Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 9 минути, skiahtro said:

Ако "Вярата е индивидуална, вътре в човека." защо тогава мюсюлманина не вярва в Буда?

Всички вярват в бог ... независимо от това какво е бог според тяхната религия.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Виждам че някой има пак съмние

Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

Не е ли ясно - вярата е във всеки вярващ. Всеки вярващ вярва в нещо по-велико от него - бог, магия, нумерология - каквото там се сетиш недоказуемо и фантастично. А как вече ще облече тази своя вяра зависи от неговото обкръжение, възпитание, семейните или общностните традиции, историята на неговото семейство, род, страна и прочее. И не - по неговото определение НЕ БИ ТРЯБВАЛО мюсюлманина да вярва в Буда или някой даоист да вярва в Йехова. 

Не отричам, че вярата е във всеки вярващ, дори само по простата причина, че не може да е извън него!

Може да си ги облича и съблича как си иска, само че ако се зове християнин, мюсюлманин или там какъвто ще, трябва да е възприел принципите на вярата си! Т.е. не може да се отклонява!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, skiahtro said:

Виждам че някой има пак съмние

Не отричам, че вярата е във всеки вярващ, дори само по простата причина, че не може да е извън него!

Може да си ги облича и съблича как си иска, само че ако се зове християнин, мюсюлманин или там какъвто ще, трябва да е възприел принципите на вярата си! Т.е. не може да се отклонява!

Това какво общо има с думите ти: 

"Ако "Вярата е индивидуална, вътре в човека." защо тогава мюсюлманина не вярва в Буда?

По твоето определение би трябвало да вярва..."


Май ти харесва да се държиш като трол или вечно неразбрал. Често слагаш думи или мнение в устата на някой, без да го е казал (написал дефакто).
А на моменти ми се струва, че умишлено или не не виждал логиката в думите на останалите с които дискутираш някой въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, Димитър Йорданов said:

Това какво общо има с думите ти: 

"Ако "Вярата е индивидуална, вътре в човека." защо тогава мюсюлманина не вярва в Буда?

По твоето определение би трябвало да вярва..."


Май ти харесва да се държиш като трол или вечно неразбрал. Често слагаш думи или мнение в устата на някой, без да го е казал (написал дефакто).
А на моменти ми се струва, че умишлено или не не виждал логиката в думите на останалите с които дискутираш някой въпрос.

Какво означава думата "индивидуална", обясни! Ако мюсюманина вярва в буда или там какво му скимне, това масово проява ли е или индивидуална? Я земи прочети какво е индивидуализъм!

Я провери да нямаш нещо друго в предвид...😇

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Just now, Втори след княза said:

Написах ти, мисълта ти куца. Не правиш връзка за какво става дума и караш в друга посока. Дай си почивка. 

Напротив, правя много точна връзка, това че не сфашташ, когато се говори конкретно и кога общо, не е мой проблем!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, skiahtro said:

Какво означава думата "индивидуална", обясни! Ако мюсюманина вярва в буда или там какво му скимне, това масово проява ли е или индивидуална? Я земи прочети какво е индивидуализъм!

Я провери да нямаш нещо друго в предвид...😇

 

Индивидуална - лична. Всеки вярващ вярва в някой или нещо. А вече вярата на много хора, когато е близка като следствие от това, че е част от дадена общност или някакво държавно формирование например тя се "уеднаквява" и хоп. В друг случай вярата в магията ( като цяло ) може да е заради несъгласие с официалните религии известни на даден човек и той да търси някакво друго изражение или проявление на своята вяра. А може и самия той да не е наясно със себе си и просо да вярва, че има някакъв бог без да го персонифицира или просто сила. Може да вярва, че планетите и звездите му дават знаци или контролират неговата съдба, да вярва в магията на всичко или че има магични растения, скали, места, животни - в крайна сметка всичко това накрая приема образа на нещо организирано в някаква степен. Вярващите общуват, обменят мисли, усещания и в крайна сметка намират други със сходни ( но не еднакви ) мисли и представи за всичко това. И по този начин затвърждават и своята вяра - в каквото и да е. 
Почти по същия начин по който всеки ревностен вярващ прави всичко възможно да се обгражда с подобни на него за да засилва вярата си и да избяга от мисълта, че той може и да не е прав, че може и да греши. Или пък за да има с кой да споделя и изживява своята лична вяра, вече приела някаква по-организирана форма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, skiahtro said:

Какво означава думата "индивидуална" ...

