Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Народе???? или Кой предаде Левски?


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 16 часа, Б. Киров said:

Със сигурност знаем, че се е обадил на хората от книжарницата на Хр.Г.Данов, чиито управител е бил Никола Живков, брат на Георги Живков. Там ставаше въпрос за още двама, които са му осигурили червен картон-пропуск за пристанището, писах за тях по-напред, единият е брат на жената на Ведър. Този червен картон обаче не му е свършил работа, защото някой предварително е съобщил на полицията, че Кънчев няма заверен паспорт, само той е бил отделен от пътниците с такива картони, никой друг.

 

Съгласен съм, заповедта да мине оттатък е била от едно от тези две места, като според мен, е била от ложата. 

Мисля така, заради начина, по който влиза във ВРО Кънчев. През юни 1871 той се появява в Белград при Хитов и иска от него пари да се върне в Русчук, Хитов е взел разписка за 2 лири. Бил останал в "крайна нужда", нямал пари да се върне в Русе. По същото време Каравелов е бил в Белград, значи решението на Хитов да изпратят Кънчев в Ловеч при Левски е взето от двамата. По същото време Обретенов е бил поканен за куриер на ВРО от Големия и Обретенов лъже, че ходил в Букурещ при Каравелов, за да го одобрява лично Каравелов за куриер, Каравелов от началото на юни не е бил в Букурещ, а в Сърбия и се връща във Влашко чак през следващата година, причината е скандала с дописката за Георги Живков, в който Кънчев също е замесен, както и Обретенов, вестникът на Каравелов спира да излиза, защото Ценович /човекът изпратил Левски на първата му обиколка/ спира финансирането, явно заради Живков. За тези крамоли Каравелов-Ценович пише Иван Драсов.

Та идва от Табор в Белград Кънчев през юни, стои там целият юли 1871-ва, през което време двамата с Каравелов пишат проектоустава, това го твърди Обретенов, и в началото на август тандемът Хитов-Каравелов го изстрелва към Ловеч през Турну Мъгуреле, както е спуснат в Ловеч малко преди Кънчев и Димитър Общи. През август, по-точно на 17-ти, Кънчев вече е в Русе - преди да отиде в Ловеч той минава през Русе, където вероятно всичко е разказал на Обретенов, защото в края на месеца му пише от Ловеч, че е пристигнал там и ще го осведомява за всичко, но още не се е видял с Левски.

На 17-ти август 1871 Кънчев се отчита на Хитов от Русе:

1000-10.jpg.b0e82f88565a245c230a81d6e3ef61aa.jpg

Страшимиров отбелязва, че по същото време в Белград е и Каравелов. 

В това писмо ключовата дума е "мисията", Кънчев идва от Белград в Русе с "мисия". Да е помощник на Левски не може да бъде мисия, мисията е определена задача с определена крайна цел. Каква ще да е тази "мисия", възложена му от Хитов-Каравелов - според мен е организиране на въстание, въпреки несъгласието на Левски, последващите писма на Хитов до Сливенци потвърждават предположението ми. Мисията обяснява и настойчивото желание на Кънчев и Общи да се отделят като самостоятелни равноправни на Левски апостоли с отделни райони, всеки да има пълните права на Левски в своя регион. Наивните ловчанлии се хващат на тази въдица и гласуват за, въпреки възраженията на Левски. после ще си платят скъпо.

Общи се сепарира в Софийско и говори "лятоска ще има въстание" още в края на 1871, Кънчев е по-интелигентен и върви като чирак с Апостола, но това не му пречи като пълноправен апостол да основе комитета в Русе с председател Обретенов. Дефакто по силата на пълномощието си, преди събранието, той е имал и право да одобри убийството на Пенев от "тайната полиция" на Обретенов, нали е апостол на този регион с правата на Левски в него.

Сега, заплетеният въпрос е, кому точно изпълнява "мисията" Кънчев, на Хитов-Каравелов /стипендиантите на Департамента/ или на братята. 

Според мен, той е подхлъзнал с младостта си и привлекателната си натура номенклатурите на Азиатския департамент, но е дошъл при тях по масонска линия и с масонска мисия. 

През октомври 1871 Райчо Попов пише едно писмо на Хитов, в което го кани да работят заедно за въстание в България през следващата година, като му говори иносказателно за кожи и овни, които трябва да бъдат вкарани в кланицата. Пише му също, че неговият съдружник е във Виена и оттам ще търгува с кожите в Българско. Кънчев идва с документи на представител на виенска фирма за търговия с кожи, неговата легенда е, че идва от Виена, дори в донесението до Великия везир още на първа страница пише, че Кънчев е живял и отраснал във Виена, жалко че това донесение не е публикувано...

Защо са го дали на кучетата, засега не мога да си отговоря.

Ключовота дума по отношение на Левски тук е "своеволства" - и братята, и стипендиантите на Департамента са били вбесени от "своеволстването" на Левски, не подлежи на контрол, следователно трябва да му се дръпне щепсела.

"Там ставаше въпрос за още двама, които са му осигурили червен картон-пропуск за пристанището, писах за тях по-напред, единият е брат на жената на Ведър." - Няма вариант да е останала тайна в Русе, свързана с присъствието на Кънчев там. Кой как се е възползвал от тази информация е друга тема, както и на кого още е съобщил. Но нашите масони са били навсякъде, във всички възлови места, свързани с граници и кораби, както по-късно ще стане и с железниците, където Ведър ще ги разпредели по гарите и съобщителните връзки. Със сигурност каквото е станало е било с тяхното свидетелстване, ако не и участие.

Нещо важно, наблягало се е, че Ангел Кънчев е човек на Хитов-Каравелов, но писмата му до Обретенов, комуто регулярно пише не за прости неща, а за организацията, ръководството и т.н., включително от Ловеч, както и му обещава, че ще го осведомява за всичко, говорят друго. По-скоро масоните са успели да влезнат в организацията с определена цел, да следят отблизо вземането на решения, както ид а могат да реагират, да извлекат ползи от една или друга ситуация. Както писах, с много господари се оказал Кънчев, преплели са се действия и интереси на различните групи, които официално не са се обединили да работят за освобождението на България, но подмолно не са се изпускали от очи.
Кънчев е следял Апостола не по-малко от Общия с една разлика, бил е повлиян от него и от работата му, изпълнявал е задачи, които му е поставял. 
Но тръгването през Дунава е било свързано със убийството на Пенев, а с това организацията е нямала общо. За мен писмата, които Пенев е рускувал да вземе са точно или от Азиатския департамент или за там. Каравелов е бил разконспириран от словослагателя напълно, който пък е бил много млад и неопитен с конспирациите. Вероятно и при мъченията е издал кой какво и колко знае и не знае, Костаки, друг, а и Кънчев, с когото съм останала с впечатление, че са се познавали... Тук е разковничето защо е "похарчен" Кънчев, какво при мъченията е казал за него Пенев, ако са си споделяли.

Своеволстването на Левски, хрумна ми, че мерките, които взима като истински мислещ лидер на голяма организация, да обеди комитетите в окръжни центрове, процес, който започва след завръщането му от събранието, най-вероятно си е негово решение след дълъг размисъл. Не допускам да го е съгласувал с някого, а тези във Влашко са научавали пост-фактум къде какво се случвало. Тогава съвсем е станало ясно, че не могат да го водят на къса каишка, а подготовката му, коментирана с Тодор Пеев, да организира събрание в българско съвсем е издърпала килимчето изпод нозете им... Там вече са си пожелали да продължат без него, за да имат някакви шансове за власт, постове при освобождение.

Редактирано от Borova gora
  • Мнения 2,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Публикувано
Преди 1 час, Borova gora said:

да обеди комитетите в окръжни центрове, процес, който започва след завръщането му от събранието, най-вероятно си е негово решение след дълъг размисъл. Не допускам да го е съгласувал с някого, а тези във Влашко са научавали пост-фактум къде какво се случвало. Тогава съвсем е станало ясно, че не могат да го водят на къса каишка, а подготовката му, коментирана с Тодор Пеев, да организира събрание в българско съвсем е издърпала килимчето изпод нозете им... Там вече са си пожелали да продължат без него, за да имат някакви шансове за власт, постове при освобождение.

Когато тръгва от Ловеч към Букурещ, Левски е бил на една крачка да задейства член 3 от гл. III на Устава, а именно:

„Частните комитети ще да съставляват комисия, която ще нагледва работите на централния комитет. Ако стане нужда, то тая комисия или упълномощените лица от частните комитети, ще избират и назначават ново лице, което ще застъпя работата на първото  лице.”

Нужда е станало - Каравелов преди да го екстрадират румънците, сам бяга в Белград, няма го.

Сега за текста от въпросния член, Гербов го тълкува, че новото избрано лице, което "ще застъпя работата на първото лице" е съпредседател. Аз не съм на същото мнение - застъпя може да се тълкува и като "нов председател". Защо мисля така, нуждата в конкретния случай не е била просто физическото отсъствие на Каравелов от седалището на БРЦК в Букурещ, където са били останалите членове на комитета; нуждата е грешката на Каравелов да обяви преждевременно въстание и възможносста да се докаже документално, че лично той като председател е наредил авантюрата с обира на пощата. Левски затова си е подготвил архива. При доказана неспособност и некадърност на председателя да управлява комитета, "новото лице" не просто ще бъде съпредседател /да застъпя/, а ще бъде нов председател, след като стария е отстранен, в Устава има и член за отстраняване на председател.

