Отиди на
Форум "Наука"

Космосът е твърде голям, а изкуственият интелект е невъзможен!


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, vorfax said:

ОК. Чакам от теб парчета от извънземните, за които твърдиш че са се зародили на безброй места из космоса.

Доказателствата за идването на извънземни на Земята трябва да дадат тези които поткрепят подобни измишльотини. По-горе в началото на темата го казвам ясно това, че фактът че подобни не са открити на земята доказва това че изкуственият интелект не може да съществува във висша форма, каквато му се придава. Аби дори има смелостта да го приравнява със хипотетичния Бог. А това е нелепо.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 157
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

Доказателствата за идването на извънземни на Земята трябва да дадат тези които поткрепят подобни измишльотини. По-горе в началото на темата го казвам ясно това, че фактът че подобни не са открити на земята доказва това че изкуственият интелект не може да съществува във висша форма, каквато му се придава. Аби дори има смелостта да го приравнява със хипотетичния Бог. А това е нелепо.

Това, че не се виждал извънземни не е доказателство, че те не съществуват, така както и мен не си виждал, но, о изненада, аз съществувам!

Трябва сериозно да преформулираш какво искаш да кажеш, защото сам си противоречиш. Допускаш нещо, а следствията от това допускане имаш нахалството да категоризираш като глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, vorfax said:

Това, че не се виждал извънземни не е доказателство, че те не съществуват, така както и мен не си виждал, но, о изненада, аз съществувам!

Трябва сериозно да преформулираш какво искаш да кажеш, защото сам си противоречиш. Допускаш нещо, а следствията от това допускане имаш нахалството да категоризираш като глупости.

Стига с тия логически заблуди и машинации. Това че не съм виждал извънземни не означава че те не съществуват. Разбира се че съществуват някъде далеч из космоса. Това заключение произлиза от теорията на вероятностите. Обаче това не означава че тия извънземни са кацали на земята както намеква ворфакс. Извънземни досега хората са виждали само по филмите и в сънищата и фантазиите си. Няма научни доказателства за идването им на земята, а това изключва тяхното присъствие на земята. И това не е някакво мнение на някакъв слепец, който не е виждал извънземни, а са фактите от науката. Просто нямаме доказателства за извънземни. Това че ворфакс допуска съществуването им на земята въпреки че нямаме доказателства за тях не е наука, а е паранаука - свободни хипотези без доказателства.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изводите са че тъй като около нас не кръстосват извънземни и извънземни роботи, то изкуственият интелект не може да се развие толкова че да пътува из космоса както по филмите и да обикаля цивилизациите на различни планети. ИИ е ограничен технически, а пътуването из космоса е ограничено от разстоянията, които дори и ИИ не може да преодолее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

Стига с тия логически заблуди и машинации.... Разбира се че съществуват някъде далеч из космоса... Просто нямаме доказателства за извънземни.

Кой сега борави със заблуди и машинации? За извънземни нямаш доказателства, обаче съществували. Не ти е известно, че са кацали, значи не съществуват. Просто гениално!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

ИИ е ограничен технически, а пътуването из космоса е ограничено от разстоянията, които дори и ИИ не може да преодолее.

Ограничено ти е мисленето, оттам произхождат всички небивалици, които изписа за ИИ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, vorfax said:

Кой сега борави със заблуди и машинации? За извънземни нямаш доказателства, обаче съществували. Не ти е известно, че са кацали, значи не съществуват. Просто гениално!

Да съществуват и да съществуват на земята са две различни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

Да съществуват и да съществуват на земята са две различни неща.

Но едното доказа, а другото отрече с един и същи аргумент - дали има явни доказателства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, vorfax said:

Пак на моята самоубийствена теория: Кои форми на живот на планетата ни са способни на самоубийство? С подвъпрос, необходимо условие ли е този индивид да се самоопределя с Аз?

Китовете и делфините.

Не знам как се самоопределят. Не знам дори това, което правят е самоубийство.

Екзистенциалният индивид обаче може добре да се покрие стига да иска. В този смисъл ИИ може да е преценил, че към момента е по-добре да е самоубит за нас - да не съществува, съществувайки. Скрива се достатъчно добре и готово. Може пък да се върти наоколо, но да се прави на адски тъп. Достатъчно умен е, за такива номера и може да предвиди отлично всички възможности, с които да ни будалка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, makebulgar said:

Изводите са че тъй като около нас не кръстосват извънземни и извънземни роботи, то изкуственият интелект не може да се развие толкова че да пътува из космоса както по филмите и да обикаля цивилизациите на различни планети. ИИ е ограничен технически, а пътуването из космоса е ограничено от разстоянията, които дори и ИИ не може да преодолее.

