Отиди на
Форум "Наука"

Помощ за живак


niki135

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, понеже съм нов във форума, моля да ме извините ако темата ми не трябва да бъде тук!  

Преди известно време разчиствах вкъщи и когато отворих един шкаф от него падна една пластмасова кутия, в която имаше 5 бр. живачни термометри. За съжаление всички се потрошеха и се събра живак около 1 кафеена лъжичка живак, който пресипах в едно стъклено шишенце с плътно затваряща сe (но не херметически)  тапа. Въпроса ми е безопасно ли е да се съхранява по този начин живак в домашни условия? Тапата предпазва ли от живачни изпарения? Много Ви благодаря предварително и още веднъж се извинявам ако темата не е за тук!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако счупите термометър или поради някаква друга причина разпилеете живак, трябва да предприемете следните защитни мерки:

- След такъв битов инцидент проветрявайте помещението поне два дни, без да спите вътре.
- Мястото на разпиляния живак се обработва със сяра на прах.
- Посипаният със сяра живак съберете с пипета, капкомер, помпичка, лист от медно фолио, четка или прахосмукачка с ВОДЕН филтър. Почистете мястото с миещи препарати. Ако имате възможност, измийте пода с белина, калиев перманганат, железен трихлорид или калциев полисулфит. Някои от тези вещества (перманганатът и хлоридът) зацапват много повърхността на третираните предмети.
- При поглъщане на живак, устата да се изплакне добре с вода. При попадане на живак в очите, те обилно да се плискат с вода в продължение на 15 минути. Трябва незабавно да потърсите лекарска помощ.
- Ако децата са си играли с “подвижните топчета”, незабавно свалете замърсените дрехи от тях и ги изкъпете обилно с вода и сапун.
- При вдишване на живачни пари пострадалият се извежда на чист въздух и се оставя в покой.
- При всички случаи на отравяния с живак и живачни съединения потърсете лекар - токсиколог.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

ТОВА НА НАЧАЛНИЯ КАДЪР ДА НЕ СЕ ПРАВИ ВКЪЩИ!

 

https://www.youtube.com/results?search_query=%D1%87%D1%82%D0%BE+%D0%B1%D1%83%D0%B4%D0%B5%D1%82+%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%B8+%D1%80%D1%82%D1%83%D1%82%D1%8C

Не се срамувай и на 112 да се обадиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 часа, niki135 said:

Здравейте, понеже съм нов във форума, моля да ме извините ако темата ми не трябва да бъде тук!  

Преди известно време разчиствах вкъщи и когато отворих един шкаф от него падна една пластмасова кутия, в която имаше 5 бр. живачни термометри. За съжаление всички се потрошеха и се събра живак около 1 кафеена лъжичка живак, който пресипах в едно стъклено шишенце с плътно затваряща сe (но не херметически)  тапа. Въпроса ми е безопасно ли е да се съхранява по този начин живак в домашни условия? Тапата предпазва ли от живачни изпарения? Много Ви благодаря предварително и още веднъж се извинявам ако темата не е за тук!

Въпросът всъщност е друг, както виждам.

Ники, напиши в Гугъл "събиране на опасни вещества". Вместо вещества може и думата "отпадъци". Виж какво излиза. Звънни на някои от фирмите да се информираш за условията. Може да искат заплащане. Виж дали няма събирателни центрове. Следи за кампании за предаване - в мобилни събирателни центрове. Минава за безотговорно а го изхвърлиш.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много Ви Благодаря за отговорите! В момента търся къде мога да го предам. Въпроса беше безопасно ли е да го съхранявам докато намеря къде да го предам. Още веднъж Благодаря! 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Няма за какво. Май и никой не ти отговори. Да, сравнително безопасно е така. Потенциална опасност има, но предполагам си взе, мерли - друг / дете да не го намери, да не е на място откъдето да падне и да се счупи, да се е на място дето це нагрява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като знам колко съм си играл със живак като малък... ама да не описвам. 

въпроса е да няма ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН досег с МНОГО живачни пари. 

