Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Sekynda_69 said:

Някои хора за разлика от други, поне се опитват нещо да направят, а не само да вярват. '' блаженни са вярващите ''

Последно ще си напиша мнението тук. Не ми се водят безмислени спорове особено по интернет.

Всеки си е на пътя. Трудно можеш да убедиш друг човек в нещо. Той като се убеди е най-ефективно, моята надежфа е, че Бог обича хората и ако една заблуда е вредна за човека, значи не е от Бога и Бог иска да го освободи от нея. Но промисъла Му е непостижим за нас.

В числото на заблудените спокойно мога да включа и себе си, но не и в основни неща, като например възкресението на Господ Исус Христос и всичко, което пише в четирите евангелия. Вече аз като човек какъв съм и какви са ми заблудите и лъже тълкуванията на библията, това го допускам, може да греша за много неща, може да съм човек, който в сърцето си е такъв, че да отблъсне другите от християнството, да кажат-ето какви са християните тъпи и зли. Но така просто сега съм си позволил да си кажа какво мисля, в какво вярвам. И не ми се водят безмислени спорове особено така- аз да се кривя и този който чете. Всичко добро, ако вие не сте в заблуда, супер, ама за мен това което казах са заблуди

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 53 минути, Петър Станков said:

И не ми се водят безмислени спорове особено така- аз да се кривя и този който чете. Всичко добро, ако вие не сте в заблуда, супер, ама за мен това което казах са заблуди

Спорът никога не е безсмислен, във спорът се ражда истината, това го е казал древногръцки мислител. Обаче спорът заради Софистиката наистина е безсмислен.

Редактирано от Sekynda_69
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Магията, както и изкуството могат да зародят наука само в този случай, когато вярно регистрират причини и следствия. Алхимията трябваше да документира коректно действията и резултатите си за да стане химия. 

На парапсихологията й трябва още много време :) 

Науката разбира света на ниво причинно-следствени връзки, докато магията остава на ниво прости корелации. Това много добре се проследява в историята с възникването на карго култовете миналия век и края на по-миналия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако си мислите, че темата е приключила ... изгледайте това:bw:. (науката сама се е навряла в магии, при тълкуванията на фалшиви мислени експерименти. По отношение на информацията - всички тела се самоизмерват, непрестанно, посредством декохеренция ... и , глупостите надеждно отпадат😜)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Втори след княза said:

Това, че магията е близка до науката ...

Магия и наука със сигурност са се преплитали в древността, но не знам доколко може да се каже,
че науката се корени в магията.

Древните счетоводители са имали нужда от математика, така че за нея специално може да се каже, 
че произлиза от счетоводството. Древните астрономи, от друга страна, май са били повече шамани
отколкото астрономи. Така че там със сигурност е имало магия.

За мен лично науката започва с древните философи, които също така са били и учители. Значи науката
е започнала от древните учители, които освен да преподават също така са философствали и измисляли
наука.

Днес не е по-различно. между другото. Наука се прави в университетите ... където хората ходят да учат.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, gmladenov said:

Магия и наука със сигурност са се преплитали в древността, но не знам доколко може да се каже,
че науката се корени в магията.

Древните счетоводители са имали нужда от математика, така че за нея специално може да се каже, 
че произлиза от счетоводството. Древните астрономи, от друга страна, май са били повече шамани
отколкото астрономи. Така че там със сигурност е имало магия.

За мен лично науката започва с древните философи, които също така са били и учители. Значи науката
е започнала от древните учители, които освен да преподават също така са философствали и измисляли
наука.

Днес не е по-различно. между другото. Наука се прави в университетите ... където хората ходят да учат.

Науката почва да се формира някъде през средновековието.

До тогава знанията са били малко, един човек е можел да обхване всичките знания, и са били поднасяни под формата на философия. Едва средновековието, знанието почва да се диференцира и да прелива, така че ерата на енциклопедистите почва да залязва, и от философията се пръкват другите науки. Философията остава като нещо като обща обвивка, която да обобщава знанията свързвайки различните науки, в която са избуяли повечето от основните термини, които те ползват като общи - материя, съзнание, пространство, време, а също да се съсредоточи върху закономерностите свързани със самото знание най-общо. Това разделение дава тласък и на самата философия, която до тогава е била забулена в голяма степен от мистиката.

