Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

  • Потребител

За пореден път нещо ми направи добро впечатление. Тук се критикуват и харесват мнения, тези и логично обяснени гледни точни, а не личности. При вярващите, но не интересуващи се по никакъв начин от наука или не участващи в нейното създаване, ако някой стане "враг" каквото и да напише после ще бъде нападнат. При вярващи, но участващи в създаването на наука или интересуващи се силно от нея конкретното мнение или теза е по-важно от личността на човека, който го е изказал. Същото важи и за хората занимаващи се с науката в болшинството случаи.
И веднага пример - Скенер и Младенов взаимно си харесват коментари в тази тема, ако са обосновани, но това не им пречи да са като куче и котка в същата тази и в други теми по други въпроси. Същото важи и за доста други участници във форума, които могат както да се нападат, така и да признават, ако опонента им е прав в нещо. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 минути, skiahtro said:

Казахме! Църквата може да я делиш от всичко друго, освен от вярата! Вярата може да я разглеждаш отделно от църквата, но църквата от вярата НИКОГА!!!

Виж, колкото и де се стреми Църквата да наложи стандартизирани вярвания, всеки човек има различни особености и способности и възприема нещата по своему и с известни нюанси. Един разбрал едно, друг друго.  Ти например си типичен пример. Вярата ти за това какво е църквата се различава от представите на самата Църква за Църквата.  

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, laplandetza said:

Какво общо имат Църковните посредници и наместници с Вярата, е тея са безверници и грепници.

Нали това ти казвам! Нищо общо и в една истинска религия, не би трябвало да имат нищо общо!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Втори след княза said:

Има толерантен. Аз.

Атеистът по подразбиране не се съгласява със съществуването на бог.
Дори да не си войнстващ атеист, ти по условие не си толерантен след като
не приемаш съществуването на бог.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

За пореден път нещо ми направи добро впечатление. Тук се критикуват и харесват мнения, тези и логично обяснени гледни точни, а не личности. При вярващите, но не интересуващи се по никакъв начин от наука или не участващи в нейното създаване, ако някой стане "враг" каквото и да напише после ще бъде нападнат. При вярващи, но участващи в създаването на наука или интересуващи се силно от нея конкретното мнение или теза е по-важно от личността на човека, който го е изказал. Същото важи и за хората занимаващи се с науката в болшинството случаи.
И веднага пример - Скенер и Младенов взаимно си харесват коментари в тази тема, ако са обосновани, но това не им пречи да са като куче и котка в същата тази и в други теми по други въпроси. Същото важи и за доста други участници във форума, които могат както да се нападат, така и да признават, ако опонента им е прав в нещо. :) 

Правилно. Да отбележа, Сканера му е трудн да признава ........понякога нещо се обърква:D, рядкост.

В тая тема по религиозните въроси го подкреям напълно.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, skiahtro said:

Нали това ти казвам! Нищо общо и в една истинска религия, не би трябвало да имат нищо общо!!

Аха, съгласен си с мен , че Православното Християнство не е истинска религия?, така значи. Какво е тогава?

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Atom said:

Виж, колкото и де се стреми Църквата да наложи стандартизирани вярвания, всеки човек има различни особености и способности и възприема нещата по своему и с известни нюанси. Един разбрал едно, друг друго.  Ти например си типичен пример. Вярата ти за това какво е църквата се различава от представите на самата Църква за Църквата.

Църквата не се стреми! Това е принцип, който или го осъзнаваш или не! В случая само осъзнаването му има връзка с човешките особености и способности! Казахме, не можеш да имаш само повърхностна представа и да говориш от името на църквата за нейните представи...😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, gmladenov said:

Атеистът по подразбиране не се съгласява със съществуването на бог.
Дори да не си войнстващ атеист, ти по условие не си толерантен след като
не приемаш съществуването на бог.

Ех, ти пък. Защо трябва да си съгласен с нещо за да си толерантен. Не съм съгласен с теб. Просто си обявяваш позицията и не се вглъбяваш и настояваш за тия въпроси, така  е напълно толерантно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, skiahtro said:

Казахме, не можеш да имаш само повърхностна представа и да говориш от името на църквата за нейните представи..