шишенцето - на терасата и на недостъпно за деца място. и може да си стои с години. у нас още има 200-300гр от време оно, но е добре затапено и в гаража.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам спомени от преди години, счупих един живачен термометър. Докато аз умувах какво да правя майка ми просто го събра с метлата и ръжена барабар със стъклото и го засили в кофата. Оттам замина в контейнера с другия боклук. Нямам спомени да се е случило нещо лошо. Струва ми се, че никой не би пуснал нещо в продажба ако е силно опасно. Живачни термометри има на пазара от десетилетия в цял свят, ако беше толкова опасно като се разбият едва ли щяха да се задържат на пазара толкова десетилетия.

Жоре, какви са тия "събирателни центрове"? Ами ако съм от село? Ти сериозно ли смяташ, че ще се юрна аз от Зелениково в Пловдив заради един счупен термометър? И ще обикалям цял град да търся тоя център, пък после и ще си плащам да ми го вземат? Ще дам аз пари за бензин, че и после още ще плащам. Да не говорим, че ще си загубя и половината ден. Ами ако работя? Да вземам аз почивен ден заради това, ама сериозно? Защо? Не един, десет термометъра да са без да се замислям ще ги засиля на боклука. И не само аз, всеки нормален човек би постъпил така.

Хайде мен може да ме упрекнеш, ами баба Пена и дядо Иван от Горно Нанадолнище. Някой от тук присъстващите сериозно ли мисли, че те ще се юрнат да предават живака. Как точно ще ги убедиш, че те вече възрастни хора трябва да ходят до големия град и да търсят тия "събирателни центрове".

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Общината би могла да организира мобилен събирателен пункт за опасни отпадъци:

- Живак и уреди, съдържащи живак – живачни термометри, прекъсвачи и други подобни (с изключение на луминесцентни лампи);

- Лакове и бояджийски материали – бои, лакове, разредители и разтворители за боя, терпентин и др.;

- Домакински препарати и химикали – почистващи препарати, белина, дезинфектанти, дезодоранти, киселини, основи, реактиви, пестициди и др.;

- Мастила и замърсени опаковки – опаковки, съдържащи опасни вещества;

- Фармацевтични продукти – лекарства с изтекъл срок на годност.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ви Благодаря за отговорите! Направих следното: 

Изсипах живака в малко шишенце с плътна тапа, което поставих в по-голямо шише пълно с вода. По-голямото шише също се затапва плътно. Надявам  се така да е достатъчно безопасно. Още веднъж много Благодаря за отговорите, че много се бях притесни! 

Редактирано от niki135
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 23 часа, Frujin Assen said:

Имам спомени от преди години, счупих един живачен термометър. Докато аз умувах какво да правя майка ми просто го събра с метлата и ръжена барабар със стъклото и го засили в кофата. Оттам замина в контейнера с другия боклук. Нямам спомени да се е случило нещо лошо. Струва ми се, че никой не би пуснал нещо в продажба ако е силно опасно. Живачни термометри има на пазара от десетилетия в цял свят, ако беше толкова опасно като се разбият едва ли щяха да се задържат на пазара толкова десетилетия.

Жоре, какви са тия "събирателни центрове"? Ами ако съм от село? Ти сериозно ли смяташ, че ще се юрна аз от Зелениково в Пловдив заради един счупен термометър? И ще обикалям цял град да търся тоя център, пък после и ще си плащам да ми го вземат? Ще дам аз пари за бензин, че и после още ще плащам. Да не говорим, че ще си загубя и половината ден. Ами ако работя? Да вземам аз почивен ден заради това, ама сериозно? Защо? Не един, десет термометъра да са без да се замислям ще ги засиля на боклука. И не само аз, всеки нормален човек би постъпил така.

Хайде мен може да ме упрекнеш, ами баба Пена и дядо Иван от Горно Нанадолнище. Някой от тук присъстващите сериозно ли мисли, че те ще се юрнат да предават живака. Как точно ще ги убедиш, че те вече възрастни хора трябва да ходят до големия град и да търсят тия "събирателни центрове".