Левски с тази цел реорганизира комитететите в пет големи окръжни центрове, за да не се повтори номера с гласуването на Сливен-1 с 1 глас и Сливен-2 с 10 гласа от събранието през май. Представителите от частните комитети в новата ситуация са щели да гласуват по вишегласие за Левски като нов председател.

Старият текст на проектоустава, писан от Каравелов и Кънчев през юли 1871, променен на събранието от Левски гласи в чл. 3 от гл. III на Устава:

 „Частните револ. бълг. комитети ще съставляват комисия, която ще нагледва работите на Центр. комитет. В случай на нужда тая комисия или упълномощени лица от ч. комитети ще избира и назначава нови членове.”

Няма и дума за нов избор на председател, ролята му е бетонирана като на цар, никой не може и с пръст да го бутне. Това са сътворили Каравелов и Кънчев. Затова Левски е написал в тефтерчето си "а аз къде съм в новия комитет??"

Но не е оставил нещата така, преборил се е и е постигнал своето.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 13 минути, Б. Киров said:

Когато тръгва от Ловеч към Букурещ, Левски е бил на една крачка да задейства член 3 от гл. III на Устава, а именно:

„Частните комитети ще да съставляват комисия, която ще нагледва работите на централния комитет. Ако стане нужда, то тая комисия или упълномощените лица от частните комитети, ще избират и назначават ново лице, което ще застъпя работата на първото  лице.”

Нужда е станало - Каравелов преди да го екстрадират румънците, сам бяга в Белград, няма го.

Сега за текста от въпросния член, Гербов го тълкува, че новото избрано лице, което "ще застъпя работата на първото лице" е съпредседател. Аз не съм на същото мнение - застъпя може да се тълкува и като "нов председател". Защо мисля така, нуждата в конкретния случай не е била просто физическото отсъствие на Каравелов от седалището на БРЦК в Букурещ, където са били останалите членове на комитета; нуждата е грешката на Каравелов да обяви преждевременно въстание и възможносста да се докаже документално, че лично той като председател е наредил авантюрата с обира на пощата. Левски затова си е подготвил архива. При доказана неспособност и некадърност на председателя да управлява комитета, "новото лице" не просто ще бъде съпредседател /да застъпя/, а ще бъде нов председател, след като стария е отстранен, в Устава има и член за отстраняване на председател.

Левски с тази цел реорганизира комитететите в пет големи окръжни центрове, за да не се повтори номера с гласуването на Сливен-1 с 1 глас и Сливен-2 с 10 гласа от събранието през май. Представителите от частните комитети в новата ситуация са щели да гласуват по вишегласие за Левски като нов председател.

Старият текст на проектоустава, писан от Каравелов и Кънчев през юли 1871, променен на събранието от Левски гласи в чл. 3 от гл. III на Устава:

 „Частните револ. бълг. комитети ще съставляват комисия, която ще нагледва работите на Центр. комитет. В случай на нужда тая комисия или упълномощени лица от ч. комитети ще избира и назначава нови членове.”

Няма и дума за нов избор на председател, ролята му е бетонирана като на цар, никой не може и с пръст да го бутне. Това са сътворили Каравелов и Кънчев. Затова Левски е написал в тефтерчето си "а аз къде съм в новия комитет??"

Но не е оставил нещата така, преборил се е и е постигнал своето.

Така е, само дето понякога си мисля ако бе послушал Каравелов и бе вдигнал въстанието... Опитвам се да си представя това "ако"... Тодор Пеев написал поканата с Каравелов да бъде вдигнато въстание, но останал на завет, не посмял да се върне в българско, че туко-виж въстанало. Но и той поборник се писал. В Априлското обаче също не участвал. Но поборник за историята... Каравелов също и не помислил да участва, друг да вдига въстание, друг да се жертва, друг да страда, а той да гледа с бинокъла какво се случва отвъд някоя граница, Влашка или Сръбска...

Писах точно за реорганизацията в окръжия, не съм убедена, че Каравелов е бил съгласен с нея, Левски и за него си е своеволствал, както и за тези от Плоещ, а всъщност отстоявал демокрацията срещу несменяемия председател на хартия. 

Каравелов не е бил в Букурещ, избягал е, но Апостола не е знаел това, когато напуска Ловеч. За това са му трябвали писма, архив, който може би непълен е стигнал до нас, Сиркова и Николчо са оставили част от него да го изядат мишките, след като го извадили от дисагите, в този архив обаче е имало достатъчно грехове на Каравелов за да приключи с него. И може би да види кой стои зад гърба на вестникаря... Но и да бе минал Къкрина, голяма е вероятността да се е натресъл на Обретенов, там обаче всичко би лъснало, нямало е да остане скрито, просто българските участници в ложата щяха да бъдат жертвани да излезнат на светло с цел да заловят лидера...

 

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 10 минути, Borova gora said:

За това са му трябвали писма, архив, който може би непълен е стигнал до нас, Сиркова и Николчо са оставили част от него да го изядат мишките, след като го извадили от дисагите, в този архив обаче е имало достатъчно грехове на Каравелов за да приключи с него.

Този архив Захари Стоянов го взема от Сиркова и Николчо, уж за малко, и го задържа задълго, без да им го върне. Какво е прочиствал в него, той си знае... Захари по-късно е най-яростен русофоб, но срещу Каравелов дума не казва.

 

Преди 10 минути, Borova gora said:

и за него си е своеволствал, а всъщност отстоявал демокрацията срещу несменяемия председател. 

демокрация или не, имало е борба за власт, каквато има във всеки политически живот, а Левски е бил по онова време единственото компетентно лице сред революционерите българи, способно да оглави успешно националноосвободително въстание, доказано компетентен. И по стара българска традиция е дръпнат в казана с катран, визирам онзи анекдот, който разказва, че около българския казан в пъкъла нямало пазачи дяволи, българите сами дърпали в казана някой от тях, който бил на път да се измъкне. Традиция, геният на завистта.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 4 часа, Б. Киров said:

Този архив Захари Стоянов го взема от Сиркова и Николчо, уж за малко, и го задържа задълго, без да им го върне. Какво е прочиствал в него, той си знае... Захари по-късно е най-яростен русофоб, но срещу Каравелов дума не казва.

 

демокрация или не, имало е борба за власт, каквато има във всеки политически живот, а Левски е бил по онова време единственото компетентно лице сред революционерите българи, способно да оглави успешно националноосвободително въстание, доказано компетентен. И по стара българска традиция е дръпнат в казана с катран, визирам онзи анекдот, който разказва, че около българския казан в пъкъла нямало пазачи дяволи, българите сами дърпали в казана някой от тях, който бил на път да се измъкне. Традиция, геният на завистта.

Захари не е познавал Каравелов лично, а и вестникарят е починал преди да се развихрят някои политически страсти след Освобождението. Плюс, че е бил зет на Обретенов, който би го защитавал...

Не по-малко интересно е Захари какво е "свил" от архива на Драсов т.е. откраднал на практика и бягал като луд към гарата... Добре, че вдовицата му го е предала на държавата след смъртта му. Можем само да се надяваме, че не е унищожил нещо важно от него. Плюс, че когато писал книгите, пропуснал удобно някои неща, Големия в кореспонденция му ги е отбелязал, но това също се дължало на политическите пристрастия в онзи период и на участието му в ложа, нищо не си е позволил извън одобреното от зет му, който пък лично продавал книгата му.

За Левски - едно е да искаш да го известиш от лидерското място, друго да смяташ, че е ок да бъде отстранен завинаги. Особено ако си разумен и си даваш сметка, че без него голямата организация все още не е лесно управляема. Не е същото като да дадеш ок на убийствата на Пенев, Кънчев, Костаки, това е различно... Но пък някак в последните седмици от живота му, Апостола е трябвало да преминава от капан в капан, прекалено много заложени, почти без шанс поне веднъж да не падне в някой от тях. Много информация предоставена и на турската полиция, не е само от арабаконашките юнаци, някой удобно я информирал за пътя му в Южна България. Някой е знаел, а не е бил между арестуваните, които са загубили връзката с него. Това не се дължи само на турските шпиони. По-скоро е било удобно точно турската полиция да го залови и всичко да мине за нейна сметка, присъда, заточение или обесване...

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
On 1.07.2025 г. at 16:03, Borova gora said:

За Левски - едно е да искаш да го известиш от лидерското място, друго да смяташ, че е ок да бъде отстранен завинаги. Особено ако си разумен и си даваш сметка, че без него голямата организация все още не е лесно управляема. Не е същото като да дадеш ок на убийствата на Пенев, Кънчев, Костаки, това е различно... Но пък някак в последните седмици от живота му, Апостола е трябвало да преминава от капан в капан, прекалено много заложени, почти без шанс поне веднъж да не падне в някой от тях. Много информация предоставена и на турската полиция, не е само от арабаконашките юнаци, някой удобно я информирал за пътя му в Южна България. Някой е знаел, а не е бил между арестуваните, които са загубили връзката с него. Това не се дължи само на турските шпиони. По-скоро е било удобно точно турската полиция да го залови и всичко да мине за нейна сметка, присъда, заточение или обесване...

