сме попаднали. Повечето от тези хора не знаят как се държи лопата и "най-природното" място, на което са ходили, е Банско, но ми обясняват, как нищо в техния магазин не е третирано с нищо и е отглеждано на девствена земя, която не е обработвана с химикали, откакто Адам и Ева дошли на този свят. Дразнят ме.

Стоките. Защо био нещата, които се предлагат, трябва да изглеждат като смачкани, изядени и повърнати?

Картофите, ябълките, крушите и всичко, което е дошло от земята и дърветата, изглежда самоцелно старо, изгнило и уморено, сякаш милото е преживяло Сталинградката битка и Kурската битка след това. Не разбирам, ако ябълката изглежда здрава и лъскава, тя не е ли био? Защото и аз имам село, на което имам две ябълки, които никой не пръска с нищо, ама са едни големи, здрави и сочни ябълки.

И цената - 5 лева за килограм ябълки от еди-къде си (тук задължително има някакво звучно име на село - като село Хвойна, например) и които как ще провериш, че идват от там, не знам. Но най-вече - какво му е по-специалното на въпросното село? Било на склон, който "по цял ден е обливан от естествената сила на слънцето". Моля те!

Не обичам да ценообразувам бизнеса никому, но в търговските отношения трябва да има морал, а не само псевдо морал и псевдо ценности. Безсмислено високите цени на био стоките са напълно неаргументирани и са плод на тренда да купуваме здравословни продукти за нас и децата ни и заради най-честитите клиенти на тези продукти – богатите хора. Това е нечестно.

Хайде, картофите, крушите, доматите и ябълките по 5 лева килото, ОК, ама био мляко от Холандия, което е "100 процента сертифицирано", както веднъж ми обясни хипито продавачка в един био магазин, вече ме разби.

Аз я попитах дали знае как идва това мляко от Холандия до България и добавих, че със сигурност не го карат с Тойота Приус. Хипито, милото, не разбра какво му говоря. Кое му е биото на една стока, която минава 3000 километра, за да стигне до България? И това е мляко. Не нещо напълно безалтернативно. Грубо е и няма нищо общо с принципите за еко и био начин на живот.

Клиентите. Повечето от тях – същите кукувици, като продавачките в био магазините. Наивни парвенюта, които вярват, че щом веднъж са гледали “Неудобната истина”, лайкнали страници за здравословно хранене във "Фейсбук" и купуват задължително био, значи са заслужил борец против глобалното затопляне.

Имам една приятелка Ани, която има нечовешка пекарна за хляб на Римската стена и при нея нищо не е обявила за био, но знам какви са ѝ брашната, какви са ѝ машините за месене на хляб, какво ѝ е желанието. И напълно ѝ се доверявам. Защото не ми подскача истерично в защита на киноа, спирулина и всякакви други неща, без които животът ми е обречен на безвъзвратна смърт.

Моля ви! По-сериозно и по-информирано.

Купуването на био стоки не те прави задължително човек с устойчиво и природосъобразно поведение, ако това ти е целта.

"Био"-то невинаги е еко и едното не е задължително да бъде и другото.

Няма преки доказателства, че био е задължително по-полезно и панацея на всичко градско, мръсно и съвременно.

Няма и доказателства, че био ще спаси света. Още по-малко, твоя свят.

Още от Симо Колев прочетете тук

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съмнявам се, че този текст може да е добра отправна точка за коментиране на темата.
Приличали му продавачите на "био" на еди-какво си...

На мен пък, авторът ми прилича на един мърморко, който си мисли, че като има време да кисне в Интернет и разбира от всичко.
Материалът е тотално неграмотен - показва непознаване на понятия като "био", "еко", приписва на въпросния пазар, с който започва, неща, каквито той не е, и т.н.

Доколкото разбирам, същият автор е пуснал един материал, как истинският мъж не мрънкал - а точно той е баси мрънкалото.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Така.

Ако имате да кажете нещо по темата - напишете го!

Ако ли не - просто не вземайте участие в дискусията.

Няма да се толерират заяждани, просто заради самото заяждане!

Предупреждение Първо към Андрей Куртенков.

пп:

И все пак, не мислите ли, че по един шеговит начин автора е засегнал доста сериозния проблем с ширналата се шарлатания по отношение на био- еко- натуралните продукти?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Имам една приятелка, която обожава да ходи всяка събота на този пазар. Не знам, колко е био всичко, което продават, но продуктите, ако те мързи да ги приготвиш в къщи спокойно можеш да си ги купиш от там и както тя сама каза, единственият проблем е, че няма повече подобни места в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://pi314.ascella.org/2011/05/%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%83%D0%BC%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%82-e-coli/

Старо, но като за темата...

Няма да влизам в подробности относно фактологическата точност на тази творба, просто го пускам като за темата...

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По принцип Симо Колев не е известен с особена интелигентност, но всеки има право мнение. Последният линк обаче, е пълна глупост. Отгоре на това се оказа, че испанските краставици не са причина за епидемията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И понеже скоро беше 8 март, ето и нещо от дамите по-въпроса с етикетите еко-, био- и т.н.: http://thunder-storm.eu/%D0%B1%D0%B8%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още едно старо четиво по темата:

"

fruits_and_vegetables2.jpg Органичната храна не е нито по-здравословна от "неорганичната", нито по-малко токсична, нито по-хранителна. Това е просто една илюзия, продиктувана от алчността на корпорациите-производители, и подхранвана от човешката наивност.


