Отиди на
Форум "Наука"

Земята е плоска. Лъжат ни, че е сферична...


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 15 минути, miroki said:

А тъмната зона, защо е тъмна, ако не отразява светлината. Някой е изключил лампичките на половина ли?

Нали точно това тъмното е сянката от овалната земя?

На якетата светлоотражателите светят ли или отразяват светлина?

 

 

Ако тъмната част е сянката на земята, как е възможно да се виждат едновременно и слънцето и луната?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 798
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 минути, miroki said:

Точно за това му показах, часови зони в океана. Което показва, че не е плоска повърхността на водата, а овална и следва часовете, както са и на сушата.

Мисля, че разбра, че и водата следва овалността.

А има и по-лесно определяне на дълбочината на водата. Реално навсякъде ще е една и съща при "плоска" повърхност на водата.

Ако отреже глобуса (може да се ползва ябълка за пример) от север до юг и направи океана плосък,от земята ще останат само два океана и нищо друго. Или двете страни на един океан.

Нали не си представяме и да има ръбове (ъгли) във водата между океаните, защото всички са свързани?

Ако отрежем глобуса, може би ще добием представа, каква точно е формата на повърхността на водата. А ако може да е овална, защо изключваме възможността да е и ръбеста?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Втори след княза said:

Да, допуснах грешка отнасяща се до някои случаи. 

Когато виждате едновременно и слънце и луна, тогава предположете, че луната е сферична и слънцето я огрява от едната страна, а другата е в сянка

Да, само, че заради позицията на луната спрямо слънцето, не би било възможно да се вижда осветената част. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Втори след княза said:

Няма ли да посее у вас някои съмнения идеята за ръбеста вода? :) 

Тя заоблената е невъзможна, а за ръбестата какво да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, Взвртнпстптлно said:

Ако тъмната част е сянката на земята, как е възможно да се виждат едновременно и слънцето и луната?

Нали това ти го показах в тази тема малко по-рано. Позицията на слънцето земята и луната.

Върни назад и виж графиките, защо се вижда луната. Успя ли да го забравиш вече или пише друг от твоето име?

Цитирай

Ако отрежем глобуса, може би ще добием представа, каква точно е формата на повърхността на водата. А ако може да е овална, защо изключваме възможността да е и ръбеста?

Разсъждаваш, а не тестваш. Вземи нещо кръгло, ябълка или макет от пластелин или каквото и да е и режи. После пиши.

Гледай хубаво откъде до къде са океаните. И ще видиш, че за да са плоски трябва да отрежеш всичко и от земята нищо не остава.

Но мисля, че от примера с часовите зони и при океана вече ти е ясно, че и повърхността е овална.

Ако има причина да има ръб, ще има ръб и ще го видим.

За сега няма нито едното. За сметка на това са овални океани и слети един с друг обикалящи земята, по които минават и всички кораби и обикалят земята. Ръб за сега не са видели.

https://earth.google.com/web/

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

Върни назад и виж графиките, защо се вижда луната. Успя ли да го забравиш вече или пише друг от твоето име?

Имам си ангажименти, житейско ежедневие. Никой не пише от мое име. За да забравя нещо, първо трябва да съм го запомнил. Ще отговоря когато имам възможност. Зор нямаме.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Взвртнпстптлно said:

Имам си ангажименти, житейско ежедневие. Никой не пише от мое име. За да забравя нещо, първо трябва да съм го запомнил. Ще отговоря когато имам възможност. Зор нямаме.

 

Графиките не съм ги забравил, просто не дават обяснение на това, как са почти в една линия а луната отразява слънчевата светлина?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Втори след княза said:

Грешите. Наблюдавайте. Мисля в Първа четвърт. 

Как си обяснявате заоблените капки? Опитайте следния експеримент. Налейте вода в чаша до горе и пускайте камъчета или стотинки. Водата ще се изкачи и ще я видите заоблена. Ще се изненадате на преживяването :) Ако у вас се породят някои мисли, споделете ги.

Капките са с определена маса, нали не смятате, че се намираме в космическа капка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Взвртнпстптлно said:

Графиките не съм ги забравил, просто не дават обяснение на това, как са почти в една линия а луната отразява слънчевата светлина?

Напротив. Дават. И е видимо от картинката, какво точно се вижда.

Защото не се застъпват напълно. Когато са на една линия и се застъпят, съм писал, че е лунно затъмнение и не се отразява светлина. Тогава едвам се вижда луната от отразената от земята светлина.