След събранието в Букурещ русенската масонска дружинка, самоопределила се като ЧРК от ВРО, е имала пълен достъп до кореспонденцията на Левски и по двата канала на пощата, този през Плевен към Данаил Попов и другият през Русе към Букурещ.

"Интересен е фактът, че върху «скарата» за Плевен е написано «Р. Иванов», т. е. Ради Иванов. Това означава, че най-късно след събранието в Румъния Р. Иванов е изпратен от русенския комитет в Плевен, за да заеме мястото на Анастас Попхинов като човек, отговарящ за кореспондентския канал. "

https://electronic-library.org/articles/Article_0168.html

Това е написал Илко Илиев, който според мен е най-добрият познавач по темата с тайнописа на ВРО и ТБЦК. Той е отбелязал в същата статия и друго любопитно нещо, че преди "скарите" в ТБЦК и ВРО се е използвал шифър с букви и числа, кодиращ написаното. Да, но със същия шифър пишат помежду си Обретенов и негови кореспонденти, които са студенти в чужбина, членове на бандата около "Зора", и пишат още преди Обретенов да стане куриер на ВРО, значи те са имали достъп до шифъра на ТБЦК, преди да формират ЧРК на ВРО. Откъде?

Това предопределя залавянето на Левски, Каравелов и Хитов само улесняват процеса.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 5 часа, Б. Киров said:

След събранието в Букурещ русенската масонска дружинка, сомоопределила се като ЧРК от ВРО, е имала пълен достъп до кореспонденцията на Левски и по двата канала на пощата, този през Плевен към Данаил Попов и другият през Русе към Букурещ.

"Интересен е фактът, че върху «скарата» за Плевен е написано «Р. Иванов», т. е. Ради Иванов. Това означава, че най-късно след събранието в Румъния Р. Иванов е изпратен от русенския комитет в Плевен, за да заеме мястото на Анастас Попхинов като човек, отговарящ за кореспондентския канал. "

https://electronic-library.org/articles/Article_0168.html

Това е написал Илко Илиев, който според мен е най-добрият познавач по темата с тайнописа на ВРО и ТБЦК. Той е отбелязал в същата статия и друго любопитно нещо, че преди "скарите" в ТБЦК и ВРО се е използвал шифър с букви и числа, кодиращ написаното. Да, но със същия шифър пишат помежду си Обретенов и негови кореспонденти, които са студенти в чужбина, членове на бандата около "Зора", и пишат още преди Обретенов да стане куриер на ВРО, значи те са имали достъп до шифъра на ТБЦК, преди да формират ЧРК на ВРО. Откъде?

Това предопределя залавянето на Левски, Каравелов и Хитов само улесняват процеса.

В ТБЦК са били повечето масони, такъв е Иван Касабов, масон от международна ложа „Али Коч" и наследник на Георги Раковски, който изпраща Апостола на първата обиколка с малко пари и имена на познати в българско. Касабов изчезва от сцената на революционните действия преди събранието в Букурещ. За съжаление не оставя и мемоари, за да знаем причините. Масон е останал, но деец за свобода не.

Но първите шифровани писма би следвало да са отработени между него и Левски. Със сигурност и другите членове на ТБЦК са ползвали тайнопис, знаели са шифрите и вероятно са чели първите писма между двамата. Касабов не си е измислил нищо, церемониите, внушенията, шифровките е взел от от масонството. В ложата "Али Коч" със същите скари може да са работили всички масони, включително Ведър и Обретенов. Левски попада наистина от един капан в друг, защото турската полиция е знаеля шифъра също, не само Мидхат паша е бил масон. Демонстрират му го по време на разпитите пред Ивънредната комисия. 
Въпросът е дали Букурещ и Русе или и двете ложи са искали нещо повече от отстраняване на Апостола от играта? И... да имат алиби, добре е било всичко да е на сметката на турската власт дори и да е подпомогнато от свои. Колко удобно името поп Кръстьо им е било поднесено и Каравелов отново взел скиптъра да съди, обвинява публично без изобщо да се интересува невинен ли клевети или не...

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 6 часа, Borova gora said:

Но първите шифровани писма би следвало да са отработени между него и Левски. Със сигурност и другите членове на ТБЦК са ползвали тайнопис, знаели са шифрите и вероятно са чели първите писма между двамата. Касабов не си е измислил нищо, церемониите, внушенията, шифровките е взел от от масонството. В ложата "Али Коч" със същите скари може да са работили всички масони, включително Ведър и Обретенов.

В ложите, както и в ТБЦК, не са използвали разрязани в правоъгълници листи, наричани скари /пръв Обретенов въвежда "скара" като термин/. Този метод е бил използван от руското военно разузнаване и дипломация и за него пръв е писал Кишелски през 1856. Левски го въвежда във ВРО.

ТБЦК са използвали техен шифър като заменят букви и имена с цифри - примерно А е 1, Б - 2 и т.н., а Обретенов е 105, Ради Иванов 45 и т.н.

https://electronic-library.org/articles/Article_0160.html

Това което искам да Ви кажа е, че Обретенов си кореспондира със свой другар от читалището с шифъра на ТБЦК, преди да му е дадена "скара" от Левски, те си пишат на този шифър още преди Ангел Кънчев да пристигне в Ловеч, като съответния човек напомня на Обретенов да прочетат писмото заедно с Ангел:

1000-11.jpg.feeb5e5a3997fd97bc7b588cbc4c09d8.jpg

1000-12.jpg.58eb497c82abe04cfe75712cffe7b48c.jpg

Това не е масонско писмо, това е писмо на комитет от ТБЦК, още преди Обретенов и Ангел да основат ЧРК на ВРО. Тоест те си функционират като комитет и си пишат с шифър на комитет. Левски дава на Обретенов "рязана книга", скара, това е методът на шифроване на ВРО, но Ангел и Обретенов си кореспондират с друг шифър година преди това. На кой в Русе е бил подчинен този техен комитет, кога е основан, какво е правел в Русе, Обретенов дума не обелва в мемоарите си.

Но дори в протоколите му след основаването на ЧРК на ВРО в Русе, те използват метода на ТБЦК, обозначават личностите си с номера, което го няма в никой друг комитет на Левски.

За протокола, Иван Касабов е оставил мемоари:

https://knizhen-pazar.net/sold_products/books/1798687-moite-spomeni-ot-vazrazhdaneto-na-balgariya-s-revolyutsionni-idei

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 49 минути, Б. Киров said:

В ложите, както и в ТБЦК, не са използвали разрязани в правоъгълници листи, наричани скари /пръв Обретенов въвежда "скара" като термин/. Този метод е бил използван от руското военно разузнаване и дипломация и за него пръв е писал Кишелски през 1856. Левски го въвежда във ВРО.

ТБЦК са използвали техен шифър като заменят букви и имена с цифри - примерно А е 1, Б - 2 и т.н., а Обретенов е 105, Ради Иванов 45 и т.н.

https://electronic-library.org/articles/Article_0160.html

Това което искам да Ви кажа е, че Обретенов си кореспондира със свой другар от читалището с шифъра на ТБЦК, преди да му е дадена "скара" от Левски, те си пишат на този шифър още преди Ангел Кънчев да пристигне в Ловеч, като съответния човек напомня на Обретенов да прочетат писмото заедно с Ангел:

1000-11.jpg.feeb5e5a3997fd97bc7b588cbc4c09d8.jpg

1000-12.jpg.58eb497c82abe04cfe75712cffe7b48c.jpg

Това не е масонско писмо, това е писмо на комитет от ТБЦК, още преди Обретенов и Ангел да основат ЧРК на ВРО. Тоест те си функционират като комитет и си пишат с шифър на комитет. Левски дава на Обретенов "рязана книга", скара, това е методът на шифроване на ВРО, но Ангел и Обретенов си кореспондират с друг шифър година преди това. На кой в Русе е бил подчинен този техен комитет, кога е основан, какво е правел в Русе, Обретенов дума не обелва в мемоарите си.

Но дори в протоколите му след основаването на ЧРК на ВРО в Русе, те използват метода на ТБЦК, обозначават личностите си с номера, което го няма в никой друг комитет на Левски.

Този момент с шифрите ми е труден, но за бащата на Обретенов съм чела, че принадлежал на комитет и бил отровен или от комитета, или от съдружника си. 

Възможно ли е Никола Обретенов да е наследил мястото на баща си в този комитет? Тогава би използвал шифъра на този комитет в Русе до трансформирането в комитет на ВРО през 1871-1872г.

Остатъци и от други неколцина комитети имало когато Левски тръгнал на първата обиколка 1869г., Иван Касабов му дал контакти с тях доколкото все още имало хора, които биха се отзовали, за да градят нова организация... Затова си мисля, че Касабов и Левски са ползвали шифър на тези най-стари комитети, това е знаел Касабов като заместник на Раковски, с това помогнал.

-----------

За книгата благодаря 😀 Още веднъж прочетох как всеки искал да стане княз на България, Раковски, Богориди и др., а пък колко пари отишли за салтанати вместо за пушки...

Затова и след едно десетилетие на всички големци ще им е омръзнало да ги залъгват  и да им взимат парите с високопарни думи без резултат... При народа никой...