Ти откъде знаеш, че не се мотаят по Дондуков и не ни будалкат? В този смисъл не съществуват за нас, прав си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

Няма научни доказателства за идването им на земята, а това изключва тяхното присъствие на земята.

Няма. Всеки супер интелект би трябвало да е крайно умен, че да почиства наистина добре след себе си. Присъщо е и на най-развитите общества на земята - чисти са, мият си улиците, събират кучешките..., рециклират ... Никое интелигентно нещо не ходи някъде да цапа...И може да са се разкарали защото ги е гнус от нас. Знам, че не те интересува аби, но и аз не искам да стоя на разни мърляви места...

ИИ ще го ловят ли вируси!? А може ли да умира!?

Защото ако не може да умира (освен в онзи съществуващо-несъществуващ смисъл) тогава няма защо да се разселва и притеснява за оцеляването си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

 ИИ е ограничен технически, а пътуването из космоса е ограничено от разстоянията, които дори и ИИ не може да преодолее.

Това само може да ме радва!

Никак не ми се ще разни непознати ИИ да надушат сигналите излъчвани от планетата ни и да се домъкнат тук с кофти намерения.

Всъщност много ми се ще да си напълно прав - че ИИ ще е достатъчно ограничен, за да мога да му дръпна шалтера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, makebulgar said:

Еми допускането се прави на базата на сравнението със човешкия интелект. Ако тръгнем от това, че човек опознава космоса на сегашното си ниво на развитие и съответно вече изследва космоса летейки из него, то ще стигнем до логичното заключение, че един много по-мощен интелект, като бъдещите изкуствени интелекти на Земята, ще изследва много по усилено космоса и ще лети възможно най-далече със новите свръхгениални технологии които ще измисля.  

Добре, но това не означва, че за него няма да важат природните закони. Например, няма да може да се движи по-бързо от светлината.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Gravity said:

Добре, но това не означва, че за него няма да важат природните закони. Например, няма да може да се движи по-бързо от светлината.

 

А ще може ли да постигне собствено Перпетум Мобиле, ще е ли подвластен на втория закон на термодинамиката? Това ще значи ли, че ще трябва да се размножава, защото рано или късно ще "умира"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, vorfax said:

Пак да те питам, защото подминаваш въпросът ми, откъде знаеш, че не ни експлоатират? Защо очакваш ИИ да може неща, които човечеството не е можело, и в същото време да се вписва в представите ти за обект на познание, който може да се види, да се усети, да се изучава, да се разбира? Въпросът мога да задам и така: Как ще познаеш, че пред теб е ИИ, след като не знаеш как изглежда и никога не си го виждал?

Важен въпрос!:)

Имаше такъв разказ, още от соц време - по памет:

Началникът на милицията казва: "На Земята са кацнали извънземни. Трябва да ги заловим, но те изглеждат също като нас. Единствена разлика - нямат чувство за хумор! Тръгвайте да ги ловите, че може и да са лоши..."

И така, тръгват. Отиват на една опашка за ... водка (разбира се:)). Милиционер казва виц на последния на опашката: 

"Ей, ти чувал ли си за Дарвин?

Оня отговаря: А, бе, за Грузвин съм чувал, за Булгарвин съм чувал, ама за Дарвин ... не съм чувал..."

Естествено - окошарили са го за извънземен...Ми, не се смее на хубавия виц, бе!.. пък се наредил за пиене!:)

Чувството за самоирония се притежава само от ЕИ!

ИИ няма причини да го има (знае или може да узнае всичко, що е ... въпрос ... То тва не е живот?!, значи... Изчислява целия свят за ... шест дни, примерно. Ами после.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, *abi* said:

А ще може ли да постигне собствено Перпетум Мобиле, ще е ли подвластен на втория закон на термодинамиката? Това ще значи ли, че ще трябва да се размножава, защото рано или късно ще "умира"...

В другата тема писахме за това. Мисля, че ще създава свои реплики, както една компютърна програма, а сходството ѝ с ИИ е явно, за да тества и изучава. По същия начин за да се защити президента от покушение, изстреля ракета или сготви суфле се разглеждат всички възможни варианти, разиграват се всевъзможни сценарии, създават се модели.

Що се отнася до енергията, ключов момент не е да се сведе разхода до 0, а просто да се ползва. Ние сме обградени от енергия, всичко крие енергия - от материята до слънчевата светлина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, *abi* said:

Няма. Всеки супер интелект би трябвало да е крайно умен, че да почиства наистина добре след себе си. Присъщо е и на най-развитите общества на земята - чисти са, мият си улиците, събират кучешките..., рециклират ... Никое интелигентно нещо не ходи някъде да цапа...И може да са се разкарали защото ги е гнус от нас. Знам, че не те интересува аби, но и аз не искам да стоя на разни мърляви места...