Може да се проследи, че и физиката, и химията, и медицината почват да се диференцират някъде в приода 14-16-ти век и тогава потеглят по научният път. До тогава е липсвал колективният подход към знанието, едва тогава то почва да надраства чистата емпирика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотна лекция. Но най-интересното според мен е след края и.   Двата допълнителни въпроса и отговорите им (след 44:00)  онагледяват цялата дискусия която се провежда в тази тема.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Философията е голяма работа. Колкото повече научавам (каквото и да било знание и умение, във всяка възможна сфера ), толкова повече разбирам колко всъщност не знам и не съм научил. И съответно се превръщам все повече във философ - стремя се да научавам още много неща. непрекъснато да го правя, и същевременно цялостното ми знание и виждания, да обхващат и обясняват целия обем на всички тези неща, от някаква обобщаваща и всеобхватна гледна точка. Математиката също е голяма работа - тя се опитва да описва абсолютно всичко чрез своите методи, но все пак е само част от цялото и работи, а и всъщност се преплита със други науки.

Що се отнася до религиите и подобните, смятам че на всеки който е избрал да бъде част от тях, трябва да е ясно че това са едни човешки интерпретации на нещо, неясно какво. И ако има наистина бог, богове или въобще някакви подобни същества, сили, те ще бъдат с такива характеристики, свръхвъзможности , които няма как реално да бъдат разбрани и оценени от който и да било човек. А дори и да има такива надарени хора, или просто тази/тези сили да е осъществят някакъв вид контакт, останалите хора няма да им е по силите и възможностите да го разберат, потвърдят, изучат и правилно интерпретират, тоест ще трябва да вярват на сляпо или да изберат да не вярват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, kirasirrav said:

Математиката също е голяма работа - тя се опитва да описва абсолютно всичко чрез своите методи, но все пак е само част от цялото и работи, а и всъщност се преплита със други науки.

😉 Ти "да видиш"! - Сложнотията ... не е за хора ... голяма работа, да!:bw: Сложно е за разбиране ... за обикновените хора остава вяра, че това е правилно предположение - правилна магия, логически издържана. За учените - те се съмняват във всичко, макар и на доверие да приемат "началните условия": Математиците "живеят" в собствен свят😶

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Zadachata-za-1-mln-dolara-hipotezata-na-Riman-s-neochakvano-reshen_177583.html

 " Задачата за 1 млн долара - хипотезата на Риман - с неочаквано решение от физиката

1637940755_5_559x*.jpgВ статията Джузепе Мусардо и Андре Леклер показаха, че вместо това има елегантно обяснение на подравняването на нулите по оста ½ на функцията на Риман (както и на безкрайно много подобни функции, така наречените функции на Дирихле), в крайна сметка поради напълно неочаквана причина: наличието на хаотично движение и законите на вероятността, които ги управляват. Всъщност Мусардо и Леклер доказват съществуването на Брауново движение, скрито зад всички тези безкрайни функции. Кредит: Giuseppe Mussardo

Една загадка на математиката, която остава неразгадана повече от 150 години, може да бъде разгадана благодарение на напълно неочакван подход, идващ от статистическата физика.

Това е важното заключение на Джузепе Мусардо (Giuseppe Mussardo), професор по теоретична физика в Международната школа за напреднали изследвания SISSA (International School of Advanced Studies), и Андре Леклер (Andrè Leclair) от Университета Корнел, докладвани в статия, наскороо публикувана в Journal of Statistical Mechanics (JSTAT).

Двамата учени показват, че не само могат да стигнат до решението на един от най-известните проблеми в математиката, хипотезата на Риман, но и че физиката на хаотичните движения и законите на вероятностите, които ги регулират, осигуряват елегантния ключ към разбирането на тази велика математическа загадка. Изследването, което стои зад тази наскоро публикувана статия, продължава три години и последната част от него, коментират авторите, е „истинско пътешествие в анализа на данните на невероятно голям набор прости числа, основните съставни части на аритметиката, т.е. реални атоми на математиката."

Безкрайни нули по вертикална линия: енигма, която продължава от 1859 г

Фактът, че математиката дава на физиката правилния език за формулиране на законите на природата, се корени в логиката на нещата.

