Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите изглежда не са тюрки, в крайна сметка - антично днк.


Recommended Posts

  • Модератор антропология

По същото време чрез тема Далмация ромейското влияние в Хърватско е много силно и след като сърбите рухват, против Симеон са хвърлени хърватите.

Именно. Дори когато напада хърватите, Симеон води прокси-война с Константинопол. Т.е. той никога не се отклонява от конфронтацията с византия и натискът му на запад е илюзорен - това е все същата вечна война с константинопол, целта е константинопл, а не хърватските планини. Войната му е с византия дори в този случай. Така че, според мен не става въпрос за данъци, а за оцеляване на България. Изглежда така, сякаш воюва с хърватия с цел имперска експанзия, но той, както казваш, води и в този случай прокси-война с константинопол. Никакви данъци. Война на живот и сърт, което симеон съзнава, но за съжаление не живее достатъчно дълго, за да видим дали не би я спечелил.

В историята няма ако, но ми се струва, че ако беше надживял операциите в хърватско, пак би се хвърлил върху константинопол - ако щеш, с парите от данъците.

Нека не забравяме и византийската позиция във финалната фаза, когато допускат две сериозни крайности без аналог в историята на римската империя - ослепяването на самуиловите войници и кастрацията на наследниците на Симеон и Борис - напълно нечувани крайности, и двете, което говори за недвусмисленото разбиране на византийците, че една от двете страни трябва да си върви на всяка цена, вкл. на цена кастрации на роднини и християни и ослепяването на хиляди войници - бруталността е отчаяна и огромна, това е финалната фаза на двувековен конфликт, в който давид е изправил византийския голиат на ръба или поне голиат така си мисли - иначе нямаше да стига до такива крайности.

А защо българите просто не са се изтеглили от конфликта още през 8-ми век, когато става ясно, че не са добре дошли на балканите от Византия? Отговорът е - вероятно нямат къде да се изтеглят, което отново подчертава отчуждеността им от "сродните" тщрки, хазари и авари, и отсъствието на културни връзки и всякакво рабиране между прабългарски групи, от една страна, и степни тюрки, от друга - те не търсят съюзи с хазари срещу византия, примерно, а по-скоро съюзи с византия срещу хазарите. примерите са много. Но определено предпочитат риска от перманентна война с византия отколкото ролята на федерати на тюрките. Е как да ги наречеш "тюрки", дори елитите им?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 784
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Именно. Дори когато напада хърватите, Симеон води прокси-война с Константинопол. Т.е. той никога не се отклонява от конфронтацията с византия и натискът му на запад е илюзорен - това е все същата вечна война с константинопол, целта е константинопл, а не хърватските планини. Войната му е с византия дори в този случай. Така че, според мен не става въпрос за данъци, а за оцеляване на България. Изглежда така, сякаш воюва с хърватия с цел имперска експанзия, но той, както казваш, води и в този случай прокси-война с константинопол. Никакви данъци. Война на живот и сърт, което симеон съзнава, но за съжаление не живее достатъчно дълго, за да видим дали не би я спечелил.

Неее, не съм съгласен с теб. При Симеон България е агресивната сила, а империята е в отбрана. Няма как да водиш война на живот и смърт, когато ти самият си агресорът. Ако войната е била на живот и смърт за България, нямаше патриарх Николай Мистик да се унижава в поредица от писма да увещава и направо моли Симеон да сключи мир. Нямаше и Роман Лакапин да му пише увещаващо и същевременно с някои заплахи писмо с искане на прекратяване на войните. Симеоновата епоха е чиста проба български империализъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В общи линии това което се пише в последните постове сме го дъвкали и повтаряли през годините във форума многократно - както това, че прабългарите по-скоро бягат от прииждащите тюрки (при положение, че уж трябва да са сродни народи), така и това твърде странно съвместно съжителство, което показва археологията между прабългари и алани - в Кавказ и в Салтово-Маяцката култура.