Ето ти го пак, че имаш време да четеш във форумът и да пишеш, а нямаш време да видиш очевидното. Или не желаеш, което е по-вероятното.

На картинката тъмната част е затъмнената от земята, а светлата огряната от слънцето, също като на твоята снимка. На която ясно се вижда сянката от овалната земя.

В училище това ни го показваха с модел на планетите и се въртеше с една ръчка, но за който ходил.

Цитирай

II-56-09_clip_image002_0001.gif.63523e3aec16b8b6b6016002f2e4f920.gif

Това може да ти помогне. Голямото е слънце. Тъмното земя. Сега са на една линия. Земята застъпва леко луната и я виждаме, както най-често, полумесец.

Още малко на ляво и влиза в лунно затъмнение. Ако е в дясно (в по-светлия сектор) е пълнолуние.

Схемата е достатъчно ясна.

Обичайно луната минава леко над или под земята. А в таи ситуация след известно време ще се получи лунното затъмнение. А когато мине  над или под земята изцяло, ще е пълнолуние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Снимката, която той показа не е от дневна Луна. За това коментирах такава.

Другото си е луната от огряната и страна и нейната нощ (тъмна страна).

За това ли става дума?

 

 

19-11-59-059.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, miroki said:

Снимката, която той показа не е от дневна Луна. За това коментирах такава.

Другото си е луната от огряната и страна и нейната нощ (тъмна страна).

За това ли става дума?

 

 

19-11-59-059.jpg

Точно за това става дума, но осветената част е полумесец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Имаш ли обяснение щом луната излъчва, как го прави само в полумесец от към слънцето както е в по- горната снимка? :) 

Няма срамно, щом проумееш, че отразява, кажи за да не те поднасяме.

Не, вашето обяснение е най-вярното. Отразяват огледалните повърхности. Не знаех, че лунате е с огледална повърхност. А причината да свети, може би се крие в нейните свойства -  SUPER AMOLED примерно🥏

Редактирано от Взвртнпстптлно
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Взвртнпстптлно said:

Отразяват огледалните повърхности.

Отразяват всички повърхности. Огледалните много по-добре. Хората виждат заради отражението.

Дори понякога си помагам с ръка да отрази още малко светлина към обект, докато майсторя нещо.

Т.е. ползвам гола длан вместо огледало.

Цитирай

Точно за това става дума, но осветената част е полумесец.

Когато слънцето е горе в дясно на снимката на луната, ти как искаш да изглежда луната. В случая от земята се вижда странично луната, половиата и ден половината и нощ, какво странно има? Тъмната част не е затъмнена от земята а от самата себе си. Ти можеш ли да осветиш топка от всички страни само с едно фенерче?

Нещо подобно, ползвам горната снимка за да е по ясно въпреки, че няма достатъчно място:

Сега по ясно ли е?

 

19-11-59-059.thumb.jpg.caddc09a37725dce169a52461574aec9 copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, miroki said:

Отразяват всички повърхности. Огледалните много по-добре. Хората виждат заради отражението.

Дори понякога си помагам с ръка да отрази още малко светлина към обект, докато майсторя нещо.

Т.е. ползвам гола длан вместо огледало.

Когато слънцето е горе в дясно на снимката на луната, ти как искаш да изглежда луната. В случая от земята се вижда странично луната, половиата и ден половината и нощ, какво странно има? Тъмната част не е затъмнена от земята а от самата себе си. Ти можеш ли да осветиш топка от всички страни само с едно фенерче?

Нещо подобно, ползвам горната снимка за да е по ясно въпреки, че няма достатъчно място:

Сега по ясно ли е?

 

19-11-59-059.thumb.jpg.caddc09a37725dce169a52461574aec9 copy.jpg

Да, това е обяснението, което се учи в училище 4-ти, 5-ти клас. Всички повърхности отразяват светлина, иначе щяха да са невидими. Въпросът е, че да отразява и да е видим един обект е едно, а да отразява и от своя страна да осветява чрез отразената светлина, е съвсем друго. И какъв е случая със светлия контур по цялата окръжност на луната?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Взвртнпстптлно said:

 а да отразява и от своя страна да осветява чрез отразената светлина, е съвсем друго. И какъв е случая със светлия контур по цялата окръжност на луната?

Току що ти написах, че осветявам тъмни места с отразена светлина от ръката си. Поне да го прочетеш успя ли? Че да тестваш, знам, че няма да тестваш  понеже си мързелив и искаш ние да го правим вместо теб. А и ще счупи собствената ти заблуда.