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 11 часа, Borova gora said:

Този момент с шифрите ми е труден, но за бащата на Обретенов съм чела, че принадлежал на комитет и бил отровен или от комитета, или от съдружника си. 

Обретенов в спомените си твърди, че е бил отровен от съдружника си заради заграбване на техни имоти в Исакча и Русе. Никъде не споменава, че е бил член на комитет, а участието на братята му в четата на Стефан Караджа и Хаджи Димитър определя като "тръгнали по кривия път", писмото е от 1869.

Нищо трудно няма в различаването на шифрите на ТБЦК и ВРО, в линковете по-горе нещата са обяснени ясно - този на ТБЦК е бил изключително лесен за разчитане, "рязаната книга", както го нарича Левски или "скарите", както ги нарича Обретенов, са били практически неразчитаеми, защото всеки ключ е бил индивидуален и различен от останалите, тях ги въвежда Левски във ВРО.

Обретенов и Кънчев са кореспондирали помежду си с шифър на ТБЦК през 1871, преди Кънчев да кацне в Ловеч, това е.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, Б. Киров said:

Обретенов в спомените си твърди, че е бил отровен от съдружника си заради заграбване на техни имоти в Исакча и Русе. Никъде не споменава, че е бил член на комитет, а участието на братята му в четата на Стефан Караджа и Хаджи Димитър определя като "тръгнали по кривия път", писмото е от 1869.

Нищо трудно няма в различаването на шифрите на ТБЦК и ВРО, в линковете по-горе нещата са обяснени ясно - този на ТБЦК е бил изключително лесен за разчитане, "рязаната книга", както го нарича Левски или "скарите", както ги нарича Обретенов, са били практически неразчитаеми, защото всеки ключ е бил индивидуален и различен от останалите, тях ги въвежда Левски във ВРО.

Обретенов и Кънчев са кореспондирали помежду си с шифър на ТБЦК през 1871, преди Кънчев да кацне в Ловеч, това е.

Въпросът не е в различаването, това е ясно, а в обяснението откъде и как Обретенов е имал този шифър и защо му е хрумнало да го ползва. С Кънчев нищо супертайно не са си писали.

Ето къде съм прочела, но после срещнах в още две-три статии информация за комитет и Тихо Обретенов като член, а съдружникът му Трифон бил член на същия комитет, та защо го отровил не е много ясно:

"Никола Обретенов твърди, че баща му Тихо бил член на комитета, дори Раковски го основал в дома им в присъствието на майка му." Freeservers: Революционни комитети в Русе

Впечатление прави и, че в онзи период, Никола често се представя за Тихо, в някои писма Кънчев го нарича Тихо, а не Никола, може би е искал да покаже приемственост с баща си или друго.

Ето и връзката на Тихо Обретенов с Раковски:
"Както пише още Димитров, Г. Княжество България, ч. II. Пловдив, 1896 (София, 2014), с. 250–251, „... след 
изгонването на Раковски из Сърбия, той се установил в Букурещ [август 1863 г.], но обикалял и другите градове 
във Влашко, гдето се намирали българи, които съчувстват на неговите политически убеждения. Той имал предвид 
да устрои комитети в някои градове, които да действат за освобождението на България...” След едно събрание на 
представители на българската емиграция, което се състояло в Галац, „... Раковски предложил да се назначат пунктове 
отляво и отдясно на Дунава, чрез които да се действа незамечателно [незабележимо, тайно] до появяването на поблагоприятни обстоятелства и били назначени начело: в Галац отец Максим Райкович, в Букурещ Д. Ценович със 
свърталище на проходящите Никола Крецу и Петър Стоянов („Царят”), в Гюргево Димитър Симидов и Д. Горов, в 
Тутракан Никола Барбата и Кръсто Христов, в Русе Георги А. Попов, Никола Обретенов [в същност явно се има 
предвид баща му Тихо Обретенов – б.а., П.П.]
, Георги и Никола Живкови, в Силистра Гено Чолаков, в Тулча Георги 
Казака, във Варна Х. Рали, Никола Георгиевич и Н. Даскалов, в Провадия Никола Панайотов, ТодоракиЯсътепелиев. И 
хъшлашкото сборище почнало по-живо да се движи...” - https://www.uni-vt.bg/userinfo/519/pub/11091/34-добруджда 32 а4 6-plamen_pavlov.pdf

Редактирано от Borova gora
  • Потребител
Публикувано
Преди 6 часа, Borova gora said:

Въпросът не е в различаването, това е ясно, а в обяснението откъде и как Обретенов е имал този шифър и защо му е хрумнало да го ползва. С Кънчев нищо супертайно не са си писали.

Ето къде съм прочела, но после срещнах в още две-три статии информация за комитет и Тихо Обретенов като член, а съдружникът му Трифон бил член на същия комитет, та защо го отровил не е много ясно:

"Никола Обретенов твърди, че баща му Тихо бил член на комитета, дори Раковски го основал в дома им в присъствието на майка му." Freeservers: Революционни комитети в Русе

Впечатление прави и, че в онзи период, Никола често се представя за Тихо, в някои писма Кънчев го нарича Тихо, а не Никола, може би е искал да покаже приемственост с баща си или друго.

Ето и връзката на Тихо Обретенов с Раковски:
"Както пише още Димитров, Г. Княжество България, ч. II. Пловдив, 1896 (София, 2014), с. 250–251, „... след 
изгонването на Раковски из Сърбия, той се установил в Букурещ [август 1863 г.], но обикалял и другите градове 
във Влашко, гдето се намирали българи, които съчувстват на неговите политически убеждения. Той имал предвид 
да устрои комитети в някои градове, които да действат за освобождението на България...” След едно събрание на 
представители на българската емиграция, което се състояло в Галац, „... Раковски предложил да се назначат пунктове 
отляво и отдясно на Дунава, чрез които да се действа незамечателно [незабележимо, тайно] до появяването на поблагоприятни обстоятелства и били назначени начело: в Галац отец Максим Райкович, в Букурещ Д. Ценович със 
свърталище на проходящите Никола Крецу и Петър Стоянов („Царят”), в Гюргево Димитър Симидов и Д. Горов, в 
Тутракан Никола Барбата и Кръсто Христов, в Русе Георги А. Попов, Никола Обретенов [в същност явно се има 
предвид баща му Тихо Обретенов – б.а., П.П.]
, Георги и Никола Живкови, в Силистра Гено Чолаков, в Тулча Георги 
Казака, във Варна Х. Рали, Никола Георгиевич и Н. Даскалов, в Провадия Никола Панайотов, ТодоракиЯсътепелиев. И 
хъшлашкото сборище почнало по-живо да се движи...” - https://www.uni-vt.bg/userinfo/519/pub/11091/34-добруджда 32 а4 6-plamen_pavlov.pdf

https://kulturni-novini.info/sections/25/news/12869-nastavnikat-na-levski

„Съставих шифровка за нашите хора в България и в споразумение с някои вънкашни лица и водители на революционните дела из Европа съставихме и особен речник и тайни знакове”. - цитатът е от Иван Касабов, който по-късно предава дейността си на Каравелов като олимпийска щафета, но между Каравелов и Касабов разликата е наистина голяма. 

Тук идва моментът на кого, на колко хора Касабов е раздал своята шифровка?

  • Потребители
Публикувано
Преди 1 час, Borova gora said:

Тук идва моментът на кого, на колко хора Касабов е раздал своята шифровка?

ТБЦК е организация, създадена от Иван Касабов през 1866-та, а в Русе основател на комитета е Георги Живков. Този комитет няма нищо общо с комитетите на Раковски, така че Тихо Обретенов трябва да бъде изключен от лицата, членували в него, според мен. Същият Георги Живков, заради който избухва скандала с дописката във в.Свобода от 1870, писана най вероятно от Обретенов, набедяваща го за турски шпионин. Срещу дописката има контрадописка, защитаваща Георги Живков, подписана от шестима, инициалите на единия са А.К., вероятно Ангел Кънчев. След този скандал Димитър Ценович спира финансирането на вестника на Каравелов и вестникарят си изнася партакешите в Белград, това става в началото на юни 1871-ва. И веднага след идването му в Белград, там се появява Ангел Кънчев от Табор, Чехия, отива при Хитов и му заявява, че няма пари да се върне в Русчук; Хитов му дава 2 лири, а Каравелов го наема като съавтор за проектоустава, след като завършват писането на това недоносче, целящо да заличи Наредата на Левски, пусната по комитетите на ВРО за четене и бележки, Хитов и Каравелов пращат Кънчев през Данаил Попов като трети апостол в Ловеч; няколко месеца преди това са му пратили като втори апостол Общия. Това е линията на събитията.

Георги Живков е окалян и подложен на морален линч като турски шпионин след случая със Сапунов. Сапунов дошъл като пратеник на Петко Славейков от Цариград, с препоръка на Живков. После се разбрало, че Сапунов изпълнява шпионска мисия на Али паша и хъшовете във Влашко го набили, ограбили и пратили на изпращачите му. Покрай Сапунов изгорял и Живков, но интересното е в случая, че Обретенов играе ролята на лошото ченге като дописник, плюе по Живков, а Кънчев влиза в ролята на доброто ченге, брани Живков. Накрая Живков е принуден да напусне Русе и емигрира във Влашко, а в Русе в комитета на ТБЦК остава брат му Никола, същият е управител на книжарницата на Хр.Г.Данов, откъдето се издава пропуска на Кънчев, преди да го предадат.