По същия начин многократно сме говорили, че прабългарите няма как да са типични номади и същевременно да търсят за заселване типични земеделски земи, а са били уседнали още преди идването на Дунав и това се доказа археологически от най-ранните прабългарски некрополи, които дават достатъчно данни, че става въпрос за вече уседнал народ и пр. и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

да, България е агресорът, точно така. След два века обезкървяване и перманенти войни, който ни най малко не спират след приемането на християнството, българия е наясно, че спасението и минава през унищожението на византия, колкото и малковероятен да е успеха - и симеон е прав, не е ли така - ако българия не унищожи византия, византия ще унищожи българия, както и става, напълно целенасочено. В слабост, византийците също купуват време. И с това вероятно са наясно хановете още от крум нататък, ако не и от походите на копроним нататък.

Но да резумирам тезата си за нетюркския произход на прабългарите - хазарите не ядат хора, нито аварите, особено добри войници като прабългарите; но вместо да правят кариери в степните империи на хазари и авари, болшинството прабългари бяга панически по посока италия и византия и предпочита да слугува на италианците като наемни войници, отколкото да го дава горди степни господари в редиците на уж сродните им по език и култура тюрки. И, каква случайност, днк-то на прабългарите е класическо южно-европейско. И тези проекто тюрки предпочитат да умрат в бавария като бездомници, отколкото да се впишат в някой хаганат. Или да предизвикат гиганта ИРИ, както го правят прабългарите на Аспарух. Хм....


Да, Елемаг, изглежда е било така, както сте го писали с години.


В тоя контекст и в контекста на днк-то им, тоя горд прабългаро-римски орел от съкровището ка кубрат е референция за какво, че така и не разбрах какво търси при предполагаемите прабългаро-тюрки един римски орел? (тука мигам)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Тука да напомня, това тюркски орел ли е? 41,4_Pramatarova-Totemite.jpg

Малко като паметника на траян и вълчицата пред букурещи, само че заразлика от него, истински. Орел, който се бори със змия, необикновен в реализма си, встрании от зверинния стил на европейската степ, прилича на римски орел или може би на представата на някой, който не е виждал никога римски орел, за римски орел, знам ли? Всичкото, което виждат очите ми, е че орелът е много, много стилен и не е типичен представител на зверинния стил. Някой може ли да пустне фото на тюркски орел, ако има такъв, разбира се, да сравним стиловете? Тюрките имат ли изобщо специално отношение към орела? Това трудно може да се квалифицира и като сарматско изкуство, междувпрочем, сарматските диадеми са прекрасни (е, не толкова прекрасни, колкото скитските), зверовете им също, но са малко по-други.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Доколкото знам, култовата птица на степните тюрки е златния гарван, гарванът - междувпрочем, изобразен на шапката на Кюл Тегин:

Kul_Tigin.jpg

Друга птица, Гарван. И много различен стил, дам...

На ранен тюркски (ранен, ранен - от 8-ми век. То по ранен тщркски няма) - Shar-Duly, златният гарван, което е дисамбигулация на зле произнесеното средноперсийско zarr duli - пак златния гарван. Абе на тия дори гарваните са им на персийски, имам предвид на тюрките, каква е тая работа? Тия собствен език нямат ли си? Бахтън, както казват прабългарите.


О да, помня я темата.


Абе това Дули много на Дуло мяза, да не са пак същите? Аман от персийски родове при тия прабългари.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Да, това с орела е византийска работа и няма отношение към прабългарите. Поне така изглежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука да напомня, това тюркски орел ли е?

По-рано се отказах да влизам в открит диспут с Вас по генетичната тематика, защото за всеки, изучавал генетика на академично ниво, е ясно, че сте любител-лаик, който, макар и да чете много по специализираните блогове, просто си остава на любителско ниво и съответно анализите му могат да будят само снизходителни усмивки.

Но с Орелът от Вознесенка направо избихте рибата! Този артефакт е коментиран на много места във форума и поне следните поанти са пределно ясно доказани:

1. Това е артефакт, плячкосан от някое варварско племе, по всяка вероятност прабългарско, при някой от набезите му на Балканите

2. На гърдите на орлето има тривиален монограм, който се разчита като "ПЕТРОС", няма никакъв "ЕСПОР" там, тоест това не е "Орелът на Аспарух", както вярват някои графоманстващи по всякакви форуми пишман-историци.