... и т. н." - дълго е, но има обяснения и от В. Милева -полезно каре!

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Малоум 2 said:

😉 Ти "да видиш"! - Сложнотията ... не е за хора ... голяма работа, да!:bw: Сложно е за разбиране ... за обикновените хора остава вяра, че това е правилно предположение - правилна магия, логически издържана. За учените - те се съмняват във всичко, макар и на доверие да приемат "началните условия": Математиците "живеят" в собствен свят😶

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Zadachata-za-1-mln-dolara-hipotezata-na-Riman-s-neochakvano-reshen_177583.html

 " Задачата за 1 млн долара - хипотезата на Риман - с неочаквано решение от физиката

1637940755_5_559x*.jpgВ статията Джузепе Мусардо и Андре Леклер показаха, че вместо това има елегантно обяснение на подравняването на нулите по оста ½ на функцията на Риман (както и на безкрайно много подобни функции, така наречените функции на Дирихле), в крайна сметка поради напълно неочаквана причина: наличието на хаотично движение и законите на вероятността, които ги управляват. Всъщност Мусардо и Леклер доказват съществуването на Брауново движение, скрито зад всички тези безкрайни функции. Кредит: Giuseppe Mussardo

Една загадка на математиката, която остава неразгадана повече от 150 години, може да бъде разгадана благодарение на напълно неочакван подход, идващ от статистическата физика.

Това е важното заключение на Джузепе Мусардо (Giuseppe Mussardo), професор по теоретична физика в Международната школа за напреднали изследвания SISSA (International School of Advanced Studies), и Андре Леклер (Andrè Leclair) от Университета Корнел, докладвани в статия, наскороо публикувана в Journal of Statistical Mechanics (JSTAT).

Двамата учени показват, че не само могат да стигнат до решението на един от най-известните проблеми в математиката, хипотезата на Риман, но и че физиката на хаотичните движения и законите на вероятностите, които ги регулират, осигуряват елегантния ключ към разбирането на тази велика математическа загадка. Изследването, което стои зад тази наскоро публикувана статия, продължава три години и последната част от него, коментират авторите, е „истинско пътешествие в анализа на данните на невероятно голям набор прости числа, основните съставни части на аритметиката, т.е. реални атоми на математиката."

Безкрайни нули по вертикална линия: енигма, която продължава от 1859 г

Фактът, че математиката дава на физиката правилния език за формулиране на законите на природата, се корени в логиката на нещата.

... и т. н." - дълго е, но има обяснения и от В. Милева -полезно каре!

...

Не съм го поглеждал подробно, но не става дума за доказателство, а за статистика, която подкрепя предположениeто.

п.п. Препратката, в статията, към фунции на Дирихле е пограшна. Тези фунции не са свързнани с темата. Това което е трябвало да бъде e линк към редове на Дирихле.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

💉🌈😷зискването за зелен сертификат за влизане в църква опразни храмовете в Гърция. Страната обяви още противоепидемични мерки преди десетина дни, които влизат в сила от днес.

 

Според новите ограничения неваксинираните хора нямат достъп до закрити обществени пространства, като ресторанти, киносалони, музеи и фитнес зали, дори да притежават отрицателен тест за коронавирус.

Мерките ще засегнат не само възрастните, но и децата на възраст между 4 и 17 години. Те ще могат да посещават редица затворени помещения само в присъствието на възрастен и с представяне на отрицателен домашен тест, направен в последните 24 часа.

Новите мерки са заради регистрирания ръст на новите случаи. Гърция регистрира рекорден денонощен прираст в някои от дните. От началото на пандемията до събота в страната са установени повече от 920 000 заразени с COVID-19 и почти 17 000 починали.

Заради високия брой заболели в Северна Гърция бяха мобилизирани и лекарите на частна практика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, laplandetza said:

💉🌈😷зискването за зелен сертификат за влизане в църква опразни храмовете в Гърция. Страната обяви още противоепидемични мерки преди десетина дни, които влизат в сила от днес.

 

Според новите ограничения неваксинираните хора нямат достъп до закрити обществени пространства, като ресторанти, киносалони, музеи и фитнес зали, дори да притежават отрицателен тест за коронавирус.