За биографията на Георги Живков, вижте това:

https://radiovelikotarnovo.com/ето-я-биографията-на-георги-живков/

поне е автентично за времето си, не е напудрено със сладникав гланц на гладни историци. Описан е и скандалът със Сапунов, но не е споменато името му, затова пък е посочена ролята на Иван Кършовски при отпращането на шпионина, в сянка, неспоменат стои и Теофан Райнов, който по същото време /края на 1869, началото на 1870/ се прави на двоен агент, едновременно на полицията на Али паша и на комитетските хора от ТБЦК. Тоест почти всички замесени лица от Плоещката група са тук, липсва само Райчо, но пък същата година Райчо и Теофан са били на поклонение при Мацини, така че и той по някакъв начин участва.

Доста е заплетена историята, но накратко, шифъра са притежавали членове на комитети на ТБЦК, а Ангел и Обретенов да си кореспондират с него, значи са били такива.

Левски минава като за последно през Русе през 1870-та, явно след това този път му се е видял несигурен, след цялата тази история с Живков.

  • Потребител
Публикувано
Преди 14 часа, Б. Киров said:

ТБЦК е организация, създадена от Иван Касабов през 1866-та, а в Русе основател на комитета е Георги Живков. Този комитет няма нищо общо с комитетите на Раковски, така че Тихо Обретенов трябва да бъде изключен от лицата, членували в него, според мен. Същият Георги Живков, заради който избухва скандала с дописката във в.Свобода от 1870, писана най вероятно от Обретенов, набедяваща го за турски шпионин. Срещу дописката има контрадописка, защитаваща Георги Живков, подписана от шестима, инициалите на единия са А.К., вероятно Ангел Кънчев. След този скандал Димитър Ценович спира финансирането на вестника на Каравелов и вестникарят си изнася партакешите в Белград, това става в началото на юни 1871-ва. И веднага след идването му в Белград, там се появява Ангел Кънчев от Табор, Чехия, отива при Хитов и му заявява, че няма пари да се върне в Русчук; Хитов му дава 2 лири, а Каравелов го наема като съавтор за проектоустава, след като завършват писането на това недоносче, целящо да заличи Наредата на Левски, пусната по комитетите на ВРО за четене и бележки, Хитов и Каравелов пращат Кънчев през Данаил Попов като трети апостол в Ловеч; няколко месеца преди това са му пратили като втори апостол Общия. Това е линията на събитията.

Георги Живков е окалян и подложен на морален линч като турски шпионин след случая със Сапунов. Сапунов дошъл като пратеник на Петко Славейков от Цариград, с препоръка на Живков. После се разбрало, че Сапунов изпълнява шпионска мисия на Али паша и хъшовете във Влашко го набили, ограбили и пратили на изпращачите му. Покрай Сапунов изгорял и Живков, но интересното е в случая, че Обретенов играе ролята на лошото ченге като дописник, плюе по Живков, а Кънчев влиза в ролята на доброто ченге, брани Живков. Накрая Живков е принуден да напусне Русе и емигрира във Влашко, а в Русе в комитета на ТБЦК остава брат му Никола, същият е управител на книжарницата на Хр.Г.Данов, откъдето се издава пропуска на Кънчев, преди да го предадат.

За биографията на Георги Живков, вижте това:

https://radiovelikotarnovo.com/ето-я-биографията-на-георги-живков/

поне е автентично за времето си, не е напудрено със сладникав гланц на гладни историци. Описан е и скандалът със Сапунов, но не е споменато името му, затова пък е посочена ролята на Иван Кършовски при отпращането на шпионина, в сянка, неспоменат стои и Теофан Райнов, който по същото време /края на 1869, началото на 1870/ се прави на двоен агент, едновременно на полицията на Али паша и на комитетските хора от ТБЦК. Тоест почти всички замесени лица от Плоещката група са тук, липсва само Райчо, но пък същата година Райчо и Теофан са били на поклонение при Мацини, така че и той по някакъв начин участва.

Доста е заплетена историята, но накратко, шифъра са притежавали членове на комитети на ТБЦК, а Ангел и Обретенов да си кореспондират с него, значи са били такива.+

Левски минава като за последно през Русе през 1870-та, явно след това този път му се е видял несигурен, след цялата тази история с Живков.

Нещо не е съвсем точно, защото Обретенов и Кънчев са били прекалено  млади за да влезнат в комитет на ТБЦК, нямали са навършени и двайсет години, а на хлапаци да доверят шифри...

Освен това Касабов знаел комитетите, той дори пише в т.н. спомени, в които няма детайли за финансирането на Левски изобщо, нито пък защо се оттегля от активна дейност, че поддържал четническата дейност за да оправдаят тези комитети същуствуването си и събирал пари за тях. Знаел си ги, при тях изпратил и Левски, по нищо не личи Левски да е знаел Обретенов когато ходил в Русе, иначе още в 1869г. щеше да го потърси, за да основе комитет там.

Тази загадка още не съм я разрешила, но една интересна статия, в която Обретенов подкрепя слуха, че архивът на Каравелов е стигнал до Извънредната комисия, факт отричан от някои, обаче:

https://trud.bg/a/articles/кой-предаде-левски

  • Потребители
Публикувано
Преди 1 час, Borova gora said:

Нещо не е съвсем точно, защото Обретенов и Кънчев са били прекалено  млади за да влезнат в комитет на ТБЦК, нямали са навършени и двайсет години, а на хлапаци да доверят шифри...

Всичко е точно - писмото до Обретенов, което не е безобидно, затова е шифровано, в него се говори какво е казал Панайот Хитов за ролята на Русия, искала да разчлени България на три части, и за въстание през лятото, Обретенов да си приготви оръжието, цитирах го, е написано с шифър на ТБЦК. 

Когато фактите говорят...

Това писмо е от 27 август 1871, кореспондентът на Обретенов го съветва да покаже писмото на Ангел, да го прочетат заедно, тоест Ангел също е наясно с шифъра. По това време Ангел е на 21 години, Обретенов на 22. 

Ангел същият ден е пристигнал в Ловеч, защото Драсов съобщава това на Д.Попов в писмо.

Комитет на ТБЦК в Русе е основан от Георги Живков през 1866, повтарям се:

Създател на клон на Тайния революционен комитет в града през 1866 г.

https://www.libruse.bg/view?name=Роден Георги Живков (1844 – 1899)&event=2655

Левски не получава пари за първата си обиколка като емисар на ТБЦК от Касабов, а от Димитър Ценович, не ми се рови за източници, но ги има.

Минавайки през Русе, той е ползвал гаранция за тескере от Георги Живков. Обретенов и Кънчев може да се влезли в комитета на ТБЦК и по-късно, но са били членове със сигурност, защото кореспондират с шифъра на този комитет и Обретенов е използвал обозначения на членовете на по-късно основания от Кънчев ЧРК на ВРО по същия начин, както са обозначавани личности с цифри - 45-ти, 105-ти и т.н., в частните комитети на ВРО няма такива обозначения, такива са били в комитетите на ТБЦК.

Преди 1 час, Borova gora said:

че архивът на Каравелов е стигнал до Извънредната комисия, факт отричан от някои, обаче:

https://trud.bg/a/articles/кой-предаде-левски

Росен Тахов в книгата му заклеймява поп Кръстьо като предател на Левски, тук си е променил мнението... Аз също съм на мнение, че архивът е бил предаден в сръбското консулство, но не от Наталия на пияницата Джуро, който за пари го продал на турците, а от Каравелов по каналния ред на консула и изтъргуван политически от сърбите.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Всичко е точно - писмото до Обретенов, което не е безобидно, затова е шифровано, в него се говори какво е казал Панайот Хитов за ролята на Русия, искала да разчлени България на три части, и за въстание през лятото, Обретенов да си приготви оръжието, цитирах го, е написано с шифър на ТБЦК. 

Когато фактите говорят...

Това писмо е от 27 август 1871, кореспондентът на Обретенов го съветва да покаже писмото на Ангел, да го прочетат заедно, тоест Ангел също е наясно с шифъра. По това време Ангел е на 21 години, Обретенов на 22. 

Ангел същият ден е пристигнал в Ловеч, защото Драсов съобщава това на Д.Попов в писмо.

Комитет на ТБЦК в Русе е основан от Георги Живков през 1866, повтарям се:

Създател на клон на Тайния революционен комитет в града през 1866 г.

https://www.libruse.bg/view?name=Роден Георги Живков (1844 – 1899)&event=2655

Левски не получава пари за първата си обиколка като емисар на ТБЦК от Касабов, а от Димитър Ценович, не ми се рови за източници, но ги има.

Минавайки през Русе, той е ползвал гаранция за тескере от Георги Живков. Обретенов и Кънчев може да се влезли в комитета на ТБЦК и по-късно, но са били членове със сигурност, защото кореспондират с шифъра на този комитет и Обретенов е използвал обозначения на членовете на по-късно основания от Кънчев ЧРК на ВРО по същия начин, както са обозначавани личности с цифри - 45-ти, 105-ти и т.н., в частните комитети на ВРО няма такива обозначения, такива са били в комитетите на ТБЦК.