С други думи, това орле няма никакво отношение към културно-стилистичните традиции на прабългарите, доколкото изобщо имат такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересни резултати, благодаря за темата. Преди време, спекулирайки `по-домашному` с някои исторически и лингвистични хипотези, се самоубедих в значението на местомението "аз" за разнищването на загадката на прабългарите. Един от възможните кандидати за източник на такова местоимение като етническо самоназвание е държавата Асува (Азия), която е периферен участник в близките взаимоотношения на хети с троянци. Като се има предвид къде се спира Еней с народа си след Троянската война, не би ли могло там да е древния източник на общи гени на предците на прабългарите и на италианците от Централна Италия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Получава се ефекта на доминото - всичко тюркско рухва. Какво да правим с надписите с гръцките букви на X езика ? Не съм бил привърженик, че думите били заемки - аналог със сегашните генерал, танк и т.н . За 300 години пряк контакт с ромеите, как пък и една титла не копнахме от тях, а за няколкото десетилетия с тюрки или авари сме налапали военните им звания, титли, ризници и прочие, даже сме "забравили" нашите си. И Пиле-жупана и Зитко си плачат за ревизия. Има ли аналог някъде да се описва на камък подвижен инвентар ? Какво да прави Зитко, ако утре му донесат още няколко ризници и шлема ? Ще преправя или ще дълбае нови цифри ? На Пиле, ако някои от хората му с ризниците бъдат убити/пленени или се удавят и той ще трябва да дялка нови плочи. Тогава трябваше България да е осеяна с гора от такива надписи. Въпроси много, отговорите.....неубедителни

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

По-рано се отказах да влизам в открит диспут с Вас по генетичната тематика, защото за всеки, изучавал генетика на академично ниво, е ясно, че сте любител-лаик, който, макар и да чете много по специализираните блогове, просто си остава на любителско ниво и съответно анализите му могат да будят само снизходителни усмивки.

Но с Орелът от Вознесенка направо избихте рибата! Този артефакт е коментиран на много места във форума и поне следните поанти са пределно ясно доказани:

1. Това е артефакт, плячкосан от някое варварско племе, по всяка вероятност прабългарско, при някой от набезите му на Балканите

2. На гърдите на орлето има тривиален монограм, който се разчита като "ПЕТРОС", няма никакъв "ЕСПОР" там, тоест това не е "Орелът на Аспарух", както вярват някои графоманстващи по всякакви форуми пишман-историци.

С други думи, това орле няма никакво отношение към културно-стилистичните традиции на прабългарите, доколкото изобщо имат такива.

Златкова а дванайсетте звезди по гърба на орела дали са случайне?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-рано се отказах да влизам в открит диспут с Вас по генетичната тематика, защото за всеки, изучавал генетика на академично ниво, е ясно, че сте любител-лаик, който, макар и да чете много по специализираните блогове, просто си остава на любителско ниво и съответно анализите му могат да будят само снизходителни усмивки.

Но с Орелът от Вознесенка направо избихте рибата! Този артефакт е коментиран на много места във форума и поне следните поанти са пределно ясно доказани:

1. Това е артефакт, плячкосан от някое варварско племе, по всяка вероятност прабългарско, при някой от набезите му на Балканите

2. На гърдите на орлето има тривиален монограм, който се разчита като "ПЕТРОС", няма никакъв "ЕСПОР" там, тоест това не е "Орелът на Аспарух", както вярват някои графоманстващи по всякакви форуми пишман-историци.

С други думи, това орле няма никакво отношение към културно-стилистичните традиции на прабългарите, доколкото изобщо имат такива.

Браво, и аз се колебаех дали да не напиша нещо в тоя стил, щото ми писна от радиоточки в тоя форум. Орелът от Вознесенка е византийски, а пък за генетиката не искам да се повтарям пак, щото някой модератор пак може да реши, че не му харесва... Да не говорим, че изследването е само по женска линия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-рано се отказах да влизам в открит диспут с Вас по генетичната тематика, защото за всеки, изучавал генетика на академично ниво, е ясно, че сте любител-лаик, който, макар и да чете много по специализираните блогове, просто си остава на любителско ниво и съответно анализите му могат да будят само снизходителни усмивки.

