Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 35 минути, skiahtro said:

Да, това е точно индивидуална. Мюсюлманин който вярва в Буда, ако има такъв, вероятно също ще е индивидуална...😉

Конкретно християнството не може да е индивидуално, но може да е лично..

Извинявам се на Димитър Йорданов, за троленето, но мисля, че трябва да осъзнава разликите в смисъла на думите!

Мюсюлманин, който вярва в Буда ( а от там вероятно и в част от неговото учение ) не може да се нарече мюсюлманин. Както и християнин, ако вярва в учението на пророка Мохамед или част от него не може да бъде наричан християнин. Поне според правилата на дадените религиозни вярвания.Това е по-скоро някакво синкретично вярване или мислене и съответно в първия случай няма да е нито ислям, нито будизъм, а във втория нито християнство, нито ислям.
Християнството като организирана религия със своите догми, правила, забрани, тайнства и всичко останало не може да е лично. Лична може да е вярата в бог, дори вярата в Христос, но да се отрича християнството като организираната институция или поне част от клоновете му. Веднага се сещам за пример как в протестантските фейсбук групи католиците са най-мразените хора. Повече дори от агностици, атеисти и православни. И наричани сатанисти, поклонници на дявола и още какво ли не. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

Не! Защото вярата се възприема за истина.

Айде сега глупости...

Значи, вяра казва, че Бог казва истина. И пак вяра казва, че Бог лъже - в същото време. Голям праз настава с възприемането на вярата значи. Или искаш да кажеш, че истината е само някакво самовнушение?

И сега е момента правоверните да грабнат ножовете и да се изколят, та който остане, да се пише от Правата вяра :)

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Димитър Йорданов said:

Мюсюлманин, който вярва в Буда ( а от там вероятно и в част от неговото учение ) не може да се нарече мюсюлманин. Както и християнин, ако вярва в учението на пророка Мохамед или част от него не може да бъде наричан християнин. Поне според правилата на дадените религиозни вярвания.Това е по-скоро някакво синкретично вярване или мислене и съответно в първия случай няма да е нито ислям, нито будизъм, а във втория нито християнство, нито ислям.
Християнството като организирана религия със своите догми, правила, забрани, тайнства и всичко останало не може да е лично. Лична може да е вярата в бог, дори вярата в Христос, но да се отрича християнството като организираната институция или поне част от клоновете му. Веднага се сещам за пример как в протестантските фейсбук групи католиците са най-мразените хора. Повече дори от агностици, атеисти и православни. И наричани сатанисти, поклонници на дявола и още какво ли не. 

Да, ти няма да го наречеш, но тъй като вярата му е индивидуална, той може да се нарече, както си иска и никой не може да му противоречи!

Ти например знаеш ли че във този форум има марсиянец? Няма да го издавам кой, е защото вярата му освен индивидуална е и лична, но той сам може да се обади, ако иска и да потвърди думите ми...

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, scaner said:

Айде сега глупости...

Значи, вяра казва, че Бог казва истина. И пак вяра казва, че Бог лъже - в същото време. Голям праз настава с възприемането на вярата значи. Или искаш да кажеш, че истината е само някакво самовнушение?

И сега е момента правоверните да грабнат ножовете и да се изколят, та който остане, да се пише от Правата вяра :)

За коя вяра говориш? Индивидуална, лична?😀

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Петър Станков said:

Интернет не може да бъде средство, което да замести живото общуване. Дори чрез писма само, ако приемем, че интернет комуникацията може да се осъществи така, както писането на писма.

Вашия пост за мен съдържа едно мнение, което за мен лично е пълна глупост, заблуда. Вие може да кажете кои книги са Ви повлияли- как точно сте стигнали до тези си изводи.

Първо, 'бог' може да се каже, че е дума и понятие, но това понятие не е една идея.

Това е Някой, Когото ние не познаваме, но това, че ние не познаваме Бога си е наш проблем.

Въпроса е на кого вярвате- на човеците, които Ви казват, че няма Бог, на своите си умозаключения, в които сте убеден или на човеците, които ви казват и показват, че има Бог и се опитват да Ви опишат какъв е и Кой е Бога.

Казвате- "бог" е понятие измислено от човешки йерархии за тяхна полза. Бихте ли ми казали - от коя йерархия е бил Господ Исус Христос? А пророците? А Моисей? А Авраам?

Да- имало е престъпни, лъжливи, външно благочестиви йерархии от лицемерни човеци. И точно така, тяхното понятие за бог е било заблуда.

Да, имало е в самата църква хора, които са заемали даден пост, но са били "вълци в овчи кожи".