Казвам как е на-редно, иначе е ясно, че има проблем.Затова казах да следи за такива кампании, за да не плаща. Или да види в нета, ако съществува такъв. Въпросът е принципен, иначе много е вероятно никой да не умре, ако го изхвърли. Въпросът е приципен, иначе очевидно не е уреден.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 10 часа, niki135 said:

Много ви Благодаря за отговорите! Направих следното: 

Изсипах живака в малко шишенце с плътна тапа, което поставих в по-голямо шише пълно с вода. По-голямото шише също се затапва плътно. Надявам  се така да е достатъчно безопасно. Още веднъж много Благодаря за отговорите, че много се бях притесни! 

Ники, има ще начини, но ми се ще някой да потвърди.

1. Дават го че се обезврежда със сяра. Образува живачен сулфид, безвреден. Сярата да е на фин прах. Постави ги в общ съд дето се затваря, плътно, даце сипи сяра в шишето дето имаш. Правилното е ра ги размесиш и разбъркаш, но това не те съветвам да правиш. Ако го напревиш-  да е на проветриво място и вземи мерки да не се разсипе.

2. Метали - ако имаш метални прахове, стрготини или топче жичкии, от желязо, мед, калай, може би и алуминий - осигури им контакт с жиивака. Живакът ще попие в тях и ще стане амалгама. Сравнително безвредно съединение на живак с друг метал, като старите пломбите, но с по-различен състав.

Ако все пак го правиш - медните жици трябва да са без лак отгоре, може да трабва да си ги обгорил. Алминий по-добре не ползвай, с железни  стърготини ще стане, даже желязна пластина (ще я омокри и ще попие  в нея. Може да ползваш непотрбни метални изтривалки за съдове (стонанена вълна). Нещото което ще се получи е по-безвредно, п-лесно се съхранява и ако толкова няма къде го изхвърли.

Виж пак вариянта със събирателните пункове

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Със сяра ръси живак преди няколко години, когато се беше разпиля по пода, но нищо по-различно не се получи от това, че по-малките топчета се виждаха по-лесно  и по-лесно се събираше с метла. За сега ще го оставя така в това шише в гаража, а ако намеря къде ще го предам. Много Благодаря на всички, които ми помогнаха!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 19.03.2016 г. at 9:57, Frujin Assen said:

Струва ми се, че никой не би пуснал нещо в продажба ако е силно опасно. Живачни термометри има на пазара от десетилетия в цял свят, ако беше толкова опасно като се разбият едва ли щяха да се задържат на пазара толкова десетилетия.

Не е баш така. На пазара са пускани и други опасни вещества. От 04.2009 г в Бг е забранена продажбата на живачни термометри ( както и в целия Ес). Това, което можеш да намериш като термометри вече не е с живак, а с галистан ( галистанът е течна сплав от галий, индий и калай, които са нетоксични и безопасни за околното среда).

В световен мащаб предстои:

Quote

Световната здравна организация (СЗО) отправи призив за постепенно изваждане от употреба на съдържащите живак медицински термометри и апарати за измерване на кръвното налягане до 2020 г., съобщи Франс прес.

Става въпрос за съвместна инициатива на СЗО и организацията "Хелт кеър уидаут харм" (Health Care without Harm). Инициативата бе подета, за да се отбележи подписването на конвенцията Минамата за живака.

Живакът и различни негови съставки са сериозен проблем за общественото здравеопазване по света и имат редица вредни последствия върху здравето, поясниха от СЗО.

Живакът причинява мозъчни увреждания и освен това има вреден ефект върху бъбреците и храносмилателната система.

Конвенцията Минамата разрешава употребата на живачни термометри до 2020 г., като при изключителни обстоятелства този срок може да бъде продължен до 2030 г. Ефектът от живака върху здравето обаче е толкова сериозен, че всички страни трябва да положат усилия да бъде спазен определеният от конвенцията срок до 2020 г., уточниха от СЗО.

"С подписването на конвенцията Минамата ще направим много, за да защитим света от опустошителните последствия от употребата на живак", заяви генералният директор на СЗО д-р Маргарет Чан.

"Живакът е сред химичните вещества, които са проблем за общественото здравеопазване", продължава още специалистът.

Конвенцията Минамата бе подписана вчера в Кумамото, Япония.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...