Росен Тахов в книгата му заклеймява поп Кръстьо като предател на Левски, тук си е променил мнението... Аз също съм на мнение, че архивът е бил предаден в сръбското консулство, но не от Наталия на пияницата Джуро, който за пари го продал на турците, а от Каравелов по каналния ред на консула и изтъргуван политически от сърбите.

Левски тръгва на първата си обиколка през 1869г. Дотогава се е връщал в българско, пак излизал в други страни, връщал се, но не и като емисар на когото и да било. Някак си съм останала с убеждението, че само той е правил комитети оттам насетне и повече комитети на ТБЦК не са създавани.  Мемоарите на Касабов, макар и половинчати, макар и с недостатъчно детайли, потвърждават това. Самият той пише, че и Централният Комитет в Букурещ се разтурил още 1867-1868г., той бил и комитета, и вестника и всичко. Нещо като Драсов в Ловеч, затова без него тази организация престанала да съществува. Предал вестникоиздаването на Каравелов, това го е описал, но има неласкаво мнение за революционните умения на публициста. За нещо от ТБЦК да му е предал не споменава. На Левски дал контактите на членовете в българско. Но... никъде не е отбелязано Левски да е отишъл в Русе и потърсил Обретенов да основават комитет на ВРО, не е бил сред имената, дадени от Касабов.
Кога да е създаден този комитет на ТБЦК в Русе, за който Левски не е знаел, дали е знаел за него и Касабов?, та Кънчев и Обретенов да са били членове преди да правят комитет на ВРО?  
В писмото на Христо Иванов Големия от 7 юни 1871 г. до Обретенов, с което го кани за куриер на организацията също няма и дума, че Обретенов има препоръка като член на комитет на ТБЦК, пък Големия не би следвало да пропусне такъв факт.
В Спомените си Обретенов също не пише да е бил член на ТБЦК и русенския комитет на ВРО да е наследил например този на ТБЦК.

Този шифьр дали не е пратен на Обретенов от Големия през юни или пък да му е даден от Каравелов, на него или на Кънчев през лятото на 1871г.?

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 1 час, Borova gora said:

Някак си съм останала с убеждението, че само той е правил комитети оттам насетне и повече комитети на ТБЦК не са създавани.

Останали сте с погрешно убеждение, според мен:

„На 27.08.1869 г. Левски идва в Русе, след което с паспорт, издаден от Никола Живков, на името на Васил Иванов, Книгопродавец, зет на Кършовски, заминава за Букурещ през Гюргево... В Турну Левски взема от Данаил Попов „лозинка“ за Букурещ където на 25 февруари /1870/ се среща с Георги Живков, „един като него търговец от страната на няколко търговци,“ с когото Левски заедно ще обикаля страната, за да провери готовността на хората за въстание през пролетта и се разнесат позиви, печатани от Касабов и Райнов в Букурещ. Тези сведения дава Тодор Ковачов в писмо. Срещата между Георги Живков и Левски наистина се осъществява на 25 февруари /1870/. Живков, в качеството си на член на ЦК на ТЦБК в България и негов председател в Търново и Русе приема съвместната работа с Левски, който му се доверява и му поверява направата на печата на БРЦК в Българско. Живков изпълнява мисията си и обикаля страната, прави и печата и го дава на Каравелов, който обаче го задържа и ползува без знанието на Левски, оставяйки впечатлението, че Живков не го е направил. Левски поръчва втори път печата на Данаил Попов, Попов пише на Кършовски, който отговаря, че са пратили печата на Каравелов още навремето. Наистина Каравелов подпечатва с него позивите, печатани в печатницата му през март 1871 г. Левски го получава едва на 30 юли 1871 г., след като Попов го дава на Общи на 8 юли.”

https://rousse.info/сензациите-не-са-от-вчера-или-за-пр/

Преди 1 час, Borova gora said:

Този шифьр дали не е пратен на Обретенов от Големия през юни или пък да му е даден от Каравелов, на него или на Кънчев през лятото на 1871г.?

Категорично не, Големия няма никаква връзка с Иван Касабов и ТБЦК.

Преди 1 час, Borova gora said:

Но... никъде не е отбелязано Левски да е отишъл в Русе и потърсил Обретенов да основават комитет на ВРО, не е бил сред имената, дадени от Касабов.

Такова нещо никъде не съм твърдял, търсел е Никола и Георги Живкови, защо Обретенов?

Преди 1 час, Borova gora said:

Кога да е създаден този комитет на ТБЦК в Русе, за който Левски не е знаел, дали е знаел за него и Касабов?, та Кънчев и Обретенов да са били членове преди да правят комитет на ВРО?  

Хайде пак:) - създаден е бил от Георги Живков през 1866, дадох Ви и линк. 

През същата 1866 е открито и читалище Зора от Драган Цанков, масон. 1866!

Нямаме чуваемост.

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, Б. Киров said:

Останали сте с погрешно убеждение, според мен:

„На 27.08.1869 г. Левски идва в Русе, след което с паспорт, издаден от Никола Живков, на името на Васил Иванов, Книгопродавец, зет на Кършовски, заминава за Букурещ през Гюргево... В Турну Левски взема от Данаил Попов „лозинка“ за Букурещ където на 25 февруари /1870/ се среща с Георги Живков, „един като него търговец от страната на няколко търговци,“ с когото Левски заедно ще обикаля страната, за да провери готовността на хората за въстание през пролетта и се разнесат позиви, печатани от Касабов и Райнов в Букурещ. Тези сведения дава Тодор Ковачов в писмо. Срещата между Георги Живков и Левски наистина се осъществява на 25 февруари /1870/. Живков, в качеството си на член на ЦК на ТЦБК в България и негов председател в Търново и Русе приема съвместната работа с Левски, който му се доверява и му поверява направата на печата на БРЦК в Българско. Живков изпълнява мисията си и обикаля страната, прави и печата и го дава на Каравелов, който обаче го задържа и ползува без знанието на Левски, оставяйки впечатлението, че Живков не го е направил. Левски поръчва втори път печата на Данаил Попов, Попов пише на Кършовски, който отговаря, че са пратили печата на Каравелов още навремето. Наистина Каравелов подпечатва с него позивите, печатани в печатницата му през март 1871 г. Левски го получава едва на 30 юли 1871 г., след като Попов го дава на Общи на 8 юли.”

https://rousse.info/сензациите-не-са-от-вчера-или-за-пр/

Категорично не, Големия няма никаква връзка с Иван Касабов и ТБЦК.

Такова нещо никъде не съм твърдял, търсел е Никола и Георги Живкови, защо Обретенов?

Хайде пак:) - създаден е бил от Георги Живков през 1866, дадох Ви и линк. 

През същата 1866 е открито и читалище Зора от Драган Цанков, масон. 1866!

Нямаме чуваемост.

"Нямаме чуваемост." - защото ми е трудно да приема, че Обретенов е бил член на ТБЦК. Аз и по-горе споделих, че по ред причини това ми е трудно приема. Те са били гаменска шайка, превърнала се в зловещи серийни убийци на Пенев, на Костаки... и предатели на Кънчев, и... също така през цялото време да са представлявали ТБЦК в своя град. Дори съм склонна да допусна, че преди това може и други мокри поръчки да са изпълнявали, Пенев едва ли им е първия случай предвид как са го клали без скрупули и задръжки. Все се сещам за поп Кръстьо и изречението "под булото на народната работа..." са вършели доста мръсни неща. Но и ВРО станали. С благословията на Каравелов. Прочетох всичко, но някак си трябваше и самият Обретенов да го е загатнал в спомените си и в други извори да е отбелязано, че бил приет в ТБЦК комитет. За масонството, за ВРО, за Гюргевския знаем.

Възможно ли е само Кънчев да се станал член и понеже са били близки, да е дал шифъра на Обретенов, за да си пишат тайни от разстояние, а и за да му докладва? На няколко пъти Кънчев се чувствал задължен да докладва на Обретенов, явно го е имал за по-големия шеф, тарторът на цялата русенска банда...

Знам, че и двамата са били приети в една и съща ложа. Но Живков да приеме Обретенов в ТБЦК, а после Обретенов да пише дописка срещу него, за да го очерни и по този начин свали от челното място си е тема за размисъл... Защото ако са в ТБЦК, следва да са в русенско ТБЦК, за Кънчев и Обретенов техният дом е град Русе, а тамошният бос бил Живков. И някак наритал Георги Живков преди да основе комитет на ВРО където босът вече станал самия Обретенов. Едва ли е случайност. Най-любопитното е дали Живков е бил масон като Касабов и Драган Цанков? 

Кънчев обаче защитавал Живков, което може и да е допринесло за отдръпването от него от страна на цялата банда. Не бил повече един от тях. Предателството му е било улеснено, останали му малко приятел в Русе.

Сега, от тази гледна точка, изглежда ми нагласено и отиването на Кънчев в Белград при Каравелов и Хитов. Да, не му стигнали парите, много удобна версия, но някак в съвсем подходящ момент го направил и бил свободен, ама съвсем без ангажименти, а на практика имал обещание да управлява чифлик, ама за Хитов и Каравелов изцяло свободен, за да хукне по петите на Апостола с тяхна препоръка... тук също има нещо под повърхността...