Но, който осъжда другите, по-добър ли е? Един човек, който осъжда свещениците- той принципно има право да стане свещеник- и ще се види - по-добър ли е или също е човек със своите недостатъци.

 

Понятието бог не включва само Исус Христос, то е много по обширно, има много богове и религии измислени от човечеството. вие казвате че човеците не познавали бог заради техни си проблеми, е какви са тези проблеми. И всичко което пиша си е лично мое мнение, не се влиая от чужди мнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, skiahtro said:

Не! Защото вярата се възприема за истина. Различна гледна точка, различна логика...

В различните религии, секти е различно. 

При науката може да има много "различни истини" според вижданията на група учени, но само една е реална и има методи да се провери коя. Или поне коя е най-вероятна като се вземат предвид всички преки и косвени доказателства, експериментира се, проучва се и т.н. При вярата всяка група смята, че нейната истина е най-истинска, но понеже няма метод да се провери именно коя е тази "истинската" в света на религиите има толкова много противоречия, спорове, войни, насилие и абсолютно неприемане на всичко различно. А често от там и на неща, които са приети за истина в света на науката, ако дори съвсем малко не пасват на вярата и ученията в дадената религия и отхвърляне на здравия разум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, skiahtro said:

Смисъла на индивида не се припокрива напълно с персоната/личноста.

Не трябваше ли да разбирате български по-добре от мен?

Вярно е, но в случая няма значение. Хайде нека бъде така:   Ако ползваме два термина - вяра и религия, вяра е по-добре да се ползва в лично качество, независимо дали религията която изповядва вярващия е някоя от световните или индивидуална религия.  

Ама верно е тролене.  Смятам, че лична/индивидуална вяра не е чак толкова неразбираемо.  Написах го така, просто защото "индивидуална религия" ми се вижда малко пресилено, докато "индивидуална вяра" е нещо което се ядва.  Сега сигурно ще скочиш да ме питаш какви са тези индивидуални религии?  Още отсега ти казвам, че няма да ти отговарям.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, skiahtro said:

Да, ти няма да го наречеш, но тъй като вярата му е индивидуална, той може да се нарече, както си иска и никой не може да му противоречи!

Не е така. Обявявайки се за християнин или мохамеданин, ти се отказваш от индивидуалните
си вярвания и се вричаш в организираната религия (много хубаво определение).

Иначе каква е разликата между езичник и християнин, например? Ако двете бяха съвместими,
защо има гонения на езичници.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, skiahtro said:

Да, ти няма да го наречеш, но тъй като вярата му е индивидуална, той може да се нарече, както си иска и никой не може да му противоречи!

Той може да се нарича както желае, но понеже религията е организирана и институционализирана вяра със своите собствени правила, норми и начин на живот той не може да е част от тази религия. Собствената му индивидуална вяра влизаща в противоречие с това което е религията го прави част от нещо друго - не от дадената религия. А ако ги нямаше тези разлики и противоречия нямаше да има и хиляди религии в историята на света. Щеше да е само една обща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Sekynda_69 said:

Понятието бог не включва само Исус Христос, то е много по обширно, има много богове и религии измислени от човечеството. вие казвате че човеците не познавали бог заради техни си проблеми, е какви са тези проблеми. И всичко което пиша си е лично мое мнение, не се влиая от чужди мнения.

"има много богове и религии измислени от човечеството"

Е да де.

Така и атомната бомба. Не че науката сама по себе си е лошо нещо.

За мен така е и интернет и въобще, човечеството според меня отива надолу а не еволюира.

-----

За вас Исус Христос е един от многото измислени богове, до колкото разбирам.

Аз не смятам така. Лека вечер на всички. До някой друг път някъде си там. Чау чау.....

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, gmladenov said:

Не е така. Обявявайки се за християнин или мохамеданин, ти се отказваш от индивидуалните
си вярвания и се вричаш в организираната религия (много хубаво определение).

Иначе каква разликата между езичник и християнин, например?

🙂

Верно е така, за другите.. Нверник, езичник, еретик... Ама какво му пука, какво значение има като е индивидуалист... Може ли някой да му каже нещо напреки, за индивидуалноста му?

Ти преди малко като обясняваше за индивидуалната религия, никой ли не можеше да те обвинява в нещо?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, skiahtro said:

Ти преди малко като обясняваше за индивидуалната религия, никой ли не можеше да те обвинява в нещо?

Да, но аз не съм казал, че съм християнин. Ако се обявя за такъв ... но въпреки това си
запазя личните вярвания, с право ще бъда наречен еретик или езичник от другите.