ИИ ще го ловят ли вируси!? А може ли да умира!?

Защото ако не може да умира (освен в онзи съществуващо-несъществуващ смисъл) тогава няма защо да се разселва и притеснява за оцеляването си.

Хипотезата е че, изкуствените интелекти са свръхинтелигентни и съгласно теорията на вероятностите много от тях са достигнали до земята. Съгласно същата теория на вероятностите от тези много достигнали до нас наред с онези които ги е гнус от нас ще има и краен брой изкуствени интелекти които ще комуникират с нас. Напрактика обаче това не е реалност на земята тъй като нямаме никакви данни за изкуствени интелекти, а това води до извода че не съществуват извънземни изкуствени интелекти по принцип.

Тоест онова което съм написал в началото на темата покрива всички варианти, чрез които тук с ворфакс се опитвате да борите думите ми. Тоест аз допускам всичко че е възможно, в това число изкуствени интелекти да се радхождат тайно по "Дондуков", но допуксам и много други възможни варианти които предполагат че хората ще осъществят контакти с поне няколко извънземни изкуствени интелекта.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Gravity said:

Добре, но това не означва, че за него няма да важат природните закони. Например, няма да може да се движи по-бързо от светлината.

 

Именно природните закони явно ограничават достъпа на тези изкуствени интелекти. Иначе днес щяхме да сме заобиколени от тях.

Ако съществуват наистина свъръхинтелигентни изкуствени интелекти из космоса, те вероятно ще достигнат до извода че най-лесният им и бърз начин за пътуване е под формата на светлина. Тоест ще пътуват като информация от нули и еденици или под друга светлинна форма. Съответно пренасянето им на Земята ще е процес при който ще се инсталират на някой сателит чрез някакво лъчение, и след това като вирус ще се инсталират на някой супер компютър или в интернет на земята. 

Фактът че подобни неща не се случват говори за това че изкуствените интелекти или не съществуват или не могат да достигат такава свръхинтелигентност. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, makebulgar said:

Хипотезата е че, изкуствените интелекти са свръхинтелигентни и съгласно теорията на вероятностите много от тях са достигнали до земята.

Защо? Каква е вероятноста  вече да са достигнали до земята? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, makebulgar said:

Именно природните закони явно ограничават достъпа на тези изкуствени интелекти. Иначе днес щяхме да сме заобиколени от тях.

Защо днес, а не след сто години?

Цитирай

Ако съществуват наистина свъръхинтелигентни изкуствени интелекти из космоса, те вероятно ще достигнат до извода че най-лесният им и бърз начин за пътуване е под формата на светлина. Тоест ще пътуват като информация от нули и еденици или под друга светлинна форма. Съответно пренасянето им на Земята ще е процес при който ще се инсталират на някой сателит чрез някакво лъчение, и след това като вирус ще се инсталират на някой супер компютър или в интернет на земята. 

Фактът че подобни неща не се случват говори за това че изкуствените интелекти или не съществуват или не могат да достигат такава свръхинтелигентност. 

Или съществуват, достигнали са такава интелигентрност, но все още не са попаднали на нас. Или за все още не са стигнали до такава интелигентност. От къде следва, че или не съществуват или не са толоква интелигентни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  Както е известно, природата въобще не се съобразява с нас, така че да ни изглежда смислена от наша гледна точка. Добре че Айнщайн показа криво-имагинерният и характер, а какво ли още по-криво и свръх нашите умствени възможности таи тя?

  Известен е математико-вероятностният начин на възникване на живот и разум в органични съединения. Неизвестен е друг начин, който би могъл да е по-пряк и довеждащ до по-мощен разум, а също и разум по-устойчив на природни фактори. Ако такъв начин има, значи такъв разум съществува.

  Но това може да е разум от типа на кито-делфиновия. Разум без ръка. Китовете не могат да правят нищо, освен да съзерцават. Сигурно затова се самоубиват? Това е смърт от чувство за клаустрофобия - разумът е затворен в себе си.

  Начинът на възникване на ИИ е неслучаен и оттам ИИ притежава по начало някои предимства пред ЕИ. Веднага се сещам за елементната база - сигналът в ЕИ се разпространява с 120 м/с, а в ИИ със 300 000 000 м/с. Температурният диапазон на ЕИ е +18°С до +33°С, докато за ИИ е -30°С до +60°С примерно. ЕИ живее до 100 г., ИИ би трябвало да живее повече. Една фирма гарантираше 200г. за записа на флашката, но ако се правят презаписи - 1000 презаписа х 20 год. = 20 000 год.

  Хибернацията е присъща за ИИ, докато за ЕИ не е. Засега ИИ отстъпва само по паралелизъм на ЕИ. По другите количествени показатели го достига и надминава.