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 31 минути, Borova gora said:

Прочетох всичко, но някак си трябваше и самият Обретенов да го е загатнал в спомените си и в други извори да е отбелязано.

Не го споменава, защото:

Преди 31 минути, Borova gora said:

Но Живков да приеме Обретенов в ТБЦК, а после Обретенов да пише дописка срещу него, за да го очерни и по този начин свали от челното място си е тема за размисъл... Защото ако са в ТБЦК, следва да са в русенско ТБЦК, за Кънчев и Обретенов техният дом е град Русе, а тамошният бос бил Живков. И някак наритал Георги Живков преди да основе комитет на ВРО където босът вече станал самия Обретенов. Едва ли е случайност.

Доста е грозно, пише дописка клевета срещу боса си, изкарва го турско мекере, следствие на което Живков емигрира във Влашко, сестра му е описала в биографията му на какви лишения са били подложени цялото семейство, калташка постъпка, не е за хвалба. Само и само да се докара на Каравелов, който по същото време е бил бесен на Сапунов, дошъл да го изнудва в Букурещ. Сапунов клевети Живков, Каравелов, както му е навик, подема клеветата, Обретенов я пише като дописник във вестника на Каравелов, не е за хвалба, затова си мълчи като...

Преди 31 минути, Borova gora said:

Възможно ли е само Кънчев да се станал член и понеже са били близки, да е дал шифъра на Обретенов, за да си пишат тайни от разстояние, а и за да му докладва? На няколко пъти Кънчев се чувствал задължен да докладва на Обретенов, явно го е имал за по-големия шеф, тарторът на цялата русенска банда...

Според мен не, защото на Обретенов пише друг член на бандата, и му пише с шифъра на ТБЦК. За да го прочете, Обретенов трябва да го дешифрира, нали. Кънчев по това време е ученик в Табор. Обаче въпросното лице, което пише на Обретенов, е препоръчано от Кънчев на Панайот Хитов да го вреди Панайот семинарист в Белград, услуга на Кънчев един вид за добре дошъл. Индивидът, който пише, е бил очевидно безбожник и атеист, защото в края на писмото си прави гаргара с религията, но не му пречи - вреден е от Кънчев чрез Панайот в Белградската семинария, добавя само, че впоследствие узнал, че го приели и в гимназия, ама вече бил записан в Семинарията. Услуги и манаталитет. Споделят си младежите, пишат на шифъра на ТБЦК, това е безспорен факт, фиксиран от Димитър Страшимиров, този шифър не им е паднал от небето, посветени са били в него.

Преди 31 минути, Borova gora said:

Сега, от тази гледна точка, изглежда ми и нагласено отиването на Кънчев в Белград при Каравелов и Хитов. Да, не му стигнали парите, много удобна версия, но някак в съвсем подходящ момент го направил и бил свободен, ама съвсем без ангажименти, а на практика имал обещание да управлява чифлик, ама за Хитов и Каравелов изцяло свободен, за да хукне по петите на Апостола с тяхна препоръка... тук също има нещо под повърхността...

И на мен така ми изглежда, а щом нещо изглежда еднакво и на двама ни, голяма е вероятността да е точно това, което изглежда.

 

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Не го споменава, защото:

Доста е грозно, пише дописка клевета срещу боса си, изкарва го турско мекере, следствие на което Живков емигрира във Влашко, сестра му е описала в биографията му на какви лишения са били подложени цялото семейство, калташка постъпка, не е за хвалба. Само и само да се докара на Каравелов, който по същото време е бил бесен на Сапунов, дошъл да го изнудва в Букурещ. Сапунов клевети Живков, Каравелов, както му е навик, подема клеветата, Обретенов я пише като дописник във вестника на Каравелов, не е за хвалба, затова си мълчи като...

Според мен не, защото на Обретенов пише друг член на бандата, и му пише с шифъра на ТБЦК. За да го прочете, Обретенов трябва да го дешифрира, нали. Кънчев по това време е ученик в Табор. Обаче въпросното лице, което пише на Обретенов, е препоръчано от Кънчев на Панайот Хитов да го вреди Панайот семинарист в Белград, услуга на Кънчев един вид за добре дошъл. Индивидът, който пише, е бил очевидно безбожник и атеист, защото в края на писмото си прави гаргара с религията, но не му пречи - вреден е от Кънчев чрез Панайот в Белградската семинария, добавя само, че впоследствие узнал, че го приели и в гимназия, ама вече бил записан в Семинарията. Услуги и манаталитет. Споделят си младежите, пишат на шифъра на ТБЦК, това е безспорен факт, фиксиран от Димитър Страшимиров, този шифър не им е паднал от небето, посветени са били в него.

И на мен така ми изглежда, а щом нещо изглежда еднакво и на двама ни, голяма е вероятността да е точно това, което изглежда.

Замислих се как пък Драсов и други не хукват към Белград точно когато там е и Каравелов, там е и Хитов, за да просят пари... Те също са били в нужда, но...

Кънчев е поскрил нещо с тази история, дали някой не му е внушил да постъпи по този начин като с летящ старт се оказал помощник на Главния Апостол на цяла България? Защо тази длъжност не е вменена на някой по-опитен и доказан? Някой, когото Левски познавал. Той неслучайно преценил, че на Ангел поне 4 години му трябват, за да върши народната работа, но  като парашутист, с препоръка от Белград и Букурещ, с пълномощно от Ловешкия комитет за самостоятелна дейност, Кънчев кацнал като дясна ръка на лидера на ВРО. Както писах, на много господари е служил и е съмнително каква е била крайната цел, да следи Левски, да дебне да вземе властта във ВРО, да докладва редовно за дейността вътре, но на кого освен на Обретенов? 

Но пък имаме обяснение как без изпитванията на Левски, без участието му, във ВРО се гласувало доверие на Обретенов като куриер и то преди да създаде комитета в Русе. Представил се е като член на ТБЦК от Русе на Каравелов когато и където са се срещнали през 1871г., това му е свършило работа. Оттук и голямото доверие в него и склонността да приемат с широко отворени ръце препоръчани от него младежи. Пенев между тях. 

После е създаден комитета, според мен по внушение заради събранието в Букурещ, 1872г., за да докладва съвсем отвътре какво се планира и т.н.

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 1 час, Borova gora said:

Кънчев е поскрил нещо с тази история, дали някой не му е внушил да постъпи по този начин

Изчезнало е писмото на Райчо Попов до Левски от началото на 1871-ва, за което Драсов пише, че в Ловеч са взели колективно решение повече да не кореспондират с тях. Т.е. Райчо Попов е писал до Левски от името на цялата емигрантска група от Млада България, Левски в отговора си на тяхното писмо ги изброява поименно: Райчо, Георги Живков, Кършовски, Теофан Райнов, Ценович, но ги отграничава от Каравелов; именно тази група обвинява Левски, че се водел по "лудите работи" на Каравелов:

1000-13.thumb.jpg.84db153789f19b021608bc246ac779cb.jpg

Тук пак става дума за Георги Живков, Левски го нарича "Джура":

1000-14.jpg.834e46183c12c9b7dceb09ff5e7652fd.jpg

Страшимиров датира отговора на Левски към началото на май 1871-ва, когато Свобода вече е спрял да излиза, а скандалът с конфликта около Георги Живков е през декември 1870, след което и "младите" в лицето на Ценович /касиер на БРЦК/ спират финансовото кранче на Каравелов, сигурно това са неговите "луди работи", за които пише Левски. По-късно Каравелов не може да диша Ценович, където може го захапва във вестника си, Вие писахте и за скандала между Каравелов и Левски заради Ценович; Драсов също пише за кавга между Ценович и Каравелов, това е заради Джура /Георги Живков/.

Ангел е пратен при Каравелов точно от тези лица, според мен, а мисията му е да напише проектоустава. Те правят сделка с Каравелов /стипендианта на Департамента/ за сметка на Левски и ВРО, новият Устав бетонира Каравелов на монархическа позиция, така и Плоещката група може чрез него да си прокарва политиката във ВРО, те нареждат на Каравелов, той на Левски, всичко е по Устав.

Единствената документална улика за това мое мнение е писмото на Райчо до Хитов, в което той му казва, че съдружника му е във Виена и кани Хитов да почнат съвместна търговия с кожи в Българско; Ангел идва с документ, представящ го като търговец на кожи на кантора във Виена, вече писах това, и в донесението до Великия Везир това е посочено още на първа страница. Може би точно заради тази виенска връзка и заради сръбското му военно свидетелство са отнесли нещата до Великия Везир, подозирали са намеса на Австро-Унгария в делата на Османската империя, достатъчно важно, за да отидат документите на Ангел в Цариград.