Да вземем за пример млякото. Поддръжниците на органичната храна казват, че поради многото хормони в неорганичното мляко, децата масово започват да навлизат в пубертета по-рано, особено момичетата. Bullshit!Защо това е глупост ли? Много просто. Защото същата тенденция се наблюдава и в Европа, където добавянето на хормони в храната е забранено.

"Ама тогава защо има по-раненbullshit.jpgпубертет, моля ви се?" - ще попита органичният почитател. Също много просто - защото хората стават все по-дебели. Както е известно, момичетата навлизат в пубертета само тогава, когато са натрупали достатъчно количество мазнини. По тази причина много гимнастички не навлизат в пубертет преди да спрат да се състезават. Независимо какво мляко пиете, какво месо ядете, с всяха глътка и всяка хапка поемате голямо количество естествени хормони. Това важи и за органичните продукти. Тези вещества са необходими за живота.

А дали са верни твърденията, че пестицидните и хербицидните остатъци в неорганичните продукти причиняват ракови заболявания? Американската асоциация за изследване на рака публикува изследване през 2006 г., от което става ясно, че тези остатъци по никакъв начин не увевичават риска от рак. И знаете ли още какво? Една чаша кафе увеличава риска от рак повече, октолкото едногодишното плюскане на продукти с пестицидни остатъци!

untitled.jpg Я чакайте!! Вие да не мислите, че в органичното стопанство не използва пестициди?! А? Нищо по-далеч от истината. Напротив. Органичните производители използват много видове пестициди, някои от тях - силно токсични. Само дето не са произведени по химически път. Съвременните пестициди и изкуствени торове нямат нищо общо с някогашните. Те са много по-безопасни от естествените пестициди, които органичните производители са длъжни да ползват.

Аха, разбирам - казвате, че органичното стопанство е по-добро за околната среда. Радвам се, че го споменахте. Защото и това не е вярно. Една лесна задачка: ако от един декар земя по НЕорганичен начин се произвежда 1 тон продукция, колко земя ще ни трябва, за да произведем 1 тон по ОРГАНИЧЕН начин? Вече се сещате, нали? Многократно повече! Следователно - кой вид стопанство налага изсичането на повече гори за обработваема земя? Кой вид стопанство ще причини повече ерозия на почвата пореди обезлесяване? Кой вид стопанство ще остави повече хора да измрат от глад? Задача с понижена трудност.

37195017_6932dc2fab.jpg И още: органичните производител са задължени да ползват естествени торове. С други думи, лайна. Лайната са прекрасна среда за развието на смъртоносни бактерии като E-coli и салмонела. Приятно, нали? Знаете ли какъв газ още отделят лайната? Метан! А сега познайте кой газ е особено опасен за озоновия слой и има пряка връзка с глобалното затопляне.

Във Великобритания миналата година проведоха най-голямото проучване в историята на научните изследвания, посветени на храненето. Учените стигнаха до заключението, че органичните продукти не съдържат повече хранителни вещества, отколкото произведените с използването на химически торове и селскостопански технологии.

cherries.jpg В хода на проучването е бил обработен голям обем от данни в период от 50 години. Специалистите са изучили почти 52 000 статии, посветени на биологичните храни, тяхното производство, хранителна стойност, полезност и сравнителен анализ с обичайните ястия, които са били публикувани в периода от януари 1958 до февруари 2008.

В сравнителния анализ на биологични и традиционни храни, между тях са били намерени само три разлики, нито една от които не показва предимствата на биологичните храни. Органична храна съдържа по-малко фосфор, отколкото обикновените храни, но фосфорът е полезен елемент, в храната той се съдържа в достатъчно количество и лекото намаление или увеличение не може да доведе до нежелани реакции. Нормалната храна има сравнително леко повишена киселинност, но тя само влияе върху вкуса и възприемането на храната и няма никакъв ефект върху човешкото здраве.

thailand.jpg “Няма доказателства, че съществува разлика в съдържанието на хранителни вещества и други вещества в биологичните храни и храните, произведени по обичайните методи” – заявиха учените в доклада с резултатите от изследването.

Та така. Следващият път, когато някое хипи ви каже, че пуши само органична трева и пазарува единствено organic продукти, захилете му се и го отминете.

Вие казвате "Go organic", а аз казвам "Fuck organic!"

20080917045110Bord%2BBia%2BOrganic_LR1.j

"

Взето от тук: http://adventurer70.rssing.com/chan-7702716/all_p1.html#item5

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребители

Още едно старо четиво по темата:

"

"

Взето от тук: http://adventurer70.rssing.com/chan-7702716/all_p1.html#item5

Това все пак е научен фоум. Тази статия направо чупи тъпомера. :grin:

В тази поне има източници, но са подбрани изцяло селективо и написаното няма обективна мотивация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...