Аз може да съм вярващ без да съм чел Евангелието, без да ходя на църква и без да постя по Великден.
Имам индивидуална вяра в бог, но не следвам нито една от наличните религии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е да вярваме в това, което не е заблуда. Един човек и група хора може да вярват в нещо което е заблуда там е проблема.

А Истината затова според мен не може по интернет да се достигне, защото е не просто факти, а състояние на хората, които са се събрали.

Хипотетично, това може да са и хора, които не са чели библията, както е било с първите християни. Но за съжаление има и индивидуални и групови заблуди, затова са книгите и всичко останало. Лично мнение.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Петър Станков said:

Въпроса е да вярваме в това, което не е заблуда.

Тук зависи как дефинираш заблуда.

По научните стандарти, съществуването на бог е недоказано. Значи от научна гледна точка,
вярата в бог е нерационална. Може би дори заблуда. Това така ли е за вярващия, обаче.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Преди 21 минути, gmladenov said:

Аз може да съм вярващ без да съм чел Евангелието, без да ходя на църква и без да постя по Великден.
Имам индивидуална вяра в бог, но не следвам нито една от наличните религии.

Да, това е точно индивидуална. Мюсюлманин който вярва в Буда, ако има такъв, вероятно също ще е индивидуална...😉

Конкретно християнството не може да е индивидуално, но може да е лично..

Извинявам се на Димитър Йорданов, за троленето, но мисля, че трябва да осъзнава разликите в смисъла на думите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаме два термина - вяра и религия, , то вяра най-добре е да се възприеме само като лична/индивидуална вяра.   На времето (в старобългарския език например) понятие като "религия" няма и по това време вяра се употребява както в смисъла на съвременната дума религия, така и в смисъла на лична вяра.  През османския период е същото - християнска вяра, турска вяра е религията, а само вяра - личната. 

Разбира се в разговорния език е допустимо  вяра да се употребява и в значение религия.  За религиозните хора не знам как е и дали  думата "религия" е навлязла в религиозния език или още си е само "вяра". 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

Смисъла на индивида не се припокрива напълно с персоната/личноста.

Не трябваше ли да разбирате български по-добре от мен?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кой казва кое е заблуда? 

Ами мога да напиша какво съм чел:

Събират се учениците на апостолите и решават: този човек учи различно от апостолите, значи е заблуда което вярва и учи своите слушатели.

А пример за заблуда има в този форум: тъй наречената църква на сциентолозите, и genesis2 с ММС. Хората не че са лоши, просто са групово в заблуда.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Петър Станков said:

Събират се учениците на апостолите и решават: този човек учи различно от апостолите, значи е заблуда което вярва и учи своите слушатели.

Кой казва че апостолите учат правилно?

Изобщо, от къде следва, че Бог не лъже?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Петър Станков said:

Въпроса е да вярваме в това, което не е заблуда. Един човек и група хора може да вярват в нещо което е заблуда там е проблема.

А Истината затова според мен не може по интернет да се достигне, защото е не просто факти, а състояние на хората, които са се събрали.

Хипотетично, това може да са и хора, които не са чели библията, както е било с първите християни. Но за съжаление има и индивидуални и групови заблуди, затова са книгите и всичко останало. Лично мнение.

 

Лошото поне при вярващите в бог или богове е, че повечето смятат единствено своята вяра за правилна, точна и истинска. А всички останали за заблудени, грешни, слепи или недостатъчно информирани. Не са много тези, които вярват в своя бог или богове без да смятат, че всички останали грешат.А с идеята, че всички освен избраните (вярващите в определен бог или богове) са заблудени идва и това месианство и натрапване на своята вяра и вренето на носа в чуждата паничка само и само да се избавят останалите от "заблудата" и да бъдат "спасени" или унищожени, ако не приемат "спасението". Това е може би най-отвратителната черта на повечето религии.
При вярата в магични места, магични предмети или сили това не е изразено в такава степен. Те просто вярват и не се опитват да задължат останалите да правят същото. Или приемат, че тази магия е само за тях - тяхната група, тяхното племе, тяхното село или град, но приемат, че и на други места други хора могат също да имат своите магични предмети, места, растения или животни и те да са също толкова истински и работещи за тях. Това да си е тяхната магия. Същото е и при вярата в зодиите, в добрия и лошия късмет, в кармата (често заменяща именно понятията добър-лош късмет или използвана като синоним на късмет). 



 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, scaner said:

Това  показва, че  вярата е лишена от критерий за истиност. Не е ли тъжно?

Не! Защото вярата се възприема за истина. Различна гледна точка, различна логика...

В различните религии, секти е различно. 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...