Мерките ще засегнат не само възрастните, но и децата на възраст между 4 и 17 години. Те ще могат да посещават редица затворени помещения само в присъствието на възрастен и с представяне на отрицателен домашен тест, направен в последните 24 часа.

Новите мерки са заради регистрирания ръст на новите случаи. Гърция регистрира рекорден денонощен прираст в някои от дните. От началото на пандемията до събота в страната са установени повече от 920 000 заразени с COVID-19 и почти 17 000 починали.

Заради високия брой заболели в Северна Гърция бяха мобилизирани и лекарите на частна практика.

Май не е точно по темата!!!

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Gravity said:

Май не е точно по темата!!!

Точно е по темата.
Псевдонауката на Ковиднквизицията опразни Църквата от вярващи.
Имало и по страшно от Бог значи..........😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, laplandetza said:

Имало и по страшно от Бог значи.........

Що бе?

Държавата се опитва да те предпази от преждевременна среща със Създателя. По чисто егоистични си нейни подбуди...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, laplandetza said:

Точно е по темата.
Псевдонауката на Ковиднквизицията опразни Църквата от вярващи.
Имало и по страшно от Бог значи..........😀

Нищо не е опреазнено. Ако си ваксиниран може да ходиш на църква.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Втори след княза said:

В твойта северна страна как е? Има ли много православни? Предполагам, че науката влияе само чрез държавата и учените не щурмуват храмовете. А има ли в правителството такива, дето са яростни за или против религията?

Има православни.

Основните са лутариани, после финландска православна църква, сетне евангелисти, други, има и руско православие.Католиците са много малко.

Няма как да ти обясня, трябва да поживееш поне 10- на години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Atom said:

Страхотна лекция. Но най-интересното според мен е след края и.   Двата допълнителни въпроса и отговорите им (след 44:00)  онагледяват цялата дискусия която се провежда в тази тема.   

Благодаря. Нямам време за цялата лекция, така че погледнах само въпросите накрая.

Последният въпрос е точно по нашата тема: разликата между научната и религиозоната вяра.
Според лектора - физикът Лорънс Краус - науката не е основана на вяра, но ако работиш в
продължение на 20+ години върху някаква теория, ти естествено вярваш в нейната правота.

В общи линии раликата между научната и религиозната вяра се състои в това, че религиозната
вяра е непоклатима, докато научната вяра подлежи на ревизия. Това казва Лорънс Краус.
Добро разграничение, но също така трябва да се има предвид, че религиозната вяра е в нещо,
което по условие е вечно/непроменимо - бог - така че там в същност няма нужда от ревизия.

В английската Уикипедия има страница за Лорънс Краус, в която пише, че Краус предлага теория,
според която вселената би могла да е произлязла от нищото - и има докзателства, които подкрепят
тази идея - докато космологът Джордж Елис смята, че това "не е доказана наука, а философска
спекулация".

Слава богу аз не съм единственият, който критукува науката на тези теми.

Значи някои учени вярват, че вселената е произлязла от нищото ... но това в никакав случай не е
сляпа вяра; то е наука. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Втори след княза said:

И в религията, и в науката има посветени и простолюдие. 

Понеже не се смятам за посветен в науката, за мен е важен здравия смисъл. А той ми говори, че науката допринася повече. Същевременно някои всезнайковци, които не са на висота, превръщат научни хипотези в митове, т.е. действат по религиозному и ни карат да вярваме на неща, които още не са достатъчно достоверни. Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

Извинявай, едно време и аз се придържах към "здравия смисъл"...😑 Ясно е, че при вярващите - той отсъства - подържат вярата си с чудеса и свидетели на чудеса...

Ама ако прочетеш Квантовата електродинамика - странната теория за светлината и веществата - лекция на Файнман - ще видиш, че не може да се обясни света с поддържане на понятие за "здрав смисъл". ( Примерно: ъгълът на падане на светлина е равен на ъгълът на отражение, за огледално гладка повърхност - известно е. Оказва се, че от 100 "падащи" фотона към повърхнината, само 4 следват правилото(?!)...😜 Но - всичко е точно и изчислимо и вероятностно обяснимо!.. Така, "пътят" на фотоните е тотално непредсказуем като траектория и движението на светлината е излишно капсулиране в "здрав смисъл"😞 - например - движи се по "права линия", веществото й прави сянка и ред други.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

Напълно се съгласявам с това.