Ха, пък твоите не се повърхностни. Дай да видим къде е това определение за Църква което си дал. Цитирай нещо. Тук все пак е форум на наука и никой не вярва на думите. Аз мога да ти дам цитати - кеф ти на български, на гръцки или руски. Ти можеш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, laplandetza said:

Защо трябва да си съгласен с нещо за да си толерантен.

Да, но все пак трябва да признаеш позицията на другия, дори да не си съгласен.
А атеистът не признава съществуването на бог. Значи ако си атеист, ти не признаваш
позицията на вярващите ... въпреки че не стреляш по тях.

Ти явно си агностик, така че избягваш проблема с несъгласието.

Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, laplandetza said:

Аха, съгласен си с мен , че Православното Християнство не е истинска религия?, така значи. Какво е тогава?

Не знам точно какво имаш в предвид под Православно Християнство... Принципно в Православното Християнство, свещеника, може да бъде масов, сериен убиец и ако не го хванат милиционерите, ще си бъде поп... Може да опипва булките или мъжете им, къф е ти е проблема? Ти какво си мислиш, че само аз и ти ли можем?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, Atom said:

Ха, пък твоите не се повърхностни. Дай да видим къде е това определение за Църква което си дал. Цитирай нещо. Тук все пак е форум на наука и никой не вярва на думите. Аз мога да ти дам цитати - кеф ти на български, на гръцки или руски. Ти можеш ли?

Пак ти казвам, това не е определение а принцип, който е заложен при създаването на християнската църква! 

Виж причините поради които се налага, да се създаде църквата!!! В апостолическото християнство, не е имало църква, но в един момент се налага!!! Поинтересувай се защо!!!! И всичко ще си дойде на мястото...😉 Аз каквото и да ти кажа няма да повярваш, защото съм кошаревски свидетел..🤥

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

Виж причините поради които се налага, да се създаде църквата!!! В апостолическото християнство, не е имало църква, но в един момент се налага!!! Поинтересувай се защо!!!! И всичко ще си дойде на мястото..

Какво има да се интересувам от причините.   Нали говорим за вяра.  Вярата на Църквата е, че църквата е общност/общение от вярващи и Христос. Дали това е вярно или не, исторически причинно или не, няма значение. Религиозен човек не може да го отрече, защото рискува да го обявят за еретик. 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Atom said:

Какво има да се интересувам от причините.   Нали говорим за вяра.  Вярата на Църквата е, че църквата е общност/общение от вярващи и Христос. Дали това е вярно или не, исторически причинно или не, няма значение. Религиозен човек не може да го отрече, защото рискува да го обявят за еретик. 

 

Точно така е, но в тази общност/общение има особености, подробности, взаимотношения, които са ти абсолютно неясни, защото не си се поинтересувал!

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, gmladenov said:

Да, но все пак трябва да признаеш позицията на другия, дори да не си съгласен.
А атеистът не признава съществуването на бог. Значи ако си атеист, ти не признаваш
позицията на вярващите ... въпреки че не стреляш по тях.

Ти явно си агностик, така че избягваш проблема с несъгласието.

Безбожник съм, агностици или подобни ня тях са били моите предци. Те са се смятали за живите смъртни богове, като са <вярвали> в Първиното Начало, Първичната Неубоздана Сила, вие го наричате Хаос, а те са били Демините на Хаос, Демони Убийци на богове и техните подръжници.

Не признавам позиция на които и да е вярващи, не е нужно, защо сега да си губя времето и да влизам в спорове, тяхната присъда е произнесена.

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Втори след княза said:

А защо да не съм толерантен към възгледите на тези, които смятат, че съществува бог? Аз не се съгласявам и със съществуването на трети пол, но съм толерантен към ЛГ и пр. Не се и опитвам да споря с тях, и не ме занимават телесните им отвори.

Ами примерно, защото ги пращаш директно при духовника, ако нещо не ти изнася или не е както ти се иска... Или пък на почивка...😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, laplandetza said:

Безбожник съм, агностици или подобни ня тях са били моите предци. Те са се смятали за живите смъртни богове, като са <вярвали> в Първиното Начало, Първичната Неубоздана Сила, вие го наричате Хаос, а те са били Демините на Хаос, Демони Убийци на богове и техните подръжници.