Но с Орелът от Вознесенка направо избихте рибата! Този артефакт е коментиран на много места във форума и поне следните поанти са пределно ясно доказани:

1. Това е артефакт, плячкосан от някое варварско племе, по всяка вероятност прабългарско, при някой от набезите му на Балканите

2. На гърдите на орлето има тривиален монограм, който се разчита като "ПЕТРОС", няма никакъв "ЕСПОР" там, тоест това не е "Орелът на Аспарух", както вярват някои графоманстващи по всякакви форуми пишман-историци.

С други думи, това орле няма никакво отношение към културно-стилистичните традиции на прабългарите, доколкото изобщо имат такива.

Не знам, кой на какво ниво е, но дори Южняк като "лаик" ни е информирал достатъчно и е поднасял тук в този форум "последния писък" на генетиката. Вия с вашите 4 мнения ,уви не сте допринесли особенно за общото обогатяване на нивото по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора, не щяхте да разберете от дума вие и това е...

1. Изследваните скелети не се знае дали са представителна извадка

2. Изследването е само по женска линия

3. Културните процеси и генетичните такива са в различни магистерии( не че няма връзка, но не навсякъде може тя да се открие толкова лесно)

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам, кой на какво ниво е, но дори Южняк като "лаик" ни е информирал достатъчно и е поднасял тук в този форум "последния писък" на генетиката. Вия с вашите 4 мнения ,уви не сте допринесли особенно за общото обогатяване на нивото по темата.

Никой не отрича форумното творчество на Южняка, но той просто прави преразказ с елементи на разсъждения на това, което чете по разни западни форуми и специализирани блогове. Анализите на Южняк, гледани през очите на дипломиран генетик, са като анализът му за орлето от Вознесенка, гледано през очите на един дипломиран историк.

ПП. Да уточня само, че имам магистърска степен по специалността "Генетика и геномика", Софийски университет.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

всичко това много хубаво, но не допринася с нищо към темата. Дори не споделихте професионалното си мнение относно онази дивотия за 'етруско-българския произход', дето я пуснахте.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не отрича форумното творчество на Южняка, но той просто прави преразказ с елементи на разсъждения на това, което чете по разни западни форуми и специализирани блогове. Анализите на Южняк, гледани през очите на дипломиран генетик, са като анализът му за орлето от Вознесенка, гледано през очите на един дипломиран историк.

ПП. Да уточня само, че имам магистърска степен по специалността "Генетика и геномика", Софийски университет.

Ха сега да видим форумните корифеи дали могат да ти кажат копче:-) Нека им...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да взема и аз да се похваля, че съм учил медицинска генетика в университета. Демек меренето на дипломи - на друго място. Това е форум. Така че ако нямате какво да кажете по същество - не спамете в темата!

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-рано се отказах да влизам в открит диспут с Вас по генетичната тематика, защото за всеки, изучавал генетика на академично ниво, е ясно, че сте любител-лаик, който, макар и да чете много по специализираните блогове, просто си остава на любителско ниво и съответно анализите му могат да будят само снизходителни усмивки.

Но с Орелът от Вознесенка направо избихте рибата! Този артефакт е коментиран на много места във форума и поне следните поанти са пределно ясно доказани:

1. Това е артефакт, плячкосан от някое варварско племе, по всяка вероятност прабългарско, при някой от набезите му на Балканите

2. На гърдите на орлето има тривиален монограм, който се разчита като "ПЕТРОС", няма никакъв "ЕСПОР" там, тоест това не е "Орелът на Аспарух", както вярват някои графоманстващи по всякакви форуми пишман-историци.

С други думи, това орле няма никакво отношение към културно-стилистичните традиции на прабългарите, доколкото изобщо имат такива.

Тук ще се наложи да се позасмеем, извинете. Как знаем, че е плячкосан този артефакт? И как знаем, че българите нямат културно-стилистични традиции?

По-рано се отказах да влизам в открит диспут с Вас по генетичната тематика, защото за всеки, изучавал генетика на академично ниво, е ясно, че сте любител-лаик, който, макар и да чете много по специализираните блогове, просто си остава на любителско ниво и съответно анализите му могат да будят само снизходителни усмивки.

.