А като светнеш с фенерче в тъмна стая, само точката на фенерчето ли виждаш или почва да се вижда и извън нея от отразената от мебелите светлина? Дори се вижда в самата стая.

Какво за светлия контур около луната? Дай пример за да разбера какво питаш. Че прекалено избяга от въпросите.

Твоята версия каква е?

Като получиш някакъв отговор, явно го осмисляш и си виждаш грешките и на другия ден почваш отново.

...

На времето като ми казваха, че много ще страдаме понеже ще ни лекуват лекарите, които учат днес, не знаех какво ми казват.

Дано и инженери с подобни знания да не творят нещо на земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

Току що ти написах, че осветявам тъмни места с отразена светлина от ръката си. Поне да го прочетеш успя ли? Че да тестваш, знам, че няма да тестваш  понеже си мързелив и искаш ние да го правим вместо теб. А и ще счупи собствената ти заблуда.

А като светнеш с фенерче в тъмна стая, само точката на фенерчето ли виждаш или почва да се вижда и извън нея от отразената от мебелите светлина? Дори се вижда в самата стая.

Какво за светлия контур около луната? Дай пример за да разбера какво питаш. Че прекалено избяга от въпросите.

Твоята версия каква е?

Като получиш някакъв отговор, явно го осмисляш и си виждаш грешките и на другия ден почваш отново.

...

На времето като ми казваха, че много ще страдаме понеже ще ни лекуват лекарите, които учат днес, не знаех какво ми казват.

Дано и инженери с подобни знания да не творят нещо на земята.

Много добре разбирам написаното от теб. Но то е като за такива, които си нямат представа колко уши имат на главата. Аз ако знаех, нямаше да търся. Но виждам че не търся на правилното място. Контурът е светлина която се наблюдава по окръжността на луната. Което ме изглежда странно, при положение че е полумесец. Как е възможно, ако 3/4 от луната е в сянката на земята, да има светъл контур. Нали имате телескопи, не сте ли го виждали? Или зад това което се вижда, винаги има нещо друго, което е неразбираемо за простите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Има шанс за обяснение. 

Обаче и една много голяма трудност. Трябва а) да фотографираш, б) за намериш в мрежата в) да копираш изображение или линк г) да добавиш в коментара.

Зная, че е трудно, но го приеми с твърдост като Индиана Джоунс. Все пак ти предстои да откриваш тайни!

(един съвет: За да не ставаш смешен с идеята за луната, която свети със собствена светлина или тази, че от северния полюс до южния се простират два плоски океана, защитавай само идеята, че небосводът или небесните сфери се въртят. От опит зная, че оборването е трудно) Прочее, съветът ми е ненужен- ти не защитаваш теза, а излагаш наблюдения, които намираш за оборващи реалността. Зная, оправяш се, няма да ти се бъркам.

Чакам с нетърпение всеки твой коментар!!!

Браво, много остроумно. Колко съм смешен, е въпрос на гледна точка. Трудности нямам. Време също нямам достатъчно. Някои обаче имат много време за да подържат недоказани теории. Нещата не са така, както вие твърдите. Минал съм доста път, по суша и по вода и ти можеш да се смееш колкото си искаш, което не променя релефа и пейзажа. Нямам добра техника за да ти предоставя снимки. Но имам свидетели, с които заедно сме наблюдавали тези "чудеса". 

Въоръжи се с търпение, ако ли не, върти се на кръглата вода огрян от лунна светлина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Взвртнпстптлно said:

Как е възможно, ако 3/4 от луната е в сянката на земята, да има светъл контур. Нали имате телескопи, не сте ли го виждали? Или зад това което се вижда, винаги има нещо друго, което е неразбираемо за простите?

Аз телескоп нямам, не съм астроном. Карам на спомени на знания от основното.

Ако говориш за нощем, на тъмната част на луната да се вижда контур (очертанието на тъмната част). Това ли питаш?

Тогава луната не е в сянката на земята. А е както горе на снимката, само, че вечер.

Може да се получи когато земята, луната и слънцето не са на една линия ( т.е. нямаме 12 часа разлика от луна до слънце.) А сме ги видели заедно през деня и след малко слънцето е залязло.

Погледни пак горе снимката по която рисувах. Премести мислено човечето в тъмната част на земята.

Както луната отразява светлина от слънцето и осветява земята нощем, така и земята отразява слънчева светлина и осветява луната.