Колегата Малоум2 е прав, че във физиката нормалната интуиция често ни подвежда, но дори
в тези случаи здравият смисъл пак е най-смисленият подход ... за да не се измислят глупости
когато не знаем с какво си имаме работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 29.11.2021 г. at 3:13, Atom said:

Страхотна лекция. Но най-интересното според мен е след края и.   Двата допълнителни въпроса и отговорите им (след 44:00)  онагледяват цялата дискусия която се провежда в тази тема.   

Atom, като гледам само ти успя да изгледаш тази лекция и видя че си струва... От първата до последната минута. Аз дори бих я изгледал и 2-ри и 3-ти път..  Ама това си отнема време. ( В скоби - много ми е интересно как тоя физик философ непрекъснато обръща разговора срещу Тръмп.. Това става в годините малко преди избора на Байдън.. Подозирам че Науката тука влиза в конспирация с бизнеса за да вкара малко ред в политиката ... Ама това е от конспирациите... ) Иначе има сериозни доказателства че гугл инвестира сериозна сума за да не бъде избран донал.т. 

Ама както и да.. Откъм физическата и философската страна тая лекция си е на 100 % супер. Откъм заговорничество - пак е супер. Щото супер-физик изнася политическа лекция на супер-компамия.. Сега остава само и църквата да вземе отношение по въпроса..  Не съм го проверявал този супер-физик от кой етнос е, но имам идея. Нищо че името е германско.  По принцип избягвам да влизам в църковно- философски- политически теми.. Не е здравословно. Предпочитам чистата физика, математика и дори и историята. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, gmladenov said:
On 30.11.2021 г. at 9:52, Втори след княза said:

Тогава здравият смисъл ни дава съвет, да не им се връзваме. Да се съобразяваме с това, което ни върши работа и да избягваме това, което не ни е работа.

Напълно се съгласявам с това.

Колегата Малоум2 е прав, че във физиката нормалната интуиция често ни подвежда, но дори
в тези случаи здравият смисъл пак е най-смисленият подход ... за да не се измислят глупости
когато не знаем с какво си имаме работа.

Казаното във видеото по-долу е, че понятие за "здрав смисъл" (от ежедневието) е неприложимо за квантовата физика..., просто, липсва яснота за средно интелигентен човек. Митовете за квантовата физика, си остават митове ...

И всичко това е ... заради "изгонването" на етера от физиката - ляво и дясно завихрени фотони (спиралност при пренос на импулс, съответно наличие на сили на привличане-отблъскване при взаимодействия, за логичен "преход" от квантов принцип към описание класическа система), неотчитане "скрито" време в честотата на образуване на себе си (устойчиви във времето обекти повтарят себеобразуването си от фотони на вакуума, непрестанно и затова "единичен" фотон има "тембър"-пълнеж, който го характеризира като корпускула+вълнова характеристика ... от къде се е пръкнал и ако липсва декохеренция от външни полета, преповтаря себе си с характерна при раждането си поляризация и спиралност, но... всеки прибор в експерименти: леща, лупа, огледало и пр., влияят върху състоянието му и чрез неизбежна декохеренция и, всъщност, се изследват преизлъчени фотони). Демек - с извинение, няма случайности и в Квантовата физика, но...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, gmladenov said:

Напълно се съгласявам с това.

Колегата Малоум2 е прав, че във физиката нормалната интуиция често ни подвежда, но дори
в тези случаи здравият смисъл пак е най-смисленият подход ... за да не се измислят глупости
когато не знаем с какво си имаме работа.

След като се върнахме на темата за измислиците, товята любима е тъмната материя, какво мислиш за следния пример. В механика на флуидите основното предопложение е, че флуидите са непрекъсната форма на материята. Това разбира се, както добре знаем, не е вярно. Те се състоят от огромен на брой молекули. В този смисъл положението е по-лошо от това с тъмната материя. Там може да я има или не, тук знаем че няма непрекъснати флуиди. Та, Младенов, ще критикуваш ли и механиката на флуидите?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...