За такива постове обикновено банваме. Моля, имайте го предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Супер. Учил съм популационна генетика в университа в Дюк, уважаема, като част от докторантурата ми по антропология, от същия университет; където, междувпрочем, съм и преподавал. Цели 5 години, между 2005-та и 2010-та. Все още съм афилиат на университета. По-полека. Та, какво казвахте за постингите ми по темата?


Но, разбира се, ще се радвам да се запозная с вас (с повечето от останалите се познавам вече) за да чуя възгледите ви за орела от Вознесенска и за генетиката на прабългарите като такива лично, от прекрасната ви уста.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк, знаеш че не се обичаме много с тебе, но те уважавам като участник, та да те помоля, сменям очилата баце и докато дойдат новите гледам да не чета дългите постове че ме заболява главата, та би ли могъл с по едно две изречения да синтезираш заключенията на това изследване.

Никой не отрича форумното творчество на Южняка, но той просто прави преразказ с елементи на разсъждения на това, което чете по разни западни форуми и специализирани блогове. Анализите на Южняк, гледани през очите на дипломиран генетик, са като анализът му за орлето от Вознесенка, гледано през очите на един дипломиран историк.ПП. Да уточня само, че имам магистърска степен по специалността "Генетика и геномика", Софийски университет.

А стига бе, и такова ли има в суто..Пак добре, че не сте от шуменския или свободния бургаски...да ме извинява Дендро.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ъм, Госпожа/Госпожица Златкова, де бегАхте? Няма ли да обсъдим последните новости от популационната генетика в някоя тема, или, ако предпочитате, на живо, в задушевен разговор за орела от Вознесенка и за останалите особености на прабългарската култура, манталитет и дори, като едни колеги, все, пак, на прабългарската анатомия, която, уверявам ви, малко се е променила с вековете?

Алва, сигурно се шегуваш, сега ще ме мъчиш с още постинги, обаче, заключенията се надявам да ги направят историците, а не аз, но с две думи съвременните българи са доста повече прабългари, отколкото си мислим обикновено, славянското море е доста по-малко, не е много вероятно прабългарите да са минали през тюркска езикова фаза, разбира се, едва ли има как да го изключим напълно, има причини да мислим, че следващите резултати също ще го потвърдят, регионът около кавказ и меотия е оставил дълбок отпечатък у тях и вероятно са живели там поне няколко века, имат много силен афинитет с медитеранските народи още при пристигането си на балканите, по-силен от този на съвременните българи, което се дължи или на факта, че в региона на прикавказието и меотия народите са били медитерански по това време, или прабългарите са дошли от още по-южен район в меотия, примерно от предния изток, което, мисля сам разбираш, прави алтайския им произход малко вероятен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма повече да се назландисвам, а ще го хвана и разклатя централния кол на тая тема. Да видим дали не е гнил? А именно тези ХУ плотове, които уж доказват твърденията на Южняка, с които той събори всички досегашни теории, а маститите историци сякаш си глътнаха граматиката.

Ще ви построя за по-лесно разбиране следният ХУ плот:

Нека по Х да е качеството сладост, а по У качеството аромат. Приготвям аз напитка от захар и малинов сироп и поставям на плота съответната точка. Обаче цар Киро вижда далаверата и приготвя напитка от малинова есенция и захарин и поставя точка на плота съвсем близо до моята.

Естествено, сериозен лабораторен анализ ще докаже, че органолептичната близост е измамна.

Та Южняк, моля ти се обясни, откъде идва доказателствената сила на твоите плотове. Не е ли възможна самоизмама, по описания от мен начин или по някой друг?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и какво пише в Уикипедия за сарматите според изследваните сарматски останки от степите! И те са западни евразийци като прабългарите. Или по точно е да се каже, че прабългарките и амазонките са евразийки, тоест европеиди.

"Екстрахирана е за сравнителен анализ древна ДНК от останки в 13 сарматски погребения, принадлежащи към ранносарматската (савроматска) курганна култура в южноуралските степи и по протежение на границата на Русия с Казахстан. Повечето от митохондриалните хаплогрупи са от западноевразийски произход, а само някои от тях са от централноазиатски и източноазиатски хаплотипове, които се откриват сред тюркскоговорящите номадски народи."

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...