Но това може да стане, когато Не са на една линия.

Когато са на една линия може да се види само някаква жалка разсейка на отразената светлина от луната и върната от земята или при отразена от близка облачност или от перфектни условия.  Някой астроном може да каже кога става.

Ако видиш такава ситуация снимай и запомни изгрев и залез на слънце и луна кога са, за да ти се помогне повече.

https://earthsky.org/moon-phases/waxing-crescent

И внимавай със снимките от нета понеже виж какви фалшификати има:

https://fibro.bg/oshte-edna-falshiva-snimka/

Прочети и това:

https://www.az-deteto.bg/zashto-lunata-se-vizhda-i-prez-denya/14499/view.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, miroki said:

Аз телескоп нямам, не съм астроном. Карам на спомени на знания от основното.

Ако говориш за нощем, на тъмната част на луната да се вижда контур (очертанието на тъмната част). Това ли питаш?

Тогава луната не е в сянката на земята. А е както горе на снимката, само, че вечер.

Може да се получи когато земята, луната и слънцето не са на една линия ( т.е. нямаме 12 часа разлика от луна до слънце.) А сме ги видели заедно през деня и след малко слънцето е залязло.

Погледни пак горе снимката по която рисувах. Премести мислено човечето в тъмната част на земята.

Както луната отразява светлина от слънцето и осветява земята нощем, така и земята отразява слънчева светлина и осветява луната.

Но това може да стане, когато Не са на една линия.

Когато са на една линия може да се види само някаква жалка разсейка на отразената светлина от луната и върната от земята или при отразена от близка облачност или от перфектни условия.  Някой астроном може да каже кога става.

Ако видиш такава ситуация снимай и запомни изгрев и залез на слънце и луна кога са, за да ти се помогне повече.

https://earthsky.org/moon-phases/waxing-crescent

И внимавай със снимките от нета понеже виж какви фалшификати има:

https://fibro.bg/oshte-edna-falshiva-snimka/

Прочети и това:

https://www.az-deteto.bg/zashto-lunata-se-vizhda-i-prez-denya/14499/view.html

 

 

 

Благодаря, детската градина, я минах. Не мога гледам с бляскави от радост очи, и да мигам на парцали. Ако тези материали дават задоволително за теб обяснение, за мен, това са пълни булшит. 

Бай дъ уей, как става така, че залеза на слънцето, се отразява във водата и се вижда една много дълга светла пътечка, от слънцето, до стоящото на брега детенце?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Свидетели! Това е сериозно. От обсерваторията в Кошарево?

За човек, който иска очевидни доказателства и не вярва на даскалски приказки, да представя казано от свидетели е нелепо. Дай нещо очевидно или приеми по- авторитетните свидетели- експерти. Примерно някои астронавти. 

Не, от обсерваторията в Карлуково. Авторитетите, ги гледам, само за да затвърдя мнението си, че единственият авторитет и експерт, са моята интуиция и моята опитност. Разбираш ли? 

Пропуснах за астронавтите, на кои от всички да се доверя, на тези от холивууд, или на тези от роскосмос? Или може би на македонските?

Редактирано от Взвртнпстптлно
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Взвртнпстптлно said:

Благодаря, детската градина, я минах.

Това само ти го твърдиш. Според повечето, все още си там, дори и да не физически.  Имаше една важна информация там за 100 000 пъти. Дано си я видял.

Преди 13 часа, Взвртнпстптлно said:

Бай дъ уей, как става така, че залеза на слънцето, се отразява във водата и се вижда една много дълга светла пътечка, от слънцето, до стоящото на брега детенце?

Като ми потвърдиш, че си разбрал останалите въпроси ще продължим на татък. Няма смисъл да чоплим баницата от всички страни и да стои наядена.

1. Ясно ли е че земята е като кълбо?

2. Вече ясно ли е, че океаните са плавно свързани (без ръбове по между им) и следват формата на земята, а не е плоска вода с ръбове между океаните?

3. Ясно ли е, че Луната отразява светлина, като всяко тяло.

4. Направи ли си моделите на земя с океани? Както и теста със светлината отразена от дланта. Понеже така ще получиш личен отговор. А не от някой друг.

Има един на работа който иска това онова да работим за него, само, че в края на месеца ми плаща заплата. Замисли се и благодари за подаръка до тук.

Когато всички видят, че имаш някакво развитие, може да продължим.

А в темата до сега писах само заради останалите, като теб, които ще намерят търсените отговори и за да не създават подобни теми.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...