Не признавам позиция на които и да е вярващи, не е нужно, защо сега да си губя времето и да влизам в спорове, тяхната присъда е произнесена.

Това са си твои проблеми, но е факт, че винаги можеш да станеш поп ако ти се прииска... Не си ли си се замислял, за тази алтернатива?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, gmladenov said:

Атеистът по подразбиране не се съгласява със съществуването на бог.
Дори да не си войнстващ атеист, ти по условие не си толерантен след като
не приемаш съществуването на бог.

Тук не съм съвсем съгласен.

На атеиста Бог му е безразличен. ВЪпросите за съществуване/несъществуване не му влияят, нямат отношение към него. Поне атеистите дето познавам, вкючая мене си, Бог би имал някакво значение ако участваше по някакъв начин в нашата реалност, а не само чрез митове и легенди. Бог е не повече от мем, крилата фраза в ежедневната реч. Затова и аз си харесвам изказването на Луис Бунюел - "слава богу, все още съм атеист"! Тук възниква въпросът какво значи толерантност при такова отношение, освен хумористичният уклон на ситуацията...

Споменатата крайност обаче, войнстващ атеист, или според мен трябва да е анти-теист, е същество религиозно, което вярва че богове няма. И неговта религия харчи достатъчно енергия за да доказва всячески това. Тези хора не са толерантни определено, и не трябва да срамят името 'атеист'!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, skiahtro said:

Точно така е, но в тази общност/общение има особености, подробности, взаимотношения, които са ти абсолютно неясни, защото не си се поинтересувал!

Каквото и да има всичко е второстепенно.  НЕ МОЖЕ да изключваш хората - нито миряни, нито клира, а ти точно това направи. Това което направи е равносилно на отлъчване на всички вярващи. На практика оспорваш самата същност на църквата, пък ми говориш за особености и подробности. На кой му пука за подробностите като същността я няма.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Atom said:

Каквото и да има всичко е второстепенно.  НЕ МОЖЕ да изключваш хората - нито миряни, нито клира, а ти точно това направи. Това което направи е равносилно на отлъчване на всички вярващи. На практика оспорваш самата същност на църквата, пък ми говориш за особености и подробности.

Не ги изключвам, изключвам само грешната им човешка същност, като израз на църквата! Не може, ама това го правя заради вас, защото не вдявате разликите! За този който разбира не е необходимо да се прави, защото е по презумпция!😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, skiahtro said:

Това са си твои проблеми, но е факт, че винаги можеш да станеш поп ако ти се прииска... Не си ли си се замислял, за тази алтернатива?

Бил съм божи човек, да речем млад пастор Евангелист. Знаеш Гръцката Църква в Любимец, нали, тези са от <Наще>.Познаваш ли Мукас?, Какво стана със стареца, жив ли е?

Бях и същевременно Йеховист, всичко това по задачи, работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, scaner said:

На атеиста Бог му е безразличен. ВЪпросите за съществуване/несъществуване не му влияят, нямат отношение към него.

Това е агностикът, не атеистът. Атеистът е убеден (или вярва), че няма бог ... а на агностикът му е все тая.

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, scaner said:

...

Споменатата крайност обаче, войнстващ атеист, или според мен трябва да е анти-теист, е същество религиозно, което вярва че богове няма. И неговта религия харчи достатъчно енергия за да доказва всячески това. Тези хора не са толерантни определено, и не трябва да срамят името 'атеист'!

Има и такива. Има и други, за които Проблем е влиянието на Религиите и пробват да го ограничат и изкоренят.Те не са фанатици, не са и някакви <вярващи> , просто изпълнение на планове. В днешно време други освен Нас Демоните не познавам подобни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първото, което намерих по въпроса (https://scepsis.net/library/id_302.html😞

  • По мнению христианина, мы знаем, что Бог есть; по мнению атеиста, мы знаем,
    что Бога нет. Агностик воздерживается от суждения ...
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

Не ги изключвам, изключвам само грешната им човешка им същност, като израз на църквата! И това го правя заради вас, защото не вдявате разликите!

Хайде сега.  Сигурно 20 пъти те питахме и аз и Втория след княза и 20 пъти отговори едно и също нещо.  Нищо не може да изключваш и не си ти този който може да изключва "само грешната им човешка им същност, като израз на църквата!"   

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...