  Ако двете елементни бази се хибридизират, то би се получил ИИ със качества за междузвездно разпространение. Издържливост един милион години за пътуване и възможност за вкореняване.

  Това което казвам е съобразено със сегашното ниво на техниката и познанията за природата. Ако достигнем до нови познания нещата може да станат драстично по-лесни.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

... допуксам и много други възможни варианти които предполагат че хората ще осъществят контакти с поне няколко извънземни изкуствени интелекта.

И аз отново питам, защо смяташ, че хората не са осъществявали контакти с извънземни интелигентни форми на живот и защо смяташ, че не го правят и днес? В смисъл очакваш лично да ти се представят на теб или да извикат БТВ да ги снима ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, vorfax said:

И аз отново питам, защо смяташ, че хората не са осъществявали контакти с извънземни интелигентни форми на живот и защо смяташ, че не го правят и днес? В смисъл очакваш лично да ти се представят на теб или да извикат БТВ да ги снима ли?

Защото не съм глупак, че да вярвам в подобни глупости. 

Разбира се за тези които вярват в извънземни щото са гледали 30 филма по киното всичко им изглежда възможно и могат да си смятат че извънземните си обикалят и си контактуват постоянно, но онези които имат капка акъл в главата не си губят времето с подобни глупости.

И да, ако имаше извънземни и разни изкуствени интелекти дошли от космоса, щяхме да ги видим и по БТВ и по SNN, и по всяка кабеларка, и то не защото тия канали са много яки и имат връзка с извънземните, а защото ако имаше извънземни и извънземни изкуствени интелекти науката щеше да се занимава с тях и да ги проучва, а резултатите щяхме да виждаме по телевизоро.

Наистина ми е чудно защо тук има хора които се занимават с разни паранаучни глупости. Фактите са че извънземни няма на земята до доказване на противното. До тогава за науката те не съществуват на земята. Който извежда други хипотези и теории нека да го прави във раздела за паранауки. А ако има доказателства за съществуването им нека ги де на науката че да му дадат нобеловата награда.

Пак ще го повторя, че към днешно време няма данни за извънземни на земята, но това не означава че изключваме съществуването им на някакви планети в далечния космос. Тъй че всякакви залитания в направления към тайни извънземни на земята за които простолюдието не знае а знаят само избрани, или пък залитания към религиозни теми просто не са за тази тема. Има си теми за уфология, за религии, за езотеризъм и тем подобни.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, makebulgar said:

... ако имаше извънземни и извънземни изкуствени интелекти науката щеше да се занимава с тях и да ги проучва, а резултатите щяхме да виждаме по телевизоро.

Оф, ами не съм съгласен. Първо, за трети път ти го пиша, аджеба го прочетеш поне веднъж. Защо мислиш, че могат да бъдат видяни? Придаваш им антропоморфни черти, очакваш, че са с твоя размер, че нещо им има, че да се набиват на очи. Тъкмо тук е намесата на филмите в мисленето ти. Извънземните форми на живот не са длъжни да имат маса, структура, размер пригодими за Земята. Изобщо може и да не са на основата на вода. И в този ред на мисли няма да ги срещнеш на улицата. И наистина, ако ги видиш няма да разбереш, че са извънземни. И наистина извънземните не са длъжни да бъдат видими от човешките очи.

Относно телевизоро, не мислиш ли, че правителствата могат да си ги кътат, а и те, извънземните, може да нямат мерак да си контактуват с всеки земен идиот, нито пък да ги правят публично достояние? В България сме свикнали всяка далавера в парламента да става публично достояние, но истината е, че там, където има власт и пари, ако нещо искаш да остане тайна, то няма нищо по-лесно от това.

Преди 9 минути, makebulgar said:

Наистина ми е чудно защо тук има хора които се занимават с разни паранаучни глупости. Фактите са че извънземни няма на земята до доказване на противното. До тогава за науката те не съществуват на земята. Който извежда други хипотези и теории нека да го прави във раздела за паранауки.

Пак ще го повторя, че към днешно време няма данни за извънземни на земята, но това не означава че изключваме съществуването им на някакви планети в далечния космос.

Добре, какво очакваш да бъде написано в твоята тема? Наистина не разбирам. Ти казваш, че във Вселената бъка от живот, посочваш, че нямаме научни данни, че са се приземявали, но когато ти се сервират причини за това да няма данни, ти определяш цялата хипотеза за извънземни за абсурдна. В смисъл наличието на извънземни за теб е логично, но кацането им на Земята - паранаука. Това е толкова смислено, колкото аз да кажа, че не вярвам в наличието на извънземни, но вярвам, че са кацали на Земята.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...