Обретенов се пръмъква много тихо /нали е Тихов/ и ловко в тези пукнатини и накрая заема важна позиция на куриер през Русе и председател на ЧРК Русе, а след събранието Ради Иванов хваща и плевенския канал, тоест Обретенов и кукловодите му са сложили ръка върху цялата кореспонденция на ВРО, ще рече върху цялата ВРО.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 14 часа, Б. Киров said:

Изчезнало е писмото на Райчо Попов до Левски от началото на 1871-ва, за което Драсов пише, че в Ловеч са взели колективно решение повече да не кореспондират с тях. Т.е. Райчо Попов е писал до Левски от името на цялата емигрантска група от Млада България, Левски в отговора си на тяхното писмо ги изброява поименно: Райчо, Георги Живков, Кършовски, Теофан Райнов, Ценович, но ги отграничава от Каравелов; именно тази група обвинява Левски, че се водел по "лудите работи" на Каравелов:

1000-13.thumb.jpg.84db153789f19b021608bc246ac779cb.jpg

Тук пак става дума за Георги Живков, Левски го нарича "Джура":

1000-14.jpg.834e46183c12c9b7dceb09ff5e7652fd.jpg

Страшимиров датира отговора на Левски към началото на май 1871-ва, когато Свобода вече е спрял да излиза, а скандалът с конфликта около Георги Живков е през декември 1870, след което и "младите" в лицето на Ценович /касиер на БРЦК/ спират финансовото кранче на Каравелов, сигурно това са неговите "луди работи", за които пише Левски. По-късно Каравелов не може да диша Ценович, където може го захапва във вестника си, Вие писахте и за скандала между Каравелов и Левски заради Ценович; Драсов също пише за кавга между Ценович и Каравелов, това е заради Джура /Георги Живков/.

Ангел е пратен при Каравелов точно от тези лица, според мен, а мисията му е да напише проектоустава. Те правят сделка с Каравелов /стипендианта на Департамента/ за сметка на Левски и ВРО, новият Устав бетонира Каравелов на монархическа позиция, така и Плоещката група може чрез него да си прокарва политиката във ВРО, те нареждат на Каравелов, той на Левски, всичко е по Устав.

Единствената документална улика за това мое мнение е писмото на Райчо до Хитов, в което той му казва, че съдружника му е във Виена и кани Хитов да почнат съвместна търговия с кожи в Българско; Ангел идва с документ, представящ го като търговец на кожи на кантора във Виена, вече писах това, и в донесението до Великия Везир това е посочено още на първа страница. Може би точно заради тази виенска връзка и заради сръбското му военно свидетелство са отнесли нещата до Великия Везир, подозирали са намеса на Австро-Унгария в делата на Османската империя, достатъчно важно, за да отидат документите на Ангел в Цариград.

Обретенов се пръмъква много тихо /нали е Тихов/ и ловко в тези пукнатини и накрая заема важна позиция на куриер през Русе и председател на ЧРК Русе, а след събранието Ради Иванов хваща и плевенския канал, тоест Обретенов и кукловодите му са сложили ръка върху цялата кореспонденция на ВРО, ще рече върху цялата ВРО.

Само няколко месеца по-късно ще има предателство за Кънчев, а после и за Левски. Ще излезе, че Георги Живков е бил късметлия, можело е и той да бъде издаден на властта, която да си свърши работата. Леко се е отървал. После Обретенов се почувствал силен след събранието и... първият удар поема Драсов. Жалко, че така и не открива своя предател, с Каравелов се разправил, можеха да му стигнат силите и за Обретенов.

Между другото, Райчо Попов се скрива след всички събития, на голямата сцена на историята направо изчезва след като за кратко играе главна рола от името на всички. Защо? Нещо като Латинеца, има ключово изпълнение и изведнъж се превръща в сянка и дим...

Да отбележа и още нещо, Левски е подходил малко наивно, не е заподозрял какво биха изправили срещу него като ги оставя без власт, вярвал е, че поставят народната работа над личното, но... Те разбира се, знаели кой е той и откога е в работата, знаели, че и той ги познавал, нямало смисъл да ги изрежда поименно. По-скоро в писмото на Райчо е имало заплаха знаел ли той кой стои зад тях, те кого представляват и какви сили им се доверяват. Това ми се струва, че не го е разбрал, затова в отговорът му има наивност. Но оттам-насетне те наистина показват мощта си, вадят Касабов от сцената, избутват Каравелов, жаден за постове и внимание, готови са били да местят фигурите на шахматната дъска... Алчността, идеята да грабнат много пари с един Арабаконак ги погубва, използването на членовете на организацията като пладнешки обирджии...

Едно нещо обаче не е лесно смилаемо. Да смениш Нареда с проектоустав, да смениш Апостола с Каравелов, макар Касабов още тогава да е смятал идеята за неразбираема от разумни хора като него, или да го смениш с Общия и Кънчев, пратени по петите му е едно, но да искаш смъртта му е друго. Издаването обаче започва от Ловеч, столицата на ВРО. Ударът е пряко срещу Левски и то преди убийството на дякон Паисий, преди убийството на слугата на Денчо Халача. Хамди паша ясно посочва, че от два месеца, откакто дошъл на власт, е информацията в доклада му. В него е казано, че лице на име Левски е в момента във Влашко т.е. първото издаване си е още преди 1-ви юли, завръщането му в българско.

Полицията е чакала само повод, за да нахлуе навсякъде, където организацията е имала присъствие, знаела е от по-рано и тайните му къщи, и повече от предполагаемото. Тогава Марин трябва да е унищожил в заода копирната книга, в която водел сметките на изпратените от другите комитети пари. При поп Кръстьо отивали само сумите от ловешките членове, които записвал в тефтера. Но заминаването на Драсов го накарало да бъде бдителен и пръв хванал Марин във финансови измами, докладвал на Левски. Обаче... Марин не мамел, за да похарчи парите. Вероятно са му поискани пряко да ги праща в Букурещ, така както било наредено и на Общия. Поплуканов не е бил сигурен какво да прави и ги скрил. За тези пари, както и за Мариновата копирна книга, плюс архива е влезнал Левски в капана, Величка добре си изиграла ролята. Властта си свършила работата, от нея точно това се очаквало, но зад гърба й имало готови на предателство, списъкът на Хамди паша доказва това, предателството започнало веднага след събранието. Но... Туко-така не се издава цял комитет и половин организация само в няколко седмици, с което на практика да бъде разтурена най-бунтовната единица, ВРО. Защо в Букурещ биха стигнали чак дотам?

Редактирано от Borova gora
  • Потребители
Публикувано
Преди 2 часа, Borova gora said:

Ще излезе, че Георги Живков е бил късметлия, можело е и той да бъде издаден на властта, която да си свърши работата. Леко се е отървал.

В биографията написана от неговата сестра тя твърди, че го предупредил френският консул, че ще бъде арестуван и тогава емигрирал във Влашко, не само във вестника на Каравелов е бил натопен като турско мекере, пред полицията също бил донесен, и то консулът му казал, че властите имали данни, че е дописник на вестник Свобода, значи, той оплют от вестника, но натопен пред властите, че е бил дописник на същия вестник.

 

Преди 2 часа, Borova gora said:

Между другото, Райчо Попов се скрива след всички събития, на голямата сцена на историята направо изчезва след като за кратко играе главна рола от името на всички. Защо? Нещо като Латинеца, има ключово изпълнение и изведнъж се превръща в сянка и дим...

Райчо се е разорил още във Влашко и след Освобождението се върнал в Габрово беден. Опитал се да отвори в Габрово пак същата търговия с петрол, но без успех. Това е характерно за мнозина от богатите българи преди освобождението, те западат след това, идват нови индустриалци и предприемачи. Според мен големия османски пазар, който ги е направил богати, след като е бил загубен, води до тези резултати, те не успяват да се адаптират към новите пазари и не устояват на конкуренцията. И Райчо, и Ценович, и Райнов са били фактори с парите, които осигурявали, нещо като банкери на революцията. Райнов успял да отклони хиляди лири от фонда на тайната полиция на Шнайдер, създадена по британски модел по времето на Али паша:

https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Mehmed_Emin_Âli_Pasha?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_pto=wapp

Мидхат-младши пише за Али паша, че бил най-добрия познавач на българите в Империята, а д-р Миркович разказва подробно за ролята на Теофан Райнов в тази полиция, много любопитно четиво, когато мога ще го публикувам тук.

Преди 2 часа, Borova gora said:

По-скоро в писмото на Райчо е имало заплаха знаел ли той кой стои зад тях, те кого представляват и какви сили им се доверяват. Това ми се струва, че не го е разбрал, затова в отговорът му има наивност. Но оттам-насетне те наистина показват мощта си, вадят Касабов от сцената, избутват Каравелов, жаден за постове и внимание, готови са били да местят фигурите на шахматната дъска... Алчността, идеята да грабнат много пари с един Арабаконак ги погубва, използването на членовете на организацията като пладнешки обирджии...

Да, те пишат писмото си малко след срещата с Мацини и Бакунин, а в края на 1869 е имало конгрес на Световната Лига за мир, на която е било взето решение по отношение на Източния въпрос и в частност Балканите; общо взето това решение се покрива с казаното им от Мацини - да се търси съюз с малки съседни държави срещу Турция и да се събират пари за оръжие; Каравелов и Плоещката група са се чувствали овластени от много по-могъщи сили от тях, макар че Каравелов е играел двойна игра; Левски може и да е знаел всичко това, но застава срещу течението...

Докато мишките са се боричкали за власт, котаракът ги е изловил, османската тайна полиция е работела по модела на британската, а ударът в крайна сметка идва оттам, и си мисля, че е преминал през Обретенов... и по масонска линия.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.