Смисълът на организираната религия е всички да вярват в едно и да са единни.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Димитър Йорданов said:

Той може да се нарича както желае, но понеже религията е организирана и институционализирана вяра със своите собствени правила, норми и начин на живот той не може да е част от тази религия.

Нали ти казвам, че в случая ако вярата е индивидуална това е без никакво значение...

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, gmladenov said:

Да, но аз не съм казал, че съм християнин. Ако се обявя за такъв ... но въпреки това си
запазя личните вярвания, с право ще бъда наречен еретик или езичник от другите.

Смисълът на организираната религия е всички да вярват в едно и да са единни.

Напълно съгласен! Точно това е принципа на религията, дали е истинска или не!

Ставаше въпрос, че за индивидуалната религия това не важи!🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един познат след втората ракия често цитираше следната мъдрост:  вярата е пътя, религията е правилата за движение с все знаци и маркировка, а църквата е КАТ. Всеки си избира пътя, но правилата ги определя религията, а глобява Църквата

Link to comment
Share on other sites

Преди 24 минути, Atom said:

Ама верно е тролене.

Ами верно е тролене, ама както виждаш ако се мешат понятията, може да се стигне до пълни противоположности, както стана и в горния случай.

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Втори след княза said:

Казвал съм също, че добре познавам Библията. Това е причината да не съм вярващ. Не обяснява адекватно света с метода на откровението и гл. действащо лице бог. 😛

Ето това обяснява всичко! Ако липсва разбиране за откровението, не можеш да разбереш и Бог.

За да разбереш принципа на откровението, не е нужно да вярваш.

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, gmladenov said:

Няма толерентен атеист. Истински толерантен може да бъде само агностикът.

Аз съм толерантен Безбожник.Атеист ме ми харесва. Безбожниците са типове, независимо от расата, вида, материалната форма, такива за които няма Нищо между тях и Вселена, т.е. Материя, Хаос.

Много съм толерантен, оюе не съм стрелял по набожни, а понякога ме сърби кобура да се развихря:D

Абе , някой да е чувал за Религия, гдето тамошния Абсолщт обещава пълно Забвение и Несъмнено Нищо, Тъмнина след смъртта. Няма ли ? , и богвете ви такива смотани! същите кът Земните им наместници!

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, Atom said:

Един познат след втората ракия често цитираше следната мъдрост:  вярата е пътя, религията е правилата за движение с все знаци и маркировка, а църквата е КАТ. Всеки си избира пътя, но правилата ги определя религията, а глобява Църквата

Казахме! Църквата може да я делиш от всичко друго, освен от вярата! Вярата може да я разглеждаш отделно от църквата, но църквата от вярата НИКОГА!!!

Пък уж се бяхме разбрали....😶

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, skiahtro said:

Ето това обяснява всичко! Ако липсва разбиране за откровението, не можеш да разбереш и Бог.

..

Квойма а му тазбираш, всичките богчета са кръвожадни твари изискваши подинени, послушание, уважение към Наместниците и да си платаш църковнополитическата лепта, данъците, налози, такси, екотакси, зелени такси, ковид такси................. бе ........ тяхната..............леля , що не взема желязната <библия> и да я пусна на автоматичен!:D

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, skiahtro said:

Казахме! Църквата може да я делиш от всичко друго, освен от вярата! Вярата може да я разглеждаш отделно от църквата, но църквата от вярата НИКОГА!!!

Пък уж се бяхме разбрали....😶

Какво общо имат Църковните посредници и наместници с Вярата, е тея са безверници и грепници.

Разбрахме се , че Църквата са Хората, Вярващите Хора. Институцията Църква е Творение на Дявола!

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Втори след княза said:

Ще повторя

Религията и науката са паралелни равнини. Не е необходимо да воювам с нещо, което не ме засяга.

Не прочетохте, наверно религиозните възгледи на Фарадей, които споделих днес. Налага се и това да повторя.

Няма никаква философия [наука] в моята религия ...въпреки че няма ни най-малка вероятност естествените дела на Бога да дойдат в противоречие с възвишените неща, които принадлежат към нашето бъдещо съществуване, и всичко, което е свързано с Него, трябва вечно да Го прославя, и все пак аз не мисля, че изобщо е необходимо да се свързват изучаването на естествените науки с религията и в моите взаимоотношения със себеподобните, това, което се отнася до религията и това, което се отнася до науката, винаги са били две отделни неща.[

Тук става въпрос само за човешки нужди, но няма общо с разбирането..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...